BMWForum.gr

BMWForum.gr (http://www.bmwforum.gr/forum/community.php)
-   Forum Polls (http://www.bmwforum.gr/forum/forumdisplay.php?f=113)
-   -   Που προτιμάτε να κάνετε service το αυτοκινητό σας? (http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=11574)

jdouk 31-08-11 01:52

Που προτιμάτε να κάνετε service το αυτοκινητό σας?

Η BMW σας χρειάζεται τακτικό σέρβις για να διατηρείται σε καλή κατάσταση και να διατηρεί την αξία της. Με βάση ποιά κριτήρια επιλέγετε το συνεργείο στο οποίο θα πραγματοποιήσετε όλες τις αναγκαίες/απαιτούμενες εργασίες?

Πείτε μας την γνώμη σας.

alex747 31-08-11 23:02

Σε εξειδικευμένο συνεργείο BMW μια που ακομα ειμαι στην εγγυηση, μετα βλεπουμε!!!

Παναγιώτης 01-09-11 03:01

στο εξειδικευμένο για να επιβλέπω

Panoz 01-09-11 11:14

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Παναγιώτης (Μήνυμα 146145)
στο εξειδικευμένο για να επιβλέπω

Μεγάλη υπόθεση αυτο που είπες φιλε μου!!!!
Και εγω μαζι σου.

Administrator 01-09-11 11:19

Οπως συνηθως , παρακαλούμε όλοι να αιτιολογήσετε την απαντησή σας. Είναι σημαντικό να καταλάβει ο κόσμος και να αξιολογήσει τα (+) και τα (-) της κάθε επιλογής.

Κάποιοι απο εμάς έχουν σταθερό συνεργείο καποιοι άλλοι όχι και ειναι σημαντικό να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες.

Ευχαριστώ

atha 01-09-11 11:35

na xerei tin douleia tou o mixanikos pou to bazei xeri , exo faei megales papares apo tis megales antiprosopeies tis thesalonikis, se epipedo na mou lene oti to amaxi einai mia xara gia na xekiniso taxidi gia souidia piso tora to augousto, na meino sti germania , na xreiazetai alagi 3 injectors to amaxi kai oi germanoi stin bmw aplos na aporoun giati oi ellines den xeroun kanones basikis mixanologias mia kai den itan kati dyskolo sti diagnosi apla basikoi kanones

ms_kostakiss 01-09-11 12:13

Τα service γίνονται όποτε κρίνω εγώ (παντα πριν το BC) σε "άλλο συνεργείο " με τα δικά μου υλικά υπό την επίβλεψη και συμετοχή μου σε αυτό. Πάντα ελέγχονται όλα τα μηχανικά μέρη για να υπάρχει μια γενική εικόνα για τις φθορές που παρουσιάζονται. Θεωρώ υποχρεωτική μια επίσκεψη το 6μηνο για προληπτικό έλεγχο.

Εννοείται πως ότι μπορώ το κάνω μόνος

sv2qo 01-09-11 14:40

Τα μπουζί πχ τα παρήγγειλα απο Αμερική χθες, Θα αγοράσω μπουζόκλειδο και δυναμόκλειδο και θα τα αλλάξω μόνος.

Ίσως να αλλάξω και τακάκια.

Από εκεί και πέρα σε εξειδικευμένο παρουσία μου.

bimmer 01-09-11 16:25

η εμπειρια μου 10 χρονων σε εξειδικευμενα και μη συνεργεια μου εχει διδαξει οτι ολα εξαρτωνται απο την ικανοτητα του μηχανικου ειτε αυτος ανηκει σε εξειδικευμενο η' οχι.
πολλες φορες βρηκα καλο μηχανικο εκτος μαμας και αλλες λιγοτερες καλο μηχανικο εντος μαμας.
το συμπερασμα ομως που εχω βγαλει ειναι οτι συνηθως στα εκτος τα μαστορια ειναι μηχανικοι που εχουν μεγαλη πειρα αλλα λιγο πιο πισω στην ενημερωση καινοτομιων και επισης καποιοι που ειναι απατεωνες για αρπαχτες..συνηθως...οχι ολοι,ετσι?
απο την αλλη στην μαμα ειναι πιο ενημερωμενοι ,δεν υπαρχει θεμα απατεωνιας,μπορεις να διαμαρτυρηθεις στην εταιρεια αν δεν ικανοποιηθεις(τι θα πετυχεις ειναι αλλο θεμα) αλλα συνηθως υπαρχει ενας αρχιμηχανικος και οι υπολοιποι τεχνικοι ειναι νεοι που ταυτοχρονα εκπαιδευονται και η εταιρεια τους προτιμα γιατι της κοστιζει πιο φτηνα απο εναν εμπειρο τεχνικο και καποιες φορες τους ξεφευγουν καποια πραγματα σαν πιο απειροι που ειναι,οσο και αν επιβλεπονται.
Παντως εγω εχω δει καλη δουλεια και εντος και εκτος συνεργειων, επισης εφυγα απο μαμα και πηγαινα εξω λογω κοστους αλλα πολυ γρηγορα καταλαβα 2 πραγματα...
1ον οτι εξω πληρωνεις πιο φτηνα ανταλλακτικα αλλα πιο ακριβα εργατικα,εντος πληρωνεις πιο ακριβα ανταλλακτικα αλλα πιο φτηνα εργατικα.Μου εχει τυχει να φυγω 3 χρονια απο μαμα και οταν επεστρεψα να βλεπω οτι επειδη ημουν παλιος πελατης με παλαιο αυτοκινητο να μου κανουν εκπτωση!!!
2ον διαπιστωσα οτι τωρα που τα αυτοκινητα ειναι ολα με ηλεκτρονικα συστηματα και ειδικα σε οτι αφορα τον εγκεφαλο καλυτερα ειναι σε τετοια θεματα να πηγαινουμε στην μαμα γιατι εχει και τα καλυτερα μηχανηματα για διαγνωση και συνδεση με εξωτερικο και πιο εμπειρους μηχανικους(φυσικα η ικανοτητα του καθενος παντα παιζει ρολο).Ενω για θεματα που αφορουν οτιδηποτε αλλο εκτος απο εγκεφαλο υπαρχουν και καλυτεροι μαστορες και καλυτερες τιμες στα εκτος.
σαυτο που ειπατε καποιο πιο πανω οτι προτιματε στο εξειδικευμενο για να επιβλεπετε, τι εννοειται? γιατι αποσο ξερω δεν αφηνουν να μπει κανεις μεσα στον χωρο παρα μονο αν σε καλεσουν αυτοι για να σου δειξουν κατι.εκτος αν εννοειτε να επιβλεπετε ,την ενημερωση που σας κανουν πριν φτιαξουν οτιδηποτε.

Φάνης 01-09-11 16:35

Έχω δοκιμάσει πολλά συνεργεία (πάνω από 5)....τελευταία προτιμώ ένα συγκεκριμένο εξειδικευμένο. Από εξουσιοδοτημένα, μόνο σε ένα πηγαίνω πλέον, επειδή τους γνωρίζω και τους εμπιστεύομαι περισσότερο και με αφήνουν να είμαι από πάνω!

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.