BMWForum.gr

BMWForum.gr (http://www.bmwforum.gr/forum/community.php)
-   Forum Polls (http://www.bmwforum.gr/forum/forumdisplay.php?f=113)
-   -   BMW και υπερτοφοδότηση (http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=11114)

Administrator 13-06-11 01:50

BMW και υπερτοφοδότηση

Είναι εμφανές οτι η BMW εφαρμοζει πλέον καθολικά την χρήση υπερσυμπιεστών στα μοτέρ της. Σχεδόν όλα τα μοτέρ στην γκάμα της θα κινούνται απο υπερτροφοδοτούμενα σύνολα.

Πως αντιλαμβάνεστε αυτήν την εξέλιξη?

ΥΓ-Παρακαλούμε όπως όλες οι ψηφοι να συνοδευονται και απο ανάλογο σχόλιο που να εξηγούν την όποια αποφασή σας.

alex747 13-06-11 10:15

Θέλοντας κ μη η BMW πρέπει να ανταποκριθει στην εξέλιξη της εποχής όπου πρώτο ρόλο εχει η μείωση της ρύπανσης , η οικονομία κ ημειωση του βάρους. κ δυστυχώς ή ευτυχώς ο δρόμος είναι αυτός που ακολουθεί τώρα....
Κάποτε είχε σαν σημείο αναφοράς τους ατμοσφαιρικους κινητήρες κ ήταν πρώτη σε αυτο το κομμάτι , τώρα πηγαίνοντας με τις τάσεις της εποχής ας ελπίσουμε ότι θα μείνουν πάλι οι νέοι κινητήρες της ως σημειο αναφοράς!! Ήδη εχει κάνει μικρά αλλα μεγάλα σε ουσία βήματα!
Η γνώμη μου είναι ότι καλα κάνουν, οι εποχές αλλάζουν αν δεν αλλάξει κ η ΒΜW δεν θα είναι βιώσιμη!!!

sliolis 13-06-11 10:32

Διορθώστε με κάνω λάθος αλλά η BMW δεν έχει μια εξαιρετική ιστορία στους turbo κινητήρες της F1 στην δεκαετία του 80;

Θεωρώ ότι μια τέτοια γνώση και με την ιστορία της στους κινητήρες θα πρέπει να περιμένουμε πολύ καλά αποτελέσματα.

Σπύρος

M3EST 13-06-11 10:49

Εννοειται οτι θελουμε τουρμπο.Ποιος δεν θελει ροπη και οικονομια?

Panoz 13-06-11 11:38

Θεωρώ πως είναι μονόδρομος. Eίναι αναρίθμητα τα παράπονα χρηστών/κατοχων (πχ 116i ή 320i) σχετικά με την απόδοση των οχημάτων τους.
Είναι κρίμα κινητήρες που κρύβουν τόση τεχνολογία να είναι σε δύναμη , κατώτεροι των περιστάσεων.

...κρίμα που αργήσαν τόσο να ξυπνήσουν.

Lostinspace 13-06-11 14:34

Φυσικά και είναι σαφώς θετικό να ξαναπλησιάσει η BMW τον ανταγωνισμό.
Φυσικά και κανείς δεν παραπονιέται από κάποιες δεκάδες άλογα παραπάνω.
Απλά είναι κάπως αργά και έχει ξενερώσει πολλούς τωρινούς ιδιοκτήτες, ειδικά εν Ελλάδι.

sliolis 13-06-11 15:27

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Lostinspace (Μήνυμα 141865)
Φυσικά και είναι σαφώς θετικό να ξαναπλησιάσει η BMW τον ανταγωνισμό.
Φυσικά και κανείς δεν παραπονιέται από κάποιες δεκάδες άλογα παραπάνω.
Απλά είναι κάπως αργά και έχει ξενερώσει πολλούς τωρινούς ιδιοκτήτες, ειδικά εν Ελλάδι.

Εμένα απ' την άλλη όχι. :)

Σπύρος

ms_kostakiss 13-06-11 19:46

Η γνωμη μου ειναι οτι κακως διαμαρτυρονται καποιοι για την αποδοση καθως αν δουμε ποιο προσεκτικα οτι την ημερομηνια που εμφανιστικαν ηταν απο τα ποιο δυνατα μοτερ στη κατηγορια τους.

Νομιζω οτι η συγκριση πρεπει να γινεται με βαση την χρονολογια που βγηκε το καθε μοτερ και οχι με το τι υπαρχει αυτη την στιγμη στην αγορα. Σιγουρα τα καινουρια θα ειναι και ποιο δυνατα και οποιο οικονομικα.

Δεν ειμαι 100% υπερ για την χρηση τουρμπο. Παντου υπαρχουν θετικα και αρνητικα. Απο την στιγμη που η εποχη το επιβαλει πρεπει να το αποδεχτουμε. Το οτι μπαινει και η BMW για τα καλα σε αυτο το παιχνιδι νομιζω οτι μονο θετικα θα εχουμε εμεις σαν καταναλωτες λογο του ανταγωνισμου.

Z4freak 13-06-11 22:37

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ms_kostakiss (Μήνυμα 141887)
κακως διαμαρτυρονται καποιοι για την αποδοση καθως αν δουμε ποιο προσεκτικα οτι την ημερομηνια που εμφανιστικαν ηταν απο τα ποιο δυνατα μοτερ στη κατηγορια τους.

Μιλάς πάντα για "ονομαστικά άλογα". Τα 123 αλογα της 116i ακούγονταν πολλά, αλλά το κλάμα που έπεφτε οταν το πλάγιαζε κανένα TSi 1400αρι ήταν πολύ.

Όταν έχεις τόσο βαρυές καρότσες όσο τα BMW πρέπει να έχεις και μοτέρ με αποθέματα ροπής...αλλιώς κλάφτα.
Μονόδρομος το τούρμπο και να μην ξαναγυρίσει στα ψωφίμια που οδηγάμε τώρα...:angry (και δεν μιλάμε για το δικό μου ...αλλα για το 116i που εχει η αδερφή μου όπου αν δεν ειναι κατηφόρα , προσπέραση δεν κάνεις)

Lostinspace 13-06-11 22:53

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Z4freak (Μήνυμα 141905)
Μιλάς πάντα για "ονομαστικά άλογα". Τα 123 αλογα της 116i ακούγονταν πολλά, αλλά το κλάμα που έπεφτε οταν το πλάγιαζε κανένα TSi 1400αρι ήταν πολύ.

Όταν έχεις τόσο βαρυές καρότσες όσο τα BMW πρέπει να έχεις και μοτέρ με αποθέματα ροπής...αλλιώς κλάφτα.
Μονόδρομος το τούρμπο και να μην ξαναγυρίσει στα ψωφίμια που οδηγάμε τώρα...:angry (και δεν μιλάμε για το δικό μου ...αλλα για το 116i που εχει η αδερφή μου όπου αν δεν ειναι κατηφόρα , προσπέραση δεν κάνεις)

Και ας μην ξεχνάμε ότι για τους περισσότερους οδηγούς, αυτά τα παραπάνω τουρμπίσια άλογα θα είναι άλογα ασφάλειας καθώς κάθε προσπέραση θα είναι αρκετά πιο σύντομη...με το εθνικό και επαρχιακό δίκτυο που ΔΕΝ διαθέτουμε...
Για να μην αναφέρω την οικονομία με τα τέλη κυκλοφορίας...για όσο συνεχίσει να υπάρχει αυτό το σύστημα γιατί αν βάλουν (σε λίγο) κάτω τους αριθμούς θα τους συμφέρει να φορολογούν με τα άλογα και όχι με τον κυβισμό.

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.