BMWForum.gr

BMWForum.gr (http://www.bmwforum.gr/forum/community.php)
-   Γενικά μοτοσυκλέτας (http://www.bmwforum.gr/forum/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Αγορά S 1000 XR (http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=19430)

Xenos87 06-05-18 09:42

Αγορά S 1000 XR

Καλησπέρα,

Αν και ειμαι καιρο στο φόρουμ πρωτη φορα γραφω στη γειτονιά των μηχανοβιων.

Ο λόγος ;
Ενα μικρόβιο που μου κόλλησε και λέγεται s1000xr.

Για να σας δωσω να καταλάβετε και να με βοηθήσετε όσοι ξέρετε πέντε πραγματα περί του θέματος να σας πω τα εξής:

Σκεφτομαι να αλλαξω κατηγορία μηχανης και απο τα γυμνά street(Kawasaki Z) να παω στα sport touring

Το θεμα ειναι οτι ενώ ο σωματότυπος μου σχεδον το επέβαλε (190+ εκ.) δεν εβλεπα ποτε με καλο ματι την συγκεκριμένη κατηγορία κυρίως λόγω εμφάνισης.

Την αρχή εκανε το mt 09 tracer που η εμφάνιση του μου έβαλε την ιδέα αλλα οχι και οι επιδόσεις του.
Και τωρα φαινεται οτι το Xr ειναι οτι πρεπει για μενα γτ στην ουσία ειναι ενα ψηλό naked.

Οποτε τα φώτα σας!!

Ειναι καλη επιλογή ή κατα την γνώμη σας ειναι και κατι αλλο σε αυτην την κατηγορία που μου διαφεύγει;(multistrada έχει απορριφθεί επίσης)

Συν και πλην περα απο τα προφανή;

Περα απο τον έξτρα εξοπλισμό στον κατάλογο της motorad υπαρχει δυνατότητα για αλλα έξτρα του τύπου μαρσπιέ hp ,τελικό acrapovic κλπ που εχω δει στο βρετανικό brochure της μηχανης ;

Σημ:όλες οι παρατηρήσεις σας και οι συμβουλές σας δεκτές
Σημ1:Να ενημερώσω οτι γενικα η πρόσβαση μου στο Ίντερνετ αυτη την περίοδο ειναι περιορισμένη (μονο e-mail) και σε 1-2 μερες δεν θα εχω και παλι πρόσβαση Οποτε αν τυχών «εξαφανιστω» μην φανεί σαν αγένεια στον οποιοδήποτε μπει σε κόπο να μου απαντήσει κατι.

Ευχαριστω πολυ!

sv2gww 06-05-18 10:59

Θαυμάσιο μοτόρι με απίστευτη ποιότητα κατασκευής, εργονομία κομμένη και ραμμένη για τα κυβικά σου (όπως ο κάθε μέσος original γερμανός), πλήθος αξεσουάρ που αυξάνουν κατακόρυφα την τελική τιμή αλλά κι ένα κάρο περιττές ηλεκτρονικές μ@@&$# που ίσως να κάνουν κάποια στιγμή τη ζωή σου δύσκολη. Αισθητήρες ανά 10mm σε οποιοδήποτε σημείο για οτιδήποτε...
Είναι πολύ καλή ακόμα και για καθημερινή μετακίνηση μέσα στην πόλη από πλευράς ευκολίας οδήγησης αλλά λόγω μεγέθους δεν μπαίνει ανάμεσα σε κουτιά ούτε για αστείο! Παρά το σουλούπι της είναι άνετη γενικώς. Σε test drive που έκανα από τον Τρικαλιώτη έως το αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης και πίσω μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις.
Ένα μόνο, δεν ξέρω αν έχει από το εργοστάσιο σταμπιλιζατέρ τιμονιού, οπότε ΑΝ δεν έχει είναι το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να τοποθετήσεις.
Το Ζ750 έχεις?
A... Ποιοτική και ΚΑΛΗ tourer είναι η Honda Africa Twin AdvSport. Δεν υπάρχει τέτοιο εργαλείο.....

Xenos87 06-05-18 11:45

Χαίρεται φίλε Γιάννη καιρο είχαμε να τα πουμε.

Το 750 εχω ναι.

Για την τιμή με τα έξτρα που της έβαλα ξεπέρασε τα 20κ αλλα επειδή δεν ειμαι άνθρωπος που αλλάζω συχνά οχήματα αν με ικανοποιήσει τελικά χαλάλι το κασέρι.

Απλα θα ηθελα να εχω ενα δυνατό δίκυκλο με ροπή ώστε να φαινεται και η δύναμη του και φυσικα να μην πονάει το σβέρκο μου μετα απο μερικά χιλιόμετρα σε εθνική. (Σαν να σπρώχνεις τοίχο με το κεφαλι ειναι,Χαχα!)

Παράλειψη....

Για το Africa ειναι αισθητικό το θεμα μου(ξερω υποκειμενικό αλλα αυτα τα φαναρια μπροστά δεν μπορω να τα χωνέψω με τίποτα)

Stabilizer αν δεν κανω λάθος έχει κατω απο την μπροστινή μάσκα.

sv2gww 06-05-18 12:10

"Χαίρεται φίλε Γιάννη.."??????? Kύριε Πρέσβη, μας κακομαθαίνετε.
Μου άρεσε πολύ το συγκεκριμένο μοτόρι. Καμιά σχέση με τις μαούνες GS34450RRR και τις πραγματικά θεώρατες ντουλάπες πίσω τους. Τη θεωρώ πολύ καλή επιλογή. Ρώτησα για το σταμπιλιζατέρ γατί στη σύντομη δοκιμή μου μού έκανε εντύπωση το βιμπράρισμα στο τιμόνι από τους κραδασμούς. Δηλ αν κάνεις καμιά 200 χλμ με νορμάλ ταχύτητες ίσως να έχεις θέμα με τα κέρματα στα διόδια....
Αλλά από γυμνό Ζ σε BMW Tourer??

Xenos87 06-05-18 12:41

Παράξενη επιλογή Ε;
Νομιζω οτι επρεπε γτ το Ζ φαινόταν σαν παπάκι

nfot 12-05-18 20:53

Παιζει και ΚΤΜ 1290 και ισως το Triumph Tiger 1050, αν και με σαφως λιγοτερα αλογα.
Στα λεφτα αυτα παντως, ΚΤΜ και XR θα κοιτουσα.

Xenos87 17-05-18 03:44

Ουσιαστικά αυτα τα δυο (ktm-Xr) ειναι τα επικρατέστερα αλλα κατα 99% θα επιλέξω το bmw.

Μια δυο επιφυλάξεις εχω ακομη κυρίως στην εμφάνιση αλλα ειναι λεπτομέρειες.

Οποτε με την επιστροφή μου στην πατρίδα (ευτυχώς δεν αργεί) θα την κανω την κίνηση

ms_kostakiss 17-05-18 22:17

Με το καλό ότι και να διαλέξεις

Xenos87 17-05-18 23:57

Ευχαριστώ, να σαι καλα.

Xenos87 30-05-18 17:42

Λοιπόν παιδια η μπίλια έκατσε στο XR ( και πως θα μπορούσε να μην κάτσει) και θα κανω την κίνηση με την πρωτη ευκαιρία.

Το χρωμα μένει να αποφασίσω (μπλε η κόκκινο ,δεν μου αρέσει το Hp)

Θα βάλω το πακέτο dynamic και επιπλέον κεντρικό σταντ,θερμαίνομενα grips,led ημέρας ρυθμιζόμενη ανάρτηση και πολλα πολλα καλούδια απο τα έξτρα της hp.(εκτός και του τελικου της εξατμισης γτ θελω πρωτα να «γνωρίσω» το μαμισιο πριν το αλλαξω ώστε να εχω σημείο αναφοράς)

Η ερώτηση μου κυρίως έχει να κανει με τον συναγερμό που ετσι και αλλιώς θα βάλω αλλα δεν ξερω κατα ποσο αυτος που δίνει η Bmw ειναι κατι καλο η ειναι προτιμότερο να παω σε κατι aftermarket.
Γνωρίζει κανενας περί τίνος πρόκειται;

Ευχαριστω.

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.