Οδήγηση με βοηθήματα - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Οδήγηση με βοηθήματα

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Χρησημοποιειτε ηλεκτρονικα βοηθήματα??
Δεν απενεργοποιώ ποτέ το DSC 4 12,12%
Απενεργοποιώ το DSC μόνο σε πίστα 1 3,03%
Απενεργοποιώ πάντα το DSC 1 3,03%
Απενεργοποιώ πάντα το DSC, αλλά έχω ενεργοποιημένο το DTC. 4 12,12%
Σε καθημερινή μετακίνηση πάντα ενεργοποιημένο το DSC, όταν θέλω να παίξω το απενεργοποιώ. 22 66,67%
Θα ήθελα να το απενεργοποιώ μερικές φορές, αλλά δεν επενεργοποιείται (xDrive) 1 3,03%
Ψήφισαν: 33. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-12-11, 15:29   #31
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Δεν ξέρω ίσως να μην το διατυπωσα σωστά. Νομίζω ότι για να μαθεις το αυτ/το να το χειριζεσαι σωστά , πρέπει να το φέρεις στα όριά του
Για να το κανεις αυτό σε δημόσιο δρόμο το θεωρώ ανόητο , άρα η επιλογή είναι μία: πίστα. Το κακό βέβαια είναι οι φθορές , αναλώσιμα κλπ
Τώρα αν εννοείται ότι σε μιά διαδρομή με λίγη κίνηση θα πας λίγο πιο σβέλτα να συμφωνήσω , αλλά άλλο το σβέλτα άλλο το γρήγορα και φέρνω το αυτ/το στα όρια (όριο δικό μου ή του αυτ/του)
ΥΓ συγνώμη Πάνο εσυ νοιωθεις ασφάλεια σ΄ αυτούς τους κ....δρόμους;
Ο χρήστης angelm3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-12-11, 16:31   #32
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Φιλικη συμβουλη προς ολους οσους βελτιωσαν το 35αρι τους εστω και μονο με προγραμμα...: Σε βρεγμενο δημοσιο δρομο ΜΗ πατησετε το κουμπακι των ηλεκτρονικων ουτε μια φορα (δλδ να ενεργοποιησετε το DCT).
Το αυτοκινητο σε μαμα μορφη με το DCT on σε αφηνει να πεταξεις κολο κανα μετρο και σε μαζευει μετα. Στα βελτιωμενα και βρεγμενο οδοστρωμα διπλωνει για πλακα χωρις να το καταλαβεις εξαιτιας της πολυ μεγαλυτερης ροπης. Μεχρι να ενεργοποιηθει το συστημα ευσταθειας ειναι ηδη πολυ αργα!!!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-12-11, 18:38   #33
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rallakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Μεγαρα δεν ειναι πίστα (δεν καταλαβα με ποιο σκεπτικό) και οι Σερρες μας πεφτουν μακρια .Παρολα αυτα και κοντα να ειχαμε πίστα ,δεν θα το βάζαμε γιατι το εχουμε για "καλό αυτοκίνητο" και όχι αυτοκίνητο για σκίσημο.Oπότε ας βγάλουμε τα ηλεκτρονικα στο δρόμο για να μαθουμε το αυτοκινητο μας.
Λυπάμαι που το λέω αλλα κι εγω ετσι ενεργώ.Οχι επειδη δεν θελω να μπω στην πίστα ,αλλα γιατι μ'αρεσει να κανω την καθημερινοτητα πιο ''ενδιαφερουσα''.Το ξέρω ομως οτι ειναι εντελώς λάθος το να βάζω σε κινδυνο τριτους ,για να ''παίξω'' εγω με το ακριβό μου παιχνιδι που λέγεται αυτοκινητο.
Τα Μέγαρα δεν είναι πίστα γιατί σε μερικές στροφές πρέπει να ρίξεις απελπιστηκά την ταχύτητα. Ειδικά στην φουρκέτα μετά τις εξέδρες πρέπει να πάς με 2α με 2000 rpm με το δικό μου για παράδειγμα ενώ ένα rallye ή ένα S2000 λόγω όγκου βολεύονται καλύτερα.

Απο ποιότητα ασφάλτου είναι παγοδρόμιο.

Απο ασφάλεια άστα. Αμα φύγεις σε μια στροφή ειδικά πριν την ευθεία στις φυστικιές θα φύγεις με άσχημο χτύπημα. Αντίθετα στις Σέρρες όπου και να φύγεις θα πάς στο χωράφι.

Και οι Σέρρες δεν είναι και ότι πιο εύκολο. Και γενικά μια πίστα δεν είναι και ότι καλύτερο για αυτοκίνητο που κοστίζει 50.000+++ ευρώ. Τρώει την ταλαιπωρία της ζωής του, ειδικά στα φρένα και τις αναρτήσεις.

Ναι έχω μπεί πίστα, είδα πως είναι, δεν θα το ξανακάνω.
09-12-11, 18:49   #34
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Καταλαβαίνεται βέβαια ότι τα αυτοκίνητα μας (εξαιρώντας κάποια Μ ή κάποια Rally types) δεν είναι στημένα για πίστες έτσι; Το ότι μπαίνουν κάποιοι βέβαια δεν είναι κακό και πολύ καλά κάνουν για παιχνίδι και εμπειρία, αλλά τα αυτοκίνητα μας δεν είναι αυτοκίνητα για πίστες (είτε Μέγαρα, είτε Σέρρες, είτε The Ring).
Φυσικά δεν λέω για μένα σε πίστα. Η δική μου πίστα είναι πέριξ του αεροδρομίου με τους υπόλοιπους "ταρίφες" και πετρελαιοκίνητους.

Όλοι κάνουμε κάποια παιχνιδάκια με τα αυτοκίνητα μας αλλά είμαι βέβαιος ότι είμαστε ώριμοι και δεν βάζουμε σε κίνδυνο άλλους. Κόβουμε όταν είναι άλλοι κοντά ή σε περίπτωση κίνησης κλπ. Τώρα αν κάποιος κάνει τρελίτσες σε δρόμους γεμάτους κίνηση με κίνδυνο πεζών ή άλλων αυτοκινήτων τότε κακό του κεφαλιού του.

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-12-11, 20:46   #35
nfot

Το avatar του χρήστη nfot

Status:
Περιοχή: Βολος

Drives: E82 135
Περι πιστας παντως, ναι ξερω οτι τα αυτοκινητα μας δεν ειναι στημενα για πιστα, αλλα εχω μπει και θα ξαναμπω, μεχρι να μην μπορω να το αντεξω οικονομικα ή απο πλευρας φυσικης καταστασης. Μονο εκει απολαμβανω και πιεζω - πιεζομαι χωρις αγχος.
Οι δημοσιοι δρομοι ειναι για γενικη χρηση, αντε λιγο παιχνιδι. Τιποτα παραπανω.
Για το αν τα Μεγαρα ειναι πιστα, θα αναφερω ενα σκηνικο.
Οταν ειχα το Leon, καταφερα και επεισα τους Αθηναιους (=πλειοψηφια) να κλεισουμε τις Σερρες για παρτυ μας. Οταν μαζευτηκαμε, ακουσα 2 απο αυτους να συνομιλουν:
Ερ. Θα ξαναμπεις Μεγαρα;
Απ. Σε εβρισα εγω;

Τωρα φυσικα, μιλαω εγω, που στο Βολο δεν εχουμε τιποτα και κανω 600+ χιλιομετρα οποτε θελω να μπω Σερρες. Με αυτη τη λογικη και "Μεγαρα" να ειχαμε εδω κοντα, θα ηταν εκπληκτικα...
14-12-11, 17:32   #36
Nick bmwlover

Το avatar του χρήστη Nick bmwlover

Status:
Περιοχή: Αθηνα-Τρικαλα

Drives: E81 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Chiefsotos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλικη συμβουλη προς ολους οσους βελτιωσαν το 35αρι τους εστω και μονο με προγραμμα...: Σε βρεγμενο δημοσιο δρομο ΜΗ πατησετε το κουμπακι των ηλεκτρονικων ουτε μια φορα (δλδ να ενεργοποιησετε το DCT).
Το αυτοκινητο σε μαμα μορφη με το DCT on σε αφηνει να πεταξεις κολο κανα μετρο και σε μαζευει μετα. Στα βελτιωμενα και βρεγμενο οδοστρωμα διπλωνει για πλακα χωρις να το καταλαβεις εξαιτιας της πολυ μεγαλυτερης ροπης. Μεχρι να ενεργοποιηθει το συστημα ευσταθειας ειναι ηδη πολυ αργα!!!
Eντελως φιλικα θα σου κανω καποιες ερωτησεις.
1ον Θεωρεις οτι η αλλαγη προγραμματος σε τουρμπατο αμαξι δεν ειναι κ κατι τοσο σημαντικο?
2ον Θεωρεις οτι μια οποιαδηποτε μετατροπη,βελτιωση οσον αφορα τις επιδοσεις κ το στησιμο του αυτοκινητου(και οχι μονο),δεν θα εχει ως αποτελεσμα την διαφορετικη οδηγικη συμπεριφορα του αυτοκινητου συγκριτικα με την προηγουμενη,σε οποιοδηποτε αμαξι?
3ον Νομιζεις οτι το αμαξι που οδηγεις τωρα,ειναι το 35αρι που αγορασες?Αυτο το καταλαβες απ'οτι ειδα...
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι,στο αυτοκινητο κ γενικα στην οδηγηση δεν πρεπει να τα παιρνουμε ολα τοσο αψηφιστα,πρεπει να γνωριζουμε τις συνθηκες,να λαμβανουμε υποψιν μας ολες τις σταθερες,μεταβλητες κ να τις επεξεργαζομαστε σωστα,καθοτι παρολο που η οποιαδηποτε παρεμβαση-διαφορα-αλλαγη μπορει να φαινεται μικρη το αποτελεσμα αυτης μπορει να ειναι σημαντικο...
κ λαστιχα να καιω!!!
Ο χρήστης Nick bmwlover δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-12-11, 15:41   #37
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
Eντελως φιλικα θα σου κανω καποιες ερωτησεις.
1ον Θεωρεις οτι η αλλαγη προγραμματος σε τουρμπατο αμαξι δεν ειναι κ κατι τοσο σημαντικο?
2ον Θεωρεις οτι μια οποιαδηποτε μετατροπη,βελτιωση οσον αφορα τις επιδοσεις κ το στησιμο του αυτοκινητου(και οχι μονο),δεν θα εχει ως αποτελεσμα την διαφορετικη οδηγικη συμπεριφορα του αυτοκινητου συγκριτικα με την προηγουμενη,σε οποιοδηποτε αμαξι?
3ον Νομιζεις οτι το αμαξι που οδηγεις τωρα,ειναι το 35αρι που αγορασες?Αυτο το καταλαβες απ'οτι ειδα...
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι,στο αυτοκινητο κ γενικα στην οδηγηση δεν πρεπει να τα παιρνουμε ολα τοσο αψηφιστα,πρεπει να γνωριζουμε τις συνθηκες,να λαμβανουμε υποψιν μας ολες τις σταθερες,μεταβλητες κ να τις επεξεργαζομαστε σωστα,καθοτι παρολο που η οποιαδηποτε παρεμβαση-διαφορα-αλλαγη μπορει να φαινεται μικρη το αποτελεσμα αυτης μπορει να ειναι σημαντικο...
Επειδη συμφωνω με ολα οσα ανεφερες, προτεινω σε ολους τους αναβαθμισμενους χρηστες να μην εφησυχαζονται με τα ηλεκτρονικα οτι βρισκονται εκει για να τους σωσουν!
Στην εργοστασιακη μορφη μπορει, οχι ομως και στην τοση επιπλεον ροπη!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-12-11, 17:04   #38
PapajimG
MODERATOR

Το avatar του χρήστη PapajimG

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E93 320i
Πόσο λιγότερο το απενεργοποιώ τώρα πια σε σχέση με παλαιότερα ("άτιμη" η προσθήκη χρόνων στο μυαλό)... και πάντα μόνο για παιχνίδι και σε σημεία με ελάχιστη κίνηση, καλή ορατότητα και σχετική άπλα.

Ο χρήστης PapajimG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-12-11, 17:17   #39
Nick bmwlover

Το avatar του χρήστη Nick bmwlover

Status:
Περιοχή: Αθηνα-Τρικαλα

Drives: E81 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Chiefsotos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη συμφωνω με ολα οσα ανεφερες, προτεινω σε ολους τους αναβαθμισμενους χρηστες να μην εφησυχαζονται με τα ηλεκτρονικα οτι βρισκονται εκει για να τους σωσουν!
Στην εργοστασιακη μορφη μπορει, οχι ομως και στην τοση επιπλεον ροπη!
Πολυ σωστα,αυτο περιμενα σαν απαντηση,και οχι να παρεξηγηθεις,καθοτι περιμενα οτι θα καταλαβαινες τον τροπο που εθεσα τα ερωτηματα!Απλως το δικο σου ποστ μου εδωσε την ευκαιρια να θεσω αυτα τα ερωτηματα προς συλλογισμο,απο ολους μας,ωστε να καταλαβουμε ακριβως αυτο που αναφερεις παραπανω,να εχουμε παντα στο μυαλο μας τη συμβουλη που δινεις,κ τιποτα παραπανω!!!
κ λαστιχα να καιω!!!
Ο χρήστης Nick bmwlover δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-02-12, 11:39   #40
Mpriza

Drives: E85 Z4M
το εχω σχεδον παντα απενεργοποιιμενο (αν και στο Μ οταν πατησεις το κουμπακι βγαινουν ολα τα ηλεκτρονικα)..
ο μονος λογοσ που το οδηγω ετσι ειναι λογο του s2000 που ειχα πριν και δεν ειχε αντισπιν οποτε εχω μια καποια εμπειρια μπορω να πω χωρις ομως να μειωνω καθολου την βοηθεια που σου προσφερουν τα ηλεκτρονικα. απλα προσωπικα τα βρισκω λιγο αποτομα στις αντιδρασεις τους ή, πιο σωστα,δεν εχω μαθει να συμβιωνω μαζι τουσ ακομα
τα ενεργοποιω μονο στις εθνικες γιατι απλα ποτε δεν χερεις τι θα σου τυχει
Ο χρήστης Mpriza δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Tags
dsc, DTC, poll, xDrive

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές