Το BMWForum ελέγχει βενζίναδικα - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Το BMWForum ελέγχει βενζίναδικα

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
05-10-11, 00:27   #1
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Το BMWForum ελέγχει βενζίναδικα

Οπως εχουμε αναφερει στο παρελθον σε διασπαρτα ποστ, το προγραμμα που φοραμε καποιοι στα Ν54, το Procede, εχει την δυνατοτητα αυτοματης προσαρμογης βασικων ρυθμισεων του. Το boost και το Ign.Advance...
Αυτο θα το εκμεταλευτουμε ωστε να αξιολογησουμε την ποιοτητα βενζινης των βενζιναδικων μας

Πως λειτουργει:
Οι παράγοντες που επιρρεάζουν τις ρυθμισεις (δηλ το αν αυτες θα κινηθουν σε πιο επιθετικη ή συντηρητική απόδοση) εξαρτώνται απο διάφορες παραμετρους. Μεταξυ αυτων ειναι η θερμοκρασια εισαγωγης , η πιεση (boost) και η ποιοτητα καυσιμου.

Για να μην τα πολυλογούμε , το σκεπτικο ειναι πως κρατώντας σταθερες καποιες παραμετρους , πχ πιεση τουρμπινων & θερμοκρασια εισαγωγης (πχ επιλεγουμε να κανουμε δοκιμη μονο βραδυ σε σταθερη Χ θερμοκρασια εριβαλοντος κτλ) μεταξυ δοκιμων, εχουμε την δυνατοτητα να αξιολογησουμε την ποιοτητα της βενζινης σε καθε δοκιμη ξεχωριστα.

Πως μετριεται η ποιοτητα?
Η κλιμακα αυτοματης ρυθμισης αβανς του Procede εχει μια κλιμακα απο 0% εως 100%.
Για να το πουμε απλα , οσο πιο χαμηλες τιμες παιρνει αυτοματα αυτη η κλιμακα (χαμηλο/μηδενικο knock detection) τοσο καλυτερη ειναι η ποιοτητα βενζινης.

Με δεδομενο λοιπον πως εγω δουλευω σταθερα 14.5 με 14.7psi και με θερμοκαριες περιβαλοντος που δεν διαφερουν πανω απο 3-4 βαθμους μπορω να καταλαβω , ποιος μου δινει μουγαδονερο και ποιος πουλαει πραγματικη βενζινη.

Σας παραθετω παρακατω τις ανακαλυψεις μου...

BP- Ρετσινα/Πειραιας

Πρατηριο: BP
Τυπος Βενζινης δοκιμής: BP Ultimate100
Γεμισματα: 3
Ρυθμιση Αutotune: 0%
Σχολια : H καλυτερη 100αρα βενζινη που εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης. Επισης εχει και την καλυτερη ΑΠΛΗ βενζινη που εχω βαλει στο Golf. H διαφορα ειναι αισθητη στον TSI κινητηρα ο οποιος ειναι επιρρεπης σε πυρακια.

Οδηγιες χάρτη: Απο τα φαναρια της διασταυρωσης Π.Ραλλη και Κηφισσου στην Νικαια ΕΩΣ τον τελικο προορισμο

Cyclon-Xαιδαρι

Πρατηριο: CYCLON
Τυπος Βενζινης δοκιμής: 100αρα
Γεμισματα: 4
Ρυθμιση Αutotune: 12%-23%
Σχολια : Αρκετα εως πολυ καλη βενζινη. Εχει μετρηθει τις ζεστες μερες του καλοκαιριου ,οποτε τωρα ισως τα αποτελεσματα να ειναι εφαμιλα του πρωτου πρατηριου. ΙΔΑΝΙΚΟ για γεμισμα , οταν εχουμε εξορμιση προς Πελοπονησο καθως περναμε απο εκει.

Οδηγιες χάρτη: Απο την Γεφυρα Λενορμαν ως τον τελικο προοσρισμο , στην Λ.Αθηνων 400

ΕΤΕΚΑ Κορυδαλλος/Νικαια

Πρατηριο: ETEKA
Τυπος Βενζινης δοκιμής: 100αρα
Γεμισματα: 6-7
Ρυθμιση Αutotune: 0%-13%
Σχολια : Πολυ καλό πρατηριο. Απο τις σταθερα καλες βενζινες (μιλαμε παντα για 100αρα δεν εχω δοκιμασει 95αρα)

Οδηγιες χάρτη: Απο τα ΙΚΕΑ του Κηφισσου ως τον τελικο προοσρισμο , στην Π.Ραλλη 189

(...ερχονται κι αλλοι...)
05-10-11, 01:12   #2
Lefteris116

Το avatar του χρήστη Lefteris116

Status:

Drives: E87 116i
Αν σε παρει ο δρομος απο Λ.Αθηνων τσεκαρε καμμια shell...Παρεπιπτοντως Πανο που μενεις και εχεις γεμισει σαυτα τα δυο?Αν επιτρεπεται βεβαια!
05-10-11, 22:52   #3
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Βόρεια δεν βάζεις; Ξέρω έχω πετρέλαιο αλλά παίζει κι ένα άγριο βενζινοκίνητο.
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-10-11, 23:20   #4
Panoz

Status:

Χωρις να θελω να σας στενοχωρησω..."μεγαλα" (σε ονομα) βενζιναδικα στα Βορεια εχουν κάκιστη βενζινη. Εχει τυχει να ειμαι Βορεια με χαμηλη βενζινη και να κατεβω στεγνος προς τα κατω για να βαλω.

Θα δοκιμασω και αλλους παντως στα ΒΠ.

ΥΓ- το πρωτο θεμα ανανεωθηκε.
ΥΓ2-Σπυρο, κερνα βενζινη και θα σου ελενξω οτι θες...χα χα χα
06-10-11, 00:36   #5
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Θα προτεινω τη shell που ειναι στην Κηφισια Χελιδονους+Λυρα (στα φαναρια της Ελαιων) ακριβη αλλα νοικοκυρυδες, εβαζα καθημερινα απο εκει για 6 χρονια οταν ημασταν βορεια (η εδρα)
Το 46 ποτε κανενα προβλημα και το φιλτρο στα 100000 χλμ προληπτικα χωρις λογο μονο 2 φορες γιατι επρεπε για το ετσι του ετσι....
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-10-11, 00:41   #6
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Drives: F10 520d
Για να είμαι ειλικρινής βάζω Shell VPower Diesel στο δικό μου αφού είναι εταιρικό κόστος. Στο Terios εδώ και χρόνια βάζω σε μια ΕΚΟ στην περιοχή μου χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα.

Περνάω καφέ Πανό και χωρίς να μου ελέγξεις βενζίνη.

Σπύρος

---
I am here: http://maps.google.com/maps?ll=38.035294,23.839298

Με δικαίωμα στο όνειρο...

[SIGPIC][/SIGPIC]
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-10-11, 23:13   #7
Panoz

Status:

Σημερα βάλαμε βενζινη απο την Cyclon (no.2 στην ανωτερω λιστα).

To autotune του αβανς κολησε στο 0% (το καλυτερο δυνατον) και το εγκεφαλακι πιεσε για αυξηση πιεσης τουρμπίνας αλλα εγω το ειχα περιορισσει στο 1bar.

Jannis πως σου φανηκε το αμαξι με αυτο το καυσιμο?
20-12-11, 00:39   #8
sidvicious

Το avatar του χρήστη sidvicious

Περιοχή: athens

Drives: E88 120i
Πάνο να σου κάνω μια ερώτηση επειδή είδα ότι τα βενζινάδικα που ανέβασες είναι κοντά στον Πειραιά μήπως έχεις βάλει ποτε βενζίνη στην ΕΤΕΚΑ που είναι στην οδό Τζαβέλα(είναι κάθετος στην Λαμπράκη) βάζω αρκετά συχνά εκεί και μου φαίνεται καλή και φτηνή αλλα θα θελα και μια δεύτερη γνώμη για να σιγουρευτώ
Ο χρήστης sidvicious δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-08-13, 17:33   #9
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Drives: F20 125i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sliolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βόρεια δεν βάζεις; Ξέρω έχω πετρέλαιο αλλά παίζει κι ένα άγριο βενζινοκίνητο.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προτεινω τη shell που ειναι στην Κηφισια Χελιδονους+Λυρα (στα φαναρια της Ελαιων) ακριβη αλλα νοικοκυρυδες, εβαζα καθημερινα απο εκει για 6 χρονια οταν ημασταν βορεια (η εδρα)
Το 46 ποτε κανενα προβλημα και το φιλτρο στα 100000 χλμ προληπτικα χωρις λογο μονο 2 φορες γιατι επρεπε για το ετσι του ετσι....
Δεν την εχω δοκιμασει ποτε και ειμαι διπλα λογω κακων σχολιων αλλα θα δοκιμασω και θα ποσταρω! Δεν εχω το ιδιο συστημα αλλα εχω διαδρομη που κανω!

Στο Μαρουσι η Shell εναντι Κωνσταντινιδη η 100αρα ειναι καλη! Αλλιως ECO Σταυρο και τα 2 ειδη ειναι καλα και η 100 φθηνη!!! Για πετρελαιο ενα 116d (F20) βαζει στην Aegean που ειναι στη αρχη της Κλεισθενους!
Ο χρήστης Herc είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-08-13, 10:26   #10
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Drives: F20 125i
Κλεισθενους και Αναπασεως γωνια Aegean!! Δοκιμη 100αρα δεν εχω λογια με εβγαλε με το παραπανω την διαδρομη που κανω και μια αισθητη διαφορα ακομα και στο ECO-PRO εδινε δυναμη!! Μου θυμησε αυτη που βαζω απο Καρδιτσα!!
Ο χρήστης Herc είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Tags
βενζινάδικα, καλή βενζίνη

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές