αλλαγή πίσω αμορτισερ σε x3 - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρές Χ » αλλαγή πίσω αμορτισερ σε x3

Σειρές Χ Συζητήσεις για τις σειρές Χ (Χ1, Χ3, Χ5 & Χ6)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
10-05-15, 00:21   #11
shadowman14

Drives: E83 X3 2.5i
ναι αυτο ισχυει. απο τοτε που ασχοληθηκα με την αγγλικη ορολογια μηχανολογιας, εχω βρει παπαδες. αλλά αυτο το βιβλιο αν εχει ωραιες αναλυτικες οδηγιες θα ειναι πιο καλο κ σαν αρχειο κ πιο ευχρηστο. αλλά αν εχει χοντρικες οδηγιες δεν αξιζει να δωσω 130ε με μεταφορικα
Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-05-15, 12:32   #12
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Tα βιβλία αυτά έχουν πάρα πολλές πληροφορίες και συγκεκριμένοι εκδοτικοί οίκοι παίρνουν την άδεια* από το εργοστάσιο για να βάλουν όλες αυτές τις πληροφορίες. Κάθε σειρά αυτοκινήτου περνάει σχεδόν από ολικό λύσημο ώστε να βγουν οι αναγκαίες φωτογραφίες και να γίνει η τεκμηρίωση της κάθε εργασίες από τεχνικούς που περιγράφουν το κάθε τι καθώς και το βαθμό δυσκολίας. Φυσικά δεν ασχολούνται με το κάθε μοντέλο χωριστά (πχ Χ3 2.0, 2.5, 3.0d κλπ) μιας και κατά βάση είναι ίδια αλλά όπου υπάρχει διαφοροποίηση αυτή επισημαίνεται ή αν είναι μεγάλες οι διαφορές τότε βγαίνει άλλη σειρά βιβλίων -πχ μόνο X3 diesel-.
Εγώ για τις μοτό που είχα αγόραζα τα βιβλία της Clymer και για μερικά αυτοκίνητα που μ' ενδιέφεραν της Haynes.
Για τα ηλεκτρολογικά όμως μόνο κάποιο online βοήθημα αφού δεν είναι δυνατόν πλέον να καταγραφούν όλα όσα υπάρχουν στα σύγχρονα αυτοκίνητα και να γίνουν "χάρτης". Άσε δε που και οι ίδιοι οι συγγραφείς προτρέπουν για συνεργεία και όχι για diy εγχειρήματα όταν τα πράγματα είναι εξαιρετικά πολύπλοκα ή υπάρχει κίνδυνος ....παράπλευρης απώλειας.
Γιάννης-sv2gww.

* PS Όσο κι αν είναι παράξενο, τα πρώτα στοιχεία από μερικά νέα μοντέλα τα αγοράζουν οι εταιρείες που κατασκευάζουν πλαστικά μοντέλα σε κλίμακα. Η λεπτομέρεια στην αποτύπωση είναι μοναδική.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-05-15, 15:37   #13
shadowman14

Drives: E83 X3 2.5i
τελικά αγόρασα το βιβλίο σέρβις bentley publishers. Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο.
ακριβό μεν για τις εποχές μας, αλλά πολύ οργανωμένο κ αναλυτικό κ με φωτογραφίες. αξίζει πραγματικά. έχω πολύ διάβασμα... ούτε στα όνειρα μου δεν το περίμενα τόσο αναλυτικό. αν ήταν και έγχρωμες οι φωτογραφίες θα ήταν απλά κορυφή!!
Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-05-15, 16:29   #14
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Η καλυτερη εκδοτικη για repair manual. Κανει τα αντιστοιχα της Haynes να μοιαζουν με μηνιαιο περιοδικο. Του Golf και της Ε34 που εχω εχουν 1000+ σελιδες εκαστο.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές