Ξένον Φώτα - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
21-10-15, 03:05   #1
iliapana

Drives: F20 116i
Ξένον Φώτα

Καλησπέρα. εχω το bmw f20 και εβαλα xenon φώτα. Πέρα απο τα xenon αλλαξα και τισ λάμπεσ θέσεως και τα μεγάλα φώτα να είναι ομοιόμορφα. ενω όλα είναι οκ και αναβουν μια χαρα και με τη 1η αν τυχόν σβήσει το αμάξι με το start stop και πατησω συμπλέκτη να ξεκινήσω μου ανάβει ενδειξη για τα φώτα θέσεως. Ρώτησα αν φταινε τα xenon αλλα μου ειπαν πωσ είναι οι λάμπεσ θέσεως.
Ξερει κανεις τι φταίει και αν είναι οι λάμπες θέσεως να μου πει καποιος καποιο τύπο θέσεως που να δέχεται να τον βάλω ωστε να μην αντιμετωπιζω θέμα?????? (να είναι λευκο φώς ή led ωστε να είναι ομοιομορφα με τα xenon ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ο χρήστης iliapana δεν είναι συνδεδεμένος  
21-10-15, 12:20   #2
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Θα πρεπει να ρυθμιστουν σε σχεση με ολο το σεταρισμα του αμαξιου! Μα καλα εκει που τα εβαλες δεν τα ρυθμισαν?
21-10-15, 15:58   #3
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Status:
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Drives: F20 116i
99 στα 100, τα ξενον της αγορας ειναι ακαταλληλα για τα αυτοκινητα, και σιγουρα στραβωνουν τους απεναντι. Τα φαναρια ειναι φτιαγμενα για αλογονου, τα ξενον θελουν αλλο τυπου φαναρι......
Οσον αφορα τωρα με τα BMW που ειναι και "ευαίσθητα" στις έξωθεν παρεμβασεις....ακομα ενας λογος να μη βαζουμε ξενον.
21-10-15, 16:28   #4
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Οτι πληρωνεις παιρνεις...
Αν βαλεις κιτ του 50αρικου ουτε θα κρατησει πολυ και ισως εχεις θεμα με
μοναδες φωτων κλπ....
Υπαρχουν και καποια αρχιδ@τ@ κιτ των 150++ ευρω που δεν βγαζουν κανενα θεμα....been there,done those...
21-10-15, 16:31   #5
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Αν το κιτ πάντως δεν έχει φακό και βάλεις xenon λάμπα, είναι πολύ δύσκολο να μην στραβώνεις κόσμο.

Γίνεται και χωρίς φακό, αλλά θέλει αλλαγή χοντρή το φανάρι, και πάλι το projector νομίζω ότι φωτίζει καλύτερα.

Για παράδειγμα το LS430 στις πρώτες χρονιές (και το δικό μου) έχει λάμπες D2S και δεν έχει φακό, αλλά έχει σωστό σχεδιασμό το φανάρι και δουλεύει τζάμι χωρίς να ενοχλεί. Αλλά το Honda που έχει projectors έχει πιο συγκεντρωμένη δέσμη.
21-10-15, 16:39   #6
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το κιτ πάντως δεν έχει φακό και βάλεις xenon λάμπα, είναι πολύ δύσκολο να μην στραβώνεις κόσμο.

Γίνεται και χωρίς φακό, αλλά θέλει αλλαγή χοντρή το φανάρι, και πάλι το projector νομίζω ότι φωτίζει καλύτερα.

Για παράδειγμα το LS430 στις πρώτες χρονιές (και το δικό μου) έχει λάμπες D2S και δεν έχει φακό, αλλά έχει σωστό σχεδιασμό το φανάρι και δουλεύει τζάμι χωρίς να ενοχλεί. Αλλά το Honda που έχει projectors έχει πιο συγκεντρωμένη δέσμη.
+1000
Δεν νοειται σωστη εγκατασταση ξενον χωρις projector...
Στον Ασσο εβαλα τα Depo για να βαλω το κιτακι...
21-10-15, 17:32   #7
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Καλυτερα και πιο οικονομικα ειναι οι Η7 και Η8 τις BMW δεν ειναι xenon αλλα δινει ενα 30% πιο καλο φωτισμο
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές