Συντηρηση Μπαταριας ΒΜW & review CTEK XS 4003 - Page 9 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
06-04-15, 15:52   #81
trueno

Status:
Περιοχή: athens

Drives: E83 x3
Εχω τον φορτιστη του lidl και παρατήρησα ότι στο εγχειρίδιο χρήσης λέει να αποσυνδέουμε την μπαταρία απο το αυτοκίνητο πρώτα και μετά να συνδέουμε τον φορτιστη....δεν γινεται όπως ειναι συνδεδεμένη να συνδεσουμε το + του φορτιστη στο + της μπαταρίας και το - του φορτιστή κάπου στο αμάξωμα;;; Υπάρχει κίνδυνος αν την αφήσουμε συνδεδεμένη κανονικά στο αυτοκίνητο;;;
Ο χρήστης trueno δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-04-15, 16:33   #82
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Εχω αγορασει ενα σακι πατατες...
Ποση ωρα κανουν να βρασουν τα μακαρονια??

Bρε καλε μου ανθρωπε , μπηκες στο Topic που μιλαμε για την CTEK να μας ρωτησεις για τον φορτηστη του Lidl?

ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ!!!!
06-04-15, 23:34   #83
trueno

Status:
Περιοχή: athens

Drives: E83 x3
Δεν καταλαβαίνω το ειρωνικό στυλάκι σου..

To topic αν βλέπω καλά λέγεται ¨ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΒΜW & review CTEK Xs4003" (Τα κεφαλαία και η υπογράμμιση δικά μου). Αρα προφανώς (?) η ερώτησή μου αναφέρεται στον σωστό τρόπο συντήρησης της μπαταρίας ΒΜW με φορτιστή και όχι στην μάρκα του φορτιστή...Οπότε - και σε συνδυασμό με το spelling στο πόστ σου- ναι , ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ....
Ο χρήστης trueno δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-04-15, 02:27   #84
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Δεν ειμαι καθολου ειρωνικος...στην λεω στα ισια για το ακυρο ποστ σου σε ενα θεμα που αφορα φορτιστη Ctek και οχι την μουφα της lidl.
Μπαινεις στο θεμα που ανοιξα εγω , μου την λες για την θεματολογια και μας ποσταεις το ακυρο ερωτημα: Το manual λεει να αποσυνδεω του πολους της μπαταριας πριν την φορτηση. Τι να κανω;"
Τι να σου πουμε εμεις ρε αδερφε ; Εχεις manual και το διαβαζεις...και περιμενεις να σου πω εγω τι ειναι σωστο.
Τι τους ταιζουν ολους ρε πusti μου;;;
03-11-15, 13:47   #85
nikos318cabrio

Drives: Ε36 318i
το δικο μου αμαξι το χρησημοποιω καθε τριμηνο !Λειπω στο εξωτερικο
Ειναι καλυτερο το CTEK απ το να αποσυνδεω την μπαταρια?????
Ο χρήστης nikos318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-11-15, 18:04   #86
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Ναι Νίκο. Καμία σχέση το ένα με το άλλο.
Άπαξ και ενεργοποιηθεί η συμβατική μπαταρία καλό είναι να μην πέφτει σε απόλυτη ηρεμία για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Aυτού του είδους οι φορτιστές μπορούν να χρησιμοποιηθούν με την μπαταρία συνδεδεμένη στο αυτοκίνητο. Αντιθέτως οι κλασσικοί φορτιστές συνεχίζουν και παρέχουν αρκετή ποσότητα mA ακόμα και μετά το πέρας της φόρτισης με αποτέλεσμα να επιβαρύνεται η πλακέτα του δυναμό ή το μοντούλ ελέγχου ρεύματος στα νεώτερα πολυμπλίμπλικα αυτοκίνητα οπότε και είναι καλό ένας πόλος να είναι εκτός.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-11-15, 18:28   #87
nikos318cabrio

Drives: Ε36 318i
ευχαριστω για την ενυμερωση.
που μπορω να το αγορασω??
Ο χρήστης nikos318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-11-15, 18:53   #88
sv2gww

Status:

Nίκο, πέραν του eBay, δεν ξέρω να σου πω για την τοπική αγορά. Θα ξέρουν όμως τα παλικάρια που το έχουν αγοράσει ήδη.
Πάντως το skroutz.gr δίνει μερικά μαγαζιά και 5-6 τύπους αυτού του φορτιστή. Tι 5-6?? 21!
Πχ http://www.skroutz.gr/c/1265/auto_en...2230/CTEK.html

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-11-15, 10:59   #89
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Μια και το ειδα τωρα, προσοχη σε οσους αποσυνδεσουν μπαταρια σε οποιοδήποτε μοντελο, να είναι σιγουροι ότι το πορτ μπαγκαζ τους (αν είναι εκει η μπαταρια) εχει ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ για να το ξαναοιξουν, γιατι αλλιως ....''χαιρεται...''

Επισης για να μην συμβει αυτό να αφησουν αν γινεται το πορτ μπαγκ ελαχιστα ανοικτο με λοκαρισμενη την κλειδαρια (παταμε χειροκίνητα με ένα στυλο το κλειστρο να κλεισει).

Σε καμια περιπτωση επισης δεν λυνουμε πολους επαφων πανω από τον διακλαδωτηρα (κοκκινα καλωδια).
Μονο τον αρνητικο με το μαυρο κελυφος του IBS (inteligent batery sensor) αν όλα αυτά σας μοιαζουν ''κινεζικα'' σε οσους δεν τοχουν καλυτερα μην κανουν τιποτα..μονον μπροστα στο καπω στη μηχανη στους ρευματολήπτες τα κροκοδειλακια... ,
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-11-15, 20:59   #90
sv2gww

Status:

Oh yes.. Η έλευση της 8άρας και του Ε36 20 χρόνια πριν έφεραν και πλήθος αλλαγών στη διαχείριση του ρεύματος ηρεμίας στους εγκεφάλους, οπότε και η αποσύνδεση της μπαταρίας πρέπει πλέον να αποφεύγεται. Ένας καλός φορτιστής μπορεί να κόψει τα Amps φόρτισης και μετά απλώς να συντηρεί. Αν όμως πρόκειται για φορτιστή αμφιβόλου ποιότητας και αγνώστου κατασκευαστή τότε ή δεν τον αγοράζουμε ή δεν ακινητοποιούμε το αυτοκίνητο.
Aλλιώς παίζει κι αυτό:

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Tags
CTEK, CTEK chargers, CTEK συντηρητες, μπαταρια κλειστου τυπου, ρευμα, ρευμα μπαταριας, συντηρηση μπαταριας, συντηρητες μπαταριας, φορτιση, φορτιση μπαταριας

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές