Τι κάνω αν βάλω λάθος καύσιμο ή νοθευμένο - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-03-15, 23:37   #11
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Kalo μηνα,
εξαρτάται από το ποσο βενζινη θα βαλεις μεσα στο πετρελαιο.

οι σημερινες τρομπες υψηλης εκχυσης ΔΕΝ επιτρεπουν αναμιξεις τετοιου είδους παρα μονον ειδικα αντιπαγωτικα.
Μια αναλογια εστω και 5% ισως να επιφερει και ολικη καταστροφή στα μπεκ και αντλια πετρελαιου.

Αντίθετα αν στην βενζινη βαλουμε πετρελαιο το πολύ-πολύ να σβησει αφου πρωτα βγαλει ντουμάνια, βαρεσει πειρακια, κ.α-κ.α
Μια ολιγολεπτη λειτουργια δεν είναι σιγουρο ότι μπορει να προξενησει ανεπανόρθωτες βλαβες !!

Φαίνεται ότι η καινούργια τεχνολογία στα diesel απεχθάνεται τέτοιες προσμίξεις........παλαιότερα ήταν κοινή πρακτική η προσθήκη βενζίνης στους diesel για να αντιμετωπίσουν την παγωνιά.
17-11-15, 14:18   #12
Αναστάσης

Drives: E92 325i
Αγαπητά φίλοι καλησπέρα,

Είχα την κακή τύχη σε ανεφοδιασμό καυσίμου να μου βάλουν ένα "μείγμα" ανάμεσα σε βενζίνη - πετρέλαιο - και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.( περιμένω την ανάλυση του χημείου).

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια εγκύκλιο ή γενικότερα κάποιες οδηγίες( επίσημο έγγραφο) από την bmw όσον αφορά στο τι πρέπει να γίνει αλλαγή στην περίπτωση αυτή?

Είμαι στα δικαστήρια με ένα πρατήριο για την υπόθεση αυτή και όπως καταλαβαίνετε η εύρεση αυτό του εντύπου αν υπάρχει θα μου λύσει τα χέρια.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Ο χρήστης Αναστάσης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-15, 14:40   #13
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Δεν υπάρχει τέτοια οδηγία.. Η διαδικασία -αν πράγματι υπάρχει λάθος ή νοθευμένο κάυσιμο- είναι η γνωστή: αφαίρεση της μεγαλύτερης δυνατής ποσότητας υγρού από το άνοιγμα της αντλίας του ρεζερβουάρ, εξαγωγή για καθαρισμό ρεζερβουάρ μόνο αν είναι αναγκαίο, ξεφύσημα με αέρα στους σωλήνες παροχής-επιστροφής καυσίμου και καθαρισμός μπεκ και (αν υπάρχει) μπεκιέρας, αντλίας ψηλής πίεσης. Πριν την εκκίνηση με καθαρό/καλό καύσιμο αντικατάσταση του φίλτρου του, ακόμα κι αν αυτό αλλάχθηκε εχθές.
Είναι χρονοβόρα και άρα ακριβή διαδικασία αλλά αυτός είναι ο τρόπος για όλες τις εταιρείες.

Η γενική οδηγία της BMW για αφαίρεση καυσίμου από το ρεζερβουάρ είναι η RA 1600 005 αλλά έχει να κάνει με οτιδήποτε, πχ επισκευή στον χώρο αυτόν.
Googlαρε με το "BMW TIS RA 1600005".

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-15, 15:13   #14
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Όταν όλοι έχουν βενζίνη 1.40 και κάποιος 1.20 πάς για μαλλι και βγαίνεις κουρεμένος ως συνήθως.
17-11-15, 15:22   #15
Αναστάσης

Drives: E92 325i
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου,

Το πρόβλημα μου είναι ότι καλούμε να πληρώσω 1800ε και το μόνο αποδεικτικό στοιχείο που έχω είναι η τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το πρατήριο στην οποία παραδέχονται ότι υπήρχε πρόβλημα με το καύσιμο και ότι τους είχαν ενοχλήσει άλλα 6-7 άτομα μέχρι τότε, τους οποίους και ενημέρωσαν ότι θα καλύψουν 100% ότι ζημιά έχει δημιουργηθεί στα οχήματά μας. Δεν ξέρω αν θα κάνει δεκτή την αίτηση μου ο εισαγγελέας για άρση τηλεφώνου, ώστε να μπορέσω να το αποδείξω.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν όλοι έχουν βενζίνη 1.40 και κάποιος 1.20 πάς για μαλλι και βγαίνεις κουρεμένος ως συνήθως.
Θα συμφωνούσα αλλά, το πρατήριο που έβαλα καύσιμο αγαπητέ φίλε είναι από τις μεγαλύτερες εταιρίες ( αν όχι η μεγαλύτερη) και εδρεύει σε μεγάλη αλυσίδα σούπερ μάρκετ.Χρόνια είχε κερδίσει την εμπιστοσύνη πάρα πολλών στην περιοχή μου.
Ο χρήστης Αναστάσης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-15, 15:27   #16
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Τότε αν είναι σοβαρή εταιρία θα πρέπει να αναλάβει και τις ευθύνες της
17-11-15, 15:42   #17
ChrisKDE

Το avatar του χρήστη ChrisKDE

Περιοχή: Backnang

Drives: E92 335i
Πάτε να τα πείτε αυτά και στα βενζινάδικα στην Σερβία και Σκόπια. Βάλε απο εκεί βενζίνη και πήγαινε ζήτα το δίκιο σου μετά. Για πλάκα βγάζει check engine απο εκείνες τις κολοβενζίνες. Και βάζω και απο επώνυμα πρατήρια ο Θεός να τα κάνει.
Ο χρήστης ChrisKDE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-15, 16:13   #18
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Αν είναι ευκολο σε παρακαλώ να μας αναφέρεις πρατήριο και περιοχη αλλιως σε παρακαλω στείλε πμ
Ευχαριστώ
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-15, 16:15   #19
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Αν γίνει αναφορά δημόσια, θα πρέπει να γίνει και επώνυμα μιας και έχει γίνει πιο πριν καταγγελία για αυτό.
Ο χρήστης stratos_335i είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-15, 17:49   #20
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
@ Aαναστάση: Μη μπλέκεις με ηχογραφημένα τηλεφωνήματα... Αν έχεις την απόδειξη αγοράς των καυσίμων και κάποιο πόρισμα από την ανάλυση αρκεί.
Αν όντως το βενζινάδικο είναι οκ τότε μάλλον η καταγγελία σου μαζί μ' αυτήν του ίδιου του βενζινάδικου θα καταλήξουν στην μεταφορική εταιρεία ή στον προμηθευτή (αν ΚΑΙ τα βυτία είναι δικά του).
Έως τώρα όλες οι καταγγελίες για νοθευμένα καύσιμα έχουν δικαιωθεί από τα δικαστήρια.
Κανείς δεν ξηλώνει κύκλωμα καυσίμων για την πλάκα του....
Τα 1800 € για ποιόν λόγο?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές