Ελαστικα Τεχνολογιας Runflat (RFT) - Page 25 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-02-16, 16:00   #241
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
επιλογή 2
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-02-16, 14:31   #242
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
userm πολυ καλη η αναλυση σου.ωστοσο πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι και ολα τα μοντελλα δεν ειναι ιδια οπως εχουμε πει.οποτε πρεπει να λαβεις και αυτον τον παραγοντα.γιατι οσον αφορα την οδηγικη συμπεριφορα ενα; ε87 και ενος φ20 ειναι μη συκρισιμα λογω διαφορετικων αναρτησεων,αποσβεσεων κ.λπ. το ιδιο και για την ανεση.εγω αν ειχα φ20 -που εχω οδηγησει 6-7 φορες δεν θα με ενοχλουσαν τα ρανφλατ.

το τελευταιο που ειπες ειναι ολο το ζουμι γιατι ειναι μικρες οι διαφορες
Παράθεση:
που ίσως και ο ίδιος οδηγός αν οδηγούσε χωρίς να γνωρίζει τι λάστιχα έχει το αυτοκίνητο να μπερδευόταν.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-08-16, 02:20   #243
spanky

Drives: F20 116d ED
Τον άλλο μήνα θα αλλάξω λάστιχα και λέω να παραμείνω σε runflat. Τώρα έχω τα εργοστασιακής τοποθέτησης Goodyear efficient grip από τα οποία είμαι αρκετά έως πολύ ευχαριστημένος. Είναι το πρώτο λάστιχο που μου έχει βγάλει μέχρι τώρα 61.000 χλμ και έχουν ακόμα λίγο ψωμί! Κρατήματα καλά (ειδικά στο βρεγμένο), άνεση ικανοποιητική σε γενικές γραμμές (χτυπάνε στις εγκάρσιες ανωμαλίες) και κάνουν αρκετό θόρυβο μόνο σε άγρια άσφαλτο. Είχα αποφασίσει να μείνω στα ίδια μέχρι που διάβασα εξαιρετικές κριτικές και reviews για τα καινούρια bridgestone driveguard τα οποία υπόσχονται άνεση εφάμιλλη των συμβατικών και έχουν και πολύ καλή τιμή. Έχει κάποιος άποψη/εμπειρία για αυτά? Θα μπουν σε f20 116d 2013 MY.
Ο χρήστης spanky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-08-16, 16:26   #244
player

βρηκα κριτικες απο εξωτερικο αν σε ενδιαφερει που επιβεβαιωνουν την εταιρεια και το νεο προιον...
http://www.tirerack.com/survey/Surve...rePageLocQty=#
13-08-16, 16:56   #245
spanky

Drives: F20 116d ED
Ευχαριστώ, έχω διαβάσει και εγώ εξαιρετικές κριτικές στο εξωτερικό και ειδικά στον τομέα της άνεσης. Στην Αμερική το λάστιχο πωλείται από το 2014, στην Ευρώπη ήρθε φέτος (δεν ξέρω αν έχει διαφορές σαν λάστιχο). Μίλησα με 3-4 λαστιχάδες και όλοι μου είπαν ότι επίσημα η bridgestone Ελλάδας δεν το φέρνει και ούτε ξέρουν αν και πότε θα έρθει. Η μόνη λύση είναι να το παραγγείλω από εξωτερικό, περίπου στα 360 ευρώ η τετράδα με τα μεταφορικά βγαίνει.
Ο χρήστης spanky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-08-16, 14:57   #246
player

δυστυχως αν δεν δοκιμασεις δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποτε.και εμενα μου ειπαν οτι τα καινουρια ρανφλατ ειναι πολυ πιο ανετα και ειπα να ξαναβαλω ρανφλατ αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα.ενα 10% .βεβαια οι γνωμες ειναι υποκειμενικες

εγω παντως θα εβαζα συμβατικα αν εβαζα ξανα,ενα xl ας πουμε απο καλη μαρκα.και ενα κομπρεσερακι.
24-08-16, 21:56   #247
Dim73

Το avatar του χρήστη Dim73

Περιοχή: Αθήνα

R-F-Tι;;;

Καλησπέρα στην παρέα.

Ήρθε και για τον δικό μου άσσο η ώρα αλλαγής ελαστικών. Παρόλο που έχει κάνει λίγα χιλιόμετρα, κοντεύουν 4ετία, οπότε λέω να αρχίσω να ψάχνω για καινούργια ελαστικά (RFT πάντα).

Το μάτι μου έπεσε στα Michelin Pilot Sport 4 και στα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3... Ιδέα δεν έχω βέβαια αν τα συγκεκριμένα κυκλοφορούν σε RFT εκδόσεις.

Ιδέες, γνώμες και εμπειρίες ευπρόσδεκτες!

ΥΓ: Αυτά που φοράω τώρα είναι τα Bridgestone Potenza S01 (RFT) και είμαι πολύ ευχαριστημένος όσον αφορά το κράτημα στο στεγνό (σε βρεγμένο δεν έχω διανοηθεί να κάνω κάτι). Σε θόρυβο νομίζω πως υστερούν αρκετά.
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-08-16, 11:47   #248
Dim73

Το avatar του χρήστη Dim73

Περιοχή: Αθήνα

Κάτι μου λέει πως πολλοί έχουν βάλει "Χ" στα Runflat...
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-08-16, 19:49   #249
lolosainth

Το avatar του χρήστη lolosainth

Drives: F36 4.20D
Καλησπέρα, εγώ μαμά εχω τα Pirelli Cinturato Runflat. Ικανοποιημένος έχω μείνει σε μεγάλο βαθμό. Και κράτημα έχουν και δεν έχουν πολύ θόρυβο. Ελπίζω να βοήθησα
Ο χρήστης lolosainth δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-08-16, 20:42   #250
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

@Dim73 Δεν έχουν βάλει X στα runflat απλά το θέμα έχει συζητηθεί αρκετά μέσα στο forum.

mod: μεταφορά διαλόγων και διαγραφή θέματος. Κρατάμε την πληροφορία σε ένα θέμα για να μπορούμε να το παρακολουθούμε και να μένει η πληροφορία συσσωρευμένη σε ένα σημείο.

Το παρόν θέμα έχει γνώμες και αναλύσεις μελών από το 2007 μέχρι και σήμερα. Ευνοείτε ότι μπορείς να συνεχίσεις τον διάλογο που ξεκίνησες εδώ. Στο no206 post σε αυτό το θέμα έγραψα την γνώμη μου για την αλλαγή μιας και είχα την δυνατότητα να κυκλοφορήσω με και χωρίς runflat το δικό μου αυτοκίνητο.

Tags
αερας, Bridgestone, continental, dunlop, λαστιχο, ρεζερβα, τρομπα, RTF, runflat, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές