Αλλαγή μπαταρίας σε E93 (320 cabrio) - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
15-02-16, 19:13   #1
vhatz

Drives: E93 320i
Αλλαγή μπαταρίας σε E93 (320 cabrio)

Χαιρετώ τα μέλη του forum,

Έχω ένα E93 (320 cabrio), μοντέλο 2008, με λιγότερο από 60.000 χλμ. Ήρθε η ώρα να αλλάξω μπαταρία, καθώς τώρα με τα κρύα έχασε την ώρα 1-2 φορές και μετά από μέτρησή της στην αντιπροσωπεία από την οποία αγόρασα το αυτοκίνητο μου πρότειναν να την αλλάξω (είναι άλλωστε 8 χρονών μπαταρία και δεν κάνω πολλά χλμ ώστε να τη φορτίζω τακτικά).

Η μπαταρία που δίνει η αντιπροσωπεία είναι της BMW με κόστος γύρω στα 380 Ευρώ, ενώ άλλες μπαταρίες του εμπορίου που (υποτίθεται πως) ταιριάζουν στο μοντέλο μου έχουν μισή τιμή!

Το ερώτημά μου είναι: γιατί αυτή η διαφορά τιμής; Υπάρχει διαφορά στην ποιότητα, ή στον χρόνο ζωής; Η διαφορά οφείλεται μόνο στο όνομα της μάρκας ή σε κάτι πιο ουσιαστικό;

Πιο αναλυτικά:

Πήγα με μια μπαταρία άλλης μάρκας στην αντιπροσωπεία για να κάνω την αλλαγή και όταν το είπα στον υπεύθυνο του service το πρώτο πράγμα που με ρώτησε είναι αν η μπαταρία είναι BMW ή άλλη μάρκας. Δεν το ρώτησε για να με αποθαρρύνει και μου είπε πως θα βάλουν οποιαδήποτε μπαταρία τους πάω (αρκεί να ταιριάζει φυσικά), αλλά μου ανέφερε κάτι για ένα τσιπάκι που πρέπει να υπάρχει (πάνω στην μπαταρία από ό,τι κατάλαβα εκτός και αν δεν θυμάμαι καλά) και πως εκεί έχουν συναντήσει θέματα σε περιπτώσεις που τους έχουν πάει μπαταρία που δεν είναι της BMW. Επειδή πρέπει να γίνει κάποιος προγραμματισμός, σε μερικές μπαταρίες αυτό δεν μπορούσε να γίνει. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα μου είπε πως μετά από κάποιο διάστημα αφότου έγινε η αντικατάσταση της μπαταρίας με άλλης μάρκας χάλασε το καλώδιο του έξυπνου πόλου και υποψιάζονται την μπαταρία για αυτό το πρόβλημα.

Τώρα βέβαια, αντιλαμβάνομαι πως ο κάθε ένας πελάτης μπορεί να απαίτησε να βάλει ό,τι μπαταρία να'ναι, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν θέματα.

Αυτά θυμάμαι από την κουβέντα μας και σας τα μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη σε περίπτωση που η μνήμη μου με απατά ή σε περίπτωση που κάτι δεν κατάλαβα καλά, επειδή δεν είμαι ειδήμων στα αυτοκίνητα.

Πάντως, μέχρι στιγμής το service της συγκεκριμένης αντιπροσωπείας μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις και πάντα προσπαθούσαν να μου γλυτώσουν χρήματα και να με εξυπηρετήσουν. Γι'αυτό και μέχρι στιγμής δεν έχω πάει αλλού για δουλειές επάνω στο αυτοκίνητο.

Υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που να γνωρίζει το θέμα με τη μπαταρία και με ενημερώσει; Υπάρχει όντως κάποιο τσιπ στην μπαταρία της BMW που είναι απαραίτητο και που απουσιάζει σε μπαταρίες άλλων κατασκευαστών ή κατάλαβα ό,τι να'ναι από τη συζήτηση που είχα στο συνεργείο; Όσο έψαξα και διάβασα στο internet για μπαταρίες δεν βρήκα καμία που να έχει τσιπάκι πάνω της και έχω μπερδευτεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία & βοήθεια.
Ο χρήστης vhatz δεν είναι συνδεδεμένος  
15-02-16, 21:11   #2
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Καλως ήρθες στην παρέα μας. Για το τι ισχύει για την αλλαγή μπαταρίας από τεχνικής μεριάς μπορείς να το διαβάσεις εδώ:

http://www.bmwforum.gr/forum/showthr...F4%E1%F1%DF%E1
16-02-16, 19:27   #3
vhatz

Drives: E93 320i
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για την απάντηση. Είχα διαβάσει το thread που μου προτείνεις προτού ποστάρω το ερώτημά μου. Είχε πολύ χρήσιμες πληροφορίες αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό με το "τσιπάκι", εκτός και αν μου διέφυγε...
Ο χρήστης vhatz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-02-16, 22:31   #4
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Status:

Αυτή είναι η συνδεσμολογία της μπαταρίας που αντιστοιχεί στο E93 (320 cabrio) και δεν φαίνεται να έχει κάτι τέτοιο.
17-02-16, 02:53   #5
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
AN θυμαμαι καλα, στα Ε93 η μπαταρια και η βαση της εχουν σχεδιαστει για να αποροφανε ταλαντωσεις και κραδασμους του αμαξωματος λογω μειωμενης ακαμψιας. Ισως δεν ειναι κοινη μπαταρια, αλλα καποια που αντεχει σε τετοιες δυναμεις. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-02-16, 23:48   #6
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Status:

Έχεις δίκιο. Τέτοιες είναι η μπαταρίες AGM (Absorption Glass Mat)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι AGM (Absorption Glass Mat)...είναι ακόμα πανάκριβες, σχεδόν τα διπλά χρήματα από τις κανονικές. Τις ξέρω, γιατί στις βάρκες κανονικά τέτοιες πρέπει να μπαίνουν λόγω καραδασμών, πολύμηνης ακινησίας, απαιτήσεις σε ρεύμα κλπ.
Και τις φοράνε τα μοντέλα που έχουν start/stop.

Είχε συζητηθεί παλιότερα εδώ:
http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=14561

Μήπως τελικά αυτό που έψαχνες vhatz για τσιπάκι είναι ο τύπος της μπαταρίας ?

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές