Πως να κανεις drift - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Τεχνικές οδήγησης Για να διδάσκουν οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
04-12-14, 12:46   #41
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
lorentzo, η συμβουλή μου είναι την επόμενη φορά που θα πας για γυμνάσια, πάρε μαζί κάποιον που να ξέρει

Όχι να χαζοξέρει, αλλά να ξέρει. Θα μπορεί να σου δείξει 2-3 πράγματα και να αρχίζεις να καταλαβαίνεις λίγο καλύτερα πώς πάει η δουλειά. Από την οθόνη ξέχνα το. Ότι και να διαβάσεις/δεις, θα το κάνεις λάθος. Το θέμα είναι να δει κάποιος τι κάνεις λάθος και να σε βοηθήσει συγκεκριμένα.

Αν δεν μπορείς να βρεις κάποιον, τότε πιο συντηρητικά για θα κουρέψεις κανένα ψαλίδι (στην καλύτερη) και θα τρέχεις
04-12-14, 14:06   #42
lorentzo

Drives: E87 116i
ευχαριστω φιλε..το ξερω οτι το φτεξιμο ειναι δικο μου και δεν ξερω εγω να το κανω..γτ πχ οταν παω να το κανω 1 κυκλο τον κανω αλλα μετα κατι κανω λαθος με το τιμονι και σταματαει..ενω το γκαζι ειναι πατημενο..σαν οδηγος θα ελεγα οτι ειμαι αρκετα καλος μιας και ειμια 19 και οδηγαω απο τα 10 μου...μιας και με μαθεναι ο παππους μου..στα 10 εχω πιασει τιμονι ολομοναχος..πιο πριν στα ποδια του παππου μου..και εχω συνηθησει με μπροστοκινητα για την ακριβεια..ενα κορσακι 1.000 ακι που ειχα πιο πριν αμα το εβλεπε κανει θα νομιζε οτι ειναι κανα 2λιτρο..το τι του εκανα δεν περιγραφεται..το χειροφρενο το χειριζομαι πολυ καλα αλλα σε αυτο λυπαμαι να κανω χειροφρενα..και αυτο με τον κυκλο δεν ειναι οτι θα το εκανα συνεχεια απλα απο περιεργια δοκιμασα μια μερα και δεν μου εβγενε..και λεω γιατι ρε φουστη μου..ευχαιρσω παντος..οταν μαθω θα σας το πω χαχα :P
Ο χρήστης lorentzo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-12-14, 21:18   #43
lorentzo

Drives: E87 116i
μετα την απιστευτη βροχη εδω και 4 μερες στον πειραια χτες βραδυ αφου πηγα την δικια μου σπιτι λεω δεν παω μια στο κατρακειο που εχει χωρο α δω αν μπορω να κανω τον κυκλο με την βροχη..πηγα λοιπον ξεκιναγα επαιζα με το τιμονι ναι μεν καμια φορα το γυρναγα το αμαξι αλλα δεν ειναι το καλο το ντριφτ ηταν πολυ αχαρο μια γυρναγε στην θεση που ηταν μια εφευγε σαν προσθιοκινητο..δλδ με λιγα λογια αν ημουν απ εξω και το εβλεπα θα κοροιδευα εναν με bmw να κανει τετεια ντριφτ....
σημερα που σταματησε γλυστραγε ακομα πιο πολυ πηγα σεφ με εναν φιλο αυτη την φορα και παλι το ιδιο..ενω δηλαδη μπορει να το ξεκιναγα πολυ ωραια με αναποδο τιμονι αμεσωσ στον 1ο κυκλο σταματαγε μετα δεν επερνε γκαζι και παλι απο την αρχη δλδ σταματαγε τελειως σαν να κολαγε..
Ο χρήστης lorentzo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-12-14, 20:53   #44
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Ναι γιατι μετα απο 4 μερες βροχη, ο δρομος ειχε ξεπλυθει και κραταγε καλυτερα και απο στεγνο. Αν θες να το γυρισεις σε τετοιες συνθηκες, θα πρεπει να το κανεις στα πρωτα λεπτα της βροχης (αναλογα και της εντασης βεβαια...) οπου λαστιχο-καυσαερια και σκονη απο τα τακακια δημιουργουν την απιστευτη γλιτσα. Και φυσικα δεν πιστευω οτι χρειαζεται να το αναφερω. Καπου μακρια απο κοσμο και σταθμευμενα αυτοκινητα.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-02-16, 12:15   #45
Ταβλας

Drives: E36 318i
Ωραίος ο φίλος μας
Ο χρήστης Ταβλας δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-02-16, 17:13   #46
318 Cabrio Nikos

Drives: E36 318i
Στα αυτοκίνητα χωρίς μπλοκέ χρειάζεται μεγάλο κύκλο και όχι φουλ
γκάζι. Βοηθάει πάρα πολύ αν το μοτέρ είναι χαμηλόροπο και τα πίσω
λάστιχα μάπα. Αλλιώς μπλοκέ, για να μην σπινιάρει μόνο η μία που σου
κάνει τώρα.. Επίσης δοκίμασε δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα τα παντιλίκια.
Δεν συμπεριφέρεται το ίδιο.
28-02-16, 20:52   #47
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα Ανευ LDS και ροπη δεν υπαρχει περιπτωση να το βγαλεις λουκουμα/donuts παρα μονο απο τα Νανου
13-11-16, 17:48   #48
mafz4

Το avatar του χρήστη mafz4

Περιοχή: Αγ. Παρασκευη

Drives: E89 Z4 35i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε σπυρο δεν ειπα οτι δεν χαιρομαι το αμαξι μου..προς θεου..απλα με ενα μετρο διοτι ξερω πολυ καλα και τις ζημιες που βγαζουν και διοτι στο κατω κατω δεν αξιζει τον κοπο (και το χρημα) να χαλας κατι τοσο καλο..γιαυτο και ειμαι της αποψης..και που φυσικα ετσι θα κανω σε λιγο καιρο..να φτιαξω ενα δυνατο ε30 το οποιο θα ειναι πολυ φθηνοτερο σε ολα του και θα εχει σαν σκοπο και μονο την πιστα...
εν το μεταξυ ο Νικος ειναι γειτονακι και πολυ τιμοναρα, αν αρχισει δεν σταματαει το πλαγιασμα. για χιλιομετρα το παει περα δωθε, ειδικα με το 30αρι... δεν εχει το θεο του χιχιχι

Tags
πλαγιολίσθηση, drift, drifting, drifting techniques, συμβουλες, τεχνικες οδηγησης, techniques, tips, χειροφρενο

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές