Εγκατάσταση πλαισίων BMWforum.gr - BMWForum.gr

BMWForum.gr

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
03-03-15, 23:40   #1
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Εγκατάσταση πλαισίων BMWforum.gr

Ένας οδηγός για το πως θα περάσετε το πλαίσιο πινακίδας του BMWforum.gr.

Αρχικά θα πρέπει να βγάλετε το παλιό πλαίσιο αν υπάρχει και με την ευκαιρία μπορείτε να καθαρίσετε πίσω από αυτό που σίγουρα θα έχει λάσπες και βρωμιά.

Στην δικιά μου περίπτωση όπου έκανα εγκατάσταση και στους δύο προφυλακτήρες οι προηγούμενες τρύπες που υπήρχαν ταίριαζαν ακριβώς στα κόκκινα σημάδια που έχω βάλει στην παρακάτω φωτογραφία.

tip: Καλό θα είναι όσοι αποφασίσουν να βάλουν στον μπροστά προφυλακτήρα να βάλουν όσο πιο άκρη γίνεται τις βίδες όπως έχω στην φωτογραφία για να μπορέσει να πάρει το πλαίσιο ακριβώς την καμπύλη του. Το πλαίσιο έχει αρκετές ανοχές στην ελαστικότητα. Αν για παράδειγμα βιδώσετε προς το κέντρο οι άκρες του πλαισίου θα μείνουν στον αέρα.

Στην συνέχεια (μπορείτε και νωρίτερα) αφού βιδώστε το πλαίσιο στον προφυλακτήρα και βεβαιωθείτε ότι καλά στερεωμένο και δεν κουνιέται βγάζουμε 3 από τα 4 κλιπ που έχει. Το 4ο είναι σε περίπτωση που σας σπάσει κάποιο.

Τα κλιπ τοποθετούνται στα 3 κόκκινα βέλη που φαίνονται. Όσοι έχουν τρύπες στην πινακίδα τους και βιδώνεται μαζί με το πλαίσιο πάνω στο πορτμπαγκάζ όπως το e92 καλό θα είναι να τοποθετήσετε και τα κλιπ για να μην συντονίζει η πινακίδα.

Στην συνέχεια τοποθετούμε πρώτα το πάνω μέρος της πινακίδας έτσι ώστε να εφάπτεται καλά στην θέση που υπάρχει για αυτή. (στο παράδειγμα μας πήραμε ένα δείγμα πινακίδας τύπου "Λιάπη" που είναι ολόιδιο με τις κανονικές και ένα πλαίσιο με πολλές ατέλειες που χρησιμοποιήθηκε σε δοκιμές υλικών)

Για να μην ταλαιπωρήσετε τα χέρια σας για το κούμπωμα των κλιπ μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα ίσιο κατσαβίδι και να βάλετε λίγη δύναμη όπως δείχνει το βελάκι και μετά πιέζετε το κλιπ προς τα κάτω μέχρι μα ακουστεί ο χαρακτηριστικός ήχος όπου κουμπώνει ένα πλαστικό.

Το κλιπ κουμπωμένο.

Το τελικό αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι κάπως έτσι:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 04-03-15 στις 02:00 Αιτία: προσθήκη φωτογραφίας
Ο χρήστης ms_kostakiss είναι συνδεδεμένος  
17-08-15, 14:02   #2
RIMENOS1

Drives: E46 316i
έχω παλιές πινακίδες τις πιο μικρές, μπαίνουν στο πλαίσιο, και αν ναι πως θα είναι, υπάρχει φώτο.
Ο χρήστης RIMENOS1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-08-15, 14:29   #3
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Status:

Τα πλαίσια που ετοιμάσαμε είναι για νέου τύπου πινακίδες. Οι παλαιού τύπου είναι πιο μικρές και λογικά δεν θα κουμπώνουν. Αν μπορείς να μου πεις τις διαστάσεις από τις πινακίδες θα μπορέσω να σου απαντήσω σίγουρα.
25-03-16, 21:14   #4
Γιώργος

Drives: Ε46 320ι
Οι παλιές πινακιδες που εχω και εγω ειναι 42,5 χ 12 πισω

Βγάλτε και για εμάς πλαισιακια να ομορφήνουμε υπάρχουν ακόμη στο Εμποριο
Ο χρήστης Γιώργος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-03-16, 10:53   #5
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Status:

Όταν είχαμε κάνει την έρευνα αγοράς έγινε με βάση την ποιότητα και την ασφάλεια που θα παρείχε το πλαίσιο. Ο προμηθευτής που κινηθήκαμε είχε μόνο καινούριου τύπου πλαίσια. Αν υπάρχει ενδιαφέρον από μέλη που έχουν παλαιού τύπου πλαίσιο υπάρχει να το δηλώσουν παρακαλώ για να κινηθούμε αντίστοιχα.

Όπως βλέπεις Γιώργο είσαι ο πρώτος που μου δίνει διαστάσεις και ο δεύτερος που μας το ζητάει.
26-03-16, 12:07   #6
Γιώργος

Drives: Ε46 320ι
Ωραία εφόσον δεν υπαρχει και πολυ ζήτηση και ειναι και οι καιροί δύσκολοι τουλάχιστον υπαρχει κανενα αυτοκολητο όπως το logo του πλαισίου να το τοποθετήσω εγω στο πλαίσιο μου;

Πλαίσια παλαιου τύπου υπάρχουν με 0'87 λεπτά εχω βρει να το φτιάξω μόνος μου!
Πιστεύω η λύση με το αυτοκολητο θα τραβούσε αρκετούς και οχι μονο για το πλαίσιο αρκεί να ειναι σε διαστάσεις πλαισίου στενόμακρο να βγει διακριτικό.
Επίσης είμαι καινούριος στη παρέα και αν υπάρχουν ήδη αξεαουαρ προς πώληση του φόρουμ ενημερώστε με να επενδύσω

Η πισω πινακιδα ειναι 42,5χ 12
Η μπροστινή πέσει 39χ 12

Ευχαριστώ
Ο χρήστης Γιώργος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-03-16, 19:13   #7
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Status:

Ευχαριστώ για τις διαστάσεις.

Αυτά που βλέπεις στο πλαίσιο που έχουμε κάνει είναι αυτοκόλλητα όπου μετά από πάνω έχει περαστεί βερνίκι.
Αυτοκόλλητα υπάρχουν και οι διαστάσεις είναι 21cm x 1,4cm. Αν σου κάνουν μπορώ να σου στείλω. Επίσης αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις ένα πλαίσιο και να στο κάνω όπως και τα υπόλοιπα.
Άλλα ήδη αξεσουάρ δεν έχουμε κάνει αλλά κάθε ιδέα είναι δεκτή και ευπρόσδεκτη.
13-10-16, 22:19   #8
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
Ο φοβερός έμπορος η ενδεχομένως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε τοποθετήσει την εμπρός πινακίδα κατευθείαν πάνω στον προφυλακτήρα. Αποτέλεσμα .. ακομα δεν έχω καταφέρει να βιδώσω σωστά την πινακίδα πάνω στον προφυλακτήρα και η βίδα με τον καιρό χαλαρώνει ( μια φορά μου έφυγε απ τη μια πλευρά στο δρόμο )
Αν βάλω πλαίσιο μπροστά θα καλυφθούν πι υπάρχουσες τρύπες ; θα βιδώνει σωστά η πινακίδα ; τι θα κάνω με τις τρύπες που έχει ήδη η πινακίδα που ειναι και ψιλότεραστιες;;
14-10-16, 09:56   #9
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Status:

mod: Το μήνυμα μεταφέρθηκε.

Κίμωνα όπως λέω και πιο πάνω

Παράθεση:
tip: Καλό θα είναι όσοι αποφασίσουν να βάλουν στον μπροστά προφυλακτήρα να βάλουν όσο πιο άκρη γίνεται τις βίδες όπως έχω στην φωτογραφία για να μπορέσει να πάρει το πλαίσιο ακριβώς την καμπύλη του. Το πλαίσιο έχει αρκετές ανοχές στην ελαστικότητα. Αν για παράδειγμα βιδώσετε προς το κέντρο οι άκρες του πλαισίου θα μείνουν στον αέρα.
Η γνώμη μου είναι να κάνεις καινούριες τρύπες και να προσέξεις να τοποθετήσεις το πλαίσιο με τέτοιο τρόπο που να μην φαίνονται οι παλιές. Στις καινούριες τρύπες να χρησιμοποιήσεις αυτοδιάτρητες βίδες που θα τις βιδώσεις με το χέρι για να γίνουν σωστά οι τρύπες.

Αυτό έχω κάνει από την πρώτη στιγμή και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές