Ζημια σε runflat - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-05-15, 22:45   #1
Blacktan

Drives: F32 428i m
Ζημια σε runflat

Καλησπερα παιδια ,
Σε εναν πεζοδρομο μια αποκολλημενη πλακα καρυστου (μαλλον) εσφαξε το rft του ασσου τοσο πολυ που το λαστιχο ειναι για πεταμα μιας και δεν κραταει αερα ουτε και φυσικα επισκευαζετε.
Το σφαξιμο ειναι εσωτερικα σαν να ξεφλουδιζεις πορτοκαλι τοσο πολυ που περασε και τα λινα.
Τελος παντων οι ερωτησεις ειναι 2 .
Το λαστιχο κραταει λιγο οπως ειναι φυσικο.
Ηδη εχω κανει 4-5 χλμτρα run flat για να επιστρεψω σπιτι μιας και με επιασε κυριακατικο σημερα.
Για αλλα 7 χλμτρα αυριο πρωι για να το παω σε ζαντολαστιχα εμπιστοσυνης αντεχει ?

Τα λαστιχα ειναι 225 45 17 bridgestone s001 potenza 91w rft dot 1113 με 28000κ στο πελμα .

Τι προτεινετε να κανω ?
2 rft ?
1 rft ?
2 κανονικα ?

Ευχαριστω
17-05-15, 23:32   #2
farouk1

Περιοχή: athens greece

Drives: F20 116d ED
2 rft τωρα και με την αλλαγη 4 κανονικά
Ο χρήστης farouk1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-05-15, 00:56   #3
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Αν ειναι τοσο χαλια οσο το περιγραφεις καλυτερα οδικη βοηθεια η αμα εχεις γρυλο βγαλε τιν και πηγαινε!

Και τα 4 αλλαγη αλλαζει το πελμα και η μηχανικη με 3 παλια και ενα νεο!
Κανονικα λες τα συμβατικα υποθετω!? Κανε μια ερωτηση αμα η ζαντα ειναι για κανονικα λαστιχο γιατι εχω την εντυπωση οτι η αυλακωσεις που εφαρμοζει το RFT δεν ειναι ιδιο με τα συμβατικα!
Ο χρήστης Herc δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-05-15, 01:38   #4
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Αλλαγη αναλογα με τα χλμ και με τη χρονολογια του ζευγαριού. Αυτά θα στα πει ο λασιχας σου καλυτερα που θα αξιολογησει το άλλο ζευγαρι στο πελμα και στην κατασταση.
Οσο για το περπατημα πας για οσα χλμ θελεις αρκει να πας μεχρι 40-50χλμ/ωρα στο κοντερ.
Θα κανει ένα νταπ-νταπ αλλα δεν τρεχει τιποτα περπαταει κανονικα, ετσι είναι φτιαγμενο , δες το βιντεο στο σχετικο ποστ.
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-05-15, 08:55   #5
Blacktan

Drives: F32 428i m
Θενξ παιδες !!!
Nikos bob ξεκιναω για ζαντολαστιχα 7 km away ...
Ο Θεος μαζι μου !
18-05-15, 17:22   #6
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Θα πας κανονικα...don't worry
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-04-16, 16:09   #7
lorentzo

Drives: E87 116i
Καλησπερα απο εμενα..εχω λαστιχα ρανφλατ στο 116 μου..ειχα παει προσφατα ενα ταξιδακι χαλκιδα και στον δρομοτο ανοιξα καπως και εκει που ημουν στα 215 χλμ ενιωξα κατι σαν τριξιμοσαν να τρεμει το αμαξι..ενω εχω βγαλει και 220 και δεν τοχω νιωσει υπεθεσα πως ειναι ο δεομος καπως η το οτιδηποτε αλλο η οτι εχουν ζημια τα λαστιχα που μου ειχαν πει παλιοτερα..μετα απο 2 μερες παω σε ενα βενζιναδικο και του λεω να μου κοιταξει τα λαστιχα..ολα ηταν κομπλε εκτος απο ενα που μ φαινοταν πεσμενο και μου ειπε το παιδι οτι ειχε 0 αερα μεσα δλδ τιποτα απολυτως 0..το φουσκωσα παραπανω απτα υποληπα και την αυριανη το πηγα σε αλο βενζιναδικο το κοιταξαμε και ειχε 10 μπαρ δλδ αν το αφηνα αλλη μιαμερα μαλλον θα ξαναπηγαινε 0..να υποθεσω πως εχει σκασει ;; Δεν θαπρεπε να μ δειξει καμια ενδηξη ;; Η δεν δειχνει;; Αυτος ειναι μεγαλος κυνδινος γιατι αν δεν ημουν ψηρας να κοιταω τα λαστιχα καθε μερα δεν θα πηγαινα ποτε να κοιταξω τον αερα..αυριο θα παω σε λαστιχα που παω να τα κοιταξω και κατα 99% θα βαλω αλλα γτ ετσι κιαλιος ηθελα..αυτος μου εχειπροτεινει καποια λαστοχα toyo tires xl..για να μην χασω και την αισθηση..ειναι πανακριβα βεβαια αλλα μου ειπε ειναι πολυ καλα και ανεπτηγμενα..

Τι πιστευεται εχει γινει ;; Θα επρεπε να μου βγαλει ενδηξη;; Τι να κανω ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 20-04-16 στις 22:42 Αιτία: Συγχώνευση μηχανημάτων
Ο χρήστης lorentzo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-04-16, 09:52   #8
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Πόσο καιρό είχες να κάνεις reset τους αισθητήρες?

Μία περίπτωση που δεν θα ανάψει και το έχω δοκιμάσει είναι να κάνεις το reset τα λάστιχα δεν έχουν την σωστή πίεση. Δηλαδή να έχουν πίεση 20psi αντι για 32psi και να κάνεις reset.
21-04-16, 20:41   #9
lorentzo

Κιομως σημερα που πηγα να αλλαξω λαστιχα ( τελικα δεν αλλαξα αυτιο θα αλλαξω) μου αναψε..εφτιαξα αυτο το ρανφλατ που εχω και ο αλλος μου ειπε οτι θα σβησει..αλλα δεν εχει σβησαι ακομα εφυγα πηγα την βολτα μου κανα μισαωρο δεν εσβησε η ενδειξη..
Και κατι αλλο πηρα τα τογιο χλ σπορτ τα πιο ακριβα που ειχε σε συμβατικα..αν χανει αερα στα συμβατικα θα λειτουργη η ενδηξη ;
Ο χρήστης lorentzo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-04-16, 22:39   #10
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Από μόνο του δεν θα σβήσει. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ελέγξεις την πίεση και εφόσον είναι σωστή να κάνεις ένα reset.

Κάπου είχε αναφερθεί στο forum αν θυμάμαι καλά πως το σύστημα αυτό λειτουργεί και παίρνει πληροφορία σύμφωνα με την ταχύτητα του τροχού. Όταν έχεις χάσει πίεση και "πέφτει" το λάστιχο μειώνεται η περίμετρος και αλλάζει η ταχύτητα του τροχού. Η απάντηση είναι ναι θα δουλέψει.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές