Καταπολεμηση τριγμων - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-05-16, 13:48   #21
Petros_f20

Το avatar του χρήστη Petros_f20

Drives: F20 116d ED
Στην δίκη μου ολοκαίνουργια f20 ανακάλυψα απο που προέρχεται ο βλακωδεστερος τριγμος που θα μπορούσα να έχω και το θεράπευσα. Ο ήχος ακουγόταν απο την πίσω δεξιά πλευρά (παράθυρο, κολώνα, εταζέρα είχα υποψιαστεί). Τελικά ήταν η χειρολαβή οροφής για τον πίσω δεξιά επιβάτη!!! Εκεί που πιάνει πάνω στην οροφή έχει δυο μεταλλικά "δαγκανακια" (δεν ξέρω πως αλλιώς να τα περιγράψω) που ίσα ίσα εφάπτονται. Αυτο σε συνάρτηση με τον κραδασμό της μηχανής η/και την ποιότητα του δρόμου τα έκανε να χτυπάνε μεταξύ τους και να παράγουν έναν θόρυβο σαν πολυ γρήγορο "τσικ τσικ τσικ". Το πρόβλημα λύθηκε όταν ξήλωσα την χειρολαβή, άνοιξα το κενό μεταξύ τους με το κατσαβίδι και την έβαλα ξανά στη θέση της. Τώρα απολαμβάνω να κλείνω τη μουσική και να ακούω τον κινητήρα (και τα ρανφλατ :s)!

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης Petros_f20 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-12-16, 12:24   #22
Antonis1983

Drives: F30 316i
Οι τριγμοί είναι ένα θέμα και στην δική F30. Αγοράζοντας αυτό το αμάξι δεν περιμένεις σίγουρα να έχει τόσους τριγμούς. Πρώτο και πιο σπαστικό είναι ο τριγμός ακριβώς πίσω από το τιμόνι μεταξύ τιμονιού και οργάνων. Αυτό έχω διαβάσει και σε ξένα φόρουμ ότι εμφανίζεται πολύ συχνά. Στην αντιπροσωπεία που το αγόρασα είπαν ότι εφόσον είναι ακόμα στην εγγύηση το αμάξι θα το αλλάξουν.... Τώρα αν θα φτιάξει κανένας δεν ξέρει.

Δεύτερος τριγμός αλλά όχι πάντα και μοιάζει πολύ με αυτό που αναφέρει παραπάνω Petros_F20. Θα το κοιτάξω και θα δω εάν είναι και σε μένα αυτό το πρόβλημα.

Τρίτον τριγμοί μια φορά από την μεριά του οδηγού κάπου κοντά στο σημείο που είναι ο διακόπτης για τα φώτα (Αυτόματα φώτα κτλ) και κάποια φορά από την μεριά του συνοδηγού κοντά στο ντουλαπάκι..είτε στην πόρτα..δεν το έχω εντοπίσει ακόμα.

Πάλι καλά που δεν τρίζουν τα καθίσματα..Τι να πώ αγοράζεις αυτό το αμάξι και για τον λόγο (εκτός εμφάνισης,αίσθησης οδήγησης,...) ότι δεν θέλεις θορύβους και τριγμούς. Αλλά καμιά φορά άλλες εταιρίες φαινομενικά πιο κάτω σε κλάση δεν έχουν τίποτα απ όλα αυτά.
Ο χρήστης Antonis1983 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-12-16, 16:14   #23
anton

Drives: F30 316
εμενα απο την αλλη απο μοντελο 2015 F30 αγορασμενη καινουργια απο Ελλαδα, μου κανει εντυπωση η παντελης απουσια τριγμων. Τετοια απουσια τριγμων δεν ειχα σε κανενα αυτοκινητο μου μεχρι τωρα και ηταν 5 και 4 του πατερα μου ολα γιαπωνεζικα και ενα Κορεατικο. Ολα τριζαν ολιγο εως αρκετουτσικα ενω η F30 η απολυτη ησυχια
Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Χθες, 02:00   #24
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Σε 5θυρο φ20 τριζουν απελπιστικά τα λάστιχα των θυρών όπως εφάπτονται πάνω τη λαμαρίνα του σασί όταν ανεβοκατεβαίνω στη ράμπα του πάρκινκ και στεβλώνεται το σασί.
Επίσης, ταλαντώνεται η θήκη κάτω από το διακόπτη φώτων, αλλά αυτό κυρίως αν ξεχάσω ανοιχτό το πορτάκι.
Ο χρήστης stef80 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Tags
θόρυβοι, τριγμοι, τριγμοί

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές