Με χαρτοσακούλα - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
25-08-13, 02:06   #31
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Status:
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Drives: F20 116i
Επεσες στη περίπτωση........δεν έχω καν smartphone ......οπότε το δικό μου απλα κανει κλήσεις και στέλνει μηνύματα, δηλαδή το προφανές.
Δε λέει να χαλάσει μετα απο 3χρονια και λυπάμαι να το αλλάξω εφόσον δουλεύει άριστα!

Τεσπα, καταλαβαίνω τι θες να πεις, και φυσικα και εγω χρησιμοποιώ αρκετά τεχνολογικά προϊόντα, που μου ειναι λιγότερο ή περισσότερο χρήσιμα, αλλα σε κάθε επίπτωση προσπαθώ, ακόμα και αν έχω την οικονομική δυνατότητα, να ειμαι ολιγαρκης στις ανάγκες μου, και να μη μου δημιουργούνται ψευδαισθήσεις.......
25-08-13, 12:06   #32
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Η αμερικάνικη αγορά είναι μια ιδιάζουσα κατάσταση όπου ο αγοραστής μπορεί να βρει ΟΤΙ θέλει, φτάνει βέβαια να μπορεί να το πληρώσει. Όταν μπορείς να βρεις εκατοντάδες προϊόντα που κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα σχεδόν με το ίδιο κόστος τότε αρχίζεις και ψάχνεις μεταξύ αυτών πιο σου προσφέρει το κάτι παραπάνω. Κι αυτός ο συναγωνισμός μεταξύ των εταιρειών έχει εξωθήσει τα ίδια τα προϊόντα σε άλλη κατηγορία.
Εδώ πας σ' ένα super market για να πάρεις απορυπαντικό και έχεις 2-3 μάρκες. Εκεί έχει 15. Πως θα ζήσουν και οι 15? Με διαρκή αναβάθμηση φυσικά αλλά και με κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα. Δίνει η Ford κάτι σε κάποιο μοντέλο της και αμέσως μαζεύει το ,7% της αγοράς. Η Chevy απαντάει με κάτι άλλο, πιο φανταχτερό και ούτω καθεξής. Η Lexus ή η Αcura ή η Infinity (Toyota, Honda & Nissan επι αμερικανικού εδάφους) πρέπει λοιπόν να πάνε σε ύψη στρατόσφαιρας για να πάρουν μερίδιο απ' αυτήν την αγορά. Αλλιώς δεν θα υπήρχε ούτε καν η ιδέα να πάνε σε τέτοιες κατασκευές με τέτοια χαρακτηριστικά. Γι' αυτό και οι προσφερόμενες ευκολίες είναι αυτού του πλύθους και αυτού του επιπέδου. Εμείς μιλάμε για bluetooth μέσα στο αυτοκίνητο όταν οι αμερικάνοι μπορούν να έχουν μια οθόνη διαστάσεων tablet μέσα στο τεράστιο ταμπλό που κάνει τα πάντα. Και όταν ο οδηγός απέχει από τον συνοδηγό μισό μίλι (έχεις μπει ποτέ σε αμερικάνικο αυτοκίνητο στην κλάση που χτυπάει η LEXUS?) τι να σου κάνουν 2-3 αεραγωγοί εκεί μπροστά?? Ή βάζεις καμιά δεκαριά μπουριά για να σαρώνουν όλο τον χώρο ή τα κάνεις κινητά για να μη μοιάζει το ταμπλό με εξαεριστήρα από σουβλατζίδικο.
Θα μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα άλλο thread γι' αυτό το θέμα (αμερικάνικη φιλοσοφία περι οχημάτων) μιας και ο Don θα αναρωτιέται πως του έκανα το δικό του...
Αλλά όμως είμαι βέβαιος πως την "χαρτοσακούλα" θα αρχίσει να την γουστάρει, για να μη σου πω ότι θα βρει και κανέναν σωφερ για να αρχίσει να απολαμβάνει όλα όσα του παρέχει αυτό το αυτοκίνητο!
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-05-16, 13:49   #33
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Έκτακτο ανακοινωθέν:

Ο Don πέταξε την χαρτοσακούλα κατόπιν ΠΩΛΗΣΕΩΣ του Κινέζου.

Στο τσακ δεν έκατσε 3 χρόνια, και στο τσακ δεν έγραψε 60 χιλιάδες χιλιόμετρα μετ' εμού. Το αυτοκίνητο δεν είχε τίποτα το ουσιαστικό, αλλά με τρώει ο κώλος μου γι' αλλαγή και αφού άλλαξα τις πίσω μπουκάλες στην αερανάρτηση στο ΚΤΕΟ αρχίσανε κάτι "αλλάξε μου εκείνη την φλαντζούλα, άλλαξέ μου εκείνο το λαστιχάκι, άλλαξέ μου και τα φανάρια σου με ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ", οπότε αντί για τον χειμώνα το πούλησα τώρα.

Το αυτοκίνητο το 'δωσα στην Γερμανία γιατί εδώ το ήθελε πραγματικά κανείς, και θα κατέβει Dubai
Ιαπωνία, Ελλάδα, Ελβετία, Γερμανία, Εμιράτα. Ταξιδιάρικο, όχι μ@λ@κίες

Πήγα προχθές μέχρι την Trier στα σύνορα με το Λουξεμβούργο, 500 χιλιόμετρα που με στεναχώρεσαν γιατί ήταν όπως πρέπει να είναι. 200++ χιλιόμετρα την ώρα και το αυτοκίνητο να έχει λιγότερα από 75 db στην καμπίνα...

Ήταν το αμάξι της "οικογένειας":
μ' αυτό γνώρισα την κοπέλα μου εδώ
μ' αυτό πήγα Κόμο 4 μέρες αφού γνωριστήκαμε κι ενώ ήμασταν ακόμα χωρίς ουσιαστική δουλειά, τελείως ξεκούδουνοι από λεφτά
μ' αυτό πήγαμε για σκι και ήθελε να κάνει forward 360 στο πάρκιν του χιονοδρομικού και το καβάλησε σε ένα snow bank από το οποίο το ξέθαβα από τις 4 μέχρι τις 7 το πρωί παλεύοντας την υποθερμία με μια παλή στολή του σκι που ακόμα έχει τις λάσπες
μ' αυτό έκανα ταξίδια αστραπή Ζυρίχη, Μιλάνο, Γενεύη και πίσω για να βοηθήσω την οικογένεια σε δύσκολες στιγμές
μ' αυτό μετακόμισα 2+ σπίτια μεταφέροντας από φύλα ντουλάπας μέχρι στρώματα

μ' αυτό άλλαξα όλη μου την ζωή τα τελευταία 3 χρόνια στην καινούρια μου χώρα

Ήταν άσχημο και ήταν και "λάθος", αλλά γ@μούσε τελικά κι αυτό, με τον τρόπο του.

Τέλος πάντων, ήρθε η ώρα του, οπότε πάμε γι' άλλα.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές