Καθαρισμός επικαθίσεων άνθρακα - την βοήθεια σας - Page 9 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-06-16, 09:30   #81
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Aν είχα μαγαζί θα το έφτιαχνα, όπως και εκατοντάδων άλλων...
Όταν φτάσει BMW να καίει ένα κιλό λάδι κάθε 2-3Κ χλμ δε φταίνε ούτε τα λάδια, ούτε ο τρόπος οδήγησης ούτε και η ευθυγράμμιση του Πλούτωνα με τον Ερμή και την Αφροδίτη.
Τα τσιμουχάκια των βαλβίδων προξενούν όλη τη ζημιά, κι αυτά κάνουν τα στελέχη των βαλβίδων να μοιάζουν σαν κοκορέτσι που ξεχάστηκε στη σούβλα. Άρα, όταν ξεκινήσει να ζητάει παραπάνω λάδια το μοτόρι πρέπει να γίνει αυτή η δουλειά. Αργότερα, ότι xxxxβολή και να γίνει (στο xxxx βάλτε ότι υλικό θέλετε) θα είναι ημίμετρο.
Kι επειδή πολλοί αρέσκονται στο googlάρισμα, voilΰ: http://www.agatools.com/tool/n62-valve-stem-seal-tool για τον Ν62, πχ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-03-17, 17:00   #82
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Σε σημερινή επικοινωνία με την αντιπροσωπεία στα ΒΠ μου είπαν ότι όντως έχουν για τις επικαθησεις κάποιο ειδικό μηχάνημα
"που κάνει κάποιο είδος αμμοβολής", χρειάζονται το αυτοκίνητο 2-3 ημέρες και το κόστος της διαδικασίας είναι περίπου 300€-400€
Δεν το προτείνουν με τίποτα και σε καμία περίπτωση
και μπαίνουν στην διαδικασία μόνο αναγκαστικά σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο πρόβλημα που καθιστά την διαδικασία αναπόφευκτη

Κυρίως για τους λόγους που αναφέρουν και οι Γιάννηδες παραπάνω
10-05-17, 23:46   #83
NIKOLAOS68

Drives: E60 M5
Εκπροσωπώ την C.........f και θα ήταν χαρά μας να κάνουμε μια επίδειξη της μεθόδου μας σε κάποιο από τα μέλη του Forum.
Η όλη διαδικασία απαιτεί 30 - 45 λεπτά της ώρας, ανάλογα με το μέγεθος του κινητήρα.
Σε κινητήρες άμεσου ψεκασμού του Group VW που έχουμε εκτελέσει engine carbon cleaning, τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη angelm3 : 11-05-17 στις 00:17 Αιτία: Διαγραφή link - διαφήμιση
Ο χρήστης NIKOLAOS68 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-07-17, 08:32   #84
gpav

Drives: Ε87 116i
Επανέρχομαι στο θέμα του καθαρισμού επικαθήσεων καθώς πηγα στο γνωστό καταστημα στον Αγιο Δημήτριο με τις πολύ καλές κριτικές (όποιος επιθυμει στελνει ΠΜ για ονομα εαν θεωρείται διαφήμιση, ειδαλλως μπορώ να πω το ονομα του εαν το επιτρεπουν οι Mod).
Η διαδικασία δε κράτησε πανω απο 40' στην πράξη μπαίνει ενα σωληνάκι στην εισαγωγή αέρα μεσα στο φιλτροκούτι και μια γεννητρια υδρογόνου απο ηλεκτρόλυση μπαίνει μαζι με τον αερα ενω δουλεύει το μοτερ.

Πρώτα αποτελέσματα:
-Προτου παω μηδενιζα καθε μερα tc και εβγαζα ημερήσιο μέσο όρο κατανάλωσης, ήμουν 9.5-10.5 επι μια εβδομάδα (ναι εχω λιγο βαρυ ποδαρι και αδυναμία στις στροφές που ψιλογλυστράνε κιολας). Μετα τον καθαρισμό Οι αντίστοιχες τιμές που πηρα σε δύο μέρες είναι 9.2 και 9.8 με ιδια συμπεριφορα στο γκάζι και ισως λιγο παραπάνω για τους λόγους που θα αναφέρω κάτω. Παραμένουν ωστόσο λίγες παρατηρήσεις οποτε επιφυλάσσομαι.
-Το μοτερ φαινομενικα, παρα τα 157000 χλμ του δεν είχε προβλήματα, ωστόσο, μετα το καθαρισμα βλέπω πολυ καλύτερη ανταπόκριση στο ανοιγμα και σε όλο το εύρος των στροφών του. Με δεδομένο ότι όταν πηρα το αμαξι ειχε ηδη κοντα 100000 χλμ δε μπορώ να κρινω πως ειναι ενα καινουργιο σε αποδοση, αλλα σίγουρα ο καθαρισμός βελτίωσε την κατασταση. αυτό που μου έκανε εντύπωση ειναι οτι πλέον εχω σπινιάρισμα με γεμισμα και της δευτερας (πριν με το ζόρι γλυστραγε στην πρώτη).
-Μειώθηκε έντονα ο θόρυβος του μοτερ, σε σημείο που χθες το βραδυ που παρκαρα δε το ακουγα, ενω γενικά λόγω της ηλικίας του ειχαν αρχισει να ψιλοακούγονται οι βαλβιδες.

Bonus: τα πρωτα λεπτά της δοκιμής που υπάρχει ακόμα υδρογόνο μεσα στο σύστημα ειναι sheer driving pleasure, γιατι δεν βάζουμε μόνιμα λίγο υδρογόνο στα αμαξια;;; :P

Λοιπον, οι πρώτες παρατηρήσεις ειναι αυτές, σίγουρα θα επανέλθω για περισσότερα στην πορεία. Μακαρι να μπορουσα να δω το πριν και το μετα εσωτερικά...
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-07-17, 09:22   #85
puma

Το avatar του χρήστη puma

Περιοχή: Αθήνα

Drives: E92 320i
Ωραία νέα, εύχομαι να συνεχίσουν οι θετικές εντυπώσεις, κόστος??
20-07-17, 09:53   #86
gpav

55(+ΦΠΑ..)

Αυτό που μου έκανε εντυπωση ειναι ότι δεν ειχε ξανασπινιάρει ποτε το αυτοκίνητο με δευτερα οσο και αν το ειχα προσπαθησει...και λεω ενταξει ειναι βαρυ, αλλα μετα το καθαρισμα εγινε μερα με τη νυχτα, δε μπορουσα να το μαζεψω (που λεει ο λογος, δε γεννησαν τα 122 άλογα απλα ισως ξανανιωσαν).

Η νεκροψία θα δείξει, σε άλλα αμαξια εχω ακούσει ότι κανουν θαυματα, μεχρι και λ χαλασμένος εστρωσε χωρις αλλαγμα σε Jimny φιλου
20-07-17, 10:55   #87
userM

Περιοχή: Athens

Ακριβώς τις ίδιες εντυπώσεις έχω κι εγώ μετά από επίσκεψη στον ίδιο επαγγελματία πριν 2 μήνες περίπου.

Το αμάξι "ζωντάνεψε", ο κινητήρας δουλεύει πιο "ήσυχα" και η κατανάλωση έπεσε 0,7 με 0,9. (50.000 χλμ)
20-07-17, 12:00   #88
gpav

Και σε τόσο καινουργιο αμαξι εκανε δουλεια!? Απιστευτο!! Χαιρομαι παντως γιατι οντως κανει δουλεια και σκοπευω ανα 2 χρόνια να το επαναλαμβάνω...
20-07-17, 14:34   #89
luffyp8

Με ενδιαφερει μιας και το δικο μου πλησιαζει τις 90000χλμ. Στειλτε μου πμ για το που ειναι το μαγαζι.
Ο χρήστης luffyp8 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-07-17, 14:43   #90
spy_la

Περιοχή: Αθήνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο userM Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς τις ίδιες εντυπώσεις έχω κι εγώ μετά από επίσκεψη στον ίδιο επαγγελματία πριν 2 μήνες περίπου.

Το αμάξι "ζωντάνεψε", ο κινητήρας δουλεύει πιο "ήσυχα" και η κατανάλωση έπεσε 0,7 με 0,9. (50.000 χλμ)
στα 50000 χλμ....και είχες διαφορά ε; Έλεγα να το κάνω και γω το Μάιο που άλλαξα λάδια και τελικά το άφησα. Εφόσον είμαστε κοντά σε χλμ...θα το κάνω και γω οπότε ... με άλλη συσκευή αλλά με επιβεβαιωμένα καλά αποτελέσματα. Απλά είχα την εντύπωση ότι η διαφορά φαίνεται σε αυτοκίνητα με παραπάνω χλμ.
Ο χρήστης spy_la δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
ανθρακας, carbon deposits, επικαθισεις ανθρακα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές