Μεταλλικός ήχος τουρμπίνας σε Χ1 F48 - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
23-05-16, 20:01   #11
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Να πω κι εγω μια ιδεα...Αν και οχι τουρμπατος και οχι BMW πλεον, οι ηχοι στις στροφες που περιγραφετε μου θυμιζουν ενα αντιστοιχο προβλημα που ειχα στην 116. Ενας μεταλλικος θορυβος, σαν μεταλλικο κροταλισμα, θροισμα, τιτιβισμα, κελαηδημα, πειτε το καπως ετσι, σε συγκεκριμενο φασμα χαμηλων στροφων. Ηταν το βολαν το οποιο εχει κατι λαμακια σαν ελατηρια ας πουμε, τα οποια ειχαν αποκτησει ελευθεριες και συντονιζαν σε ενα φασμα στροφων απο 1800-2200 και με 2α ταχυτητα μονο. Οταν αλλαξα, για 2η φορα δισκο πλατω, αλλαξα και το βολαν και εκτοτε ο θορυβος εξαφανιστηκε.
Επισης παρομοιοι θορυβοι υπηρχαν και υπαρχουν σε αυτοκινητα του VAG. Turbo και μη. Στο Γκολφ που ειχα, ατμο.1600αρι, εκανε παρομοιο θορυβο κι εφταιγε ενα στηριγμα της εξατμισης. Σε Σιροκο φιλου, τουρμποκομπρεσσορατο, εφταιγε το συστημα συμπλεξης-αποσυμπλεξης του κομπρεσσορα.
Μηπως τελικα δεν ειναι η τουρμπινα, αλλα ισως κατι αλλο..

Λεω εγω τωρα...
23-05-16, 23:16   #12
ariisli

Drives: F48 X1
Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τον ήχο τον κάνει μετά τις 3000 στροφές περίπου κ αυξάνει όσο πατάω γκάζι κ δεν αλλάζω ταχύτητα. Σα να 'γδέρνονται' δύο μέταλλα. Όταν αλλάξω ταχύτητα φεύγει. Αν ανεβάζω ταχύτητες γρήγορα, δηλαδή στις 1500 στροφές ή πάω σταθερά με 4η,5η στον αυτοκινητόδρομο, δεν ακούγεται. Το θέμα είναι ότι είναι ολοκαίνουργιο κ με προβληματίζει που μου λένε ότι είμαι ο φυσιολογικός ήχος του wastegate της συγκεκριμένης τουρμπίνας του κινητήρα! Πως κ δεν μπήκαν στον κόπο να ψάξουν άλλες αιτίες κ μου άλλαξαν κατευθείαν τουρμπίνα; Είναι πάντως ενοχλητικό γιατί παίρνεις ένα νέο κινητήρα βενζίνης κ περιμένεις τουλάχιστον να είναι ήσυχος...
Ο χρήστης ariisli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-05-16, 13:04   #13
xenos

Drives: F20 116i
Πάντως το θέμα του θορύβου από το wastegate, έχε υπόψιν σου ότι ακούγεται στις χαμηλές στροφές και μόνο για λίγα λεπτά, οπότε δεν νομίζω να είναι αυτή η περίπτωση σου. Επίσης και με το χέρι θυμάμαι να μπορεί να το κουνάει ο μηχανικός (το αξονάκι) και να φαίνεται ότι παίζει λίγο.
Ο χρήστης xenos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-06-16, 08:55   #14
ariisli

Drives: F48 X1
Καλημέρα παιδία. Για να επανέλθω στο θέμα του θορύβου, το πήρα από Σφακιανάκη για τέταρτη φορά χωρίς να αγγίξουν τη μηχανή κ ο θόρυβος παραμένει. Κατέληξε μου λένε το τεχνικό κλιμάκιο ότι ο θόρυβος αυτός δεν είναι πέραν του φυσιολογικού! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια, καθώς ο ήχος παραμένει βέβαια ως έχει, σαν τρίξιμο μεταλλικό, συντονισμός, στις 3000-4000 στροφές κ πάντα επιταχύνοντας με την ίδια ταχύτητα. Όταν είμαι σε στενά με ανοιχτά παράθυρα κ αργώ να αλλάξω ταχύτητα, είναι αρκετά ενοχλητικός! Να θυμίσω ότι μου έχουν ήδη αλλάξει τουρμπίνα κ wastegate και το αμάξι έχει 1000 χιλιόμετρα. Ένας φίλος μηχανικός μου είπε ότι 'παίζει' το σκονάκι του wastegate και συντονίζει. Αν πάρει το αυτί σας οτιδήποτε σχετικό, θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ πολύ!

Αξονάκι
Ο χρήστης ariisli δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές