Ποια acton camera θα επιλέγατε και γιατί? - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Ποια acton camera θα επιλέγατε και γιατί?

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποια acton camera θα επιλέγατε και γιατί?
GoPro Hero 0 0%
GoPro Hero 3 0 0%
GoPro Hero 4 3 50,00%
GoPro Hero 4 Session 1 16,67%
Sony Action Cam AS50B 0 0%
Sony Αction Cam X1000VR 4K 0 0%
Sony Action Cam HDR-AS200VR 1 16,67%
Garmin Virb 0 0%
Garmin Virb XE 0 0%
Άλλη... 1 16,67%
Ψήφισαν: 6. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-06-16, 21:06   #1
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Ποια acton camera θα επιλέγατε και γιατί?

Αction Cameras κυριες και κυριοι. Μιας και αυτο ειναι forum για αυτοκινητα και μοτοσυκλετες (και γενικα δραστηρια μελη) και επειδη μια σημερινη action camera μπορει να σου προσφερει πολυ καλα πλανα απο πολλες εκδηλωσεις ειπαμε να κανουμε ενα θεμα με αυτες.
Ο κατοχος μιας τετοιας καμερας μπορει να μας δωσει τα φωτα του και τις εντυπωσεις του για να βοηθησει καποιον στην αγορα μιας τετοιας καμερας.

Ενα μικρο δειγμα απο αυτες που υπαρχουν αυτη την στιγμη στην αγορα:
GoPro Hero

GoPro Hero 3

GoPro Hero 4

GoPro Hero 4 Session

Sony Action Cam AS50B

Sony Αction Cam X1000VR 4K

Sony Action Cam HDR-AS200VR

Garmin Virb

Garmin Virb XE

Θα θελαμε και τις δικες σας προτασεις και εμπειριες!!!
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO είναι συνδεδεμένος  
21-06-16, 12:18   #2
dimismx

Το avatar του χρήστη dimismx

Status:
Περιοχή: Thessaloniki

Drives: rcz rcz
Αν και δεν εχω χρησιμοποιήσει,αμα πήγαινα για αγορά τώρα,θα επέλεγα την GoPro Hero 4/GoPro Hero 3.Διαβάζοντας γενικά σε forum,βλέποντας video στο youtube αλλά και γενικά διάφορα συγκριτικά,θα πήγαινα για αυτήν.
Ο χρήστης dimismx δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-06-16, 15:22   #3
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Βασικά, καλό είναι να ξέραμε γιατί να επιλέξουμε μια κάμερα. Εγώ δεν έχω ιδέα για παράδειγμα.... απο ότι διαβάζω οι gopro έχουν τρελό χρώμα αλλά η sony έχει και gps. Και όπως και να έχει η Sony είναι γνωστή στον χώρο.

Γνωρίζουμε αν κάποια απο αυτές έχει τηλεχειριστήριο? Και ποια έχει την πιο δυνατή βεντούζα αυτοκινήτου?

Ωραίο θεματάκι
21-06-16, 15:35   #4
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Kατά την ταπεινή μου άποψη, τη Sony. Την έχω δοκιμάσει στους αγώνες σκοποβολής (συναθλητής έχει την Go Pro) και μου έδωσε πολύ ωραίο video με σωστά κορεσμένα χρώματα, ακαριαία αλλαγή στην ισορροπεία λευκού και πολύ καθαρό βάθος πεδίου.Και ήταν και το παλιό μοντέλο, η AS50... Η Go Pro έδωσε πολύ χαμηλότερης ποιότητας εικόνα παρά τα αντιθέτως αναμενόμενα. Επίσης η Sony στα άκρα του κάδρου δεν έχει οπτική παραμόρφωση από τον φωτεινό ευρυγώνιο, σε αντίθεση με την άλλη σε still frame.
Για τα τωρινά μοντέλα δεν ξέρω.
Μα εδώ που τα λέμε, η Sony κατέχει το video από τον προηγούμενο αιώνα.
Μιας και το ανέφερε παραπάνω ο Στράτος, η Sony έρχεται σε διάφορα kit με το "βασικό" της να έχει αδιάβροχη θήκη και remote control με live-view.
http://www.skroutz.gr/s/6210105/Sony...emote-Kit.html

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-06-16, 15:48   #5
Z4MC

Drives: F20 118i
Εχω την Σονυ 200 και δινει καλο βιντεο αλλα όχι τοσο καλα χρωματα. Εχει τηλεχειριστηριο εξτρα, συνηθως όμως την κοντρολάρεις από το iPhone. To GPS δεν ξερω ποσο ακριβες είναι, λιγη χρησιμοτητα βλεπω. Η μαμα βεντουζα (30ε εξτρα) είναι πολύ μικρο μηκος και βασικα είναι σχεδόν αχρηστη.

Μην αγοράζεις 4κ καμερα γιατι είναι αχρηστο για την ωρα, πολύ δυσκολο από πλευρα μεγέθους και υπολογιστικης ισχυς να το διαχειριστείς.

Επισης με βεντουζα, καρτα και αλλα εξτρα το κοστος μεγαλωνει πολύ γιαυτο αγοράζεις ότι είναι σε προσφορα όχι ότι είναι καλυτερο σε σπεκ.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-06-16, 18:01   #6
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Κοίταγα για Garmin Virb Elite γιατί έχω Garmin ρολόι για κολύμπι/σκι και στο σκι (που την ήθελα) θα μπορούσα να την ελέγχω από το ρολόι πολύ εύκολα.

Το GPS είναι βολικό για τηλεμετρία, και έχει και τίμιο software για να φτιάξεις βιντεάκια με data overlays όπως χάρτες, ταχύτητα, κλπ.

Η Sony έχω ακούσει καλά λόγια, και η GoPro βασικά γ@μ@ει γιατί λόγω μάρκετινγκ είναι πρώτη σε πωλήσεις, και υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ βάσεις και αξεσουάρ για να βολέψουν την οποιαδήποτε κατάσταση.

H Garmin έχει ανταπτοράκια που επιτρέπουν χρήση βάσης GoPro οπότε είναι πολύ ευέλικτη από αυτήν την άποψη.

Επίσης σημαντικός παράγοντας που δεν αναφέρθηκε ο ήχος και προφανώς η μπαταρία. Αν κρατάει 1 ώρα με το ζόρι και πρέπει να κυνηγάς φορτιστή κλάφτα χαράλαμπε...
22-06-16, 00:40   #7
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Z4MC Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην αγοράζεις 4κ καμερα γιατι είναι αχρηστο για την ωρα, πολύ δυσκολο από πλευρα μεγέθους και υπολογιστικης ισχυς να το διαχειριστείς.

Πολυ σωστη αποψη. Τα 4Κ θέλουν τρελλο μηχανημα απλα και μονο για να κατεβουν απο την μηχανη.
Ποσο μαλλον για επεξεργασια.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίταγα για Garmin Virb Elite γιατί έχω Garmin ρολόι για κολύμπι/σκι και στο σκι (που την ήθελα) θα μπορούσα να την ελέγχω από το ρολόι πολύ εύκολα.

Το GPS είναι βολικό για τηλεμετρία, και έχει και τίμιο software για να φτιάξεις βιντεάκια με data overlays όπως χάρτες, ταχύτητα, κλπ.

Επίσης σημαντικός παράγοντας που δεν αναφέρθηκε ο ήχος και προφανώς η μπαταρία. Αν κρατάει 1 ώρα με το ζόρι και πρέπει να κυνηγάς φορτιστή κλάφτα χαράλαμπε...

Να πω την αληθεια μου... Ημουν ψημενος για την Garmin Virb XE γιατι υπαρχει πακετακι motorsport που σου δινει θυρα OBD με bluetooth και προβαλει στο τελικο βιντεο οτι παλαβες ενδειξεις και μετρησεις γουσταρεις με 1.000.000 διαφορετικα γραφηματα. Απο θερμοκρασια αερα εισαγωγης και δυναμεις G μεχρι ποσοστο ανοιχτης πεταλουδας-φρενου και γυρολογιο πιστας... ΑΛΛΑ η εικονα και η σταθεροποιηση της δεν ειναι σαν της Go Pro...
Εχει ΠΟΛΥ καλυτερη καταγραφη ηχου βεβαια απο την Go Pro, γιατι η Garmin ΔΕΝ χρησιμοποιει housing για να ειναι αδιαβροχη.

Επισης ειναι εξισου γ@μ@κριβες με τιμη κοντα στα 500...

Αλλο μεγαλο θεμα ειναι η μπαταρια. Δεν θυμαμαι ποιο αλλα, ενα μοντελο της Go Pro δεν εχει αποσπωμενη μπαταρια και αν χρειαστεις συνεχη καταγραφη παιρνεις τα @@ σου...
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-06-16, 10:45   #8
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το άθλημα αυτό που θα με ενδιέφερε παραπάνω είναι η αντοχή σε πεσίματα χτυπήματα.

π.χ. κατάβαση με ποδήλατο και kart που είναι από τα αγαπημένα μου και θα ήθελα να έχω μερικές σκηνές να χαζεύω. Μαζί με την αντοχή πάνε και οι κραδασμοί γιατί και τα δύο δεν είναι ήρεμα.
Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι αντίστοιχο? Και μόνο που βλέπω την sony νιώθω ότι θα την χαλάσω.
25-07-16, 22:48   #9
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Νέος παίκτης!

Από τα λίγα που διάβασα είναι εκπληκτική.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-07-16, 02:04   #10
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Δύσκολο να απαντήσω και να ψηφίσω.

Το "κακό" για μένα ειναι ότι ψάχτηκα πολύ για να μετατρέψω το iPhone σε μίνι action camera. Το ήθελα για όποτε μπαίνω στην πίστα. Αγορασα λοιπόν βάση αυτοκίνητα , external gps με 10Hz , obd2 και την εφαρμογή Harry's Lap .
Το αποτέλεσμα πέρα από κάθε προσδοκία. Αφού οι χρόνοι στην πίστα ήταν ίδιοι με της πίστας και με ακρίβεια 2ου δεκαδικού ψηφιου.

Απ' αυτές που βλέπω μάλλον θα έπαιρνα την garminn

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές