Leasing τι ισχύει με τα νέα μέτρα. - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Leasing τι ισχύει με τα νέα μέτρα.

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
20-04-10, 16:35   #1
Amessad

Το avatar του χρήστη Amessad

Περιοχή: Άλιμος

Drives: Ε90 335i
Leasing τι ισχύει με τα νέα μέτρα.

Aπό σημερινό άρθρο της Ημερησίας:

Leasing
Στη δεύτερη κατηγορία όσων θέλουν να ξεφορτωθούν πανάκριβα Ι.Χ. ανήκουν οι χρήστες εταιρικών αυτοκινήτων τα οποία έχουν μισθωθεί μέσω leasing, χρονομίθωσης ή ακόμη και ενοικίασης. Σύμφωνα με το νέο φορολογικό σύστημα οι χρήστες του επιβαρύνονται αν το όχημα που έχουν στην κατοχή τους έχει εργοστασιακή αξία υψηλότερη των 15.000 ευρώ. Ειδικότερα αν η εργοστασιακή αξία κυμαίνεται από 15 έως 22.000 ευρώ τότε το 15% της αξίας του προστίθεται στο εισόδημα του χρήστη.

Αν η εργοστασιακή αξία του Ι.Χ. κυμαίνεται από 22.001 έως 30.000 ευρώ τότε προστίθεται στο εισόδημα του χρήστη το 25% της εν λόγω αξίας. Τέλος αν η αξία του οχήματος ξεπερνά τις 30.001 ευρώ τότε ο χρήστης επιβαρύνεται με το 30% της αξίας του Ι.Χ. Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν κυρίως στελέχη επιχειρήσεων αλλά και ελεύθεροι επαγγελματίες (ιδιοκτήτες καταστημάτων, εστιατορίων, γιατροί, δικηγόροι, δημοσιογράφοι, μηχανικοί, κ.ά.) οι οποίοι έχουν τη δυνατότητα αξιοποίησης της υπηρεσίας χρονομίσθωσης αυτοκινήτων.

Σύμφωνα με στελέχη της αγοράς Leasing, χρονομίσθωσης και ενοικίασης οχημάτων εκατοντάδες πελάτες τους ήδη έχουν επικοινωνήσει μαζί τους και επιθυμούν την επιστροφή των ακριβών μοντέλων που έχουν στην κατοχή τους δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στις εν λόγω εταιρείες. Ιδιοκτήτης εστιατορίου (σουβλατζίδικο) με μισθωμένα τρία οχήματα μεγάλου κυβισμού αξίας τουλάχιστον 70.000 ευρώ το καθένα επικοινώνησε με την εταιρεία που συνεργάζονταν και τους είπε πως πρέπει να τα πάρουν πίσω αλλιώς θα σταματήσει να τους πληρώνει και να του δώσουν 6 μικρά Ι.Χ!

20-04-10, 18:18   #2
dimx-5

Το avatar του χρήστη dimx-5

Drives: X3 650
Έχει γίνει πανικός με το θέμα. Δεν ξέρουν τι να τα κάνουν πλέον. Ρε θα βγω στην αγορά μου φαίνεται για 997 turbo....
Ο χρήστης dimx-5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-04-10, 19:06   #3
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Δεν βλέπω κάτι κακό ρε παιδιά.

Σωστή είναι η λογική...ο έχων, πληρώνει.

Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι δεν είναι καιρός για μεγάλη ζωή με πανάκριβα εταιρικά οχήματα στα οποία είχαν πριν ελάφρυνση, αλλά είχαν τα χρήματα να πληρώνουν τις δόσεις των χιλιάδων ευρώ το μήνα!

Οπότε θεωρώ πως είναι προς τη σωστή κατεύθυνση.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-04-10, 20:27   #4
MANGO

Drives: N/A N/A
Συμφωνω Νικο εαν οι επιχειρηματιες θελουν να εχουν τετοια "προνομια" η να τα παρεχουν στα στελεχη τους, να ΚΛΕΙΣΟΥΝ τις επιχειρησεις τους εδω και να τις πανε στη ρουμανια και στη βουλγαρια που ισχυουν αυτα τα πραγματα και οι τιμες πχ των αυτοκινητων ειναι καλυτερες ακομα και απο αυτες που ειχαμε εδω με τη μειωση του τελους ταξινομησης.

Τωρα και να βγουν καποιες εκατονταδες χιλιαδες ιδιωτικοι υπαλληλοι στην ανεργια δεν τρεχει κατι.. γιατι νικο μου η φορολογηση στο 45% και ολα αυτα τα μετρα εκει οδηγουν τον ελληνα ΣΟΒΑΡΟ επιχειρηματια..

Η λογικη αυτου του νεου μετρου αναζητειται απο τη Νικολουλη καθως κι απο αλλους μεταφυσικους σταυροφορους..
Ο χρήστης MANGO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-04-10, 21:21   #5
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MANGO Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω Νικο εαν οι επιχειρηματιες θελουν να εχουν τετοια "προνομια" η να τα παρεχουν στα στελεχη τους, να ΚΛΕΙΣΟΥΝ τις επιχειρησεις τους εδω και να τις πανε στη ρουμανια και στη βουλγαρια που ισχυουν αυτα τα πραγματα και οι τιμες πχ των αυτοκινητων ειναι καλυτερες ακομα και απο αυτες που ειχαμε εδω με τη μειωση του τελους ταξινομησης.

Τωρα και να βγουν καποιες εκατονταδες χιλιαδες ιδιωτικοι υπαλληλοι στην ανεργια δεν τρεχει κατι.. γιατι νικο μου η φορολογηση στο 45% και ολα αυτα τα μετρα εκει οδηγουν τον ελληνα ΣΟΒΑΡΟ επιχειρηματια..

Η λογικη αυτου του νεου μετρου αναζητειται απο τη Νικολουλη καθως κι απο αλλους μεταφυσικους σταυροφορους..
Υπάρχει και η πιο απλή λύση από το να πάνε στη Ρουμανία

Να δίνουν πιο φθηνά αυτοκίνητα.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-06-10, 08:33   #6
Nick1150
Σμήναρχος

Το avatar του χρήστη Nick1150

Περιοχή: Σώμα στην Πεντέλη, μυαλό όμως στην ΘΑΛΑΣΣΑ

Drives: E81 116i
Σωστό οι έχοντες να πληρώνουν... δίκαια όμως

2010 X5 (E70) 3.0i exclusive, για οικογενειακή χρήση
2016 116d Urban (F20), για καθημερινή μου χρήση
2016 216d Active Tourer (F45), για καθημερινή της χρήση
1999 Z3 1.9i, χωρίς πινακίδες.....

Ο χρήστης Nick1150 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-06-10, 08:37   #7
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nick1150 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστό οι έχοντες να πληρώνουν... δίκαια όμως
...κάτι που δυστυχώς στην χώρα μας δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ...
03-06-10, 20:16   #8
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MANGO Εμφάνιση μηνυμάτων

Μπραβο ρε ψηλε...πες τα!!! Απαραδεκτη φορολογηση των εταιριων που και παλι θα πληρωσουν την νυφη.
Φυσικα το 45% ειναι εικονικο...

Για βαλε και την ωρα που θα σκασει ο Δερβεναγας ο εφοριακος και θα ζητησει και ενα επιπλεον 10% -15% κατω απο το τραπεζι.

Το μονο που ξερουμε να λεμε , ειναι "να πληρωσουν οι εχοντες"
21-06-10, 13:20   #9
MANGO

Drives: N/A N/A
Νεα που αφορουν οσους εχουν leasing..

Τελικα το πακετο ειναι μεγαλο και τσουχτερο. Με εναν πολυ προχειρο υπολογισμο βρηκα οτι για το Ζ4 θα πληρωνω κατι λιγοτερο απο 450 ευρω μισθωμα παραπανω καθε μηνα (αυτο θα το πληρωνει η εταιρεια αλλα δεν εχει σημασια η ιδια τσεπη ειναι στην ουσια). αυτο γιατι δεν εκπιπτει απο το φορο ολο το ποσο αλλα μονο το 25%.

Και περιπου 3.500 το χρονο εγω προσωπικα σε φορο.

Αυτα για 3 χρονια κανουν κανα 25αρι χιλιαρικα . ακριβες νουμερο βεβαια θα ξερω την αλλη εβδομαδα βεβαια δεν θα ειναι με τιποτα λιγοτερο απο 20.000 ευρω.
Και ρωταω τωρα εγω..

Με ποια λογικη να κρατησω τωρα εγω αυτο το αυτοκινητο ?εριξα πανω του καποια λεφτα για να το γουσταρω αλλα τα εδωσα επειδη το ηθελα εγω.

Τωρα να μου παρουν στην 3ετια 25χιλιαρικα παραπανω, δεν το γουσταρω. Στην πατρα δεν υπαρχει εταιρεια που να μην συζηταει αυτη τη στιγμη την επιστροφη ολων των αυτοκινητων ανω των 1,6 κυβικων που εχει στο στολο της!

Τη λυση θα τη βρουμε παντως αλλα το Ζ4 δεν βλεπω καποιο λογο που να αξιζει να του δωσω τα παραπανω χρηματα και να το κρατησω.απλα οπως παντα μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα..

Καλυτερα να το ειχα αγορασει θα ελεγα.. κατι ακουσα και για τους τυχερους που αγορασαν .. αλλα δεν το συζητησα! θα δουμε !

το διδαγμα ποιο ειναι αγαπητα μου παιδια ? Οι εχοντες να πληρωσουν.. ναι ναι καλα, "ΝΑ"(στα τετοια μου εννοω) που θα πληρωνω τα *****ιατικα του καθε Ακη και της κορης του... το δινω πισω και τελος !φορο απο οτι παραγω οκ, αλλα οχι με τετοιους τροπους.. αυτα αλλου !
Ο χρήστης MANGO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-06-10, 14:34   #10
yodas

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: Ε93 335i
Πάντως επειδή το φαινόμενο θα εξελιχθεί σε ντόμινο για τις εταιρείες ήδη αρχίσανε οι μειώσεις και οι προσφορές σε θέματα leasing. όσο περισσότερο πιέσετε τόσο καλύτερη τιμή - επέκταση συμφωνίας θα έχετε. Σίγουρα το ελαφρυντικό της φορολόγισης πάει περίπατο αλλά κάποτε θα γινότανε και αυτό.

Ο νόμος πάντως σαφώς και έχει γκρίζες ζώνες. Θα πρέπει να περιμένουμε τις εγγυκλύους ερμηνείας ώστε να δούμε τι πραγματικά θα γίνει. Διότι ναι μεν φορολογούν την χρονιμίσθωση πώς όμως θα φορολογίσουν την ενοικίαση. Δηλαδή αν εσείς πάτε διακοπές και θέλετε να νοικιάσετε ένα ferrari για 2 καλούς σας πελάτες για 10 μέρες πώς θα το πιάσει αυτό η δικλείδα της εφορίας εφόσον στο τέλος της χρονιάς δεν θα έχετε μισθωμένο συμβόλαιο αλλά μόνο ένα τιμολόγιο;
Ο χρήστης yodas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
οικονομια, μισθωση, leasing, τιμες, χρονομισθωση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές