OLSERVICE-INSPEKTION - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρές Ζ Συζητήσεις για τις σειρές Z (Z3, Z4, κλπ...)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
23-06-08, 20:21   #1
nikitas28

Το avatar του χρήστη nikitas28

OLSERVICE-INSPEKTION

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ BMW Z4 2.2 i INDIVIDUAL.ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΧΟΝΤΑΣ 55000 ΧΛΜ.Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ SERVICE(ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ) ΤΟ OLSERVICE STA 23700 ΚΑΙ ΤΟ OLSEVICE KAI INSPEKTION I ΣΤΑ 45500.ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΦΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ.ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ 68000 ΚΑΙ ΜΗΔΕΝΙΣΤΗΚΕ Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΓΙΑ OLSERVICE.ΠΗΡΑ ΣΤΗΝ BMW ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ SERVICE.ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΤΗΣ BMW ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ (ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΒΛΕΠΕΙΣ)ΜΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΕΞΗΣ:
1.ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ Η' ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΑΙ SERVICE?
2.ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ SERVICE ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΣΟ (ΧΛΜ) ΓΙΝΟΝΤΑΙ?
3.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΟ MANUAL TOY Z4 ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Ή ΕΣΤΩ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΘΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ?
Ο χρήστης nikitas28 δεν είναι συνδεδεμένος  

23-06-08, 21:47   #2
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Αναφορικα με το service θα σου που οι μηχανικοι του forum μας αλλα οσον αφορα τις αλλαγες λαδιων πιστευω οτι ειναι απαραδεκτο να κανουμε αλλαγη λαδιων σε περισσοτερο απο 10.000χλμ.

Στα 60-65 χιλ.χιλιομετρα νομιζω οτι δεν χρειαζεσαι service...μονο λαδια.
23-06-08, 23:08   #3
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Η ακολουθία των service έχει ως εξής: oilservice, inspection 1, oilservice, inspection 2 και ξανά από την αρχή. Το oilservice καθορίζει την αλλαγή λαδιών (και ίσως του φίλτρου λαδιών) ενώ το inspection είναι το μεγάλο και ακριβό service (μπουζί, φίλτρα, ιμάντες, φρένα κλπ). Η διαφορά μεταξύ inspection 1 & 2 είναι μόνο στις βαλβολίνες και ΜΟΝΟ, και φυσικά εάν θέλουν αλλαγή. Αν είναι long life δεν αλλάζονται. Φυσικά, στις 100.000 χλμ θα ζητήσεις να σου αλλάξουν τις βαλβολίνες σασμάν & διαφορικού ότι κι αν σου πούν.
Τέλος, για να μην φανεί τόόόσο ακριβό το oilservice, γίνεται ένας τυπικός έλεγχος σε διάφορα σημεία του αυτοκινήτου (πχ λυχνίες, αντιψυκτικό, καθαρυστικό παρμπρίζ, πίεση ελαστικών κά) σε αντίθεση με τους Γερμανούς που ακόμα κι αν δουν κάτι χάλια θα κάνουν τη πάπια. Και τούτο γιατί "έτσι γράφει το manual". Πάντως για τα λάδια ισχύει αυτό που σου έγραψε παραπάνω ο φίλτατος Πάνος.
Α! και κάθε 2 χρόνια εμφανίζεται ένα ρολογάκι στο καντράν που δηλώνει τον -κάποτε ονομαζόμενο- ετήσιο έλεγχο που προβλέπει αλλαγή υγρών φρένων και αντιψυκτικού. Προς χάρην οικονομίας και φθηνότερου service, αυτό το service είναι πλέον 2ετές...
Γιάννης-sv2gww.

PS Υπ' όψη ότι δεν ακολουθούν την ίδια "πεπατημένη" όλες οι αντιπροσωπείες. Κάποιες φροντίζουν για κάτι περισσότερο και κάποιες άλλες μόνο για τα τυπικά.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-06-08, 11:54   #4
nikitas28

Το avatar του χρήστη nikitas28

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ MANUAL ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ.ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ BMW.
Ο χρήστης nikitas28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-10-10, 10:44   #5
parise85

Drives: E85 Z4
ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΗΡΘΑ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ Ζ4 2,5 ΤΟΥ 2003 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΘ ΜΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ OILSERVICE ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΟΠΟΙΑ. ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΗ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
Ο χρήστης parise85 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-10-10, 21:26   #6
Lostinspace

Το avatar του χρήστη Lostinspace

Περιοχή: Around Earth

Drives: E30 318is
@parise85
@nikitas28

Boys, γράφουμε με μικρά γράμματα please,
αλλιώς φαίνεται ότι φωνάζετε!
18-10-10, 21:42   #7
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikitas28 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ MANUAL ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ.ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ BMW.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο parise85 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΗΡΘΑ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ Ζ4 2,5 ΤΟΥ 2003 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΘ ΜΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ OILSERVICE ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΟΠΟΙΑ. ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΗ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
Παρακαλώ να γράφετε με μικρούς χαρακτήρες γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζετε.

Ευχαριστώ.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-10-10, 22:49   #8
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Για ποιο λογο να σβησεις την ενδειξη??
Δεν θες να αλλαξεις λαδια?

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης