Τριξιμο οροφης - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρές Ζ Συζητήσεις για τις σειρές Z (Z3, Z4, κλπ...)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
23-02-10, 01:17   #1
Karizma Z4

Περιοχή: Ασπροπυργος

Drives: E89 Z4 35i
Τριξιμο οροφης

Απο τον τριτο κιολας μηνα,υστερα απο την αποκτηση του αυτοκινητου εμφανιστηκαν οι πρωτοι τριγμοι στην οροφη του αυτοκινητου μου(Ζ4 sDrive35i DCT μοντελο 05/2009).Δεν ειχα δωσει μεγαλη σημασια καθως ηταν σχετικα αντιμετωπισιμοι(με χαμηλη μουσικη δεν ακουγοταν τιποτα),αλλα καθως περναει ο καιρος διαπιστωνω πως το προβλημα ολοενα και γινεται πιο εντονο.Επειδη το αυτοκινητο φοραει 19αρες ζαντες και "διαβαζει" καθε λεπτομερεια του δρομου,πλεον με το παραμικρο εμφανιζονται και αυτοι οι δυσαρεστοι θορυβοι απο την οροφη.Το αυτοκινητο γενικα δεν το "κακομεταχειριζομαι",αντιθετα ειμαι πολυ προσεκτικος με θεματα οπως λακουβες και ανωμαλιες του δρομου και καθε μερος του λαμβανει την φροντιδα που πρεπει για να φαινεται σαν καινουριο(καθαριοτητα,σερβις και συντηρηση).Ενα μελος του φορουμ και φιλος(panos_m3) μου ειπε πως ειναι γενικο φαινομενο σε Ζ4 Ε89.Ισχυει ; Αν ναι γνωριζει καποιος αν υπαρχει καποια σχετικα ευκολη λυση για την αντιμετωπιση ή τουλαχιστον την μετριαση των θορυβων ;

Φιλικα , Δημητρης
Ο χρήστης Karizma Z4 δεν είναι συνδεδεμένος  

23-02-10, 02:54   #2
MANGO

Drives: N/A N/A
Φιλαρακι σημερα σκεφτομουν ακριβως το ιδιο πραγμα. Οι τριγμοι εγιναν παρα πολυ πιο εντονοι απο την κυριακη που ανοιξα την οροφη. Λες κι εχω τιποτα πραγματα και χοροπηδανε στο πορτμπαγκαζ.Οκ με τη μουσικη δεν ακουγονται τοσο αλλα δεν λεει κατι αυτο

Φαντασου εχεις και την Μ αναρτηση , ενω κι εγω φοραω συμβατικα και οχι ραν φλατ ελαστικα 19αρια χωρις Μ αναρτηση.

Ειναι απαισιο. Η πληρης απογοητευση. και ο Νικος τα ιδια πρεπει να βιωνει..
Το SLK αρχισε να τριζει μετα τα 70Κ χλμ και ηταν απιστευτα σφιχτο... εμεις αρχισαμε απο τα 5Κ. Ντροπη!

Θελει αντιπροσωπεια ( Σπανο εγω μιας και εχουν αρκετα Ζ4 και θα το γνωριζουν το προβλημα ) και παραπονα δεν ξερω τι θα κανουν αλλα δεν παλευεται τετοιος θορυβος. Νομιζεις οτι κατι ειναι χαλασμενο
Ο χρήστης MANGO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-02-10, 08:52   #3
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Δυστυχώς παιδιά λίγα πράγματα. Απλά θα γρασάρουν (silicon sprey) τους συνδέσμους μεταξύ των τμημάτων της οροφής. That's all. Μην το ψάχνετε περαιτέρω...
23-02-10, 17:31   #4
yodas

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: Ε93 335i
Ακριβώς όπως τα λέει ο Jimbo είναι....θα μάθετε να ζείτε με αυτά έστω και αν είστε με ένα μπουκαλάκι σιλικόνη στο χέρι
Ο χρήστης yodas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-02-10, 23:21   #5
Yannis_T

Το avatar του χρήστη Yannis_T

Περιοχή: Λάρισα

Drives: Ε90 320i
Πω πω το χειροτερο μου λέμε...

Πάντως το ΤΤ που εία πρίν ούτε τσικ στα 4 χρόνια..

Παιδιά ευχομαι να βρείτε λύση..
Ο χρήστης Yannis_T δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-02-10, 01:30   #6
MANGO

Ετσι ειναι οταν εισαι πρωταρης στις μεταλλικες οροφες..

Τι να μας πει η audi με το υφασμα ? Εχει τοσο θορυβο ηδη απο εξω που δεν ακους τους υπολοιπους τριγμους απο τη συναρμογη

χαχαχαχαχαχαχ
24-02-10, 01:33   #7
JIMBO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Yannis_T
Πω πω το χειροτερο μου λέμε...

Πάντως το ΤΤ που είxα πρίν ούτε τσικ στα 4 χρόνια..
+1000 από JIMBO... (5 χρόνια ΤΤ roadster)
24-02-10, 01:35   #8
JIMBO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MANGO
Τι να μας πει η audi με το υφασμα ? Εχει τοσο θορυβο ηδη απο εξω που δεν ακους τους υπολοιπους τριγμους απο τη συναρμογη
Θέλω να πιστεύω ότι το λες με χιουμοριστικό ύφος καθώς οι πάνινες οροφές στα roadster και τα cabrio της Audi θεωρούνται από τις ποιοτικότερες και με την καλύτερη ηχομόνωση που υπάρχουν σήμερα...
24-02-10, 01:40   #9
MANGO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIMBO
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MANGO
Θέλω να πιστεύω ότι το λες με χιουμοριστικό ύφος καθώς οι πάνινες οροφές στα roadster και τα cabrio της Audi θεωρούνται από τις ποιοτικότερες και με την καλύτερη ηχομόνωση που υπάρχουν σήμερα...
Οχι μπηκα σε ΤΤS roadster και σε CArrera cabrio και οσον αφορα την ηχομονωση ΔΕΝ σγυγκρινεται ουτε καν σε μια βιδα σε σχεση με μια μεταλλικη... μιλαμε για φασαρια, δεν μπορεις να κουβεντιασεις.

Δημητρη εσυ ειδικα θα επρεπε να το εχεις διαπιστωσει απο υφασμα σε μεταλλικη.. η μηπως περασαν τα χρονια και το ξεχασες?

Πλακα κανω ρε συ, οχι οτι δεν εχει διαφορα αλλα ετσι λιγακι να τσιγκλαω κι οποιο ψαρι(εσυ δηλαδη) τσιμπησει....
(αυτο γιατο πορσικο και το ΤΤ ισχυει παντως)
24-02-10, 01:49   #10
JIMBO

Τα ΤΤ και ΤΤS έχουν όντως κουκούλα μονής επίστρωσης σε αντίθεση με το Α4 cabrio που είναι τύπου sandwich. Ίσως κάτι ανάλογο να συμβαίνει και με την 911, αν και έχω οδηγήσει μερικές φορές Βοxster και μπορώ να σου πω ότι η ηχομόνωση ήταν αρκετά χειρότερη από αυτή του ΤΤ...

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές