E93 - Βοηθεια, τα νευρα μου με ενοχλητικο θορυβο της οροφης! - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » E93 - Βοηθεια, τα νευρα μου με ενοχλητικο θορυβο της οροφης!

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
10-11-17, 12:25   #1
djanassis

Drives: E93 335i
E93 - Βοηθεια, τα νευρα μου με ενοχλητικο θορυβο της οροφης!

Καλησπερα σε ολους!

Αναρωτιέμαι αν μπορεί να βοηθήσει κανείς με ένα θεμα που αντιμετωπίζω με την Ε93 μου. Πισω δεξια απο την θεση του οδηγου, δηλαδη κοντα στην θεση του πισω δεξια καθήμενου συνεπιβάτη, ακουγεται ενας ηχος ο οποιος ειναι δυσκολο να περιγραφεί αλλα φανταστείτε εναν συντονισμό που ακουγεται σαν να κουναει κανεις ενα κουτακι σπιρτα (ΟΚ, χαλια η περιγραφή μου αλλα τεσπα).

Εχετε καποιον υποψη που θα μπορουσε να το κοιταξει; Ο Σπανος σηκωσε τα χερια ψηλα λεγοντας οτι θελει χρονο να το λυσει κτλ κτλ - με λιγα λογια δεν ενδιαφερθηκε.....

Υπαρχει καποιο εξειδικευμενο με εμπειρια σε μεταλλικες καμπριο οροφες Ε93;

Εχω διαβασει διαφορα βοηθητικα σε διεθνη φορουμ αλλα χρειαζομαι καποιον γνωστη να το κοιταξει.............

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Δημήτρης
Ο χρήστης djanassis δεν είναι συνδεδεμένος  

11-11-17, 19:05   #2
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Δημητρη ο θορυβος ακουγεται οταν κινειται το αυτοκινητο με πολλα χιλιομετρα στον αυτοκινητοδρομο ή οταν περνας απο ανωμαλιες, σαμαρακια, ραμπες και τετοια?
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-11-17, 20:42   #3
djanassis

Σε ευχαριστω Θοδωρη

Ο θορυβος ακουγεται συνεχως με το που πιασω 30;40χμ/ωρα ανεξαρτητως λακουβων κτλ. και συνεχιζεται αναλογα με τη διαθεση του αυτοκινητου, δηλαδη αναλογα με το πως συντονιζονται κι ακουμπανε τα 2 η περισσοτερα μερηπου ακουμπανε.

Any ideas?
Ο χρήστης djanassis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-11-17, 21:38   #4
gkourmoul1

Το avatar του χρήστη gkourmoul1

Drives: F25 X3 20d
Ο δικος μου θορυβος στην οροφη ειναι διαφορετικος απο τον δικο σου. Εμενα δεν συντονιζει, αλλα ακους ενα τακ τακ σε καθε ανωμαλια του εδαφους. Το εχω εντοπισει ακριβως πανω απο το κεφαλι μου, στο σκουρο πλαστικο "κουτι" ή "καπακι"που χωριζει τα δυο γυαλινα φυλλα της οροφης. Οποτε το σφιγγω με το χερι μου, εν κινησει, σταματα ο θορυβος.

Χθες βραδυ ψαχτηκα στα ξενα φορουμ, οπου ειδα οτι ειναι ενα κλασικο προβλημα τοσο για το E83 οσο και για το F25. Μαλιστα, ειδα οτι σε ολες τις περιπτωσεις η αντιπροσωπια σηκωνε τα χερια ψηλα. Οι πιο πολλοι, βεβαια, βρηκαν λυση με το να τοποθετησουν καποια ειδικη ταινια ή αλλο αφρωδες υλικο στην περιοχη που τριζει.

Ετσι και εγω σημερα πρωι πηρα ενα κομματι σφουγγαρι περιπου 3x7cm και το τοποθετησα εσωτερικα του "κουτιου", ακριβως στο κεντρο του. Βεβαιωθηκα οτι δεν ενοχλει την λειτουργια της οροφης και ξεκινησα να οδηγω. ΑΠΟΛΥΤΗ ησυχια για πρωτη φορα στα κοντα 5000χμ που εχω κανει στο αμαξι. Και σε χωματοδρομους που περπατησα, απολυτως κανενας θορυβος.

Και για την περιπτωση σου, σε συντονισμους δηλαδη, τοποθετουνται συνηθως αφρωδη αυτοκολλητα στα σημεια που τα δυο (συνηθως) πλαστικα τριβονται με τις δονησεις και παραγουν το bzzzz.
Ο χρήστης gkourmoul1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-11-17, 14:13   #5
djanassis

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια. Ολως περιεργως εβαλα βιομηχανικο λιπαντικο σε 2-3 σημεια (ανοιξα την οροφη μεχρι τη μεση για να εχω προσβαση) και ο σπαστικος αυτος θορυβος εξαφανιστηκε σχεδον εντελως!

Μετα απο 2 μερες ξαναρχισε ομως οποτε αγορασα βιομηχανικη αφρωδη ταινια σε μαυρο χρωμα (το χρωμα το αυτοκινητου) και θα προσπαθησω να καλυψω τα συγκεκριμενα σημεια χωρις να επηρεαζεται η λειτουργια τους.

Τα κομματια που συντονιζονται φαινται οτι ειναι τα μικρα μεταλλικα κομματια που φαινονται στην οροφη οταν η οροφη ειναι κλειστη.

Θα σας ενημερωσω για εξελιξεις...
16-11-17, 14:31   #6
gkourmoul1

Το avatar του χρήστη gkourmoul1

Drives: F25 X3 20d
Τωρα μολις ειδα τα πρωτα ποστ και ειδα οτι μιλας για cabriο οροφη και οχι για ηλιοροφη...

Σορυ για το εκτος θεματος.

Παντως η λιπανση και τα αυτολλητα κανουν δουλεια γενικοτερα. Εαν καποιος εχει ορεξη να βρει το σημειο που τριζει/συντονιζει το βρισκει, θεωρω, ευκολα.
Ο χρήστης gkourmoul1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-11-17, 18:47   #7
djanassis

Χαχα ολοκληρος Σπανος με 4 εργατοωρες δεν τα καταφερε και εμενα μου πηρε περι τα 5 λεπτα........................... Ελεος.......................
17-11-17, 15:39   #8
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Ολα ειναι θεμα αντιληψης....
Αν ο "τεχνιτης" ακουει αλλα δεν αντιλαμβανεται...
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές