Διαρροή από το κάλυμμα εκκεντροφόρων - Page 5 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » Διαρροή από το κάλυμμα εκκεντροφόρων

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
27-03-12, 21:22   #41
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Φτιάχνω jet μηχανές στον ελεύθερο χρόνο μου, δεν θα κολλήσουμε εδώ
27-03-12, 21:29   #42
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Don ευχαριστώ για το σχόλιο. Την δουλειά αυτή την είχα κάνει στην μοτό μου, όταν ακόμα ήμουν μηχανόβιος. Είχα πειραματιστεί με διάφορα, μιας και είχα τον χρόνο και όχι το χρήμα (τωρα δεν έχω κανένα από τα δύο, τι ειρωνία!!!) και είχα θέμα με την απόδοση του μοτέρ στα ψιλά, όπως κι όλοι όσοι είχαν 5βάλβιδες κεφαλές (FZR 750 & 1000). Αιτία ήταν η διαφορετική γωνία της 3ης εκ των βαλβίδων εισαγωγής η οπόια έκανε την ομαλή ροή μαντάρα. Ίσως το ...περισσότερο μαντάρισμα να έκανε τελικά καλό. Μια ακόμα πατέντα μας ήταν ένα μικρό φρακαρισμένο ιμπέλερ στον αυλό μετά το καρμπυρατέρ, το οποίο και στροβίλιζε το καθοδικό ρεύμα μείγματος. Κι αυτό το μαραφέτι το είδαμε μετά από πολλά χρόνια στα περιοδικά αυτοκινήτων ώς βελτιωτικό μέσο ροής αέρα. Παπά..α!
Ναι, tu είναι Don.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-03-12, 21:57   #43
sv2gww

Status:

Don ξέχασα να σου γράψω ότι η μορφή των διπλών αυλών εισαγωγής στην πολλαπλή αποτελεί από μόνη της πρόβλημα. Ο στροβιλισμός στον ένα αυλό επιδρά στην μορφή του άλλου αφού επικοινωνούν μεταξύ τους. Μου είναι αδύνατον να φανταστώ πως μπορεί να είναι τελικά το σχήμα της ροής του εισερχόμενου αέρα πριν από τις βαλβίδες. Δες στην φωτό τι ενοώ: η εντελώς οβάλ διατομή είναι η πολλαπλή εισαγωγής μας (2.8 TU M52). Η άλλη, ίδιων διατομών, είναι του Μ54 3.0... Και τα μόνα διαφορετικά που έχει ως εισαγωγή είναι η DISA (που στον Μ52 έχει δώσει πολλά προβλήματα από κομμάτια της που μπήκαν μέσα στο μοτέρ), ηλεκτρική & μεγαλύτερη πεταλούδα γκαζιού και τέλος η ορθογώνια μισή διατομή αντί της ολωσχερούς οβάλ. Έτσι είναι και η είσοδος στην κεφαλή. Τι να του κάνω τώρα?
Γιάννης-sv2gww.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC02059.jpg (100,8 KB, 21 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC02053.jpg (91,8 KB, 21 εμφανίσεις)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

27-03-12, 23:22   #44
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Δύσκολα να έχει στροβιλισμό στους αυλούς και πριν τις βαλβίδες, δεν νομίζω ότι είναι θέμα αυτό.

Εγώ σου είπα την πρότασή μου, εκκεντροφόροι, κι άσε το VANOS να κρατήσει την κατανάλωση στην πόλη σε χαμηλά δεκάρια και την ιπποδύναμη στα ανοίγματα σε χαμηλά 200άρια (rough estimates toy kwloy by Don )

Αν και αυτό το μοτέρ το τρώει ο κώλος του για 2 πράγματα:
1) Alpina 3.6 με σοβαρό boring/stroking, 4mm τοίχωμα ανάμεσα σε κυλίνδρους, και συμπίεση πάνω από 11 (ευκαιρία να μηδενίσει και χιλιόμετρα)

2) Ένα μεσαίο rotrex, άλλη μπεκιέρα (?) και .3bar πιεσούλα χαλαρά για καμιά 240άρα άλογα κι εύκολα 35+ κιλά ροπή.

Μπλοκέ από κανένα τελευταίο 750 E32 για μένα, κάτι παρόμοιο και για σένα, ίσα-ίσα να κάνουμε πλάκα στα παιδιά με τα ατμοσφαιρικά Ζ4 και να τρομάζουμε περιστασιακά κανένα μικρό Boxster

Τώρα με μια κεφαλή, λίγα πράγματα θα δούμε στα καράβια μας φίλε (συν-)πλοίαρχε Γιάννη
17-04-12, 12:44   #45
sv2gww

Status:

Σήμερα, μή έχοντας εργασία, είπα να ξεκινήσω το άνοιγμα της μηχανής. Η κυλινδροκεφαλή θα είναι σύντομα στα χέρια μου -έτσι ελπίζω- οπότε και δεν έχω κανένα λόγο για να τα αφήσω όλα την τελευταία στιγμή. Πάρκαρα λοιπόν το αυτοκίνητο στο δρόμο αντι του πάρκινγκ μου, ώστε αν πάει κάτι στραβά να μπορώ να το φορτώσω σε οδική βοήθεια, οπλίστηκα με καπνό στην πίπα μου και το ξεκίνησα. Σχετικά γρήγορα έβγαλα την πολλαπλή εισαγωγής και μετά ακολούθησε το πλαστικό κάλυμμα βαλβίδων, ώστε να φτάσω στους εκκεντροφόρους.

Και να 'μαι εμπρός στη 2η έκπληξη (μετά τον υπερκυβισμό του μοτερ): η κυλινδροκεφαλή που φοράει το μοτέρ είναι από Μ54 και όχι από Μ52TU!!! Οι αυλοί εισαγωγής στο κάτω μέρος τους έχουν γωνίες αντί του εντελώς οβάλ σχήματος όπως είναι σε Μ52. Αρχίζει πραγματικά να περιπλέκεται η ιστορία. Η ίδια η πολλαπλή εισαγωγής είναι από τον M52TU κι αυτό γιατί φυσικά έχει πεταλούδα γκαζιού με ντίζα και σαφώς οβάλ αυλούς εισαγωγής. Είχα κάποια ελπίδα ότι με το νέο κεφαλάρι εκ Γερμανίας (το οποίο είναι από Μ54 3.0 λιτ) θα έβλεπα κάποια διαφορά λόγω άλλων εκκεντροφόρων. Τώρα θα περιμένω να ανοίξω ολοσχερώς το δικό μου -με σταμάτησε ο βροχερός καιρός- ώστε να δω τις βαλβίδες και να κάνω σύγκριση εκκεντροφόρων όταν θα έχω στα χέρια μου το άλλο καπάκι.
Εν τω μεταξύ έχω φουρκιστεί σε υπερθετικό βαθμό με τα μαστόρια-πρώην αφεντικά μου από την ποιότητα δουλειάς που είχαν κάνει κατά την αλλαγή φλάντζας κεφαλής (προ 2ετίας). Οι φλάντζες πολλαπλών εισαγωγής και εξαγωγής είναι οι αρχικές, δεν αλλάχτηκαν. Δεν με ενημέρωσαν για την διαφορετική κεφαλή και το χειρώτερο!!! Η φλάντζα κυλινδροκεφαλής είναι η στάνταρτ σε πάχος!! Άπαξ και έχει γίνει πλάνισμα της κεφαλής μπαίνει πιο παχιά φλάντζα, κατά 2~3mm- αντί της λεπτής. Και ίσως να είναι κι αυτή μια από τις αιτίες που με έφεραν εμπρός σ' αυτό το πρόβλημα.

Είδωμεν...
Για τις ανάγκες της εργασίας στο σπίτι μου έφτιαξα και 2 εργαλεία ώστε να κάνω πιο εύκολα τη δουλειά μου: τον πείρο ασφάλισης του στροφάλου και τις πλάκες ασφάλισης των εκκεντροφόρων. Όταν θα έρθει η στιγμή να βάλω την νέα κεφαλή στη θέση της θα δανειστώ τα εργαλεία ρύθμισης καδένας και VANOS, τα οποία δεν είναι αναγκαία από τώρα.
Καθώς θα συνεχίζω θα σας κρατώ ενήμερους...

Hi-res φωτό όπως πάντα θα βρείτε στο www.sv2gww.blogspot.com για να μην παραφορτώσω το φόρουμ μας.
Γιάννης-sv2gww.

19-04-12, 20:57   #46
sv2gww

Status:

Μετά από μια μεγάλη διακοπή των εργασιών μου λόγω καιρού, σήμερα το απόγευμα προχώρησα λίγο παραπάνω στην εργασία μου. Έβγαλα τη μονάδα του VANOS και τους εκκεντροφόρους μαζί με τους φορείς τους. Θα μπορούσα να βγάλω και την κυλινδροκεφαλή αλλά ξέχασα να πάρω και το μικρό καρυδάκι torx εκτός του Ε12 που χρειάζεται για τις μικρές βίδες εμπρός από την κεντρική καδένα. Είπαμε, δεν έρχεται μόνο του. Πρώτα βαράει τη μνήμη!
Μερικά συμπεράσματα. Το κεφαλάρι λόγω συχνής - κανονικής κατ' εμάς αλλαγής λαδιών λάμπει. Άρα το ίδιο θα συμβαίνει και παραμέσα. Τα αλουμινένια κουζινέτα των εκκεντροφόρων ήταν πεντακάθαρα όπως επίσης και η μονάδα του VANOS. Η μόνη φθορά που βρήκα ήταν στο πιστονάκι του τεντωτήρα της καδένας, το οποίο θα πάρει τη βαλίτσα του και θα ταξιδέψει για χώρες μακρινές. Ο μικρός όμως τεντωτήρας της καδένας των εκκεντροφόρων και όλες οι γλυσιέρες είναι ΟΚ. Και ελπίζω να μην κάνω καμιά βλακεία στο βγάλσιμο της κεφαλής και σπάσω την κεντρική γιατί θα θέλει λύσημο όλος ο καθρέπτης.
Στο ράγησμα τώρα..... Το εμφανές ρήγμα το οποίο σας είχα αναφέρει στην αρχή δείχνει να προχωράει κάτω ή δίπλα από την "βάση" της βαλβίδας εξαγωγής του 4ου κυλίνδρου (της μιας φυσικά εκ των δύο). Δεν μπορώ να σας πω με σαφήνεια για το που καταλήγει λόγω των λαδιών, αλλά θα φανεί με το σετ των διειδυτηκών σπρέϋ που πάντα έχω. Η περιοχή του ρήγματος (ψιλοφαίνεται σε μια φωτό) είναι λίγο καθαρή και ίσως από εκείνο το σημείο να έβγαινε στην επιφάνεια το αντιψυκτηκό. Θα φανεί αύριο που θα βγάλω την κυλινδροκεφαλή.
Τέλος, έχουν πλάκα αυτού του είδους οι δουλειές όταν εκτελούνται σε κοινή θέα. Πρέπει να έχουν σταματήσει ίσα με 6 ~ 7 μπαρμπάδες για να ρωτήσουν "τι κάνει αυτό" και "πως δουλεύει βρε μάστορα τούτου" κλπ κλπ κλπ. Πάντως θα πρέπει να είναι πολύ σπάνια η μερική επισκευή μοτέρ σε δρόμο! Ευτύχώς δε, το touring έχει άφθονο χώρο για αποθήκευση εξαρτημάτων.
Φωτό ώς συνήθως στο γνωστό blogspot γιατί συν τοις άλλοις δεν ...ξέρω πως να τις βάλω ανάμεσα από το κείμενο.
Γιάννης-sv2gww.

19-04-12, 23:44   #47
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Εγώ λέω να κάνουμε μια συνάντηση στο σπίτι του Γιάννη μπροστά στο αυτοκίνητο να πάρουμε κανενα μάθημα. Μία βίδα να πιάσει ο καθένας θα τελειώσει ποιο γρήγορα.
Πέρα από την πλάκα είναι αξιοσέβαστο όλο το επιχείρημα σε οποιαδήποτε αντίστιχη κατάσταση δεν νομίζω να έκανε κανείς άλλος αυτή την δουλειά κυριολεκτικά στον δρόμο.
20-04-12, 08:24   #48
sv2gww

Status:

...... έλα εσύ στη Ραιδεστό κι εγώ θα σε βάλω να σφίγκεις βίδες!!! Έχει φιλαράκο μου ένα αφάνταστο ουζερί λίγο παρακάτω (Κρητήκαρος, μάγειρας από καράβια ο σεφ) που εάν πάμε δεν θα σηκωθούμε αν δεν πιούμε ένα κιλό ρακές ο καθένας μας. Το BMW θα φτιαχτεί από μόνο του, άσε δε που παραπάνω από 2 άτομα δεν μπορούν να δουλέψουν σε τέτοια περίσταση. Ευπρόσδεκτοι λοιπόν οποτεδήποτε.
Γιάννης-sv2gww.

20-04-12, 16:24   #49
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Νατανε η βενζινη αλλιως ρε Γιανναρε, θα μ'εβλεπες μπροστα σου το πρωϊ και μεχρι το βραδυ θα το΄χαμε κλεισει κιολας.!!!!
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-04-12, 22:22   #50
sv2gww

Status:

Ευχαριστώ βρε Νικόλα! Και μόνο ο λόγος σου μου αρκεί, πες πως έγινε κιόλας!!!
Δεν τρέχει όμως τίποτα, μόνο μια ράμπα να είχα. Ήμουν ξαπλωμένος κάτω από το αυτοκίνητο για να λύσω την εξάτμηση ώστε να έρθουν στο πλάι οι άνω καταλύτες και μια μαλ****η γειτόνισα ανακάληψε ότι τότε έπρεπε να πλένει το πατίνι της. Όλα τα νερά κύλησαν σε μένα, &##" &##%*^@^ και το %@&#*@**(""%!!!!
Τέλος πάντων, δουλειές του δρόμου.
Στο δια ταύτα: σήμερα το απόγευμα έλυσα την κεφαλή και την έβγαλα. Ο κορμός και τα έμβολα έχουν καλώς. Οι τσέπες (λοξές χαρακιές των χειτωνίων από το χόνινγκ) είναι άψογες και δεν υπάρχει η παραμικρή γραμμή από χαλασμένα ελατήρια εμβόλων. Μόνο επικαθήσεις κάπνας στο άνω χείλος από τα χειτώνια, το οποίο καθαρίζει με ειδική ξύστρα (βλ ψιλό γυαλόχαρτο).
Στο κεφαλάρι τώρα... Το μάζεψα, το ανέβασα στο μπλκόνι και αφού το καθάρισα -κυρίως στην περιοχή της φλάντζας- το έψαξα σε βάθος. Η ρωγμή που σας είχα αναφέρει εξ αρχής είναι κτηνώδης! Το φαράγκι της Σαμαριάς είναι σοκάκι στην Πλάκα εμπρός του. Θα το δείτε και στις φωτό του blog μου όπου εμφανίζεται πεντακάθαρα με τη χρήση των ειδικών σπρέυ για ρήγματα. Εν τω μεταξύ το μάτι μου (οι συνεργάτες μου με αποκαλούν LASER, κι όχι άδικα μάλλον) "έπεσε" σε ένα μικρό ίχνος στο πλάι του 2ου κυλίνδρου. Το παραπάνω σπρέυ εμφάνισε ένα ακόμα ρήγμα το οποίο ξεκινάει από μια δίοδο νερού και ΘΑ πήγαινε προς τον θάλαμο καύσης! Ήταν στο ξεκίνημά του, που πάει να πει πως εάν δεν υπήρχε η αρχική βλάβη τότε 90% θα είχα πρόβλημα μέσα στο καλοκαίρι.
Τώρα για το πρόβλημα. Καθώς βλέπω, το μεγάλο ρήγμα άφηνε από κάποια δίοδο νερού να περνάει μικρή ποσότητά του προς την εμπρός (προς την καδένα δηλ) βαλβίδα εξαγωγής του 4ου κυλίνδρου. ΔΕΝ πήγαινε απ' ευθείας μέσα στον θάλαμο. Οπότε και μόνο όταν ήμουν στα "κόκκινα" έχανα μικρή ποσότητα νερού. Στις κρύες ημέρες του χειμώνα η έκλυση υδρατμών ακόμα και μετά από πολύ ώρα λειτουργίας ήταν εμφανής στην εξάτμηση. Το ρετάρισμα της εκκίνησης το εξηγώ με την ανοικτή (τυχαία) βαλβίδα εξαγωγής η οποία άφηνε το ζεστό νερό (άρα με πίεση μεγαλύτερη των ...ανύπαρκτων πλεον καυσαερίων) να περάσει μέσα στον θάλαμο καύσης. Σε κατάσταση λειτουργίας και με χαμηλές στροφές η πίεση των καυσαερίων ήταν σχεδόν ίση μ' αυτή του νερού οπότε και δεν υπήρχε πρόβλημα. Οι 2 καταλύτες όμως της 2ης τριάδας των κυλίνδρων δημιουργούσαν σοβαρή πίεση μέσα στον αυλό εξαγωγής, οπότε και το φούσκωμα των νερών στα "κόκκινα" όπως σας έγραψα παραπάνω. Να σημειώσω πως ο σωλήνας τον οποίον τέμνει το ρήγμα δεν είναι άλλος απ' αυτόν που μεταφέρει πεπιεσμένο αέρα στην εξαγωγή κατά την ψυχρή εκκίνηση από το αντίστοιχο κομπρεσεράκι. Το δικό μου πριπρί δεν έχει τέτοιο σύστημα, όπως υπήρξε στα επόμενα μοντέλα με την OBD2 (πχ Ε46). Άρα, δεν έχει ούτε λάδια, ούτε νερά μέσα του. Βέβαια, εάν ανοίξω την τάπα του θα βρω αρκετά λάδια τα οποία εισήλθαν από το ρήγμα.
Αυτή είναι η δική μου εξήγηση... Εάν κάποιος φίλος έχει κάποια άλλη εκδοχή πολύ ευχαρίστως να τον ακούσω γιατί η δική μου αν και τεκμηριωμένη μου μοιάζει πολύ .....παρατραβηγμένη.
Άντε τώρα να περιμένω να έρθει το άλλο κεφαλάρι.
Τέλος, για να μην γίνομαι βαρετός με το θέμα των φωτό, σας παρακαλώ να μου πείτε πως μπορώ να τις ενθέσω στο κείμενό μου. Είναι χαζό να σας παραπέμπω κάθε λίγο στο blog μου.
Γιάννης-sv2gww.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos_335i : 21-04-12 στις 16:29
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
ανταλλακτικά, βενζίνη, bmw, πολλαπλασιαστές, λάδια, μπουζί, εκκεντροφόροι, εκκεντροφόρος, διαρροή λαδιού, φίλτρο λαδιού

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές