Διαρροή από το κάλυμμα εκκεντροφόρων - Page 6 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » Διαρροή από το κάλυμμα εκκεντροφόρων

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
21-04-12, 17:24   #51
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει και ενας αλλος καλυτερος τροπος για να εισαγουμε φωτογραφιες στο forum. Mε αυτον τον τροπο δεν υπαρχει οριο στο μεγεθος της φωτογραφιας καθως επισης δεν υπαρχει οριο στον αριθμο των φωτογραφιων που μπορεις να σηκωσεις.

1) Μπαινεις στο www.imageshack.us
2) Eπιλεγεις upload/host a photo.
3) απο το browse επιλεγεις το αρχειο της φωτογραφιας που θες ενω απο κατω σου δινεται η δυνατοτητα να μετασχηματισεις το μεγεθος της φωτο ωστε να ταιριαζει ομοιομορφα στο φορουμ
4) Πατας οκ και αποθηκευει την φωτογραφια . Εκει σου εμφανιζει διαφορα "λινκς" της φωτογραφιας σου αναλογα με την χρηση που θες να κανεις. Εσυ κανεις "copy" to direct link (τελευταιο κατω-κατω στην λιστα)
5) Στην συνεχεια κανεις paste το link στο κειμενο του post που θελεις να ποσταρεις την φωτογραφια.
6) ΠΡΟΣΟΧΗ- για να εμφανιστει η φωτογραφια θα πρεπει να εισαγεις πριν απο το λινκ την εντολη-> [IMG] (με αγγλικα γραμματα) και μετα το λινκ-> [/IMG]. Oι εντολες θα πρεπει να εναι γραμμενες με αγγλικα γραμματα και χωρις κενα απο το link.

Πατοντας το κουμπι preview θα μπορεις να δεις αν ακολουθησες σωστα τις οδηγιες και αν το λινκ δουλευει.
Θα διορθώσω και θα προσθέσω εγώ τις φωτό. Αλλά γίνεται όπως περιγράφεται πιο πάνω
21-04-12, 18:44   #52
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Στρατή σ' ευχαριστώ πολύ!
Λοιπόν, σήμερα μ' αυτή την πανέμορφη λιακάδα πήρα το φραπεδάκι και τον καπνό ανα χείρας και ασχολήθηκα λίγο με το μοτέρ. Καθάρισα τα χειτώνια από την κάπνα -βρήκα και τι παίζει με το θέμα της αυξημένης διαδρομής αντί των 84 mm- όπως επίσης και όλη την επιφάνεια έδρασης της κυλινδροκεφαλής. Μέχρη που ήρθε ο Don με το βαπόρι και τον Β' πλοίαρχο Αλέξανδρο και αδειάσαμε μερικά καραφάκια τσίπουρου. Anyway, η καλή δουλειά, δηλ η προσωπική, θέλει άνεση χρόνου και ηρεμία, οπότε και ωραίες στιγμές σαν και την παραπάνω επιβάλονται. Αύριο θα λύσω όλη την πολλαπλή εισαγωγής για γενικό έλεγχο και καθαρισμό. Από Δευτέρα θα δώσω τα μπεκ για χημικό καθαρισμό και θα βγω να αγοράσω μερικά αναγκαία ψιλοπράγματα: λάδια, αντψυκτικά, τεντωτήρα καδένας, τσιμούχες για τα έμβολα του VANOS κλπ.
Σας παραθέτω φωτό από τον καθαρό πλέον κορμό με τα έμβολα

Εύχομαι ένα καλό Σαββατοκύριακο σε όλη την παρέα και καλές περιπλανήσεις στους Don & Alex στις γειτονιές των Βαλκανίων.
Γιάννης-sv2gww.

PS Στράτο.... δεν με θέλει ή έχω πιεί πολύ τσίπουρο!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimaras : 21-04-12 στις 19:08
Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-04-12, 20:21   #53
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Φτιάχτηκε απο τον jimara. Ελπίζω καλά τελειώματα και να μην έχεις μελλοντικά προβλήματα στο μέλλον.

Ποιό σπρέι έχεις για τα cracks? Εγώ έχω αυτό που είναι λεμονί αλλά θέλει υπεριώδες φώς για να δουλέψει σωστά
21-04-12, 20:31   #54
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Γιάννη ευχαριστούμε για όλα! Θα κανονίσουμε να το ξανακάνουμε σύντομα
21-04-12, 22:30   #55
sv2gww

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιό σπρέι έχεις για τα cracks? Εγώ έχω αυτό που είναι λεμονί αλλά θέλει υπεριώδες φώς για να δουλέψει σωστά
Στράτο τα σπρέϋ είναι τα MR 68NF (penetrant) & MR 70 (developer) της MR Chemie -www.mr-chemie.de-.
Νομίζω ότι είναι τα καλύτερα που υπάρχουν.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

21-04-12, 23:00   #56
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Πολύ ωραία Γιάννη. Θα κοιτάξω να το βρώ στην αγορά. Ελπίζω να μην χρειαστεί να το πάρω απο έξω. Είναι αρκετά χρήσιμο στην δουλειά μου
21-04-12, 23:14   #57
sv2gww

Status:

ACUTECH ΕΠΕ
Διεύθυνση:
Σύρου 3,
144 52 Μεταμόρφωση,
Αθήνα
Τηλέφωνο:
(+30) 210.2832379
Fax:
(+30) 210.2824554
E-mail:
[email protected]
[email protected]

Εγώ τα αγοράζω από την αντιπροσωπεία της BMW ως ειδικά εργαλεία.
Γιάννης-sv2gww.

21-04-12, 23:37   #58
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Θα μιλήσω μαζί τους απο βδομάδα...
22-04-12, 16:46   #59
sv2gww

Status:

Σήμερα, κι ενώ εξακολουθεί αυτός ο απίστευτος καιρός, ασχολήθηκα λιγάκι με την πολλαπλή εισαγωγής. Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για να καθαρίσω την πεταλούδα και τη βαλβίδα του ρελαντί από τις κάπνες και να δω σε τι κατάσταση είναι η βαλβίδα DISA και ο κυκλωνικός διαχωριστής λαδιού/αναθυμιάσεων.
Όπως είχε πει πάρα πολύ εύστοχα ο Στράτος σε άλλο thread, υπάρχει μόνο μια λέξη: tragic!
Η πεταλούδα γκαζιού από την πλευρά του φίλτρου έχει καλώς, από την πλευρά της πολλαπλής έχω κάνει τα κουμάντα μου για να ψίνω καυτερές πιπεριές τον χειμώνα... για τόση μαυρίλα σας μιλάω. Στην ίδια κατάσταση και η βαλβίδα του ρελαντί. Φανταστείτε τώρα να είχα βάλει και κάποιο φίλτρο τύπου γάζας στον μετρητή αέρα. Ορυχείο άνθρακα θα ήταν το μοτεράκι μου.
Στη φωτό που ακολουθεί βλέπετε την πεταλούδα μισάνοικτη με το καθαρό-εμπρός μέρος προς τα αριστερά. Η ανθρακιά δεν ξεχωρίζει τόσο καλά όσο στη βαλβίδα ρελαντί λόγω του φλας.
Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
και η βαλβίδα..
[ΙΜΓ]
H πολλαπλή εισαγωγής θέλει ένα πολύ καλό καθάρισμα μέσα κι έξω και τυχαία έπεσε η ματιά μου στον κωδικό ανταλλακτικού και το logo του κατασκευαστή της! Δεν είναι άλλος από την Knecht (μέλος του ομήλου της MAHLE πλέον). Αυτή η off-topic παρατήρηση για τον φίλο μας nfot και την εκτεταμένη έρευνα περί φίλτρων λαδιού.
Τα πράγματα είναι φρικτά στην βαλβίδα/κυκλωνικό διαχωριστή των αναθυμιάσεων. Εκεί, η συνήπαρξη της γλυκερίνης από το αντιψυκτικό μαζί με τους ατμούς των συνθετικών λαδίων έδωσαν μια σαπουνάδα που καθαρίζει μόνο με αμμοβολή. Η γλίτζα -πέρα από την καφέ σαπουνάδα- που κολλάει επάνω στα πλαστικά δεν καθαρίζει ούτε με βενζίνη. Έπρεπε να πάρω ένα ψιλό ίσιο κατσαβιδάκι και να ξύνω χιλιοστό-χιλιοστό την έσω πλευρά του εξαρτήματος. Ευτυχώς η μεμβράνη υποπίεσης είναι καλή και ελαστική. Ελαστικές δεν ήταν όμως οι φλάντζες της πολλαπλής εισαγωγής οι οποίες βγήκαν με πολύ ζώρι. Και οι ********** μου είχαν πει ότι μαζί με την φλάντζα κεφαλής μου αλλάξαν και τις υπόλοιπες. Μύθος!!!!

Τώρα το μόνο που μου μένει είναι να βγάλω τα λάδια από το κάρτερ, να φυσίξω όλους τους αυλούς και τρύπες με αέρα και να περιμένω την άφηξη της νέας κυλινδροκεφαλής για την αντίστροφη ροή της εργασίας μου. Αντε, να το κλείνουμε σιγά σιγά!!!
Γιάννης-sv2gww.

23-04-12, 00:34   #60
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Το αξονακι της Disa να προσεξεις Γιαννη... -κοβεται- και μετα ...παπαλα.
Αν εχει τζογο μεσα -εξω παρε αλλη !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
ανταλλακτικά, βενζίνη, bmw, πολλαπλασιαστές, λάδια, μπουζί, εκκεντροφόροι, εκκεντροφόρος, διαρροή λαδιού, φίλτρο λαδιού

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές