Μια εναλλακτική στην βελτίωση φρένων για 335i - Page 4 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Μια εναλλακτική στην βελτίωση φρένων για 335i

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-08-12, 09:56   #31
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Chiefsotos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στρατο τρεμουλο στο τιμονι σε φρεναρισμα δειχνει κατα 90% στραβωμενες μπροστινες δισκοπλακες. Αν το κανει σε φρεναρισμα πανω απο 160χλμ ειναι λιγο στραβες, αλλα οσο παει θα χειροτερευει..
Αν θελεις ψαξε το λιγο. Καλα φρεναρισματα φιλε!!
Πάτησα εχτές στα 240 και το άφησα να ρολάρει. Το κάνει ακριβώς στα 160 και λίγο πάνω και λίγο κάτω δεν το κάνει. Με βλέπω να τορνίρω τις παλιές δισκόπλακες και να τις βάζω.

Πάντως απο φρενάρισμα είναι άψογα και 500 km μετά δεν έχουν ίχνος μαυρίλας οι ζάντες. Όλα καλά ώς εδώ, θα περιμένουμε να περάσει και άλλο ο χρόνος να δούμε τι θα γίνει.
09-08-12, 11:22   #32
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο ένα ελαφρό τρέμουλο στο τιμόνι που δεν ενοχλεί αλλά υπάρχει.
Στρατο τρεμουλο στο τιμονι σε φρεναρισμα δειχνει κατα 90% στραβωμενες μπροστινες δισκοπλακες. Αν το κανει σε φρεναρισμα πανω απο 160χλμ ειναι λιγο στραβες, αλλα οσο παει θα χειροτερευει..
Αν θελεις ψαξε το λιγο. Καλα φρεναρισματα φιλε!!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-05-13, 19:02   #33
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Μετά απο αρκετά χιλιόμετρα μπορώ να ξεθάψω αυτό το thread για να γράψω μερικές εντυπώσεις.

Δίσκοι: Τι να πώ. Έχω τα εργαλεία και καλύτερα να τορνίριζα τους δικούς μου. Και τα λεφτά της αγοράς των δίσκων θα γλίτωνα αλλά και τους στραβούς δίσκους. Ναι, καλά διαβάσατε, οι μπροστινοί δίσκοι ήταν στραβοί απο το εργοστάσιο που ήρθαν. Όχι πολλά πράγματα αλλά συντόνιζαν ακριβώς στα 160 km/h και όταν πάταγες φρένο έτρεμε λίγο το τιμόνι. Λίγο πιο πάνω και λίγο πιο κάτω δεν έκαναν κανένα τρέμουλο.

Τακάκια: σχεδόν όπως τα περιέγραφαν στα φόρουμ του εξωτερικού. Λιγότερη σκόνη στις ζάντες απο τους εργοστασιακούς και χάνουν αρκετούς βαθμούς όταν είναι κρύα. Αν δεν έχεις ζεστάνει καλά τα φρένα μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως. Το αρχικό "δάγκωμα" είναι πολύ πιο ελαφρύ απο τα μαμά τακάκια και πρέπει να ζεσταθούν με 1-2 δυνατά φρεναρίσματα.

Το απόλυτο τέστ αντοχής είναι το φρενάρισμα απο τα 250 km/h που κάνω όταν βρίσκομαι σε συγκεκριμένο σημείο μετρήσεων σε γνωστό αυτοκινητόδρομο και πρέπει να βγώ στην έξοδο. Μπορώ να πώ οτι φτάνω τα 60 km/h περίπου 50-60 μέτρα πιο νωρίς σε σχέση με τα μαμά τακάκια.

Σε διαδρομή με στροφές δεν έτυχε να βρεθώ και να τα πιέσω. Γενικά χάνουν αρκετά όταν είναι κρύα αλλά έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα απο το φρενάρισμα σε υψηλές ταχύτητες.

Απο σφύριγμα δεν έχω πρόβλημα. Όταν ακουμπάς το φρένο με το πόδι ακούγεται κάτι σαν στρίγκλισμα αλλά με λίγο παραπάνω πίεση σταματάει. Το σφύριγμα δεν είναι απο τα τακάκια αλλά επειδή δεν έχει μπεί γράσο στο πίσω μέρος απο αυτά που εφάπτεται με τις σιαγόνες. Γενικά τίποτα το ενοχλητικό.

Σωληνάκια φρένων: εκεί υπάρχει διαφορά κυρίως όταν έχουν ζεσταθεί τα φρένα και τα υγρά τους. Το πεντάλ δεν γίνεται σφουγγάρι και κρατάει το φρένο στο ίδιο σημείο πίεσης με όταν είναι κρύο. Όταν είναι κρύο και πατήσεις το πεντάλ λίγο πιο δυνατά έχει ένα σημείο σαν να σφουγγαριάζει περισσότερο αλλά είναι πολύ λιγότερο σε σχέση με τα μαμά σωληνάκια.

Υγρά φρένων: δεν έχω να πώ κάτι για αυτά γιατί δεν ξέρεις πως συμπεριφέρονται. Αν δωθεί η δυνατότητα θα τους κανω μια υδροσκόπιση να δούμε αν έχουν απορροφήσει υγρασία με τον καιρό και την χρήση.

Γενικό συμπέρασμα: είμαι 50% ευχαριστημένος απο την όλη επένδυση. Το ποσοστό το ρίχνει αρκετά οτι ήταν στραβοί οι δίσκοι απο το εργοστάσιο και λιγότερο οτι δεν πιάνουν καλά τα φρένα όταν είναι κρύα. Το ποσοστό ευχαρίστησης υπάρχει επειδή έχουν μεγάλη αντοχή στις υψηλές θερμοκρασίες και στην μεγάλη καταπόνηση.

Θα τα ξαναέβαζα? Δεν ξέρω σίγουρα. Τους δίσκους σίγουρα όχι, θα έφτιαχνα τους δικούς μου. Τα σωλινάκια και τα υγρά θα τα έβαζα ξανά. Τα τακάκια μάλλον ναι. Δεν σφυρίζουν, δεν βρωμίζουν και αντέχουν στα δυνατά φρεναρίσματα αν και χάνουν αρκετά σε κρύα φρένα σε συνθήκες πόλης.
02-05-13, 19:19   #34
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Στρατο οπως τα περιγραφεις ισως η καλυτερη λυση στο θεμα σου αυτο θα ηταν μαμα δισκοι με ολα τα αλλα αφτερμαρκετ.

Επειδη εχω λιωσει κι εγω ισαμε 3 σετ δισκους μπρος πισω, οχι λογω θηριωδους ιπποδυναμης οπως το δικο σου αλλα λογω πολλων χλμ που εχει διανυσει το ψοφιμακι μου, αισιως εχω 230.000χλμ σχεδον, ο καλυτερος συνδυασμος φρενων που κατεληξα κι εχω μεινει ικανοποιημενος αρκετα ως τωρα, ειναι μαμα δισκοι, γνησιοι με τακακια Ferodo και Mintex. Με αφτερμαρκετ δισκους που ετρεμαν απ την αρχη την ειχα πατησει κι εγω με Zimmermann.
02-05-13, 21:35   #35
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Γιάννη αν εξαιρέσεις το φρενάρισμα με κρύα φρένα είναι όπως τα λες.

Πάντως δεν το περίμενα απο τους δίσκους αυτό. Κρίμα γιατί η Ferrodo είναι απο τις καλύτερες μάρκες τους είδους και ειδικά στα φορτηγά. Ας όψεται τα φτηνά εργατικά χέρια...
03-05-13, 11:29   #36
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Ωραιος ο Στρατος!!!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
5.1, coolcarbon, Ferodo, Motul, Motul 5.1, τακάκια, δισκόφρενα, δίσκοι, φρένα, φρένα 335i

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές