Σφύριγμα Φρένων - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
03-10-14, 14:34   #21
[email protected]

Το avatar του χρήστη V@GGELIS

Status:
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ

Drives: F20 116i
κανενα νεο με το σφυριγμα των φρενων? η bmw ειπε κατι ή το προσπερασε?
04-10-14, 18:09   #22
Δημήτρης ΓΕΩΡΓΌΠΟΥΛΟΣ

Drives: E46 316i
Ο κουνιάδος μου είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τα φρένα, σφύριζαν υπερβολικά.
Για αρχή τα έβγαλα όλα (μπρος-πίσω) τα έτριψα και λίπανα τις μεταλλικές επιφάνειες που έρχοντε σε επαφή.
Τρεις μέρες μόνο ''ησύχασε'' το αμάξι μετά ξανά τα ίδια.
Το πρόβλημα λύθηκε με νέα τακάκια και στους δύο άξονες.
Να επισημάνω πως πρώτα φόραγε pagid και τα άλλαξα με textar. Όλα αυτά σε ε46 320i coupe.
Ο χρήστης Δημήτρης ΓΕΩΡΓΌΠΟΥΛΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-10-14, 18:50   #23
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Ακόμα ένα κάστρο έπεσε.. Aν πάει έτσι η δουλειά με τα Pagid τότε θα αρχίσουν να δίνουν δώρο κι ένα κιλό γράσο μαζί με κάθε νέο σετ. Και μια άγκυρα.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-10-14, 12:28   #24
Δημήτρης ΓΕΩΡΓΌΠΟΥΛΟΣ

Drives: E46 316i
Πιστεύω πως η σχέση τακάκι με δίσκο είναι όπως του άντρα με τη γυναίκα.
Αν ταιριάζουν τα υλικά η σχέση θα δέσει, αν όχι τότε διαζύγιο.
Ο χρήστης Δημήτρης ΓΕΩΡΓΌΠΟΥΛΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-01-15, 04:32   #25
F20driver

Το avatar του χρήστη F20driver

Άρχισε να μου τι κανει και εμένα στα 11.000. Στην αρχή βέβαια το είχα ζορίζει αρκετά στα φρένα και μετά άρχισε να βρέχει και λέω προς στιγμής οτι μάλλον θα ειναι από απότομη μεταβολή θερμοκρασίας. Μετα ομως συνέχισε και λέω κατι παιζει γιατι δεν ειναι και καινούργια τα τακάκια που θα ήταν λογικό. Γενικά πάντως το κανει όταν τσουλαω σιγά σιγα με λίγο πατημένο φρένο και όχι εν κίνηση.

Υ.Γ.1 άμα κάνεις κανά 2 απότομα φρεναρισματα και ζεσταθούν δεν το κάνει.

Υ.Γ.3 πέρα απο τον ήχο που δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα υπαρχει περίπτωση να έχουμε κανενα θέμα;
Ο χρήστης F20driver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-01-15, 10:45   #26
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Θεμα δεν εχεις ...μονο σφυριγμα κανει και είναι λογω παστας υλικου

Ισως αν είναι πολύ εντονο να πας καπου να σου ''σπασουν'' λιγο τις ακμες των θερμουιτ.
Αυτό θα πεις και τιποτε άλλο !!
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-01-15, 21:08   #27
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Αργα ή γρηγορα ολοι οι ασσοι θα το κανουν γιατι ειναι θεμα των νεων "οικολογικων" υλικων. Ο ασσος μου με φρενα Μ και 26000χλμ δεν εκανε κανενα ηχο μεχρι προσφατα.

Ας μην μας ανησυχει δεν ειναι τιποτα και δεν εχει να κανει με την αποδοση ή την κατασταση των φρενων μας. Οπως ειπε και ο Nikos ανωτερω ,υπαρχει λυση αν καποιους τους ενοχλει πολυ.
11-01-15, 21:43   #28
Dim73

Το avatar του χρήστη Dim73

Περιοχή: Αθήνα

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με πολύ υγεία και καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!

Στον δικό μου άσσο δεν έχω παρατηρήσει το σφύριγμα που λέτε (έχω κάνει περίπου 16.000 χλμ), αλλά σχεδόν από τα πρώτα χιλιόμετρα μού κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα που ακούγεται στο παρακάτω βίντεο:

Δηλαδή ακούγεται ένα περιοδικό σφύριγμα μόλις αρχίσει να κινείται το όχημα από στάση μέχρι τα 30-40 χλμ/ώρα. Μετά, το σφύριγμα εξαφανίζεται ή μάλλον δεν μπορώ να το ακούσω πλέον εγώ. Να ανησυχώ;
Να σημειώσω ότι αυτό συμβαίνει αφού το όχημα έχει διανύσει κάμποσα χιλιόμετρα και όχι μετά από εκκίνηση με κρύο κινητήρα.

Επίσης, είναι φυσιολογικό όταν πατάω φρένο (κυρίως σε χαμηλές ταχύτητες) να ακούω μέσα στην καμπίνα έναν ήχο σαν "χουρχουρ" (συγχωρέστε με, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω) από τα φρένα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη angelm3 : 11-01-15 στις 22:02 Αιτία: Διόρθωση λινκ
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-01-15, 08:22   #29
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Τι σου ειπαν στην αντιπροσωπεια...το πηγες και στο εδωσαν πισω συνεχιζοντας τον θορυβο??
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-01-15, 11:43   #30
Dim73

Το avatar του χρήστη Dim73

Περιοχή: Αθήνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex747 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σου ειπαν στην αντιπροσωπεια...το πηγες και στο εδωσαν πισω συνεχιζοντας τον θορυβο??
Το είχα πάει κάποια στιγμή για αλλαγή λαδιών στα 11.000 χλμ και επειδή γινόταν χαμός εκείνη τη μέρα στο συνεργείο, δεν υπήρχε χρόνος να το δοκιμάσουν. Περιέγραψα το πρόβλημα στον τεχνικό σύμβουλο, αλλά εκείνος με καθησύχασε λέγοντας πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και συμβαίνει αυτό επειδή το διάκενο μεταξύ τακακιού και δίσκου είναι πολύ μικρό ή κάτι τέτοιο (έχουν περάσει αρκετοί μήνες από τότε και δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια του). Ωστόσο, αυτό που σίγουρα θυμάμαι είναι ότι δεν με έπεισε (όσο κι αν ήθελα να τον πιστέψω), αλλά ίσως και να μην κατάλαβε τι εννοούσα...
Ομολογώ πως κι εγώ δεν το κυνήγησα περαιτέρω λόγω δουλειάς και περιορισμένου χρόνου, αλλά πλησιάζει ο καιρός για το πρώτο σέρβις, οπότε ευελπιστώ να δρομολογηθεί το θέμα προς επίλυση...

Και κάτι άλλο off-topic που παρατήρησα πριν από μερικές μέρες: κάποιες φορές, όταν το όχημα είναι στο ρελαντί, μέσα στην καμπίνα ακούγεται ένας χαμηλός θόρυβος σαν κάποιο υγρό να κυκλοφορεί ή να κοχλάζει (σα να βράζει η φασολάδα στην κατσαρόλα ένα πράμα...χαχα)... Ο θόρυβος εξαφανίζεται με το που σβήνω τον κινητήρα. Έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι; Μήπως έχει να κάνει με την κυκλοφορία του ψυκτικού μέσου του A/C παρόλο που αυτό είναι απενεργοποιημένο; Και αν κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό, πόσο φυσιολογικό είναι να το ακούω (και δεν έχω και την καλύτερη ακοή);
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
σφύριγμα, σφύριγμα φρένων, φρένα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές