Χωρητικότητα ρεζερβουάρ σε Ε92 - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Χωρητικότητα ρεζερβουάρ σε Ε92

Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου Τεχνικά θέματα, Service κλπ για τα αυτοκίνητα BMW

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
15-10-12, 16:16   #11
rallakias

Το avatar του χρήστη rallakias

Περιοχή: Πειραιας

Drives: E90 335i
Ούτε εγω εχω βάλει πάνω απο 63 λίτρα αλλα όταν π.χ. το κρυφό μενου λέει οτι εχει το ρεζερβουάρ 10 λιτρα ,το γεμιζεις και παίρνει αλλα 60 ,ε τοτε ειναι προφανες πόσα παιρνει σύνολο.Οταν αυτο γινεται πολλές φορές ,τοτε σιγουρέυεσαι!
Ειναι δυνατον το ρεζερβουάρ να χωράει 63 λιτρα και να γεμιζεις με 62?Δηλαδή με τι εφτασε το αμαξι μεχρι το βενζιναδικο-με ατμούς βενζινης?
15-10-12, 16:39   #12
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rallakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι δυνατον το ρεζερβουάρ να χωράει 63 λιτρα και να γεμιζεις με 62?Δηλαδή με τι εφτασε το αμαξι μεχρι το βενζιναδικο-με ατμούς βενζινης?
Aν κοντεύεις να μείνεις και έχει ---- το bordcomputer, τότε λογικά έχεις 1-2 λίτρα μέσα.
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-10-12, 16:58   #13
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Αν φτασαμε να αμφισβητουμε και το manual kai ta specifications, τοτε ...αθανατε βενζινά εισαι απιαστος !!!!
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-10-12, 17:00   #14
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν φτασαμε να αμφισβητουμε και το manual kai ta specifications, τοτε ...αθανατε βενζινά εισαι απιαστος !!!!
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-10-12, 17:20   #15
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
335 manual !!!

No coments !

...ή ''χωρις σχολια''... που ελεγε και ο ''Κυρ''(αρθρογραφος-γελιογραφος) (http://comicart.gr/portal/modules/ti...rite/tc_4.html)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 335.jpg (50,2 KB, 25 εμφανίσεις)
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-10-12, 19:06   #16
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Με το δικό μου έχω κάνει 40 km περίπου με τον δείκτη στο 0 και όταν έφτασα στο βενζινάδικο ήταν κάτω απο το 0, σχεδόν εκεί που πάει ο δείκτης όταν βγάζεις το κλειδί. Επίσης, μέσα παίρνει σίγουρα 8-9 λίτρα πέρα απο την τελευταία γραμμούλα μέχρι να "σκάσει" η αντλία. Οπότε τα 70 λίτρα στο Ε92 είναι εφικτά. Το manual λέει νομίζω χωρίς την ρεζέρβα, ίσως κάνω λάθος.
15-10-12, 19:35   #17
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το δικό μου έχω κάνει 40 km περίπου με τον δείκτη στο 0 και όταν έφτασα στο βενζινάδικο ήταν κάτω απο το 0, σχεδόν εκεί που πάει ο δείκτης όταν βγάζεις το κλειδί. Επίσης, μέσα παίρνει σίγουρα 8-9 λίτρα πέρα απο την τελευταία γραμμούλα μέχρι να "σκάσει" η αντλία. Οπότε τα 70 λίτρα στο Ε92 είναι εφικτά. Το manual λέει νομίζω χωρίς την ρεζέρβα, ίσως κάνω λάθος.
To manual στο Ε38 γράφει σαφώς χωρητικότητα για το ρεζερβουάρ και χωρητικότητα για την ρεζέρβα ξεχωριστά.
15-10-12, 20:10   #18
rallakias

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Insanedriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν κοντεύεις να μείνεις και έχει ---- το bordcomputer, τότε λογικά έχεις 1-2 λίτρα μέσα.
Δεν το εχω κάνει ποτέ και ούτε πρόκειται.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Κε Νικο ,
σέβομαι οτι το γεγονος οτι ειναι η δουλεια σας αυτο πάνω στο οποιο εμεις οι υπόλοιποι κανουμε χαβαλέ και συζητάμε και γι αυτο οταν γραφετε εσεις και κανα 2 αλλοι εδω μέσα , εγω βαράω προσοχή και ''βγαζω και το καπέλο μου'' και ας μη φαινεται απο το πληκτρολόγιο.

Παρόλα αυτα τα manuals που αμφισβητούμε εμεις οι αδαείς ,αμφισβητούνται ενιοτε απο μονα τους.
http://www.bmwforum.gr/forum/showthr...F6%F1%E1%F3%E7

Στο δια ταυτα ,επι του θεματος και χωρίς ιχνος ξερολίασης θα παραθεσω το σκεπτικό μου , το σκεπτικο ενος αδαούς περι την αυτοκινηση που δεν ξερει απο τεχνικα.

Εχω ενα βενζιναδικο που το εχω τσεκαρει 100φορες οτι δεν κλεβει στην αντλία (για την ποσοτητα λέω) καθοτι εκτός απο τη μηχανη που φουλάρω μονίμως και όποιος εχει μηχανη ξέρει οτι καταλαβαινεις ευκολα πότε σε κλέβει η αντλία και πότε οχι (ειναι μικρο το ρεζερβουάρ και αναβει ρεζερβα παντα στην ιδια στάθμη βενζινης) ,το τσεκάρω και με το κρυφο μενου του αυτοκινητου.
Βάζω λοιπόν πάντα απο το ιδιο βενζιναδικο και πάντα τα λιτρα που μου βάζει + τα λιτρα που λέει το κρυφο μενου μας κανουν 70.Εννίοτε που το αφηνω και στεγνωνει πηγαινω και μου βάζει και 63 λίτρα.Οποιος θέλει μπορει να δει και το αρχειο με τους ανεφοδιασμους μου σε βενζινη και να δει πόσα λιτρα βάζω καθε φορά.

http://www.spritmonitor.de/en/detail/480044.html

Μιλάμε για ανθρωπο κολλημενο με την ποσότητα της βενζινης....

Συνεπώς ή το ρεζερβουάρ χωράει όντως 63 λίτρα και με κλέβει ο βενζινας στην ποσοτητα και δεν παιρνω χαμπάρι ή χωράει παραπάνω λίτρα.Και δεν μιλάμε για μικρη διαφορα αλλα για 63 εναντι 70 λίτρα-ενα ολοκληρο 10% επιπλέον.Κοινώς πρεπει οχι να με κλέβει ,αλλα να με γ.......

Απο την άλλη κάθε φορά που γεμιζω ελεγχω και το τι λέει το trip computer σχετικα με την καταναλωση και πολλαπλασιάζω με τα διανυθεντα χιλιομετρα για να δω πόσο ''κλέβει'' το trip computer.Κάθε φορα το tc επαληθευει την ποσότητα της βενζινης που εβαλα και εννίοτε γράφει και λίγο μεγαλυτερη καταναλωση απο οτι θα επρεπε με βαση τα λίτρα που με χρέωσε ο βενιζνας.(εκει ας πουμε οτι δεν το γεμισε πλήρως μεχρι πάνω).Δεν θα επρεπε και απο το trip computer να φαινεται μια διαφορα του 10% αν με εκλεβε οντως ο βενζινας?
Τα δεδομενα του trip computer φαινονται στο αρχειο μου το spritmonitor αναλυτικα σε καθε γέμισμα (όπου τουλαχιστον τα εχω σημειώσει)

Ερωτησεις:
1)Αλλος με 35αρι δεν εχει βάλει ποτε μεγαλη ποσοτητα βενζινης να μας πει πόσα λιτρα πήρε?
2)Ποιος ειναι ο αξιόπιστος τρόπος για να αποδείξω στον εαυτό μου πόσα λιτρα χωράει το ρεζερβουάρ του αυτοκινητου μου?

Σημειωση:
Πρώτη φορα μου τυχαίνει ρεζερβουάρ αυτοκινητου μου να γεμιζει με περισσοτερα λίτρα απο οσα λέει ο κατασκευαστης του.Συνεπώς ή ειμαι μ@λακ@ς με περικεφαλαία και με κλέβουν και λέω κι ευχαριστώ ή κατι δεν εχει γραφτει σωστά .
Βοηθήστε με με επιχειρήματα.Ευχαριστώ.
15-10-12, 22:16   #19
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rallakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάζω λοιπόν πάντα απο το ιδιο βενζιναδικο και πάντα τα λιτρα που μου βάζει + τα λιτρα που λέει το κρυφο μενου μας κανουν 70.Εννίοτε που το αφηνω και στεγνωνει πηγαινω και μου βάζει και 63 λίτρα.
Μας γράφεις ότι από στεγνός βάζεις 63 λίτρα και ότι άλλες φορές όταν τσεκάρεις το κρυφό μενού και γράφει πχ 30, βάζεις άλλα 40.

Ε ή το αμάξι, ή η αντλία, ή εσύ, κάποιος μας κάνει πλάκα

Το κρυφό μενού, όταν γεμίζεις πόσο γράφει? Τόσο παίρνει + λίγα λίτρα στον σωλήνα.

Επίσης το manual (τουλ στο δικό μου) γράφει ρητώς:
85lt εκ των οποίων είναι 10lt reserve.

Δεν είναι 85+10. Είναι 85, κι όταν φτάσεις 10 πριν το άδειο ανάβει λαμπάκι.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg fuel tank.jpg (35,7 KB, 8 εμφανίσεις)
16-10-12, 00:34   #20
rallakias

Το κρυφο μενου δείχνει (αν θυμαμαι σωστά) 2 τεπόζιτα βενζινης δεξια και αριστερα.Το ενα φτάνει μεχρι τα 35 λίτρα και το αλλο νομιζω οτι φτάνει μεχρι τα 28.Το κρυφο μενου οταν γεμιζει νομίζω οτι γραφει 63 λιτρα αλλα ειμαι σιγουρος οτι παιρνει παραπανω αλλα απλά δεν τα δειχνει ο δεικτης.Απόδειξη αυτου οτι μπορει να κανω και 50 χιλιομετρα και να μην κατεβει η ενδειξη καθολου αλλα και οταν γεμιζω δειχνει 63 λιτρα αλλα παιρνει κι αλλα επιπλέον.Κάποια λιτρα παιρνει που δεν φαινονται στον δεικτη.Αλλα το να παίρνει 7 επιπλέον λιτρα απο το ρεζερβουάρ μεχρι την τάπα της βενζινης μου φαινονται πολλά-αλλα οχι απίθανα.

Υ.Γ.Νερο στο δοχειο των υαλοκαθαριστήρων εβαλα με το λαστιχο του ποτισματος και επαθα πλάκα πόσο νερο πήρε.Πρέπει να εβαζα για περιπου 1 λεπτο!!!
Αποκλείεται να ειναι τόσο μεγαλο και το δοχειο της βενζίνης?

Bookmarks

Tags
αντλία βενζίνης, βενζινάδικο, βενζίνη, ποσότητα, E92 manual, ρεζερουάρ, χωρητικότητα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές