Βενζινη και Βενζιναδικα... - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Βενζινη και Βενζιναδικα...

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
22-05-10, 11:18   #1
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Βενζινη και Βενζιναδικα...

Εχω ποσταρει στο παρελθον μια σελιδα του υπουργειου αναπτυξης η οποια υποτειθεται οτι παρουσιαζει την φθηνοτερη βενζινη ανα περιφερεια.

http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=9171

Το θεμα μου ομως ...ειναι και η καλυτερη?

Μεχρι που η τιμη της βενζινης εκτοξευτηκε συνηθιζα να βαζω ΒP στο 95% των γεμισματων απο συγκεκριμενο πρατηριο.

Τωρα αρνουμαι να πληρωσω 1,85 την ΒP αλλα η αναγκη μου για "καλη" βεζινη με ενα τοσο "ανεβασμενο" μοτερ ειναι επιτακτικη.

Εκτος απο το να εχω κουμπωμενο ενα laptop και να βλεπω με ποια βενζινη βαραω πυρακια υπαρχει αλλος τροπος να μαθουμε τα καλα βενζιναδικα?

22-05-10, 15:55   #2
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Φιλε μου δυστυχως δεν εχουν εξελιξει τοσο τα αυτοκινητα, ωστε οταν δεν μπαινει το "σωστο" καυσιμο, να εχουμε καποια ενδειξη και να τσακωνουμε στα πρασσα τον βενζινα, τη στιγμη που γεμιζουμε.
Προσωπικα θεωρουσα οτι μονο τα Bp και shell πρατηρια εχουν κορυφαια βενζινη, αλλα τελικα ολα ειναι θεμα πρατηριουχου και ποσο λαμογιο ειναι..
Εχω ενα 6 μηνο περιπου που βαζω βενζινη jet oil απο γνωστους μου πρατηριουχους και το αμαξι σκοτωνει!!!
Πλεον το μονο που εχω σαν κριτηριο για επιλογη πρατηριου, ειναι αν βαζουν αρκετα βελτιωμενα αυτοκινητα απο καποιο συγκεκριμενο πρατηριο και οχι τη μαρκας ειναι αυτο!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-05-10, 16:09   #3
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Ειναι ρισκο τα βενζιναδικα οντως. Εγω βαζω ΕΚΟ και Avin απο συγκεκριμενα πρατηρια μονο και δεν εχω κανενα προβλημα. Μου εχει τυχει να βαλω και Shell και BP και ηταν κ τα δυο...νερουλαδικα!
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-05-10, 16:13   #4
Lostinspace

Το avatar του χρήστη Lostinspace

Status:
Περιοχή: Around Earth

Drives: E30 318is
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου εχει τυχει να βαλω και Shell και BP και ηταν κ τα δυο...νερουλαδικα!
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Chiefsotos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλεον το μονο που εχω σαν κριτηριο για επιλογη πρατηριου, ειναι αν βαζουν αρκετα βελτιωμενα αυτοκινητα απο καποιο συγκεκριμενο πρατηριο και οχι τη μαρκας ειναι αυτο!
Συμφωνώ και επαυξάνω.
22-05-10, 22:48   #5
giannis

Status:

Υπαρχει αντιστοιχη λιστα που λεει τα προστιμα που εχουν επιβληθει σε βενζιναδικα και τους λογους για τους οποιους επεσαν τα προστιμα.
Δηλαδη χοντρικα βλεπεις ανα περιοχη ποιοι βενζιναδες εχουν κανει απατεωνιες.
Το κακο ειναι πως τα συμπερασματα δεν ειναι ασφαλη, δηλαδη οτι ολοι οι αλλοι πρατηριουχοι ειναι σωστοι γιατι αυτα τα προστιμα πεφτουν μετα απο επωνυμες καταγγελιες και ελεγχους που διενεργουνται μετα απο καποιον καιρο ομως. Υπαρχει δηλαδη περιπτωση καποιος να βαζει περιεργα ζουμια στο ρεζερβουαρ μας και να την εχει γλιτωσει διοτι κανεις δεν τον εχει καταγγειλει ουτε του εχει γινει ελεγχος.
Δε μπορω να τον βρω αυτον τον καταλογο, αν καποιος μπορει να βοηθησει. Εκει θα δειτε εγκληματα κατα της μηχανολογιας, της χημειας και της τσεπης μας βεβαιως!
Ειδικα ειναι καποιοι που κατ εξακολουθηση πιανονται να εχουν κανει καθε λογης νοθεια. Οι συνηθεστερες νοθειες παντως ειναι στο ντηζελ κινησης, με ναυτικο πετρελαιο, πετρελαιο θερμανσης και αλλες προσμιξεις, και λιγοτερο σε βενζινες. Σε βενζινες η συνηθεστερη απατη ειναι να πουλανε 100αρα για απλη αμολυβδη.
Η απορια η δικη μου ως καταναλωτης και οδηγος ειναι πως καποιοι συνεχιζουν μετα απο χρονια ολοκληρα να δουλευουν βενζιναδικα και δεν τους τα κλεινουν τα μαγαζια μια για παντα!
Εχω παραδειγμα προσωπικο, με βενζινα γειτονικο που δουλευει δεκαετιες, εχει αλλαξει πολλες επωνυμιες στο πρατηριο του, στη λιστα που σας ελεγα φιγουραρει απ τα πρωτα ονοματα με παμπολλες απατεωνιες, του επιβαλλονται προστιμα, αυτος αλλαζει φιρμα και συνεχιζει ακαθεκτος τα εγκληματα του γιατι περι εγκληματα προκειτε, και κανεις δεν του παιρνει την αδεια ή δε του σφραγιζει το μαγαζι μια για παντα!
Αν καποιος μπορει να βρει και ν ανεβασει αυτη τη λιστα θα βοηθησει αρκετα παντως.
22-05-10, 23:11   #6
Makis_

Το avatar του χρήστη Makis_

Περιοχή: Συνήθως Αθήνα

Drives: E53 X5 3.0
Πίστευα πάντα και εγώ ότι η καλή βενζίνη οφείλεται στον βενζινά και όχι στην εταιρία που αντιπροσωπεύει και για αυτό τον λόγο έβαζα πάντα βενζίνη σε ένα συγκεκριμένο βενζινάδικο, και το αμάξι σκότωνε.
Μέχρι που έβλεπα κόφτες και στο Yaris της γυναίκας μου… (με άλλες δεν προλάβαινε, τέλειωνε ο δρόμος..).
Την τελευταία όμως φορά το φούλαρα και σε ένα ταξίδι 400 χλμ μου έκαψε 72 λίτρα πηγαίνοντας νύκτα με σταθερή ταχύτητα, ξεφόρτωτος, και χωρίς σκαμπανεβάσματα σε προσπεράσεις (άδειος ο δρόμος).
Φουλάρω εκεί και στον γυρισμό φορτωμένος 500 κg+ , με κλιματισμό, υψηλές ταχύτητες και πολλά προσπεράσματα ειδικά σε στροφιλίκια και βουνό, και μου έκαψε 51 lt.
Θεωρώ δεδομένο πλέον ότι ο βενζινάς που τον εμπιστευόμουνα για πλέον 5-6 χρόνια, άρχισε να κλέβει και μάλιστα άτσαλα…
Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να πιστοποιήσω την θεωρία μου αυτή? (Χωρίς να καρφωθώ, γιατί πλέον είμαστε και γνωστοί μετά από τόσα χρόνια..)

Και στο θέμα μας:
1) Άκουσα ότι η Shell racing έρχεται κατευθείαν από έξω. Καθαρά εισαγόμενη και μάλιστα η μόνη. Και η τιμή της πλέον είναι άκρως ανταγωνιστική με τις υπόλοιπες !
2) Έχει και πολλά βελτιωτικά και καθαριστικά πρόσθετα για τον κινητήρα.
3) Άκουσα επίσης ότι τα καταστήματα Shell Select είναι της εταιρίας και όχι ιδιωτών (άρα εκμηδενίζεται θεωρητικά το κίνητρο νοθείας).

Καλός συνδυασμός φαίνεται…
22-05-10, 23:20   #7
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Ισχύει. Η 100άρα Shell είναι η μοναδική που έρχεται απέξω. Αυτό δε σημαίνει ότι ο Ελληνάρας δε θα βρει τρόπο να σε κοροϊδέψει. Πολύ πιθανόν να σου βάζει 95άρα ενώ εσύ πληρώνεις για 100άρα...οπότε πάντα προσοχή στο τζαμάκι που φαίνεται στην αντλία.

Το θέμα είναι ότι η 100άρα έχει πάει πλέον 1.8 ευρώ και θέλεις σχεδόν 100 ευρώ για να γεμίσεις.

Προσωπικά ενώ έβαζα πάντα 100άρα...τώρα για 1 γέμισμα έβαλα 95άρα και προχθές Vpower με τη προσφορά που είχαν. Ενώ με την 95άρα είδα διαφορές σε σχέση με τη 100άρα, ειδικά χαμηλά...με τη vpower τα πράγματα κάπως έφτιαξαν και είναι ικανοποιητικά κοντά στην racing.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-05-10, 02:25   #8
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Makis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να πιστοποιήσω την θεωρία μου αυτή? (Χωρίς να καρφωθώ, γιατί πλέον είμαστε και γνωστοί μετά από τόσα χρόνια..)
Πολυ απλα...πες του σε χαλαρο στυλ (οχι οτι τον κατηγορεις) "Μεγαλε, προσεχε την βενζινη που σου βαζουν γιατι ειναι αισθητη η διαφορα και το παρατηρησαν κι΄'αλλοι πελατες" και εκει θα κοψεις αντιδρασεις.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Makis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στο θέμα μας:
1) Άκουσα ότι η Shell racing έρχεται κατευθείαν από έξω. Καθαρά εισαγόμενη και μάλιστα η μόνη. Και η τιμή της πλέον είναι άκρως ανταγωνιστική με τις υπόλοιπες !
2) Έχει και πολλά βελτιωτικά και καθαριστικά πρόσθετα για τον κινητήρα.
3) Άκουσα επίσης ότι τα καταστήματα Shell Select είναι της εταιρίας και όχι ιδιωτών (άρα εκμηδενίζεται θεωρητικά το κίνητρο νοθείας).

Καλός συνδυασμός φαίνεται…
-Και για την ΒΡ τα ιδια λενε...και καλα απο το εξωτερικο. Τωρα που πλεον εφυγαν οι εταιριες απο την Ελλαδα , οι ιδιες κατοσταρες ειναι (μου φαινεται) με τους υπολοιπους.

-Τα καθαριστικα δεν ειναι παντα καλα...νομιζω. Απο το να πληρωνεις τις μαλακιες που ονοζουν καποιοι "...Power" , βαλε κανονικη βενζινη και με την διαφορα τιμης , στα 60 λιτρα που παιρνει το ντεποζιτο πληρωσε και βαλε μεσα ενα μπουκαλακι ενισχυτικο Wurth (oλα τα βενζιναδικα πλεον εχουν)... Ετσι νομιζω εισαι πιο σιγουρος οτι εχεις καλη βενζινη μεσα.

-Ειναι πανακριβες οι Shell & BP...προτιμω να βρω ενα καλο πρατηριο ΕΚΟ απο το να ψαχνω να βρω που εχει "Select".

Eκει ειναι το θεμα...τις πληρωνουμε χρυσαφι και τις νοθευουν απο πανω.
28-05-10, 00:38   #9
Makis_

Το avatar του χρήστη Makis_

Περιοχή: Συνήθως Αθήνα

Drives: E53 X5 3.0
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ απλα...πες του σε χαλαρο στυλ (οχι οτι τον κατηγορεις) "Μεγαλε, προσεχε την βενζινη που σου βαζουν γιατι ειναι αισθητη η διαφορα και το παρατηρησαν κι΄'αλλοι πελατες" και εκει θα κοψεις αντιδρασεις.
Το έκανα και άκου απάντηση:
Ναι το ξέρω μας το έχουν πει και άλλοι αλλά ξέρεις φταίει ο προμηθευτής που άλλοτε φέρνει από Συρία που έχει τις καλύτερες βενζίνες και άλλοτε, όπως τώρα δηλαδή που φέρνει από Ρωσία που δεν έχει τόσο καθαρή βενζίνη.
Εμένα έρχονται μου κάνουν έλεγχο και με βρίσκουν καθαρό και τα οκτάνια πάνω από το όριο αλλά… άλλη βενζίνη η μία και άλλη η άλλη.
Πρόσεξε να δεις που σε όλες τις μάρκες το ίδιο γίνεται τώρα αυτή την εποχή…

Εσείς έχετε προσέξει κάτι στην κατανάλωση του αυτοκινήτου σας?
28-05-10, 00:53   #10
giannis

Status:

Εχω απογοητευτει απο τις βενζινες στην Ελλαδα, ισως αυτοι που ζουν στην παραμεθοριο με Βουλγαρια, Σκοπια κλπ να μπορουν να βαζουν καλυτερη και φτηνοτερη βενζινη απο τις γειτονικες χωρες!
Μου λειπει πραγματικα η εποχη που ημουν Γερμανια και εβαζα Aral Ultimate 100Oct. (Αντιστοιχη της BP Ultimate 100Oct, εκει την πουλαγε η Aral) και το αυτοκινητο πραγματικα πηγαινε καλα και δεν ηταν η ιδεα μου και εβγαζε περισσοτερα χιλιομετρα!
Τωρα εδω την πληρωνουμε χρυσαφι, 100αρα εκει που εχει παει δεν τολμω να βαλω, ασε οτι δεν εμπιστευομαι κανεναν να του δωσω ενα καρο λεφτα για να με κοροιδεψει βαζοντας μου 95αρα αντι για σουπερ αμολυβδη. Και την 95αρα που βαζω, νομιζω πως το αυτοκινητο θα παθει κατι απ τα 'νερακια' που βαζουν στο ρεζερβουαρ μου!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
βενζιναδικα, βενζινάδικο, βενζίνη, καλή βενζίνη

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές