Βενζινη και Βενζιναδικα... - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Βενζινη και Βενζιναδικα...

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-05-10, 09:09   #11
macgyver1977

Το avatar του χρήστη macgyver1977

Περιοχή: Helsinki, Finland

Drives: Ν/Α N/A
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε
Μου λειπει πραγματικα η εποχη που ημουν Γερμανια και εβαζα Aral Ultimate 100Oct. (Αντιστοιχη της BP Ultimate 100Oct, εκει την πουλαγε η Aral) και το αυτοκινητο πραγματικα πηγαινε καλα και δεν ηταν η ιδεα μου και εβγαζε περισσοτερα χιλιομετρα!
Να σου φέρω ένα μπουκαλάκι από Φινλανδία το καλοκαίρι που θα έρθω να κεράσεις τον άσσο σου; :-)
Ο χρήστης macgyver1977 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-10, 10:20   #12
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο macgyver1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου φέρω ένα μπουκαλάκι από Φινλανδία το καλοκαίρι που θα έρθω να κεράσεις τον άσσο σου; :-)
Δεν φερνεις ενα βαρελακι καλυτερα?
28-05-10, 10:25   #13
Panoz

Status:

Ρε παιδια...εγω μια ιδεα.

Εγω (για παραδειγμα) βαζω απο το ιδιο βενζιναδικο συνεχεια. Στο επομενο γεμισμα αν τραβηξω απο το ντεποζιτο βενζινη και την στειλω για αναλυση , δεν θα μπορω να δω τι παιζει με την βενζινη του τυπου?

α) Μπορω να στειλω καπου βενζινη (ως ιδιωτης) για αναλυση?
β) Αν προκυψει οτι ΔΕΝ ειναι καλος ο βενζινας μπορω να τον κυνηγησω?
γ)Αν το κανουμε ολοι αυτο , φανταστειτε να φτιαξουμε μια βαση δεδομενων απο ΙΔΙΩΤΕΣ που θα δηλωνουμε τους "σκαταδες" της αγορας
δ) Ποσο κοστιζει (και ποσο καιρο χρειαζεται) να γινει η αναλυση?

Πανος
28-05-10, 10:47   #14
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Εδώ τα πρόστιμα στις εταιρίες (και όχι τα πρατήρια), δηλαδή η νοθία γινόταν πρίν η βενζίνη φτάσει στο πρατήριο!!
http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsim...%2015-5-09.htm

Και εδώ τα πρόστιμα στα πρατήρια:
http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm

Όπως βλέπουμε, το χειρότερο είναι με το Diesel, όπου σε κάποιες περιπτώσεις η νοθία είναι πολύ μεγάλη και έχουμε υπέρβαση στο επιτρεπτό ποσοστό θείου μέχρι και 1736%...!!! Πάρα πολλά πρατήρια είναι της BP που είναι πανάκριβη και της Aegean. Κανένα πρατήριο η Elin, 2-3 που είχε τα έβγαλε από το δίκτυό της. Προσωπικά 9 στις 10 φορές βάζω Ελίν, σε συγκεκριμένο πρατήριο.

Το πρόβλημα είναι ότι το εκάστοτε πρόστιμο είναι τόσο μικρό σε σχέση με το κέρδος, που δεν γινεται τίποτα. Κανονικά έπρεπε να αφαιρούν την άδεια ή το πρόστιμο να είναι τόσο μεγάλο που να έκλεινε από μόνο του το πρατήριο. Επίσης, υπάρχει η περίπτωση κάποιος που είναι καθαρός, μόλις περάσει ο έλεγχος (άρα δύσκολα να ξαναπεράσει σε μιρκό χρονικό διάστημα) να αρχίσει τις απατεωνιές.

@Panoz:
Νομίζω ότι μπορείς να στείλεις στο Γενικό Χημείο του Κράτους. Για καύσιμα είναι στην εξής Διεύθυνση:
Γενικό Χημείο του Κράτους,
Δ' Χημική Υπηρεσία Πειραιά
Ακτή Κονδύλη 3218510 Πειραιάς
Τηλ.: 210 4614485 Φαξ: 210 4612702
E-mail: [email protected]

Τους ρωτάς εάν γίνεται, το κόστος και πόσο χρόνο θέλει.
28-05-10, 11:52   #15
Papajim

Status: Banned

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια...εγω μια ιδεα.

Εγω (για παραδειγμα) βαζω απο το ιδιο βενζιναδικο συνεχεια. Στο επομενο γεμισμα αν τραβηξω απο το ντεποζιτο βενζινη και την στειλω για αναλυση , δεν θα μπορω να δω τι παιζει με την βενζινη του τυπου?

α) Μπορω να στειλω καπου βενζινη (ως ιδιωτης) για αναλυση?
β) Αν προκυψει οτι ΔΕΝ ειναι καλος ο βενζινας μπορω να τον κυνηγησω?
γ)Αν το κανουμε ολοι αυτο , φανταστειτε να φτιαξουμε μια βαση δεδομενων απο ΙΔΙΩΤΕΣ που θα δηλωνουμε τους "σκαταδες" της αγορας
δ) Ποσο κοστιζει (και ποσο καιρο χρειαζεται) να γινει η αναλυση?

Πανος
α) Ναι σαν ιδιωτης μπορεις, αλλα οχι στο χημειο του κρατους...
β) Οχι, δεν μπορεις να του κανεις τιποτα. Μονο αν πας με εισαγγελεα, ρουφιξεις δειγμα παρουσια του, το σφραγισουν και γινει επισημη αναλυση... κατι που οπως σου ειπα δεν μπορεις να κανεις σαν ιδιωτης...!
γ) Σιγουρα θα υπαρχουν και "κακοθελητες" οποτε η βαση δεν θα εχει ιδιαιτερη αξια, ασε που το κυνηγι συκοφαντικης δυσφημησης θα σου βγει πανακριβο...
δ) Δεν γνωριζω ουτε που, ουτε ποσο...

Παντως στα λιγοστα βενζιναδικα που πιανουν με νοθεια στις 100αρες... η αναμοιξη ειναι απο 5-10% με 95αρα... φυσικα ειναι κλεψια και μεγαλη αν υπολογισουμε οτι αυτοι μιλουν με τονους καθημερηνα... αλλα μικρο το κακο για εμας στην ποιοτητα ακομη και αν την πατησουμε τελικα (σαν ποσοστο μεσα στο τεποζιτο μας)...
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-10, 14:54   #16
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:

Drives: E87 116i
Σωστος ο Φανης! Αυτες τις λιστες ελεγα! Και ναι, ειδατε πως η περισσοτερη νοθεια γινεται στο ντηζελ, φανταστειτε τι εχει να γινει αμα επιτραπει η πετρελαιοκινηση σε Αθηνα-Θεσ/νικη! Εχει τυχει να δω σε 'σεσημασμενο' βενζιναδικο να κανουν ουρες τα ταξι και τον βενζινα να εχει φαει εκατονταδες χιλιαδες ευρω σε προστιμα για νοθεια σε πετρελαιο κινησης! Και οι επαγγελματιες να βαζουν απ αυτον! Να σημειωσω πως στη λιστα που ανεβασε ο Φανης, ο εν λογω εγκληματιας-βενζινας ειναι γραμμενος 3 φορες!
Ευχαριστω πολυ και τον φιλο απο Φινλανδια για την προσφορα του! Μαλλον ενα τανκερ θα χρειαστω!

Παντως εγω ακομη απορω γιατι καποιους δεν τους κλεινουν μια και καλη για παντα... Αν δειτε στη λιστα με τα βενζιναδικα καποιοι ειναι πανω απο 2-3 φορες γραμενοι οτι κανουν νοθειες κατ εξακολουθηση!
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-06-11, 14:29   #17
Panoz

Status:

Λοιπον,
Επειδη οι σωστοι επαγγελματιες πρεπει να διαφημιζονται (αφου δεν μπορουμε τους κακους να τους "δυσφημισουμε" δυστηχως) , οπως εχω αναφερει παραπανω , λογω του προγραμματος που εχω στο αμαξι μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα για την ποιοτητα της βενζινης που χρησημοποιω.

Στο παρελθον εχω αναρτησει βενζιναδικο με καλη βενζινη...το ιδιο θα κανω και τωρα.

Απιστευτη ποιοτητα βενζινης ,δειχνει να εχει το βενζιναδικο , στην Λ.Αθηνων λιγο μετα το Δρομοκαΐτειο Χαιδαριου (στο ρευμα με κατευθυνση προς Ασπροπυργο). Παιρνοντας την κλινικη και μπαινοντας στην μεγαλη κατηγορικη ευθεια που καταληγει στον Σκαραμαγκα, ΑΚΡΙΒΩΣ στο ξεκινημα της ευθειας υπαρχει μια bp και ακριβως διπλα μια CYCLON. H CYCLON εχει regular & super (αμολυβδη) 100 οκτανιων που εγω χρησημοποιησα.

Λεγεται πως εκει , "φορτωνουν" βενζινη αρκετα φτιαγμενα & ψαγμενα οχηματα. Οι τιμες ειναι λογικες και στα πλαισια του μεσου ορου της αγορας. Η ποσοτητα ειναι σωστη (την τσεκαρα γραμμη με γραμμη στο καντραν).
Ελπιζω να σας βοηθησει

ΥΓ- Βρηκα αποδειξη στο πορτοφολι μου-> τα στοιχεια

Cyclon
Λ.Αθηνων 400
Χαιδαρι
09-06-11, 14:47   #18
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονικά έπρεπε να αφαιρούν την άδεια ή το πρόστιμο να είναι τόσο μεγάλο που να έκλεινε από μόνο του το πρατήριο.
Εκτός κι αν έχεις φίλο τον Πανίκα...

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-06-11, 14:56   #19
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Οι έχοντες diesel όπως του λόγου μου έχουμε μια παραπάνω πρόκληση. Πάντως φίλος με βενζινάδικο, μου έλεγε ότι στην Βενζίνη όπου τα μεγέθη των πωλήσεων είναι μεγάλα το ποσοστό νοθείας είναι χαμηλό γιατί βγάζουν τα λεφτά τους... στα πετρέλαια η κατάσταση είναι διαφορετική γιατί η κατανάλωση είναι λιγότερη και προσπαθούν να βγάλουν περισσότερα κέρδη.
Εκεί λοιπόν παίζουν πολύ με την ανάμιξη με θέρμανσης.

Το άλλο που μου έλεγε, αν κι αυτό μου φάνηκε κάπως παράδοξο, είναι ότι φουλάρεις τον Μάρτιο και ξανά τον Ιούνιο. Κι αυτό γιατί τον Απρίλιο Μάιο έχουν πλέον κλείσει όλα τα καλοριφέρ και για να μην μένουν οι δεξαμενές γεμάτες, τις περνάνε στο κίνησης.

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-06-11, 15:33   #20
Alexandros

Status:
Περιοχή: Thessalonikh

Drives: E86 3.0SI
Πάνο αυτό που έλεγες με το δείγμα βενζίνης το έχω σκεφτεί πάααρα πολλές φορές αλλά ακόμα το κάνω. Πράγματι κάτι τέτοιο θα ήταν μια χειροπιαστή απόδειξη για την ποιότητα της βενζίνης.

Bookmarks

Tags
βενζιναδικα, βενζινάδικο, βενζίνη, καλή βενζίνη

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές