Λεπτομέρειες Προϊόντων BMW M Performance - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
14-03-12, 11:02   #1
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Λεπτομέρειες Προϊόντων BMW M Performance

Η BMW ανακοίνωσε επίσημα την διάθεση των προϊόντων M Performance στην έκθεση της Γενεύης 2012. Ο κατάλογος Μ Performance είναι αρκετά επεξηγηματικός, όμως ο κ. Stefan Weiss, μέλος της ομάδα ανάπτυξης των M Performance μας δίνει μερικές ακόμα πληροφορίες.

Μπορείτε να μας δώσετε μια σύντομη περιγραφή των M Performance προϊόντων και ποιος ο λόγος της μετονομασίας από BMW Performance σε M Performance;
Τα προϊόντα βελτίωσης M Performance είναι διαθέσιμα ήδη για τη νέα σειρά 1 (F20), 3 (F30) και 5 (F10). Υπάρχουν πάρα πολλά διαφορετικά προϊόντα, όπως εξατμίσεις, κιτ βελτίωσης κινητήρα, αναρτήσεις, ζάντες, φρένα και εσωτερικά και εξωτερικά διακοσμητικά και αεροδυναμικά βοηθήματα. Δημιουργήσαμε αυτά τα προϊόντα σε συνεργασία με τους μηχανικούς του M Division. Αυτή η συνεργασία ξεκίνησε το 2010 με την Μ3 και τις Χ5Μ & Χ6Μ. Τα προϊόντα ήταν πολύ επιτυχημένα από πλευράς πωλήσεων στην αγορά και έτσι αποφασίσαμε να προχωρήσουμε αυτή τη συνεργασία και στα αυτοκίνητα ευρείας παραγωγής της BMW, όπως η σειρά 1 και 3. Για αυτό και τα προϊόντα λανσάρονται τώρα και πλέον θα ονομάζονται ‘’M Performance Parts’’.

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των φρένων M Sport και των φρένων M Performance (εκτός από το χρώμα της δαγκάνας);
Πέρα από το χρώμα (τα M Sport είναι μπλέ, τα M Performance είναι διαθέσιμα σε κίτρινο, πορτοκαλί και κόκκινο), τα φρένα M Performance έχουν τρυπητούς και εγχάρακτους δίσκους, με χαμηλότερο βάρος (ειδική κατασκευή).

Υπάρχουν περιορισμοί για την τοποθέτηση των δίσκόφρενων διαμέτρου 370mm;
Ναι, χρειάζεται το αυτοκίνητο να είναι εξοπλισμένο με ζάντες διάστασης τουλάχιστον 18’’. Δεν χωράνε σε μικρότερη ζάντα.

Τα φρένα Μ Performance θα είναι διαθέσιμα και για την 5αρα F10;
Προς το παρόν όχι, ίσως μελλοντικά.

Μια πολύ συχνή ερώτηση: Τα M Performance μπορούν να τοποθετηθούν στην Μ3 E9x;
Όχι.

Τι βάρος έχουν οι ζάντες M Performance wheels (20" για τις F10 & F30, 19" για την F20);
Οι ζάντες είναι σφυρήλατες και είναι 1 κιλό πιο ελαφριές (ανά ζάντα) από τις ζάντες αντίστοιχης διάστασης.

Η ανάρτηση M Performance είναι διαφορετική από την M Sport;
H ανάρτηση M Performance έχει σχεδιαστεί με την βοήθεια των μηχανικών του M Division και έχει δοκιμαστεί στην πίστα. Είναι 10χιλ πιο χαμηλή από την M Sport ανάρτηση και είναι ακόμα πιο σκληρή για ακόμα καλύτερο κράτημα στην πίστα.

Πείτε μας λίγα λόγια για την εξάτμιση M Performance που τοποθετείται στις: 640i, 535i, 335i και 125i;
Είναι μια πιο ελεύθερη εξάτμιση, η οποία βελτιώνει την απόδοση του κινητήρα και τον ήχο. Η αύξηση της ιπποδύναμης είναι υπαρκτή, αλλά μικρή. Τα ακριβή νούμερα απόδοσης δεν ανακοινώνονται. Το γράμμα ‘’Μ’’ θα είναι χαραγμένο σε όλες τις εξατμίσεις Μ Performance.

Το δελτίο τύπου αναφέρει ότι ετοιμάζονται κιτ βελτίωσης για τους κινητήρες βενζίνης. Για ποιους από όλους τους κινητήρες θα είναι διαθέσιμο το κιτ;
Αυτή τη στιγμή αναπτύσσουμε το βελτιωτικό κιτ για την 125i F20, η οποία χρησιμοποιεί τον κινητήρα Ν20 και για την 335i F30. Μόλις ολοκληρωθούν οι δοκιμές αυτών των βελτιώσεων, θα αρχίσει η πώληση προς το τέλος του 2012. Η αύξηση της ιπποδύναμης θα είναι στα ίδια επίπεδα των βελτιώσεων BMW Performance για την σειρά Ε9x.

Μερικές ακόμα λεπτομέρειες:
Τα εξωτερικά τμήματα από ανθρακονήματα με υψηλή στίλβωση είναι πάρα πολύ ακριβά, γιατί απαιτούν πολλαπλά στρώματα βερνικιού (10 αντί για 2). Έτσι, σε αντίθεση με την σειρά 5 που έχει αυτά τα τμήματα, οι σειρές 1 κι 3 θα έχουν M Performance Carbon τμήματα με πιο άγρια υφή (2 στρώματα βερνίκι), ώστε να διατηρηθεί η τιμή σε πιο λογικά επίπεδα (μην ξεχνάμε ότι είναι αληθινά ανθρακονήματα).

Το M Performance τιμόνι είναι διαθέσιμο σε 2 εκδόσεις, μια με ηελκτρονικές ενδείξεις και μια χωρίς. Τα τιμόνια είναι ακριβώς τα ίδια σε διάμετρο και σχεδιασμό, μόνο που το απλό τιμόνι έχει μια κόκκινη ρίγα στο σημείο που το άλλο τιμόνι έχει την οθόνη

Τα αεροδυναμικά βοηθήματα M Performance είναι σχεδιασμένα να τοποθετούνται στα αυτοκίνητα που ήδη είναι εξοπλισμένα με το σπορ πακέτο Μ. Κουμπώνουν κατευθείαν πάνω στο αυτοκίνητο ή αντικαθιστούν κάποια τμήματα του πακέτου M Sport. Για παράδειγμα οι εισαγωγές αέρα για την F20 μπαίνουν στις υπάρχουσες εισαγωγές του πακέτου M Sport, όπως και το spoiler μπαίνει κάτω από τον προφυλακτήρα. Ο διαχυτής πίσω απλά αντικαθιστά αυτόν που υπάρχει το M Sport πακέτο. Αυτός ο σχεδιασμός επιτρέπει να τοποθετούμε τα M Performance εξαρτήματα, χωρίς να χρειάζεται να αλλάζουμε ολόκληρο τον προφυλακτήρα, κάτι το ποίο μειώνει σημαντικά το κόστος και ταυτόχρονα κάνει την διαδικασία πιο εύκολη και λιγότερο χρονοβόρα. Βέβαια, σε ένα αυτοκίνητο χωρίς το σπορ πακέτο Μ, θα πρέπει πρώτα να τοποθετηθεί αυτό το πακέτο ή κάποια από τα εξαρτήματά του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jdouk : 14-03-12 στις 11:23
Ο χρήστης Φάνης δεν είναι συνδεδεμένος  

14-03-12, 14:47   #2
valadis

Το avatar του χρήστη valadis

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Δηλαδη η εξατμιση performance βγαινει μονο για 125i?
14-03-12, 14:53   #3
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Τιμόνι με ηλεκτρονικές ενδείξεις;

Είναι καρακιτσαριό ή απλά δική μου άποψη;

Με δικαίωμα στο όνειρο...

[SIGPIC][/SIGPIC]
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-03-12, 14:55   #4
valadis

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sliolis Εμφάνιση μηνυμάτων

Eντελως ομως...
14-03-12, 14:59   #5
Φάνης

Παράθεση:

Υπάρχει ήδη αυτό το τιμόνι, ως BMW Performance. Εμένα μου αρέσει
14-03-12, 15:04   #6
sliolis
Σμηναγός

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει ήδη αυτό το τιμόνι, ως BMW Performance. Εμένα μου αρέσει

Και η αγαπημένη σου παιδική εκπομπή θα ήταν το Ιππότης της Ασφάλτου με τα 1002 φωτάκια κι όχι οι Dukes, έτσι;

[SIGPIC][/SIGPIC]
14-03-12, 15:48   #7
Φάνης

Παράθεση:
Και η αγαπημένη σου παιδική εκπομπή θα ήταν το Ιππότης της Ασφάλτου με τα 1002 φωτάκια κι όχι οι Dukes, έτσι;
Ναιιιιι....!!! Μου αρέσουν τα κουμπάκια, τα φωτάκια και τα μπλιμπλίκια!! Επίσης, είναι χρησιμο να βλέπω θερμοκρασία νερού και λαδιού (έστω και στο τιμόνι), στο υπερ-σπορ αυτοκίνητό μου!!
14-03-12, 15:53   #8
valadis

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναιιιιι....!!! Μου αρέσουν τα κουμπάκια, τα φωτάκια και τα μπλιμπλίκια!! Επίσης, είναι χρησιμο να βλέπω θερμοκρασία νερού και λαδιού (έστω και στο τιμόνι), στο υπερ-σπορ αυτοκίνητό μου!!
Aμα εχει αυτες τις θερμοκρασιες και μενα μαρεσει
14-03-12, 22:41   #9
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Σε μια Μ3 ειναι ταμαμ. Στον ασσο παλι, δεν νομιζω.......

Παράθεση:

Πειραζει που εμενα μου αρεσαν και οι δυο σειρες.....?
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φάνης : 15-03-12 στις 09:56
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-03-12, 22:50   #10
sliolis
Σμηναγός

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Πειραζει που εμενα μου αρεσαν και οι δυο σειρες.....?
Από σένα περιμένω να βάλεις την φωτεινή λωρίδα που είχε ο ΚΙΤΤ (αυτή που πήγαινε δεξιά-αριστερά), καθώς και να βάψεις την σημαία του Αμερ. Νότου στο Micra.

Υ.Γ. Αλήθεια θυμάστε που λίγο μετά την πρώτη εμφάνιση τη εκπομπής (Knight Rider) είχαν σκάσει μύτη τα συγκεκριμένα φωτάκια σε διάφορα αυτοκίνητα της εποχής εκείνης στην Αθήνα;

[SIGPIC][/SIGPIC]
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
1 series, 1-series bmw performance, BMW 1 series, bmw 1 series 2012, bmw 1 series f20, BMW 3 series, BMW 3 Series F30, bmw f20, bmw f20 1-series, BMW M Performance Parts, BMW M135i, bmw performance, bmw performance 1 serιes, bmw performance f20, f20, F20 1 Series M, f20 1-series, f20 bmw performance, f30, m135i, Performance Parts

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές