BMW x1 xdrive 2.0d - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρές Χ Συζητήσεις για τις σειρές Χ (Χ1, Χ3, Χ5 & Χ6)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-05-11, 11:44   #21
alex747
Σμήναρχος

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
το κακη πιοτητα diesel στην ελλαδα ειναι ακριβως το ιδιο με το κακη πιοτητα βενζινης στην ελλαδα!
επισης να προσθεσω οτι πλεον ολοι οι νεοι κινητηρες diesel εχουν επιπλεον φιλτρο μικροσωματιδιων οπου πλεον ειναι δυσκολο να παθει κατι ο κινητηρας!
ειναι πιο ακριβοι οι κινητηρες diesel γιατι αντεχουν πολυ παραπανω απο της βενζινης k σε βαθος χρονου σιγουρα κανεις αποσβεση τα χρηματα λογω οικονομιας κ διαφορας στην τιμη diesel- βενζινη!!!

γενικα ειναι εντελως διαφορετικες φιλοσοφιες οι δυο κινητηρες!!! που σε καθημερινη χρηση ολοι κανουν την ιδια δουλεια απλα κ οι 2 εχουν θετικα κ αρνητικα!! (για εμενα ενας diesel εχει περισσοτερα θετικα)
κ αν ανοιξει η αγορα στα diesel σε αθηνα κ θεσ/νικη η αποψη μου ειναι οτι το 90% των πωλησεων θα ειναι diesel!!!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-05-11, 12:03   #22
johnpano

Drives: N/A N/A
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Κι εμένα με προβληματίζει η ποιότητα του diesel με τόσα που ακούω και διαβάζω...
Μένω Αττική αλλά σε περιοχή που μπορώ να βγάλω άδεια για diesel. Όσον αφορά τα κυβικά με τίποτα δεν μπορώ πάνω από τα 2.000.
Επίσης σκέφτομαι για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο μέχρι 1 με 1.5 ετών.
Κι επειδή παιζει μεγάλο ρόλο για μένα το κόστος χρήσης και συντήρησης, (δημόσιος υπάλληλος...την τύχη μου...)γι'αυτό κοιτάζω προς το diesel.
Άλλωστε με ένα δάνειο και μια νορμάλ δόση μπορείς να πάρεις ότι θες σήμερα... Το θέμα είναι να μπορείς να το συντηρήσεις κιόλας...
Επίσης όσον αφορά το κόστος για τα σέρβις, γνωρίζει κάποιος να μου πει?

Ευχαριστώ!!
Ο χρήστης johnpano δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-05-11, 12:13   #23
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Αναμένω για Test Drive, αλλά πιστεύω ότι το Χ1 με τον 2λιτρο Turbo βενζίνης δεν θα πέφτει κάτω από τα 10λτ/100χλμ με οικονομική οδήγηση και σε γρήγορη οδήγηση θα εκτοξεύεται πάνω από τα 13. Μακάρι να έχω λάθος. Το λέω βασιζόμενος στην διαφορά που έχουν οι BMW σε παραγματικές συνθήκες με την εργοστασιακή κατανάλωση και στο ότι το Cuntryman (1.6 Turbo με 4κινηση) με μικτή οδήγηση (πόλη, Εθνική μέχρι 160χαω και επαρχιακό δίκτυο) μου έκαψε 9.3 λίτρα μέσο όρο.

Σίγουρα είναι πιο γρήγορο από το 23d, αλλά η ροπή του Diesel είναι μακράν καλύτερη.
09-05-11, 12:39   #24
johnpano

Drives: N/A N/A
Μάλλον έχεις δίκιο για την κατανάλωση . Κάνε το test drive και πες μας.
Μήπως ξέρει κάποιος πού μπορώ να κάνω test drive σε diesel?
Στην Αττική εννοείται..
Ο χρήστης johnpano δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-05-11, 13:03   #25
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο johnpano Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως ξέρει κάποιος πού μπορώ να κάνω test drive σε diesel?
Στην Αττική εννοείται..
Πολύ δύσκολο...εξ' όσων γνωρίζω δεν υπάρχει. Ο μόνος τρόπος για να μάθεις είναι να ρωτήσεις όλες τις αντιπροσωπείες στην Αθήνα.
09-05-11, 15:29   #26
alex747
Σμήναρχος

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο johnpano Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης όσον αφορά το κόστος για τα σέρβις, γνωρίζει κάποιος να μου πει?

Ευχαριστώ!!
για απλο σερβις λαδια - φιλτρο αν θυμαμαι καλα πρεπει να εδωσα 130 ευρω το πολυ!!

για το μεγαλο σερβις ακομα ειναι νωρις κ δεν ξερω...

φιλτρο καμπινας που αλλαξα (δεν ανοιγω ποτε παραθυρα απο τοτε που το πηρα, ειμαι με κλιμα σε μονιμη βαση κ στο 60% της χρησης του αυτοκινητου ειμαι με την ανακυκλωση αερα στο auto - εκτος αν παω ταξιδι κλεινω την ανακυκλωση αερα) εδωσα 40-50 ευρω αν θυμαμαι καλα μαζι με εργατικα παντα κ σε επισημη αντιπροσωπεια!

γενικα νομιζω οτι οι τιμες δεν ειναι υψηλες!!!

...κ το Χ1 18d ειναι 2000cc (1995 για την ακριβεια) που σκεφτεσαι να παρεις αλλα κ το 23d ειναι ακριβως τα ιδια cc, οπως βεβαια κ το νεο Χ1 28i !!!

παντως οτι κ να παρεις ειμαι σιγουρος οτι θα μεινεις ευχαρηστημενος!!!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
2.0d, bmw x1, diesel, κατανάλωση, x1, x1 2.0d, xDrive

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές