Αντοχη Χρωματος... - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
08-03-11, 13:17   #1
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Αντοχη Χρωματος...

Θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση σχετικα με το χρωμα των οχηματων και την αντοχη του σε βαθος χρονου.

Ολοι μας λιγο-πολυ γνωριζουμε και σιχενομαστε τα σημαδακια που κανουν στο εμπρος μερος του αυτοκινητου τα πετραδακια που εκτοξευονται απο τα προπορευομενα οχηματα.

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι τα πρωτα 1-2 χρονια, τα σημαδια απο τα πετραδακια πανω στο χρωμα σπανιζουν ακομη και αν κινεισαι συχνα σε εθνικες οδους.

Μετα απο τον δευτερο χρονο , οι μικροζημιες στο χρωμα και το βερνικι κανουν ολοενα και πιο συχνα την εμφανιση τους. Πλεον καθε φορα που βγαινω βολτα γυριζω με καινουρια σημαδακια στον προφυλακτηρα και αυτο με εκνευριζει αφορητα!!

Αυτο εχει παρατηρηθει και με προηγουμενα οχηματα μου. Ειναι γεγονος οτι με το περας του χρονου αδυνατει το βερνικι και το χρωμα ή ειναι κατι αλλο?

Σιγουρα ομως δεν ειναι τυχαιο.

08-03-11, 14:16   #2
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Πριν λιγες μερες που αβαψα τον μπροστα προφυλακτηρα, ο βαφεας μου ειπε οτι χρησιμοποιει ειδικο βερνικι (οχι αντιπροσωπειας)που εχει ελαστικοτητα ωστε να μην αφηνουν σημαδια οι πετρουλες απο τα προπορευομενα.
Δυστυχως δεν γνωριζω παραπανω λεπτομεριες, παντως το αποτελεσμα μου αρεσε πολυ.

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-03-11, 14:18   #3
318cabrio

Το avatar του χρήστη 318cabrio

Drives: E46 320i
Εδω και καποια χρονια ολα τα χρωματα που χρησιμοποιουνται για την βαφη των οχηματων ειναι υδατοδιαλυτα ωστε να ειναι ποιο φιλικα προς το περιβαλλον.

Αυτο απο την μια ειναι καλο γιατι ετσι βοηθαμε το πολυπαθω περιβαλλον μας απο την αλλη ομως εχει σαν αντικτυπο τα χρωματα και τα βερνικια να ειναι πολυ ποιο ευαισθητα απο τα παλαιου τυπου χρωματα και συστατικα που χρησιμοποιουνταν με αποτελεσμα αυτο να τα κανει πολυ ποιο ευαισθητα σε διαφορες συνθηκες.

Το παχος καθε χρωματος μαζι με την επιστρωση του βερνικιου ειναι συγκεκριμενο οταν βγαινει το καθε οχημα απο την γραμμη παραγωγης του εκαστοτε εργοστασιου και αυτο μπορει να αλλαξει μονο μετα απο επεξεργασια του οπως για παραδειγμα μετα απο καποια εργασια αφαιρεσης μικρογρατζουνιων ή γυαλισματος του με αλοιφες ή μετα απο ατυχημα και επανεπισκευη της επιφανειας.

Οσο τωρα για τα διαφορα σημαδακια απο τα πετραδακια δυστυχως δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε απλα παιζει ρολο η ταχυτητα με την οποια αυτα προσκρουουν στην επιφανεια καθε φορα γι αυτο και αλλες φορες μας κανουν ζημια και αλλες οχι.
Ο χρήστης 318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-03-11, 14:44   #4
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Η ερωτηση μου ειναι , γιατι στην αρχη που οδηγουσα συχνα το αμαξι δεν εκανα σημαδακια και τωρα καθε φορα που γυριζω βλεπω και κατι καινουριο?

Πως επιδρα ο χρονος στο βερνικι (διοτι αυτο προστατευει το χρωμα)?
Να θυμισω οτι το αμαξι φυλλασεται σε υπογειο , οποτε δεν υφισταται φθορα απο βροχες και εκτεταμενη εκθεση στον ηλιο.
08-03-11, 21:42   #5
Makis_

Το avatar του χρήστη Makis_

Περιοχή: Συνήθως Αθήνα

Drives: E53 X5 3.0
Παίζει επίσης ρόλο οτι στην αρχή το αμάξι απολαμβάνει σεβασμού και προσοχής απο εμας περισσότερο...
Μετά τον πρώτο - δεύτερο χρόνο ξεθαρεύουμε, παίζουμε μαζι του και το χαιρόμαστε διαφορετικά...

Ακόμη, όπως και να το κάνουμε, το πρώτο χρώμα είναι διαφορετικό...
Αμα το βάψεις μετά... θα σημαδεύεται όλο και πιο εύκολα..
Μόνη λύση η χαμηλή ταχύτητα (<160) και οι μεμβράνες προστασίας χρώματος...
09-03-11, 17:43   #6
318cabrio

Το avatar του χρήστη 318cabrio

Drives: E46 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερωτηση μου ειναι , γιατι στην αρχη που οδηγουσα συχνα το αμαξι δεν εκανα σημαδακια και τωρα καθε φορα που γυριζω βλεπω και κατι καινουριο?

Πως επιδρα ο χρονος στο βερνικι (διοτι αυτο προστατευει το χρωμα)?
Να θυμισω οτι το αμαξι φυλλασεται σε υπογειο , οποτε δεν υφισταται φθορα απο βροχες και εκτεταμενη εκθεση στον ηλιο.
Yπαρχουν πολλων διαφορετικων τυπων βερνικια χρωματος κατα βαση ομως τα περισσοτερα ειναι "οργανικα",αυτο δηλαδη σημαινει οτι οταν βαφουμε ενα κομματι ή ολοκληρο το οχημα στην αρχη το βερνικι ειναι πολυ μαλακο και κατα συνεπεια ελαστικο και σιγα σιγα αυτο "δουλευει"και σκληραινει για καποιο ευλογο βεβαια χρονικο διαστημα.

Στο θεμα τωρα με τα πετραδακια ειναι ενα θεμα το οποιο ουτε τα ιδια εργοστασια παραγωγης δεν μπορουν να αντιμετωπισουν και να απαντησουν για ποιο λογο αλλες φορες συμβαινει και αλλες οχι γιατι παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο οπως για παραδειγμα η ταχυτητα με την οποια θα μας "χτυπηση',η κατευθυνση που θα εχει,το μεγεθος του κ.π.α.

Προσωπικα φιλε Πανο εγω αλλα και πολλοι αλλοι εχουμε καταληξη στο συμπερασμα οτι ενας απο τους παραπανω λογους ευθυνεται για τα ανεπιθυμητα σημαδακια και οχι τοσο το χρωμα-βερνικι του αυτ/του που σιγουρα επηρεαζεται απο την παροδο του χρονου,αυτο ειναι αδιαμφισβητητο και εχεις απολυτο δικιο,αλλα σε αλλους τομεις και οχι στην αντοχη στα πετραδακια.!!
Ο χρήστης 318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-11, 20:41   #7
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
μετα απο ερωτηση στην BMW απο οπου πηρα την μπεπμπα μου ειπαν οτι αναλαμβανουν με το συνεργειο-πλυντηριο που εχουν κ μου γυαλιζουν-κερωνουν το αμαξι, οταν το παρω μου ειπε οτι θα ειναι οπως το παιρνεις καινουριο...χωρις τα μικρογρατζουνισματα που γινονται απο το πλυσιμο κ τα πετραδακια!!

η ολη διαδικασια κραταει 2 ημερες οποτε κ παραλαμβανουμε το αμαξι την 3η ημερα κ το κοστος ειναι 150 ευρω περιπου!!

εμενα μου ειπε οτι για εμενα ειναι ακομα νωρις κ μετα απο 1-2 το πολυ χρονια θα το χρειαστω...αυτο το τονιζω γιατι θα μπορουσανε ανετα να μου πουνε οτι μπορω να το κανω κ να τσιμπισουνε το 150αρι!!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
βερνικι, βερνικι χρωματος, προφυλακτηρας, πετραδακια, μικροζημιες, σημαδακια, χρωμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές