υποψηφιος αγοραστης ασσου - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 1 » υποψηφιος αγοραστης ασσου

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-06-11, 15:39   #11
den sou lew

Status: Banned

Drives: F20 116i
αυτο να σου πω την αληθεια το σκεφτομαι παρα πολυ και θαθελα να το κουβεντιασω μαζι σας αν εχετε καποιοι εμπειρια και γνωση απο σειριακα κιβωτια και ειδικα μπεμβε.
βασικα προερχομενος απο 5αρι κιβωτιο (που η 5η δυσκολα να μπει ,παρα μονο εκτος) οταν οδηγησα τα καινουρια στα τεστ ντραιβ ειδα οτι αλλαζουν πολυ γρηγορα τα 6αρια κιβωτια και με τρελλαναν στην αλλαγη. για μενα βαρετο, εδω εβαζα 1-2-3 και βαριομουν και τωρα για τις ιδιες στροφες -ταχυτητες βαζεις και 5η.βαρετο!!!
βεβαια εχεις 6η και πας π.χ με 60 και κανεις οικονομια ,αλλα πολυ βαρετο να χωνεις τωρα για διαδρομες 5- 10 χιλιομετρων με αρκετα σταματα -ξεκινα τοσες πολλες ταχυτητες. ασε που δεν ξερω ποσο θα αντεξουν τα σασμαν με τοσες αλλαγες.αντεχουν?.
ομως αληθεια τι παραπανω κοστος εχει ενα σειριακο (παντα-ωστε εκτος πολης να εχουμε και την οδηγικη απολαυση να χωνουμε και καμια ταχυτητα και να ελεγχουμε και καλυτερα τις στροφες) απο τα χειροκινητα?
απο βλαβες τι λενε τα σειριακα της μπεμπας? σε αλλες μαρκες εχω ακουσει αν χαλασουν μεχρι και 4000 για καινουριο.ισχυει αυτο, ειναι αξιοπιστα,καθε ποτε αλλαζουν?
Ο χρήστης den sou lew δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-06-11, 16:34   #12
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Καλησπέρα,

Μέχρι σήμερα είχα πάντα (εε εντάξει στις ΗΠΑ είχα κι ένα αυτόματο κάποια στιγμή) χειροκίνητα κιβώτια. Είναι γεγονός ότι έχεις μια διαφορετική αίσθηση κι αυτό χωράει πολλές σελίδες ανάλυσης.

Πήρα ένα 5άρι F10 πριν ένα μήνα με το sport αυτόματο κιβώτιο. Είναι γεγονός ότι σε ένα μήνα ΔΕΝ μπορείς να βγάλεις τα καλύτερα συμπεράσματα. Αλλά η πρώτη μου αίσθηση είναι ότι καλά έκανα και το πήρα. Δεν είμαι άνθρωπος που βάζει χιλιόμετρα στη πόλη. Και μέσα σε αυτή κυκλοφορώ με το Terios. Αλλά η αίσθηση του αυτόματου με κέρδισε σε πολλά σημεία.

1) Απόκριση και γρήγορη αλλαγή. Αν και νευρικός και υπερκινητικός οι αλλαγές με το αυτόματο (είτε μέσω του λεβιέ είτε μέσω των paddles στο τιμόνι) είναι γρηγορότατες.
2) Μέσα στην πόλη σε κίνηση, φανάρια το αυτόματο σε συνδυασμό με το Autopark είναι ότι πιο ξεκούραστο. Ακόμα και μια γρήγορη εναλλαγή να θελήσεις με ένα kick-down μπορείς να το επιτύχεις.
3) Έκανα δυο διαδρομές πρόσφατα (ανεβοκατέβηκα Πεντέλη και πήγα από Φάληρο στο Σούνιο κι από εκεί μέσω Λαυρίου πίσω Βριλήσσια μέσω Α.Ο.). Ρύθμισα το αυτοκίνητο σε sport+ για να δοκιμάσω την οδηγική αίσθηση με αυτόματο. Μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με την σπιρτάδα του αυτοκινήτου και την όλη οδηγική αίσθηση.

Δεν γνωρίσω σχετικά με την αξιοπιστία και τον χρόνο ζωής και δεν γνωρίζω το κόστος. Πάντως διαβάζοντας από sites στο εξωτερικό οι κριτικές είναι πολύ καλές κι 2 συνάδελφοι μου στο εξωτερικό που έχουν τέτοια με πάνω από 100,000 ορκίζονται σε αυτά.

Μην παρεξηγηθώ, οι αίσθηση του χειροκίνητου έχει άλλες χάρες και αρετές αλλά με το αυτόματο μπορώ να πω ότι νιώθω πάρα πολύ ικανοποιημένος.

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-06-11, 17:07   #13
den sou lew

μετα απο ευρευνα στο ιντερνετ διαβασα οτι ολα γυρω απο το σειριακο ειναι οπως τα ειπα.οικονομικοτερο,ελαχιστα πιο γρηγορο και οπως λενε αξιοπιστο.
αλλα ακριβοτερο κατα 3000-4000 χιλ ευρω στην αποκτηση του και πολυ ακριβο στην διορθωση(αν χαλασει μετα τα 100.000) και ακριβο στην αντικατασταση του.
και μονο το κοστος αγορας απαγορευτικο για μενα!
να δουμε ποτε επιτελους ενοψη 2011 θα θεωρηθει το στεπτρονικ σαν στανταρ στα αυτοκινητα παγκοσμιως μετα απο τοση προδο που εχει γινει σε αλλα πανω στα αυτοκινητα, π.χ. οπως το esp
θα μου πειτε οτι οταν σταματησουν καποιοι φανατικοι να ζητανε χειροκινητα.
παμε ξανα για χειροκινητο λοιπον 6 σχεσεων
13-06-11, 22:54   #14
valvetronic

Το avatar του χρήστη valvetronic

Drives: E46 318ti
Αυτοκίνητο πόλης? Θα μετανιώσεις πικρά αν πάρεις χειροκίνητο...
Το αυτόματο θα αποσβέσει τα χρήματα του...και έχει λιγοτερες φθορές.

Για το παλιό μοντέλο, ουτε να το σκέπτεσαι.
Ο χρήστης valvetronic δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-06-11, 23:07   #15
Lostinspace

Το avatar του χρήστη Lostinspace

Status:
Περιοχή: Around Earth

Drives: E30 318is
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοκίνητο πόλης? Θα μετανιώσεις πικρά αν πάρεις χειροκίνητο...
Το αυτόματο θα αποσβέσει τα χρήματα του...και έχει λιγοτερες φθορές...
Από όσο ξέρω όμως, στην κατανάλωση (εντός πόλης) είναι καλύτερο το χειροκίνητο ή κάνω λάθος;
13-06-11, 23:46   #16
den sou lew

παιδια δεν το θελω για αυτοκινητο 'πολης' αποκλειστικα.αν διαβασατε απο την αρχη μενω σε ανατολικη της θεσσαλονικης που ναι μεν θεωρειται πολη αλλα εχει διαδρομες που πιανω και 80 .για να καταλαβετε ειναι 10χιλ διαδρομη, 5 χιλ διαδρομη με ταχυτητα εως 50 και 5 με ταχυτητα εως και 80-90.μεσα στηνπολη -κεντρο λυπαμαι που το λεω αλλα και στην θεσ/νικη πλεον μονο με λεωφορειο (και μετρο καποτε,χαχαχα). με το εφισεντ νταιναμικς θα ειναι καλη η καταναλωση μου.
παντως για στεπτρονικ(που θεωρω οτι ειναι το ιδεωδες για ενα συγχρονο αυτοκινητο) αν αυτες ειναι οι τιμες(αν ξερει καποιος να μας πει) αυτη την στιγμη ειναι απαγορευτικες για μενα.
εδω οι πωλητες μου λενε να δωσω τοσα και να παρω την τωρινη 3αρα που ερχεται στα ιδια χρηματα με ενα σειριακο και ενω μαρεσει πολυ δεν μπορω. αφηστε που αυτη μαλλον εχει παραπανω εξοδα σε σερβις και καταναλωση αποτι μουπαν.
τωρα εγω ξαναθετω το ερωτημα αραγε αφου ολοι μου λετε να μην παρω το παλιο γιατι η μπεμβε εχει ξεπουλησει τους ασσους της εδω και 4 μηνες ενω ολοι ξεραν οτι θαρθει καινουριος και πιο δυνατος?
αυτο που λες για την καταναλωση του σειριακου οι αποψεις διηστανται οπου εχω διαβασει.
παντως μεσα στο σαιτ της μπεμβε στον τιμοκαταλογο εκει που εχει co2 αναφερει τιμες με χειροκινητο και με αυτοματο.
στο αυτοματο οι τιμες του ειναι 15 πανω!!
14-06-11, 12:37   #17
den sou lew

ειχα μια επικοινωνια σημερα με αντιπροσωπο και εκανα μια ευρευνα αγορας με πληρη αναλυση .ειπωθηκαν τα εξης

οσον αφορα τον νεο ασσο οι τιμοκαταλογοι θα ερθουν στις 2 επομενες εβδομαδες,μαλιστα αυτην την εβδομαδα εχουν συνταντηση οπου μεταξυ αλλων θα μιλησουν και γιαυτο.θα ειναι σιγουρα πιο ακριβος και με ρωτησε την γνωμη μου για το σχημα του και τι εντυπωσεις μου αφησε.φυσικα αφου του ειπα συμφωνησε μαζι μου και για το σημειο που ενωνεται η μασκα με τα φωτα και για το πισω μερος-φωτα.
οσον αφορα την αγορα του τωρινου ασσου μου ειπε οτι-
σε περιπτωση ανταλλαγης του παλιου ασσου μετα απο 5 χρονια ,συμφωνα με οτι ισχυει τωρα και αγορας του φεισλιφτ του νεου η τιμη του θα ειναι -50% .
δεν υπαρχουν πολλοι διαθεσιμοι ασσοι τωρα(ειναι αληθεια εκανα ερευνα παντου) και απο αυτους που υπαρχουν βρηκα τα εξης ετοιμοπαραδοτα σε λευκο χρωμα που μου αρεσει
3θυρο ολοασπρο με αστεροειδεις ακτινες 17αρες,προβολεις ομιχλης, ,δερματινα τιμονι πολλαπλων και επιλογεα ,απλο αιρ κοντισιον,τεμπελη,σαλονι μαυρο απλο χωρις αισθητηρες φωτων-βροχης και με πακετο αποθηκευτικων.πακετο αντβανταζ λεγεται.
5θυρο λευκο (οχι ολολευκο με μαυρες γραμμες στους προφυλακτηρες),ζαντες τις οικονομικες που υπαρχουν(αλουμινιου),προβολεις ομιχλης,απλο τιμονι και επιλογεα οχι πολλαπλων και δερματινο,απλο αιρκοσιον,αισθητηρες δεν θυμαμαι,τεμπελη.εδω ρωτησα αν μπει τιμονι πολλαπλων απο ποσο παει κει μου λεει οταν μπαινει απο εδω σαν ανταλλακτικο περιπου 1500.σαλονι νετγορκ ανθρακι/μαυρο.
και οι 2 εκδοσεις κανουν 20000.
επισης μια 3αρα ασπρη 316 με ολα αυτα που εχει και ενας ασσος με σπορ τιμονι 24000.
το θεμα ειναι οτι τα στοκ σε ασσους τελειωνουν και δεν ξερω αν μπορω οπως ειπα να περιμενω ως τον αυγουστο για να συγκρινω με τον νεο γιατι τελειωνουν.
επειτα μου ειπε οτι στοκ σε ασσους δεν θα ξαναφερουν, μονο παραγγελιες.και η τιμη του με παραγγελια σε 3θυρο, γιατι 5θυρο εκλεισε το εργοστασιο για να βγαλει τον επερχομενο νεο, ειναι 23.500.δλδ +3500 απο το στοκ.
θα ηθελα την γνωμη σας δεδομενου παντα οτι ειμαι για αγορα μεχρι 22000 ευρω.
14-06-11, 16:47   #18
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο den sou lew Εμφάνιση μηνυμάτων
1. αυτο να σου πω την αληθεια το σκεφτομαι παρα πολυ και θαθελα να το κουβεντιασω μαζι σας αν εχετε καποιοι εμπειρια και γνωση απο σειριακα κιβωτια και ειδικα μπεμβε.

2. απο βλαβες τι λενε τα σειριακα της μπεμπας? σε αλλες μαρκες εχω ακουσει αν χαλασουν μεχρι και 4000 για καινουριο.ισχυει αυτο, ειναι αξιοπιστα,καθε ποτε αλλαζουν?
1. Είναι κορυφαία. Εξαιρετική λειτουργία τόσο αυτόματη όσο και χειροκίνητη. Δεν θα το μετανοιώσεις.

2. Εάν δεν κάνει καμιά ματσακωνιά, δεν παιθαίνουν τίποτα...θα κρατήσουν πολύ περισσότερο από το υπόλοιπο αυτοκίνητο. Μόνο προσοχή, άσχετα με το τι λένε στις αντιρπσωπείες, να αλλάζεις λάδια και φίλτρο στο κιβώτιο κάθε 100.000χλμ.

Εάν πάθει ζημιά, άστο καλύτερα. Επίσημα ΔΕΝ επισκευάζεται (υπάρχει όμως άνθρωπος στην Ελλάδα που τα φτιάχνει...επίσημως επισκευαστής της ZF), οπότε μιλάμε για 4-5.000 Ευρώ για αγορά καινούργιου.
15-06-11, 18:52   #19
den sou lew

μαυτες τις τιμες 25000-26000 που βλεπω απο καποια θρεντς για τον νεο ασσο αρχικη στις αλλες χωρες ,αρχιζει ολο και περισσοτερο να απομακρυνεται η ιδεα αποκτησης του.
το μονο που με καραταει ακομα ειναι αν κανουν καμια καλη προσφορα για τους πρωτους πελατες αλλιως παω για τον παλιο.
αραγε να περιμενω ακομα?
15-06-11, 19:55   #20
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο den sou lew Εμφάνιση μηνυμάτων
μαυτες τις τιμες 25000-26000 που βλεπω απο καποια θρεντς για τον νεο ασσο αρχικη στις αλλες χωρες ,αρχιζει ολο και περισσοτερο να απομακρυνεται η ιδεα αποκτησης του.
το μονο που με καραταει ακομα ειναι αν κανουν καμια καλη προσφορα για τους πρωτους πελατες αλλιως παω για τον παλιο.
αραγε να περιμενω ακομα?
Συνηθως καλες προσφορες κανουν για τους τελευταιους πελατες απερχομενων μοντελων παρα για τους πρωτους πελατες ολοκαινουριων. Φαντασου εγω οταν το παρηγγειλα που ηταν απ τα πρωτα που παραγγελθηκαν στη Γερμανια κατα συνεπεια και...στον κοσμο, δεν μου κανανε δωρο ουτε τα πατακια, ποσο δε να μου αναφερουν καν για προσφορα!

Στην τιμη επισης να συνυπολογιζεις και τι ακριβως εξοπλισμο θελεις γιατι πχ αν θες εργοστασιακα παντα, ξενον, ή cruise control ή αυτοματο κλιματισμο, PDC κλπ κλπ, που δεν τα εχει το πακετο που πουλανε, ειτε θα πρεπει να πας σε πιο πλουσιο πακετο εξοπλισμου, ειτε να τα παραγγειλεις εξτρα εξοπλισμο που θα τραβηξουν την τιμη προς τα επανω σιγουρα.

Παντως προσωπικα, και χωρις παρεξηγηση, τα λεφτα που διαθετεις για ενα ολοκαινουριο μοντελο BMW, και με εναν ικανοποιητικο εξοπλισμο μου φαινονται λιγα. Εκτος κι αν εισαγουν αμαξια με σιδερενιες ζαντες με τασια και γρυλους στα πισω παραθυρα, χωρις προβολεις ομιχλης κλπ και τα κοστολογησουν γυρω στα 20 χιλιάρικα αν και ουτε αυτο το βλεπω να γινεται. Δες και συγκρινε τιμες και απο ανταγωνιστικα μοντελα. Ενα καλο μικρομεσαιο οπως ενα Golf ή μια Giullieta παει εκει γυρω στα 25.000 και βαλε με καλο εξοπλισμο. Δε θελω να σε απογοητευσω αλλα 22.000 ακουγονται λιγα για τη νεα σειρα 1.

Bookmarks

Tags
αυτοκινητο, πολη, προβλημα, προβληματα, κυβικα, θεσσαλονικη, τιμονι, τιμες, επιδοσεις, φωτογραφιες, χρωμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές