υποψηφιος αγοραστης ασσου - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 1 » υποψηφιος αγοραστης ασσου

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-06-11, 11:40   #21
den sou lew

Status: Banned

Drives: F20 116i
φιλε γιαννη το θεμα ετσι οπως το εθεσα απο την αρχη ,αν το ειδες ειναι για μενα χρηματικο περισσοτερο και οχι ποιοτικο, δ.λδ. απο την αρχη ειπα τι με συμφερει να κανω και μετα αν αξιζε η νεα σειρα να κανω μια υπερβαση και να την αποκτησω.
εγω και να ειχα τα παραπανω χρηματα δεν θα τα εδινα για την νεα σειρα γιατι ειναι υπερτιμημενη,οπως δεν τα εδωσα και οταν βγηκε ο παλιος ο ασσος οταν βγηκε και τωρα ειναι 8.000 κατω.
απλα ειπα να ρωτησω εσας που ασχολειστε πιο ειδικα με τις μπεμπες για να αποφασισω.
και οπως ειπε και καπιος , οτι αν η τιμη παει 30000με τα αναγκαια εξτρα που βαζει ενας,τοτε 30 θα πουλησουν ολα και ολα και αυτα θα ειναι απο παλαιους που κανουν ανανεωση οπως ειπες.δεν μπορω να φανταστω καπιος να δινει τοσα ενω οπως ειπες και εσυ υπαρχουν και αλλες λυσεις το ιδιο φρεσκες με 6-7000 λιγοτερα.
μαλλον παρτυ θα κανουν οι αλλες μαρκες!!!
εγω υπολογιζα να βγαλουν ενα αξιοπρεπες πακετο εξοπλισμου γυρω στα 25-26000 και με την αποσυρση να κατεβει -1450 τοτε και εφοσον αξιζει παντα να εκανα την υπερβαση,ακουγοντας τις γνωμες ολων σας βεβαια και εχοντας και την δικη μου αποψη.αλλα με αγορα μεμονομενων εξτρα δεν το σκεφτομαι..
οσον αφορα για τις αλλες επιλογες,ιταλικο δεν ξαναπαιρνω γιατι βαριεμαι τα συνεχη πηγαινελα στα συνεργεια.χαλια συναρμολογηση,χαλια ηλεκτρικα,πολλα λαδια,τριξιματα.δεν λεω ολα τα νεα αυτοκινητα χαλανε αλλα ιταλικα δεν ξαναπαιρνω και εχω μεγαααααααλη εμπειρια γιατι καθε φορα ακουγα που λεγανε ...ε τωρα δεν τα κανουν οπως παλια ,ειναι αλλιως φτιαγμενα με γερμανικη ποιοτητα. και την ξαναπαταγα
γιατι λοιπον να μην παρω και εγω μια φορα κατευθειαν τη γερμανικη ποιοτητα?
ιαπωνεζικο δεν παιρνω γιατι εχουν πιο ακριβα ανταλλακτικα και να σου πω ,επειδη ειναι και θεμα αισθητικης η αγορα ενος αυτοκινητου δεν μου αρεσουν.
για το γκολφ εχεις δικιο, ειναι πιο φτηνο και ειναι η δευτερη επιλογη μου μιας και το αουντι σε τιμες ειναι πολυ πιο ψηλα.
ομως επειδη εμενα οπως ειπα μου αρεσει η μπεμπα 1 και δεν ειχα ποτε και επαθα πλακα οταν την οδηγησα,εστω και με αυτα τα γκαζια και ειναι και απωθημενο και εχει την ιδια τιμη η παλια με ενα γκολφ γιατι να μην παρω την μπεμπα?
επισης αν ειναι να παρω ενα αυτοκινητο ομορφο αλλα να μην με νοιαζουν τα γκαζια δινω το παραπανω και παιρνω την 316 με καλο εξοπλισμο στα 24000.γιατι καποιους τους νοιαζει και περισοτερο η ανεση ,η οδηγικη απολαυση περισοτερο απο τα γκαζια.
Ο χρήστης den sou lew δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-06-11, 15:45   #22
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
η γνωμη μου ειναι να περιμενεις 1-2 μηνες... μολις ερθει η νεα σειρα 1 πας αντιπροσωπεια κ σου λεει τιμη με ή χωρις καποιο πακετο εξοπλισμου ,συγκρινεις τι παιζει εκεινη την περιοδο απο την παλια σειρα 1 κ με τι εξοπλισμο κ αναλόγως κρινεις κ αγοραζεις αυτο που σου αρεσει κ σε βολευει στην τιμη!!!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-06-11, 16:24   #23
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Θα συμφωνησω απολυτα με τον Alex747. Περιμενε λιγους μηνες, ασε να ρθει εδω το μοντελο, να δεις τελικα που θα καταληξουν οι εδω αντιπροσωποι με τιμες, εξοπλισμους κλπ και μετα αποφασιζεις.
Επισης συμφωνω σε ολα οσα εγραψες. Για τα Ιταλικα που λες δεν εχω καμια εμπειρια αλλα ετυχε κι εκανα ενα τεστ ντραιβ τη Giulietta και μ αρεσε παρα πολυ σα συνολο. Τωρα το ποσο αξιοπιστο ειναι δεν εχω ιδεα. Το Golf το θεωρω πολυ καλο αυτοκινητο αλλα πολυ...ουδετερο, το Α3 οπως ειπες παιζει στις ιδιες τιμες με την 116, δηλαδη ακριβο, Γιαπωνεζους ουτε εγω πολυγουσταρω οπτικα ασε οτι και τα περισσοτερα πλεον μονο Γιαπωνεζικα δεν ειναι, Τουρκικα, Εγγλεζικα, Μεξικανικα ειναι σχεδον ολα στην κατηγορια!
Επισης σε καταλαβαινω για την αισθηση με την οδηγηση που λες, φαντασου εγω δε το χα οδηγησει καν οταν το παρηγγειλα, οταν το παρελαβα και εκανα τα πρωτα χιλομετρα ξετρελαθηκα! Την πρωτη μερα μονο εκανα 1100χμ σερι!(χωρις πλακα!) και στο τελος οταν εφτασα στον προορισμο μου κομματια δεν ηθελα να κατεβω απ τα αμαξι!

Οπως και να χει ή κανεις υπομονη λιγο καιρο και βλεπεις πως εισαι οικονομικα κι αν σε παιρνει αλλιως αν βιαζεσαι κανε τους κανα καλο παζαρι και παρε μια 116 απ τις τελευταιες αυτης της σειρας που υπαρχει τωρα.
16-06-11, 17:36   #24
den sou lew

παιδια και εγω αν δειτε πιο πανω αυτης της αποψης ειμαι.
απλα κανοντας την ερευνα οπως διαβασατε ειδα οτι ηδη εχουν μεινει σε 3 νομους 10 ασπρα (μαρεσει πολυ το λευκο).
αραγε μετα απο 2μηνες τι επιλογες θαχω σε λευκο? αυτο φοβαμαι μην ακουσουν και αλλοι σαν εμενα που εχουν τον ιδιο φοβο ,για τις τιμες που θαβγουν σε λιγες μερες οτι ειναι υπερβολικα ψηλα και πανε και ψωνισουν.
αλλιως δεν με νοιαζει να περιμενω.παντως μαλλον θα δω τις τιμες που θα βγουν αποτι ξερω μεχρι την αλλη εβδομαδα και μαλλον θα αποφασισω μαυτο το κριτηριο και οχι το ποσο σπουδαιο ειναι απο κοντα.
στο κατω κατω το κανω ανταλλαγη με ενα φεισλιφτ που θα βγει σε 5 χρονια ,που θαχουν πεσει οι τιμες.
αλλα για τις επισημες τιμες τωρα, θα περιμενω.
πιστεψε με για την αλφα -αλλαξε ο μανολιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως,τα ιδια λεμε καθε φορα που βγαινει μια μαματη αλφα και μετα τρεχεις συνεχεια.τουλαχιστον οι αλφιστι το παραδεχονται αλλα δεν τους νοιαζει ελεω μαματης -παλια οχι τωρα-νευρικης οδηγικης συμπεριφορας.
αυτο που εκανες με την μπεμπα σου μολις ηρθε πολυ αστειο ρε φιλε!!!! χαχαχα!!! τελειοςςςςςς
αρα με καταλαβαινεις ποσο ανυπομονω να την ξαναοδηγησω!!!!!!
16-06-11, 18:12   #25
den sou lew

παρεπιπτοντως απο μικρος το αγαπημενο μου αυτοκινητο ειναι η 5αρα, ολες οι 5αρες με εξαιρεση ισως την προηγουμενη...
16-06-11, 18:28   #26
stavros116i

Το avatar του χρήστη stavros116i

Status:
Περιοχή: πλεον Λαρισα

Drives: Ε81 116i
αδερφε θα στο ξαναπω,γνωμη μου, περιμενε να ερθει το καινουργιο μοντελο
θα το γουσταρεις ακομα πιο πολυ σε σχεση με το τωρινο
πιστεψεμε εγω το μετανιωσα που δεν πηρα την 118i
16-06-11, 18:35   #27
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο den sou lew Εμφάνιση μηνυμάτων
παρεπιπτοντως απο μικρος το αγαπημενο μου αυτοκινητο ειναι η 5αρα, ολες οι 5αρες με εξαιρεση ισως την προηγουμενη...
Η καινούργια 5άρα είναι εξαιρετική πάντως.
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-06-11, 20:12   #28
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
απλα κανοντας την ερευνα οπως διαβασατε ειδα οτι ηδη εχουν μεινει σε 3 νομους 10 ασπρα (μαρεσει πολυ το λευκο).
αραγε μετα απο 2μηνες τι επιλογες θαχω σε λευκο? αυτο φοβαμαι μην ακουσουν και αλλοι σαν εμενα που εχουν τον ιδιο φοβο ,για τις τιμες που θαβγουν σε λιγες μερες οτι ειναι υπερβολικα ψηλα και πανε και ψωνισουν.
αλλιως δεν με νοιαζει να περιμενω.παντως μαλλον θα δω τις τιμες που θα βγουν αποτι ξερω μεχρι την αλλη εβδομαδα και μαλλον θα αποφασισω μαυτο το κριτηριο και οχι το ποσο σπουδαιο ειναι απο κοντα.
στο κατω κατω το κανω ανταλλαγη με ενα φεισλιφτ που θα βγει σε 5 χρονια ,που θαχουν πεσει οι τιμες.
πιστεψε με για την αλφα -αλλαξε ο μανολιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως,τα ιδια λεμε καθε φορα που βγαινει μια μαματη αλφα και μετα τρεχεις συνεχεια.τουλαχιστον οι αλφιστι το παραδεχονται αλλα δεν τους νοιαζει ελεω μαματης -παλια οχι τωρα-νευρικης οδηγικης συμπεριφορας.
αυτο που εκανες με την μπεμπα σου μολις ηρθε πολυ αστειο ρε φιλε!!!! χαχαχα!!! τελειοςςςςςς

Επειδη οι καιροι ειναι ζορικοι ειδικα αυτες τις μερες πιστευω πως δεν ειναι και πολυς κοσμος που καιγεται να αγορασει γρηγορα ντε και καλα μια λευκη 116 και πιο πολυ ενος μοντελου που ειναι ηδη τελειωμενο. Η υπομονη ειναι αρετη, πιστεψε με δε θ αρχισουν να τρεχουν στις αντιπροσωπειες να προλαβουν ενα απ τα τελευταια κομματια της παλιας 1 οταν μαθουν τις τιμες της νεας σειρας. Ισα ισα που πιστευω πως θα τους μεινουν στοκ αμαξια και θα τα βγαλουν στο σκοτωμα οι αντιπροσωποι με φοβερες προσφορες και δωρακια για να τα σπρωξουν.

Οσο γι αυτο που εκανα οταν το πρωτοπηρα...δε μου το φερανε, πηγα ο ιδιος στο Μοναχο και το πηρα! Και ηταν απολαυση και το τελευταιο χιλιομετρο οδηγησης , κι ας μη το ειχα ξαναοδηγησει κι ας το οδηγουσα εκεινα τα πρωτα χιλιομετρα σε χιονισμενες Autobahn, πολυ φυλαγμενος και φοβισμενος αλλα ταυτοχρονα πολυ ενθουσιασμενος!
17-06-11, 14:19   #29
ggeo

Το avatar του χρήστη ggeo

Περιοχή: Thessaloniki

Drives: E83 X3
Παράθεση:
Φίλε dev sw lew παραθέτω τις πωλήσεις του μοντέλου για το 2011:

1-5/2011 397 αυτοκίνητα (3,53% της κατηγορίας) 5/2011 52 αυτοκίνητα (2,2% της κατηγορίας).

Η δική μου γνώμη είναι ότι εάν φεύγουν 50 αυτοκίνητα το μήνα και εσύ περιμένεις 1-2 μήνες για την καινούρια και η τιμή της είναι εκτός του budget σου, τότε δεν θα βρίσκεις αυτοκίνητο (τουλάχιστον όπως το θέλεις) και έτσι θα αναγκαστείς:

1. Ή να πάρεις έναν παλιό Άσσο υπο-εξοπλισμένο (Δεν θα το πρότεινα με τίποτε)
2. Να πάρεις έναν παλιό Άσσο υπερ-εξοπλισμένο (πληρώνοντας εξοπλισμό που δεν θα τον θέλεις).
3. Να πάρεις έναν νέο Άσσο υπο-εξοπλισμένο (Επίσης δεν θα το πρότεινα).
4. Να πάρεις έναν νέο Άσσο εξοπλισμένο έτσι όπως τον θέλεις (αλλά υπερβαίνοντας το budget σου).

Φυσικά είναι θέμα δικών σου προτεραιοτήτων. Εάν ήμουν εγώ στη θέση σου θα αγόραζα τώρα για να μην το μετανιώσω μετά.

Εγώ πήρα το Μάρτιο το απερχόμενο μοντέλο της X3, εξοπλισμένο όπως το ήθελα στα 37.000 (με απόσυρση) και το νέο ξεκινάει από τα 52.000 (χωρίς απόσυρση) γυμνό (πετρέλαιο βέβαια) και αν βάλεις έστω και bluetooth τρώει 9.000 φόρο πολυτελείας.
Συμφωνώ ότι το καινούριο είναι καλύτερο αυτοκίνητο, όμως πίστεψέ με και το προηγούμενο μοντέλο μου έχει προσφέρει απόλυτη οδηγική ευχαρίστηση.

Σε κάθε περίπτωση η διαδικασία και ο προβληματισμός της επιλογής είναι ένας πολύ ευχάριστος πονοκέφαλος.

Καλή επιλογή!
Ο χρήστης ggeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-06-11, 15:31   #30
stavros116i

Το avatar του χρήστη stavros116i

Status:
Περιοχή: πλεον Λαρισα

Drives: Ε81 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ggeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν ήμουν εγώ στη θέση σου θα αγόραζα τώρα για να μην το μετανιώσω μετά.
αδερφε συμφωνω με το σκεπτικο σου αλλα με τα λεφτα που διαθετει το παιδι και τον παλιο ασσο να παρει, παλι υπο-εξοπλισμενο θα ειναι και η βασικη εκδοση αν δεν κανω λαθος εχει 23χιλιαρικα!
απλα δεν καταλαβαινω τον λογο που εσυ δεν θα το μετανιωνες?ακομα και στα φραγκα χαμενος βγαινεις εκτος και αν μιλαμε για μεταχειρισμενο!

Bookmarks

Tags
αυτοκινητο, πολη, προβλημα, προβληματα, κυβικα, θεσσαλονικη, τιμονι, τιμες, επιδοσεις, φωτογραφιες, χρωμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές