Περιποίηση:Teflon,Ceramic Coat, Nanotech - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
04-10-10, 16:57   #11
318cabrio

Το avatar του χρήστη 318cabrio

Drives: E46 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos320si Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς η δική του διαδικασία είναι πιο σωστή από ένα απλό σπρέι υγρού στο τελείωμα που ρίχνουν επάνω στο αυτοκίνητο στο πλυντήριο, το οποίο βεβαίως να πω ότι κρατάει 3-4 πλυσίματα μετά. Το νερό γλιστράει ακόμα.

Το ceramic coat το έχω ακούσει, αλλά είναι ακριβό. Πρακτικά προστατεύει το αυτοκίνητο από τα πάντα. Λειτουργεί σαν ασπίδα. Είναι πολύ καλό, άλλωστε γιαυτό κάνει και τόσο.

Αλλά μπορεί να μας πει και ο ίδιος.
Ακριβως φιλε μου!Η διαδικασια που αναφερω εγω δεν εχει καμια σχεση με απλο σπρευ που απλα ψεκαζουμε στο τελος του εκαστοτε πλυσιματος.Τωρα οσο αφορα το Ceramic-coat ειναι υγρο κεραμικο που ξεκινησε απο τα εργαστηρια της Νασα και εφαρμοστηκε κατα κορων στους δορυφορους και υστερα απο πολλες μελετες και εφαρμογες αγορασε το προιον κατα αποκλειστικοτητα η Williams οι οποια με την σειρα της πριν το διαθεση σε κυκλοφορια στην αγορα το τεσταρησε σε ακραιες συνθηκες πανω στα οχηματα της.Το ceramic-coat λοιπον ειναι υγρη κεραμικη προστασια η οποια ειναι διαφανη και δεν αλλοιωνει την οψη της επιφανειας που θα εφαρμοστει ενω αντιθετα την προστατευει για αρκετο χρονικο διαστημα απο διαφορες ζημιες.Εχει σαν ιδιοτητα να σκληραινει την ειδη υπαρχουσα επιφανεια που θα εφαρμοστη και παραλληλα να μην επιτρεπει να ισχωρησει τιποτα σε αυτην.Γι αυτο το λογο μας προστατευει απο της υπεριωδεις ακτινες μειωνοντας την θερμοκρασια κατα 2με3 βαθμους,δεν κολλαει τιποτα στην επιφανεια οπως για π.χ το ρετσινι των δεντρων,δεν μας κανουν ζημια διαφορα χημικα ή οξεα,δεν κρυσταλοποιουνται τα αλλατα,δεν μας κανει οξειδωση απο περιττωματα πουλιων,δεν δημιουργουνται αραχνες ή μικρογρατζουνιες(εδω να αναφερω οτι μας δινει εγγυηση μεχρι 600 πλυσιματα σε βουρτσες).Παραλληλα μας παρεχει για ολα αυτα γραπτη εγγυηση 5 ετων.Τωρα οσο αφορα το κοστος ας υπολογιση ο καθενας μας ποσα χρηματα θα χρειαστει σε βαθος μιας πενταετιας για να εχει σε αριστη κατασταση το αυτ/το του υπολογιζωντας γυαλισματα-κερωματα και μετα θα δουμε οτι το κοστος ειναι χαμηλο μιας και το ceramic-coat δεν χρειαζεται καμια συντηρηση για 5 χρονια συν οτι μας γλιτωνει πολλα χρηματα ακομα και απο πλυσιματα μιας και επιμεικυνουμε το χρονο πλησης του αυτ/του μιας και δυσκολα κολλαει κατι επανω του και ολα αυτα με ενα κοστος κοτι λιγοτερο απο 300e αν δειτε και την προσφορα για το φορουμ.Ελπιζω να σας ελυσα καποιες αποριες και για οτι αλλο χρειαστειτε ειμαι στην διαθεση σας και εγω και η επιχειρηση μου οτι ωρα και να ειναι!!!
Ο χρήστης 318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-10-10, 17:10   #12
318cabrio

Ξεχασα να αναφερω οτι το ceramic-coat μας σφραγιζει την εκαστοτε επιφανεια οπως ακριβως ειναι και διατηρη αυτο το αποτελεσμα αναλλοιωτο για 5 χρονια.Αρα καταλαβαινουμε ολοι οτι ενδικνυτε για αυτ/τα σε πολυ καλη κατασταση ή μετα απο ολικη περιποιηση στο εξωτερικο οποτε για 5 χρονια ξενοιαζουμε και μετα απο μια πενταετια ξανακανουμε μια εφαρμογη με το συγκεκριμενο υλικο.Αλλο σημαντικο γεγονος παλι ειναι οτι η εγγυηση μπορει να μεταβιβασθει αλλα και να αναγνωριστη απο της ασφαλιστικες εταιρειες σε περιπτωση ατυχηματος!!
04-10-10, 17:59   #13
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Το ceramic coat με ψήνει να σου πω την αλήθεια να το κάνω στο δικό μου.

Η προσφορά σου (335€ -15% = 285€) είναι αρκετά καλή οφείλω να ομολογήσω.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-10-10, 18:02   #14
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
H τιμη που εχεις δωσει αφορα αμαξωματα BMW , η σε μικροτερα οχηματα ειναι και χαμηλοτερη η τιμη?
04-10-10, 20:53   #15
318cabrio

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos320si Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ceramic coat με ψήνει να σου πω την αλήθεια να το κάνω στο δικό μου.

Η προσφορά σου (335€ -15% = 285€) είναι αρκετά καλή οφείλω να ομολογήσω.
Φιλε Νικο αν μου επιτρεπεις να σου πω την γνωμη μου εγω αν αγαπαγα το αυτ/το μου και ηθελα να του κανω ενα δωρο θα του εκανα το ceramic-coat.Οσο για την προσφορα στο θεμα της τιμης νομιζω οτι ειναι μια απο της χαμηλοτερες που κυκλοφορουν στην αγορα και μπορει ευκολα να το διαπιστωσει καποιος!
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
H τιμη που εχεις δωσει αφορα αμαξωματα BMW , η σε μικροτερα οχηματα ειναι και χαμηλοτερη η τιμη?
Φιλε μου Πανο θα σου απαντησω ως εξης και τα συμπερασματα στο τελος δικα σου.Η εταιρεια εχει προσδιορησει μια minimum τιμη διαθεσης του προιοντος στην αγορα και απο εκει και περα ο καθε επαγγελματιας το παρεχει οσο θελει οχι ομως κατω απο αυτη που οριζει η εταιρεια.Εγω λοιπον υστερα απο συνεννοηση με την εταιρεια καταφερα να εχω καποια εκπτωση και με την σειρα μου, θεωρησα καλο λαμβανοντας υποψιν και την δυσκολη περιοδο που περναμε ολοι μας,να την διαθεσω στους επισκεπτες της επιχειρησης μου σκεφτομενος πρωτα ως καταναλωτης και μετα σαν επαγγελματιας.Η τιμη αυτη λοιπον αφορα ολα τα αυτ/τα εκτος απο τα μεγαλα τζιπ που εκει εχουμε μια μικρη ανοδο της.Εξαλλου για το καθε αυτ/το που το εφαρμοζουμε χρησιμοποιειται ενα κιτ που εχει αριθμο παραγωγης ο οποιος αναγραφεται στην εγγυηση που παραλαμβανουμε μετα την εφαρμογη!Και τελος να αναφερω οτι αυτη η τιμη ισχυει για ολα τα αυτ/τα που εχουν τα μελη και αναγνωστες του φορουμ στην οικογενεια τους!!!
04-10-10, 21:06   #16
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Να σε ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου κάτι: Πριν εφαρμοστεί το Ceramic Coat δεν θα πρέπει να προηγηθεί γυάλισμα όλων των μεταλλικών επιφανειών του αυτοκινήτου ώστε να εξαλειφθούν οι μικρογρατζουνιές και τα φαινόμενα αράχνης?
04-10-10, 21:21   #17
318cabrio

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου κάτι: Πριν εφαρμοστεί το Ceramic Coat δεν θα πρέπει να προηγηθεί γυάλισμα όλων των μεταλλικών επιφανειών του αυτοκινήτου ώστε να εξαλειφθούν οι μικρογρατζουνιές και τα φαινόμενα αράχνης?
Ασφαλως φιλε μου και θα πρεπει να προηγηθει πρωτα γυαλισμα αν ειναι πολυ ταλαιπωρημενες οι μεταλλικες επιφανειες και στην συνεχεια να σφραγιστουν με το ceramic-coat.Οπως εχω αναφερει το ceramic-coat σφραγιζει της επιφανειες στην εκαστοτε κατασταση που βρισκονται.Το σημαντικο ομως πλεονεκτημα του ειναι οτι αφου εφαρμοστει δεν ξαναχρειαζονται γυαλισμα αλλα και ουτε καποια συντηρηση για 5 χρονια και μετα την 5ετια δεν ξανακανουμε την διαδικασια του γυαλισματος οποτε καταλαβαινεις οτι δεν χρειαζεται να πληγωσουμε ξανα το βερνικι τους μιας και με το γυαλισμα για να εξαφανισουμε μικρογρατζουνιες ή το φαινομενο της αραχνης κατεβαζουμε εστω και ενα ελαχιστο το βερνικι τους!Και εκτος απο αυτο γλιτωνουμε και καποιο σημαντικο χρηματικο ποσο που θα δαπανουσαμε ολα αυτα τα χρονια για ενδιαμεσα κερωματα,τεφλον.κ.α για συντηρηση του γυαλισματος!!
04-10-10, 21:23   #18
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 318cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τιμη αυτη λοιπον αφορα ολα τα αυτ/τα εκτος απο τα μεγαλα τζιπ που εκει εχουμε μια μικρη ανοδο της.

Εγώ δεν είμαι SUV, αλλά παίζω με Range Rover στο μέγεθος τι τιμούλα έχω?
Γιατί έχω ένα δώρο Χριστουγέννων που έρχεται
04-10-10, 21:38   #19
318cabrio

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν είμαι SUV, αλλά παίζω με Range Rover στο μέγεθος τι τιμούλα έχω?
Γιατί έχω ένα δώρο Χριστουγέννων που έρχεται
Μη φανταστεις οτι θα εχεις τρελη διαφορα στην τιμη αλλα το καλυτερο θα ηταν αν σε εβγαζε ο δρομος σου απο το καταστημα μου να μου το εφερνες να το δω και να σου πω ακριβως την τιμη.
04-10-10, 22:21   #20
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Σήμερα παρέλαβα το αμάξι μου αφού έγινε γυάλισμα, αφαίρεση αράχνης και μετά περάστηκε με ceramic.
Εντάξει το αμάξι είναι λες και βγήκε από την βιτρίνα στον Σπανό ώς προς την γυαλάδα-υφή της βαφής.
Υποτίθεται ότι προστατεύει από διάφορες κακουχίες(κουτσουλιές, άλατα κτλπ) κάτι που δεν το πολυπιστεύω βέβαια, αλλά θα δείξει ο χρόνος...

Αυτό που μένει είναι να περάσει λίγος καιρός ώστε να φανεί αν αξίζει τα χρήματά του, αλλά και να δούμε την περιβόητη εγγύηση στης apahellas που το εισάγει. Γιατί στα λόγια όλοι καλοί είναι...όταν αρχίσουν τα προβλήματα, τότε φαίνονται τα σωστά προϊόντα-υπηρεσίες.
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
γυαλισμα, ceramic coat, προστασια χρωματος, νανοτεχνολογία, μεταλλικο χρωμα, teflon, Williams ceramic coat, χρωμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές