Σειρά C 600 sport και GT - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρες Μοτοσυκλετας Σειρες Μοτοσυκλετων ΒΜW

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
21-08-12, 09:24   #1
litsos69

Το avatar του χρήστη litsos69

Status:
Περιοχή: chania crete

Drives: E92 M3
Σειρά C 600 sport και GT

Tην περασμένη Παρασκευή βρέθηκα στην εδώ αντιπροσωπία για έκδοση κάρτας καυσαερίων στο αμάξι μου. Μιλώντας με το ιδιοκτήτη της Bmw Χανίων κ. Μυλωνάκη μου πρότεινε να δοκιμάσω το νέο Μaxi Scooter της εταιρίας.

Για να πω την καθαρή αλήθεια είχα στηθεί και το κοιτούσα για κάποια λεπτά. Μου τράβηξε αμέσως την προσοχή, έχοντας υπόψιν μου ότι έχει έλθει το μοντέλο C σε όλες τις αντιπροσωπίες έψαχνα να το βρω.

Με τη πρώτη επαφή το συναίσθημα ήταν εντελώς διαφορετικό από αυτό που περίμενα όντας προκατειλημμένος από της φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο. Η έκδοση sport είναι πανέμορφη. Σε όλες της φωτογραφίες που είχα δει μέχρι σήμερα δεν μου άρεσε καθόλου. Μάλλον λόγο χρωματισμού. Αυτό που έχει η εδώ αντιπροσωπία είναι σε μαύρο χρώμα και είναι τέλειο!
Για το μοντέλο Gt δεν θα αναφερθώ καθόλου. Δεν μου γέμισε το μάτι σε καμία περίπτωση.

Μετά λοιπόν από την πρώτη κουβέντα με τον αντιπρόσωπο μου έγινε η πρόταση για ένα τεστ ντράιβ. Δέχτηκα με χαρά και κατόπιν άρχισε η παρουσίαση από τον υπεύθυνο για τους χώρους και τις λειτουργίες του scooter!

Κάτω από τη σέλα υπάρχει άφθονος χώρος για 2 fullface κράνη ή οτιδήποτε άλλο μεγάλο η μικρό αντικείμενο. Χωράει στην κυριολεξία τα πάντα... Διπλά στο τιμόνι υπάρχουν μικρά ντουλαπάκια με παροχή ρεύματος 12v για φόρτιση κινητού η gps. Εντύπωση κάνει το καντράν που είναι με αναλογικό ταχύμετρο και ψηφιακές ενδείξεις για το b.c. που έχει σχεδόν τα πάντα. Από στιγμιαία κατανάλωση έως και υπολειπόμενα χλμ με την βενζίνη που υπάρχει στο ρεζερβουάρ.Στις πιο πλούσιες εκδώσεις υπάρχει και θερμαινόμενη σέλα και χερούλια(περιττά αξεσουάρ κατά τη γνώμη μου.

Αφού τελειώσαμε την παρουσίαση βγήκαμε στον δρόμο. Η αίσθηση που σου αποδίδει είναι ότι δεν οδηγάς όχημα μεγάλου βάρους αλλά μικρό μηχανάκι με πολύ λιγότερα κιλά από αυτά που πραγματικά έχει. Κάνει ελιγμούς σχεδόν σαν το παπί μου και μέσα στην πόλη δεν σε προβληματίζει καθόλου. Έχοντας cvt σασμάν δεν ταλαιπωρείσαι με αλλαγές ταχυτήτων και η οδήγηση γίνετε παιχνιδάκι.Βγαίνοντας εθνική καταλαβαίνεις ότι οδηγάς μηχανή μεγάλου κυβισμού. έχει τεράστια ροπή που σου επιτρέπει να επιταχύνεις αστραπιαία από το 0 μέχρι 150 - 160 χλμ. Εκεί λοιπόν παρατήρησα και μία μικρή αστάθεια που πιστεύω ότι ήταν πιο πολύ από την αίσθηση της τρεμάμενης ζελατίνας παρά το πλαίσιο. Δηλ πιο πόλι ζορίστηκα εγώ παρά το μηχανάκι....Τα φρένα, άγκυρες και μάλιστα με abs πολύ καλή αίσθηση και τρομακτικό φρενάρισμα παρ όλη την ολισθηρότητα του δρόμου.

Επιστρέφοντας στην αντιπροσωπία ήμουν έτοιμος να προχωρήσω στην αγορά κατευθείαν. Προσγειώθηκα όμως από την τρελή τιμή του μηχανακιού που στην απλή του εκδοσή κοστίζει τελειωμένο 11650 €.... Πόοοο πο αναφώνησα τρομαγμένος. Τι αγοράζουμε αμάξι????

Η τιμή είναι απλησίαστη και για μένα το μοναδικό μειονέκτημα του μηχανακιού. Τα χρήματα είναι πάρα πολλά για scooter την σημερινή εποχή. Έχει ένα πολύ καλό χρηματοδοτικό πρόγραμμα η εταιρία με 3.3% επιτόκιο δίνοντας 33% προκαταβολή 32 δώσεις με το προαναφερθέν επιτόκιο και 33% εξόφληση (ή προκαταβολή για άλλο μηχανάκι ή άλλες 48 δώσεις) που πραγματικά σε δελεάζει αλλά όπως και να το κάνουμε τα 11650 € είναι πάρα πολλά.

Αυτά συμπέρασμα λοιπόν κατα τη γνώμη μου έιναι ότι το μιχανάκι είναι άριστο αλλά με τρελή και εντελός απλισίαστη τιμή. Καλό θα είναι όπιος έιναιλάτρης των μοτοσικλετώ και δη των σκούτερ να το κάνει βόλτα αλλά ως εκεί είναι
Ο χρήστης litsos69 δεν είναι συνδεδεμένος  

22-08-12, 18:35   #2
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Μιλας για αυτο εδω??

22-08-12, 20:49   #3
litsos69

Status:

Ναι ναι αυτό...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Ο χρήστης litsos69 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-08-12, 20:54   #4
giannis 79

Το avatar του χρήστη giannis 79

Drives: Ε87 116i
ωραιο αλλα πανακριβο...και σιγουρα δεν θα πουλησει πουθενα....
23-08-12, 15:45   #5
litsos69

Status:

Σε 15 μέρες εδω έχει πουλήσει ήδη 4.............

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Ο χρήστης litsos69 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-08-12, 18:50   #6
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο litsos69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσγειώθηκα όμως από την τρελή τιμή του μηχανακιού που στην απλή του εκδοσή κοστίζει τελειωμένο 11650 €.... Πόοοο πο αναφώνησα τρομαγμένος. Τι αγοράζουμε αμάξι????
Πόσο;;;;

Δεν πάνε καλά , με 12,000 αγγίζεις μικρομεσαίας κατηγορίας αυτ/το....................
Ο χρήστης angelm3 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-08-12, 19:59   #7
Samaro

Το avatar του χρήστη Samaro

Drives: E90 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο litsos69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 15 μέρες εδω έχει πουλήσει ήδη 4.............
Λεφτά υπάρχουνε !
Ο χρήστης Samaro δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές