Πρόβλημα με πίσω γρανάζι F650 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Μοτοσυκλέτες BMW » Σειρες Μοτοσυκλετας » Σειρές F » Πρόβλημα με πίσω γρανάζι F650

Σειρές F Συζητήσεις για την σειρά F (F GS, F S, F ST, κλπ...)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
24-04-16, 22:00   #1
telis68

Drives: Ν/Α 650
Πρόβλημα με πίσω γρανάζι F650

Καλησπέρα Παιδιά, μήπως ξέρει κανείς να βοηθήσει, το πίσω γρανάζι της μηχανής, Funduro '96, παίζει αρκετά, 'οχι μπροστά πίσω, αλλά μέσα έξω, ο τροχός είναι σταθερός, να πω την αλήθεια, δεν έχω βγάλει καν τον τροχό να ελέγξω, αλλά μάλλον δεν είναι ρουλεμάν τροχού, γιατί είναι σταθερός όπως είπα. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, ευχαριστώ πολύ.
Ο χρήστης telis68 δεν είναι συνδεδεμένος  

25-04-16, 21:57   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Το πίσω γρανάζι κίνησης δεν βιδώνει απευθείας επάνω στο κέντρο της ζάντας αλλά σε κόμπλερ. Το γρανάζι βιδώνει επάνω σε ένα μεταλλικό σώμα το οποίο έχει λοβούς. Αυτοί "κάθονται" στις αντίστοιχες θήκες της ζάντας και στο ενδιάμεσο λοβών και θηκών υπάρχουν ελαστικά "μαξιλαράκια" τα οποία αποσβένουν τις τάσεις της καδένας. Πρακτικά κι εφόσον μεσολαβούν ελαστικοί σύνδεσμοι θα πρέπει να υπάρχει κάποιος τζόγος αλλά μόνο εμπρός-πίσω κι όχι μέσα-έξω.

Βάσει του παραπάνω σχεδίου ανταλλακτικών από την F650, ο πίσω τροχός έχει σαφώς δύο ρουλεμάν κι ένα σετ έχει το γκρουπ γραναζιού-κόμπλερ. Αφού ζάντα και γρανάζι είναι επάνω στον ίδιο άξονα κι ανάμεσα στα μπράτσα του ψαλιδιού τότε δεν πρέπει να υπάρχει τζόγος μέσα-έξω σε κάποιο από τα δύο τμήματα.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να επισκεφτείς ένα συνεργείο για να το δουν ή αν θες να παιδευτείς, να βγάλεις μόνος σου τον πίσω τροχό.. Στο παρακάτω video είναι το "πως" και στα τελευταία sec θα δεις τον τύπο να χωρίζει το γρανάζι-κόμπλερ από τον τροχό.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-04-16, 19:37   #3
telis68

Drives: Ν/Α 650
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ, ούτε μηχανικός να ήσουν, να είσαι καλά!!
Ο χρήστης telis68 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-05-16, 16:06   #4
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Αλλαξε τα λάστιχα του κομπλερ που σου λεει ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ μας ο Γιαννης !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-05-16, 01:35   #5
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
@sv2gww
Γιάννη απλά respect για την ανάλυση.

@nikos bob
Νίκο έχεις πολλές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο και το ξέρουμε όλοι εδώ μέσα που είμαστε τόσο καιρό. Το θέμα είναι πως ο τρόπος που γράφεις δεν και ο καλύτερος. Το παραπάνω σχόλιο δεν σε τιμάει καθόλου (κατ' εμέ) όταν ένα μέλος κάθεται να κάνει μία τέτοια ανάλυση για να βοηθήσει ένα άλλο μέλος. Μόνο ως ειρωνικό μπορώ να το εκλάβω και τίποτα παραπάνω.

Μας έχεις αναφέρει πολλές φορές ότι δεν είσαι καλός με το πληκτρολόγιο και δεν τα πας καλά. To forum είναι ένας χώρος όπου καλός ή κακός αυτό είναι το μέσο και όπως έχει χιλιο-γραφτεί εδώ μέσα είναι και εύκολα παρεξηγήσιμος.

Δεν είμαι από τα άτομα που θα ρίξω ένα ban/warning για προσβολή άλλου χρήστη και τελείωσε. Το forum είναι ανοιχτό για όλους να γράφουν ελεύθερα την γνώμη τους και είμαστε μια μεγάλη παρέα. Σχόλια όπως το παραπάνω δεν αρμόζουν στο ύφος και το ήθος που έχουμε σαν παρέα πρώτα και μετά σαν forum.

Θα σε παρακαλούσα πολύ δημόσια να προσέξεις τον τρόπο που γραφείς σου και επειδή ξέρουμε οι περισσότεροι καθημερινοί χρήστες ότι δεν δέχεσαι κάποια επικοινωνία με pm για τους δικούς σου λόγους όπου τους σέβομαι επίσης, όταν θα ξαναμπείς στο forum και διαβάσεις όλα αυτά που γράφω μπορείς να σχολιάσεις αυτά που σου λέω αν θέλεις. Αν σε ενοχλεί το δημόσιο forum για σχόλια και θέλεις πιο prive, χωρίς να σε διαβάζουν όλοι οι χρήστες παρά μόνο λίγοι χρήστες που κράτησαν ζωντανό αυτόν τον χώρο όταν έκλεισε στο "Συζητήσεις Premium Users" όπου και ανήκεις. Είναι κρίμα να υπάρχουν τέτοιες συμπεριφορές μεταξύ μας.

Φιλικά σαν απλός χρήστης και Κώστας και όχι σαν moderator.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 04-05-16 στις 08:09
Ο χρήστης ms_kostakiss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-05-16, 12:25   #6
sv2gww

Status:

Κωνσταντίνε καλημέρα, Χριστός Ανέστη!
Επέτρεψέ μου μια "σφήνα" και πριν προλάβει να απαντήσει ο Νίκος ώστε να αποφύγουμε μια διένεξη.
Είμαι 3.779.987,45% βέβαιος πως ο δεικτικός τρόπος γραφής του Νίκου κολλάει στο αμέσως προηγούμενο σχόλιο του Τέλη προς εμένα ( το "ούτε μηχανικός να ήσουν") και δεν ήταν ειρωνικό. Όπως γράφεις κι εσύ ο Νίκος μισεί το πληκτρολόγιο με αποτέλεσμα ότι γράφει να αφήνει διαφορετικό μήνυμα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-05-16, 18:29   #7
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Αληθώς ο Κύριος Γιάννη.
Παρακαλώ. Φυσικά μπορείς να κάνεις όσες σφήνες μιας και το σχόλιο που αναφέρομαι πήγαινε σε εσένα.
Όπως φαίνεται και από τον τρόπο γραφής μου παραπάνω δεν έχω σε καμία περίπτωση πρόθεση να δημιουργήσω καμία διένεξη. Ίσα ίσα διάλογο προτείνω γιατί όπως λες ο τρόπος γραφής του Νίκου "ότι γράφει αφήνει διαφορετικό μήνυμα" και μπορεί να ερμηνευθεί με διαφορετικούς τρόπους. Πράγμα που έχει γίνει και άλλες φόρες στο παρελθόν από μέρους μου. Καλός ή κακώς όπως προείπα και παραπάνω ο χώρος αυτός βασίζεται στον γραπτό λόγο όπου και μένει και πρέπει όλοι μας να προσέχουμε πως γράφουμε. Προσωπικά δεν έχω έρθει σε αυτή την θέση γιατί αφιερώνω πολλαπλάσιο χρόνο από τον χρόνο που χρειάζεται να διαβαστεί κάθε μήνυμα μου.
Σε περίπτωση που είναι τα πράγματα όπως τα λες:
@nikos bob Νίκο Με συγχωρείς εκ των προτέρων δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.
Διαφορετικά θα περιμένω κάποιο σχόλιο του Νίκου πάντα ανοιχτός για κουβέντα και καλοπροαίρετα.
05-05-16, 03:19   #8
sv2gww

Status:

Βρε 'σύ! Άσε τις στροφές να πέσουν στο ρελαντί!
Δεν εννοούσα ότι εσύ θα ξεκινήσεις κάποια διένεξη. Απάντησα πριν τον Νίκο ώστε να προλάβω μια αντιπαράθεση "μου 'πες - σου είπα" δίχως λόγο. Αν είχε γίνει το όποιο σχόλιο με ειρωνική διάθεση θα είχα απαντήσει αλλά ειδικά για τον Bob διαβάζω ότι γράφει, μετά πίνω έναν καφέ, ίσως να βγάλω βόλτα και τον σκύλο κι έπειτα αντιλαμβάνομαι ότι αυτό που έχει μέσα στο μυαλό του δεν έχει καμιά σχέση με το πως το γράφει. Ο γραπτός λόγος είναι μπάσταρδος και η απουσία ακόμα κι ενός μηδαμινού σημείου στίξης μπορεί να αλλάξει το ύφος και το νόημα σε μια και μόνο πρόταση σε ένα ολόκληρο κατεβατό. Κατά πόσο στα γραπτά του Νίκου όπου όλο το κατεβατό είναι μόλις μια σειρά.
Γι' αυτό σου λέω cool down. Kαλώς κάνεις κι αναλύεις αλλά μεταξύ μας μην το σκέφτεσαι καν... forget about it.

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές