R1150R - πρόβλημα ABS - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Τεχνικά θέματα, Service μοτοσυκλέτας Τεχνικά θέματα, Service κλπ για όλες τις μοτοσυκλέτες BMW εκτός των παραπάνω σειρών R, F και K. ΣΗΜΕΙΩΣΗ:θέματα_που_αφορούν_όλες_τις_σειρές_ανήκουν_εδω.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
06-07-10, 17:31   #1
lewis

Το avatar του χρήστη lewis

Drives: R 1150R
R1150R - πρόβλημα ABS

Να καταθέσω την πλήρη εικόνα του προβλήματος μου, μπας και έχει συμβεί σε κανέναν άλλον και μπορεί να με βοηθήσει...

Ιστορικό:
πριν αγοράσω τη μηχανή, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε μείνει απο μπαταρία. Ο κάνγκουρας (1) της οδικής βοήθειας, στην προσπάθεια να τη βάλει μπρος, έβαλε τους πόλους ανάποδα. Η μηχανή τελικά πήγε σε συνεργείο, όπου ο κάνγκουρας (2) διέγνωσε καμμένη πλεξούδα, και πρόβλημα στη γεννήτρια. Άλλαξε την πλεξούδα, επισκεύασε (μάλλον) την γεννήτρια και ο προηγούμενος πλήρωσε 1000+ ευρώ για όλα αυτά (το γνωρίζω επειδή είναι φίλος).
Ταυτόχρονα ο κάνγκουρας (2) άλλαξε και μπαταρία με μιά Odyssey (180 ευρά).

έκτοτε η μηχανή παρουσιάζει ένα πρόβλημα..
στο πρώτο φρενάρισμα, ανάβει το κόκκινο λαμπάκι σταθερά, και αναβοσβήνει αυτό του ABS. Λειτουργικά, χάνω το servo από το πίσω φρένο, και έχω μόνον μπροστινό.
σημείωση, πως αυτό συμβαίνει με την πρώτη φρενιά το καλοκαίρι, ενώ τον χειμώνα με την 10-15η.. άρα έχει να κάνει και με την θερμοκρασία περιβάλλοντος.

αγοράζω τη μηχανή και την πάω στην επίσημη αντιπροσωπεία (κάνγκουρας 3). Εκεί μου κάνουν το σέρβις, και ενώ τους έχω πει για τα φρένα, δεν κάνουν τίποτε. Αποτέλεσμα, στην ράμπα εξόδου απο την αντιπροσωπεία να μου το ξανακάνει και άντε ξανα-μανά να φεύγω με ταξί, ενω την επομένη μου λένε πως φταίει η μονάδα ABS που κάνει 2200 ευρώ (μόνον το ανταλλακτικό). Όταν τους ρωτάω πως μπορεί να έχει συμβεί αυτό σε 12.000 χλμ, ο κάνγκουρας (3) μου απαντά πως ο κάνγκουρας (2) δεν είχε βάλει καλά τον πόλο της μπαταρίας και πετούσε ark με αποτέλεσμα να κάψει το ABS.

Φυσικά δεν τίθεται θέμα να δώσω 2200 ευρά + εργατικά, εχω μούσια και προτιμώ να τα ξυρίζω μόνος μου
Ψάχνομαι στο ιντερνετ και βρίσκω μεταχειρισμένες μονάδες με 650 ευρώ, αλλά δυσεύρετες...

Κάποιος γνωστός με R850R μου λέει πως αυτό το κάνει απο την μπαταρία, 1,5 χρόνο μετά την αλλαγή της. Η μπαταρία μου είναι 2 ετών και 2 μηνών (να τα εκατοστήσει) και γενικά δεν εχω προβλήματα.

εδώ και 1 χρόνο που έχω το πρόβλημα, σταμάτησα την οδική (κάνγκουρας 1), τον μη-εξουσιοδοτημένο μάστορα (κάνγκουρας 2) και δεν θέλω να πάω στην αντιπροσωπεία (κάνγκουρας 3) για λόγους εξωτερικής εμφάνισης (μου αρέσουν τα μούσια μου και δεν θέλω ξύρισμα).

ταυτόχρονα κυκλοφορώ με ένα μηχανάκι 1150 κ.ε. που δεν έχει φρένα, πράγμα που το καταδικάζει σε χρήση παπιού (μέσα στην πόλη και προσεκτικά).

Αναζητώ λύση στο πρόβλημα μου, ή ένα καλό συνεργείο στη Θεσσαλονίκη που θα το ψάξει υπεύθυνα και θα μου δώσει λύση.

Διαβάζοντας manual (δεν ειμαι και ο πιο "ψαγμένος" στα τεχνικά), είδα πως το συγκεκριμένο μοντέλο έχει 4 κυκλώματα για τα φρένα και το ABS, και είμαι λίγο πριν προβώ σε εξαερώσεις μπας και στρώσει (στον μηχανικό του αυτοκινήτου μου, που δεν είναι κάνγκουρας).

Αδέλφια, βοηθάτε

γ.
Ο χρήστης lewis δεν είναι συνδεδεμένος  

07-07-10, 11:50   #2
Nick1150
Σμήναρχος

Το avatar του χρήστη Nick1150

Περιοχή: Σώμα στην Πεντέλη, μυαλό όμως στην ΘΑΛΑΣΣΑ

Drives: E81 116i
Γνωστό πρόβλημα ABS δυστυχώς...

Λυπάμαι που θα στο πω αλλά ο κάγκουρας 3 είχε δίκιο... Η πιθανότητα να κάηκε το ABS είναι μεγάλη.

Δύο φίλοι με R1150RT και R1150R... ο ένας αγορασε μεταχειρισμένο ABS γύρω στα 450 ευρώ να δεν κάνω λάθος από Γερμανία, και άλλος ξενέρωσε και το πούλησε.

Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές....

2010 X5 (E70) 3.0i exclusive, για οικογενειακή χρήση
2016 116d Urban (F20), για καθημερινή μου χρήση
2016 216d Active Tourer (F45), για καθημερινή της χρήση
1999 Z3 1.9i, χωρίς πινακίδες.....

Ο χρήστης Nick1150 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-07-10, 15:31   #3
lewis

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nick1150 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωστό πρόβλημα ABS δυστυχώς...

Λυπάμαι που θα στο πω αλλά ο κάγκουρας 3 είχε δίκιο... Η πιθανότητα να κάηκε το ABS είναι μεγάλη.

Δύο φίλοι με R1150RT και R1150R... ο ένας αγορασε μεταχειρισμένο ABS γύρω στα 450 ευρώ να δεν κάνω λάθος από Γερμανία, και άλλος ξενέρωσε και το πούλησε.

Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές....
και όμως υπάρχουν...
απλά εδώ δεν το ψάχνει κανείς..

δες τι μου έγραψαν σε αντίστοιχες συζητήσεις σε άλλα forum:
http://www.r1150r.org/board/viewtopic.php?f=2&t=20753
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=596992

θα ψαχτώ όπως λένε οι ξένοι και θα ενημερώσω...
02-08-10, 17:35   #4
lewis

Λοιπόν, θέλω να μοιραστώ τη λύση του προβλήματος μου...

Αφού διάβασα πολύ, έγραψα και σε αμερικάνικα/αγγλικά forum για το πρόβλημα με το ABS, αποφάσισα να την πάω σε έναν μάστορα, που δεν είχα δοκιμάσει..
είχα ακούσει και καλά και κακά λόγια (80%-20%), αλλά ήμουν απελπισμένος οπότε τον είδα σαν τελευταία λύση...

Την έστειλα με οδική, μια και είχε χαλάσει η αντλία βενζίνης...
μου άλλαξε αντλία βενζίνης (440 ευρώ), ένα φλάς (50 ευρώ) και μου καθάρισε τους αισθητήρες, κλπ του ABS, και μου το έκανε εξαέρωση (και τα 4 κυκλώματα).
Πλήρωσα 600 ευρώ (μάλιστα δεν είχα πάνω μου, πήρα τη μηχανή και του τάβαλα στην τράπεζα μετά απο 2 μέρες).
Άρα μου πήρε 490 ευρώ για τα υλικά και 110 ευρώ για την αλλαγή της αντλίας και το σέρβις των φρένων..

Η μηχανή μου είναι ΑΨΟΓΗ πλέον !!! Μετά απο 1 χρόνο, έχω πάλι φρένα !!

ΝΑΙ στον Νίκο Πιτούλη (Motosport, δίπλα στο γήπεδο Αμπελοκήπων. Τηλ 2310731060)
ΟΧΙ στον Τρικαλιώτη που ήθελε 2200 ευρώ για να μου αλλάξει μονάδα ABS !!!

Tον συνιστώ ανεπιφύλακτα, ξέρει.. και είναι λογικός στις τιμές του....

ευχαριστώ όλους εδώ μέσα για την βοήθεια τους...
03-08-10, 01:13   #5
panGS

Drives: GS 1200
Μπράβο φιλαράκι, ωραίος ο μάστορης...
Ελπίζω να μην ξαναβγάλει τίποτα...
Ο χρήστης panGS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-02-16, 00:00   #6
KLeo

Drives: R 1150
Για να ξαναζωντανέψω ένα παλιό thread, σας παραθέτω τη δικιά μου εμπειρία από χαλασμένο ABS III σε BMW R1150R του 2003.
Το συγκεκριμένο "teil-integral" ABS, όπως το ονόμαζε η BMW, πάσχει από τρεις πιθανές βλάβες: καμένα θυρίστορ στο κουτί ηλεκτρονικών (μπροστά), κινητηράκι αντλίας με φθαρμένα από τη χρήση καρβουνάκια-ψήκτρες- (κάτω) ή χαλασμένες υδραυλικές βαλβίδες στο εσωτερικό του λόγω εισδοχής υγρασίας -κακή σφράγιση της συσκευής- και μη συχνής αλλαγής υγρών φρένων (μέσα).
Η δική μου περίπτωση ήταν η τελευταία. Το ABS πολλές φορές δούλευε, άρα δεν είχα καμένα θυρίστορ και δεν ακούγονταν περίεργος θόρυβος από τα κινητηράκια. Ελένξαμε στο συνεργείο πιθανό χαλασμένο αισθητήρα ABS ( δεν ήταν, αλλάξαμε άσκοπα εναν που έβγαινε στο διαγνωστικό). Επίσης ελέγχθηκε εξονυχιστικά (δύο φορές) η πλεξούδα (έγινε κάποια μάτιση, δεν απέδωσε τίποτα).
Αρνήθηκα να πληρώσω καινούργια μονάδα στην BMW. Κατά τη γνώμη μου το συγκεκριμένο μοντέλο ABS είναι προβληματικό και θα έπρεπε να βρεθεί μια επίσημη και δωρεάν λύση από την BMW. Για να μην πω ότι όλοι οι θιγομένοι θα έπρεπε να κάνουμε μήνυση. Πήρα τιμή BMW (τέλος 2015) 1700€.
Ψάχνοντας αρκετά βρηξα τη γερμανική εταιρεία RH Electronics. Η εταιρεία επισκευάζει μονάδες επιτυχημένα, συμφωνα με γερμανικά forum οδηγών BMW. Για το δικό μου μοντέλο ABS δείτε εδώ: http://rhelectronics.de/produkt/type-am1/
Κανείς την αίτηση ηλεκτρονικά. Χρειάζεται πλήρης περιγραφή των συμπτωμάτων της βλάβης και των εγγραφών στο διαγωνιστικό. Τυπώνεις την αίτηση, την βάζεις στο κουτί μαζί με τη μονάδα και την στέλνεις στη Γερμανία με courier. Την ελέγχουν και εάν επισκευάζεται σου το λένε. Εάν όχι στη στέλνουν πίσω (με μικρή χρέωση). Σε εμένα την επισκεύασαν. Δίνουν και εγγύηση! Πλήρωσα με έμβασμα και μου την έστειλαν πίσω. Το έμβασμα, λόγω capital controls ήταν λίγο δύσκολο, επιτρέπεται πάντως 500€ ανά άτομο και μήνα (στείλαμε δύο). Το συνεργείο την τοποθέτησε και η μηχανή λειτούργησε κανονικά!
Το συνεργείο ήταν ο Φ. Ευθυμίου, που ήταν παλιά στα Πατήσια και τώρα είναι στο Γαλάτσι, οδός Γλυκερίας. Είναι γενικά τίμιο μαγαζί. Συνολικά η επισκευή μου κόστισε 700€ λιγότερο από καινούργια μονάδα. (Νομίζω οι Γερμανοί αύξησαν 100€ την τιμή από τότε.)
Εύχομαι να βοήθησα οποίον έχει αντίστοιχο πρόβλημα με μια εναλλακτική.
Ο χρήστης KLeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-02-16, 08:26   #7
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
04-04-16, 02:24   #8
panGS

Drives: GS 1200
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KLeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ξαναζωντανέψω ένα παλιό thread, σας παραθέτω τη δικιά μου εμπειρία από χαλασμένο ABS III σε BMW R1150R του 2003.
Το συγκεκριμένο "teil-integral" ABS, όπως το ονόμαζε η BMW, πάσχει από τρεις πιθανές βλάβες: καμένα θυρίστορ στο κουτί ηλεκτρονικών (μπροστά), κινητηράκι αντλίας με φθαρμένα από τη χρήση καρβουνάκια-ψήκτρες- (κάτω) ή χαλασμένες υδραυλικές βαλβίδες στο εσωτερικό του λόγω εισδοχής υγρασίας -κακή σφράγιση της συσκευής- και μη συχνής αλλαγής υγρών φρένων (μέσα).
Η δική μου περίπτωση ήταν η τελευταία. Το ABS πολλές φορές δούλευε, άρα δεν είχα καμένα θυρίστορ και δεν ακούγονταν περίεργος θόρυβος από τα κινητηράκια. Ελένξαμε στο συνεργείο πιθανό χαλασμένο αισθητήρα ABS ( δεν ήταν, αλλάξαμε άσκοπα εναν που έβγαινε στο διαγνωστικό). Επίσης ελέγχθηκε εξονυχιστικά (δύο φορές) η πλεξούδα (έγινε κάποια μάτιση, δεν απέδωσε τίποτα).
Αρνήθηκα να πληρώσω καινούργια μονάδα στην BMW. Κατά τη γνώμη μου το συγκεκριμένο μοντέλο ABS είναι προβληματικό και θα έπρεπε να βρεθεί μια επίσημη και δωρεάν λύση από την BMW. Για να μην πω ότι όλοι οι θιγομένοι θα έπρεπε να κάνουμε μήνυση. Πήρα τιμή BMW (τέλος 2015) 1700€.
Ψάχνοντας αρκετά βρηξα τη γερμανική εταιρεία RH Electronics. Η εταιρεία επισκευάζει μονάδες επιτυχημένα, συμφωνα με γερμανικά forum οδηγών BMW. Για το δικό μου μοντέλο ABS δείτε εδώ: http://rhelectronics.de/produkt/type-am1/
Κανείς την αίτηση ηλεκτρονικά. Χρειάζεται πλήρης περιγραφή των συμπτωμάτων της βλάβης και των εγγραφών στο διαγωνιστικό. Τυπώνεις την αίτηση, την βάζεις στο κουτί μαζί με τη μονάδα και την στέλνεις στη Γερμανία με courier. Την ελέγχουν και εάν επισκευάζεται σου το λένε. Εάν όχι στη στέλνουν πίσω (με μικρή χρέωση). Σε εμένα την επισκεύασαν. Δίνουν και εγγύηση! Πλήρωσα με έμβασμα και μου την έστειλαν πίσω. Το έμβασμα, λόγω capital controls ήταν λίγο δύσκολο, επιτρέπεται πάντως 500€ ανά άτομο και μήνα (στείλαμε δύο). Το συνεργείο την τοποθέτησε και η μηχανή λειτούργησε κανονικά!
Το συνεργείο ήταν ο Φ. Ευθυμίου, που ήταν παλιά στα Πατήσια και τώρα είναι στο Γαλάτσι, οδός Γλυκερίας. Είναι γενικά τίμιο μαγαζί. Συνολικά η επισκευή μου κόστισε 700€ λιγότερο από καινούργια μονάδα. (Νομίζω οι Γερμανοί αύξησαν 100€ την τιμή από τότε.)
Εύχομαι να βοήθησα οποίον έχει αντίστοιχο πρόβλημα με μια εναλλακτική.

Εγώ το έφτιαξα μια φορά με 400 ευρώ και τώρα άρχισε τις μλκς πάλι , θα τσεκάρω αυτούς που έγραψες .
Ο χρήστης panGS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-09-16, 18:43   #9
ganastos

Drives: GS 1150
Έχω ακριβως το ίδιο προβλημα ελπίζω να με βοηθήσεις..
Ο χρήστης ganastos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-05-17, 14:21   #10
XenosG

Περιοχή: Nea Makri, Attica

Drives: R 1150RT
Αγόρασα τη μηχανή από φίλο. Πολύ καλά συντηρημένη πάντα στο επίσημο συνεργείο. Μια εβδομάδα και 250 χλμ μετά την αγορά, άναψε το λαμπάκι του ABS και το προειδοποιητικό κόκκινο τρίγωνο. Δεν είχα υποβοήθηση πίσω. Καμμένο μοτέρ και ανάγκη αντικατάστασης μονάδας ABS. Βρήκα μεταχειρισμένη από 2004 μοντέλο από μάντρα στη Παλλήνη. Τα έξοδα τα κάλυψε ο φίλος. Μέχρι στιγμής όλα καλά...
Ο χρήστης XenosG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές