ΚΟΣΤΟΣ SERVICE 1000km R 1200 GS ΤΡΙΚΑΛΙΩΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - Page 5 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Μοτοσυκλέτες BMW » Τεχνικά θέματα, Service μοτοσυκλέτας » ΚΟΣΤΟΣ SERVICE 1000km R 1200 GS ΤΡΙΚΑΛΙΩΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Τεχνικά θέματα, Service μοτοσυκλέτας Τεχνικά θέματα, Service κλπ για όλες τις μοτοσυκλέτες BMW εκτός των παραπάνω σειρών R, F και K. ΣΗΜΕΙΩΣΗ:θέματα_που_αφορούν_όλες_τις_σειρές_ανήκουν_εδω.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
07-08-06, 21:49   #41
takoboyRT

Το avatar του χρήστη takoboyRT

Περιοχή: Duesseldorf, Germany Μοτοσυκλέτα: R 1150 RT

Drives: RT 1150
λοιπόν, στην παρακάτω ιστοσελίδα υπάρχει μια βάση δεδομένων με πολλα BMW μοντέλα και κόστη service κατά διάφορα χρονικά διαστήματα και χλμ. Πάει δηλαδη ο κάθε Γερμανός που έχει ΒΜW και λέει π.χ. πόσο πλήρωσε για το σέρβις των 1000χλμ για το GS του και σε πιο συνεργείο. Επίσης γράφουν και τα σχόλιά τους. ΟΠΟΙΟΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ, ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ(!!!!!!) ΠΛΗΡΩΣΕ ΠΆΝΩ ΑΠΟ 160 ΕΥΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΩΝ 1000ΧΛΜ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ. Ta forum στη Γερμανά έχουν πολύ δύναμη και ελπίζω να συμβεί το ίδιο και με το δικό μας το forum: να φτάσει σε σημείο να ελέγχει την κερδοσκοπία στον χώρο.

http://baseportal.de/cgi-bin/basepor...75&sort=Modell
07-08-06, 22:00   #42
lord_dimos

Status: Innactive Imp.Users

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ...
Ο χρήστης lord_dimos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-08-06, 10:57   #43
KamenosAfricanos

Status: Innactive Imp.Users
Περιοχή: Kypseli - Athens Bike: R1200GS ADV

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jprotop
Παιδες μολις γυρισα απο τον Παναγιωτοπουλο για το προγραμματισμενο Service των 20.000 χλμ. και έχουμε τα εξης :

1)Φιλτρο Λαδιου (1 τεμ.) -> 11.29 €
2)Μπουζι (4 τεμ.) -> 32.40 €
3)Ιμαντας (1 τεμ.) -> 20.15 €
4)Φιλτρο Αέρα (1 τεμ.) -> 15.41 €
5)Τακάκια εμπρος (2 τεμ.) -> 118.02 €
6)Τακάκια πίσω (1 τεμ.) -> 40.11 €
7) Λαδια (4 lt) -> 25.24 €

ΦΠΑ -> 49.91 €
ΣΥΝΟΛΟ -> 312.53 €

Υπολογιστε και την εργασια :

Εργασία -> 62.50 €
ΦΠΑ -> 11.88 €
Συνολο -> 74.38 €

Αρα συνολικά το Service των 20.000 χλμ κοστισε ουτε λιγο ουτε πολυ 386.91 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ : D_ArtaGian πως πλήρωσες μονο 179 € για το ιδιο Service
ολα καλα αλλα
φιλτρο βενζινης και βαλβολινες γιατι δεν αλλαξε ?
απο Παναγιωτοπουλο λιστα 20000χλμ εργασιες BMW
αλλαγες
φιλτρα αερα, λαδιου, βενζινης
ιμαντας, βαλβολινες, λαδι κινητηρα, υγρα φρενων
μπουζι
τακακια προαιρετικα
ελεγχος
βαλβιδες και check η μηχανη γενικος
τιμοκαταλογος 239.00€
Ο χρήστης KamenosAfricanos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-08-06, 12:50   #44
takoboyRT

Το avatar του χρήστη takoboyRT

Περιοχή: Duesseldorf, Germany Μοτοσυκλέτα: R 1150 RT

Drives: RT 1150
ιμάντα και φίλτρο βενζίνης στα 20000χλμ γιατι; Εδώ τα αλλάζουνε στα 40 'η 50000 (εδώ είναι το επίσημο BMW Niederlassung στο Ντύσσελντορφ)

Βλέπω να μην αναφέρεται κανείς στον συνχρονισμό του ηλεκτρονικού ψεκασμού παράλληλα με βαλβίδες και νέα μπουζί. Το κατάλαβα λάθος ή δεν ασχολούνται τα συνεργεία; Είναι η πιο βασική εργασία μαζί με τον έλεγχο ABS σε όλο του το κύκλωμα για τα συνεργεία BMW!!! Εγώ μόνο για αυτές τισ εργασίες πηγαίνω στην BMW, τις υπόλοιπες τισ κάνω μόνος μου και η ίδια η αντιπροσωπία μου είπε ότι δεν την χαλάει καθόλου και η δουλειά που κάνω είνια σύμφωνα με τις προδιαγραφές. Απλά πράγματα νομίζω είναι να αλλάξεις τα λάδια, την μπαταρία, να ρυθμίσεις τισ βαλβίδες. Δεν βάζω χέρι μόνο σε ηλεκτρονικά, ABS, ανάφλεξη και κινητήρα. Έχω πάρει τα κατάλληλα εργαλεία, το κατάλληλο βιβλιο συντήρησης και επισκευών από την BMW και έτσι τα σέρβις δεν μου κοστίζουν πάνω από 200 ευρώ. Άσε που ξέρω τη μηχανή σαν τα μάτια μου και κανείς δεν μπορεί να με γελάσει...
09-08-06, 09:57   #45
Caesar

Περιοχή: N. Ionia Attica Greece :R1200 GS

Drives: GS 1200
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο takoboyRT
ιμάντα και φίλτρο βενζίνης στα 20000χλμ γιατι; Εδώ τα αλλάζουνε στα 40 'η 50000 (εδώ είναι το επίσημο BMW Niederlassung στο Ντύσσελντορφ)

Βλέπω να μην αναφέρεται κανείς στον συνχρονισμό του ηλεκτρονικού ψεκασμού παράλληλα με βαλβίδες και νέα μπουζί. Το κατάλαβα λάθος ή δεν ασχολούνται τα συνεργεία; Είναι η πιο βασική εργασία μαζί με τον έλεγχο ABS σε όλο του το κύκλωμα για τα συνεργεία BMW!!! Εγώ μόνο για αυτές τισ εργασίες πηγαίνω στην BMW, τις υπόλοιπες τισ κάνω μόνος μου και η ίδια η αντιπροσωπία μου είπε ότι δεν την χαλάει καθόλου και η δουλειά που κάνω είνια σύμφωνα με τις προδιαγραφές. Απλά πράγματα νομίζω είναι να αλλάξεις τα λάδια, την μπαταρία, να ρυθμίσεις τισ βαλβίδες. Δεν βάζω χέρι μόνο σε ηλεκτρονικά, ABS, ανάφλεξη και κινητήρα. Έχω πάρει τα κατάλληλα εργαλεία, το κατάλληλο βιβλιο συντήρησης και επισκευών από την BMW και έτσι τα σέρβις δεν μου κοστίζουν πάνω από 200 ευρώ. Άσε που ξέρω τη μηχανή σαν τα μάτια μου και κανείς δεν μπορεί να με γελάσει...

+1000 φίλε μου...ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ ΤΗΣ BMW...Μηχανές για να ασχοληθείς μόνος σου!!!!
Ο χρήστης Caesar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-08-06, 08:01   #46
gscat

Το avatar του χρήστη gscat

Περιοχή: ΣΜΙΞΗ!

Drives: E23 318i
ΠΡΑΓΜΑΤΙ!!

Συνχρονισμό δεν σας έχει κάνει κανείς;

Είναι η σοβαρότερη εργασία και νομίζω χρειάζεται και είδικό εργαλέιο (μηχανημα; )
Ο χρήστης gscat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-08-06, 08:55   #47
BILL Z4

Το avatar του χρήστη BILL Z4

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: E89 Z4
ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΣΤΕ.ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΣΕΡΒΙΣ ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ,ΦΡΕΝΑ.ΣΤΟ 1200 ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 40000 ΧΙΛ.Η¨ΠΕΡΑΣΑΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΥΓΡΩΝ ΦΡΕΝΩΝ-ΣΥΜΠΛΕΚΤΟΥ ΚΑΙ
ΑΛΛΑΓΗ ΒΑΡΒΟΛΙΝΗΣ.ΟΠΟΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΕΡΒΙΣ ΤΩΝ 20000 Π.Χ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΕΘΟΥΝ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ.ΒΕΒΑΙΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΤΩΝ 10 Η" 20 Η" 30 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΣΥΝΧΡΟΝΙΖΟΥΝ ΤΑ ΙΝΤΖΕΞΙΟΝ ΡΥΘΜΙΖΟΥΝ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΒS.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΑΒS.
ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟΥ ΜΠΟΞΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ.ΣΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ(ΕΔΩ ΕΧΩ ΑΝΤΙΡΗΣΕΙΣ,ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ).
ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ,Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ ΜΕ ΚΟΛΠΑ ΚΑΙ "ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ" ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΥΖΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ.
ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ BMW ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ,ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.
10-08-06, 12:40   #48
Kiros

Το avatar του χρήστη Kiros

Status: Φωτα & ηλεκτρολογικα Auto/Moto
Περιοχή: Αθήνα

Drives: s k1300s
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BILL VUZAS
ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ BMW ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ,ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.
11-08-06, 14:26   #49
gscat

Το avatar του χρήστη gscat

Περιοχή: ΣΜΙΞΗ!

Drives: E23 318i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Kiros
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BILL VUZAS
Ο χρήστης gscat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-09-06, 10:40   #50
Iordaniskos

Περιοχή: ARIDAIS PELLAS

Drives: GS 1200
Φίλε Σταύρο παραλίγο να το πάθω και εγω αυτό.Ήμουν Θεσ/νίκη και ήθελα αλλαγή λάδια και φίλτρου.Ευτηχώς ένας φίλος με μια 1150 GS μου πρότεινε τον Νίκο Πιτούλη Motosport δίπλα στο γήπεδο Αμπελοκήπων.Τηλ 2310731060.Πήγα εκεί.Καλός.Λάδια - φίλτρο στο 1200 GS πλήρωσα 80 ευρώ.Αν γουστάρεις πήγαινε,δοκίμασε τον,πες του οτι σε στέλνει ο Ιορδάνης απο Αριδαία ,αν θυμηθεί.Καλές βόλτες+μακριά απο τον Τρικαλιώτη.

Bookmarks

Tags
service

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές