ΚΟΣΤΟΣ SERVICE 1000km R 1200 GS ΤΡΙΚΑΛΙΩΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - Page 6 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Μοτοσυκλέτες BMW » Τεχνικά θέματα, Service μοτοσυκλέτας » ΚΟΣΤΟΣ SERVICE 1000km R 1200 GS ΤΡΙΚΑΛΙΩΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Τεχνικά θέματα, Service μοτοσυκλέτας Τεχνικά θέματα, Service κλπ για όλες τις μοτοσυκλέτες BMW εκτός των παραπάνω σειρών R, F και K. ΣΗΜΕΙΩΣΗ:θέματα_που_αφορούν_όλες_τις_σειρές_ανήκουν_εδω.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
29-09-06, 13:18   #51
Kiros

Το avatar του χρήστη Kiros

Status: Φωτα & ηλεκτρολογικα Auto/Moto
Περιοχή: Αθήνα

Drives: s k1300s
Συγνώμη αλλά δεν σου πήρε και λίγα... λάδια και φίλτρο κάνουν 36€.
Δηλαδή θέλει 44€ εργασία γι αυτή τη δουλεια?
29-09-06, 14:03   #52
indian

Status: Innactive Imp.Users
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gscat
ΠΡΑΓΜΑΤΙ!!

Συνχρονισμό δεν σας έχει κάνει κανείς;

Είναι η σοβαρότερη εργασία και νομίζω χρειάζεται και είδικό εργαλέιο (μηχανημα; )
Εκανα εγώ το προηγούμενο Σάββατο μόνος μου. Πολύ σωστά επισημαίνεις οτι είναι μια πολλή σημαντική εργασία και κανονικά πρέπει να γίνεται κάθε 10.000 χλμ. γιατι οι ντίζες χαλαρώνουν με την χρήση και σίγουρα αυτό δεν γίνεται ομοιόμορφα. τώρα κατά πόσον το κάνουν στα σέρβις είναι άλλο θέμα. Δέν είναι ιδιαίτερα δύσκολο αλλά χρειάζεται κάποιον εξοπλισμό. 2 μανόμετρα υποπίεσης θέλει και λίγη υπομονή. Επισης έχουν βγεί και κάποια πιο σύγχρονα ηλεκτρονικά συστήματα που σου κάνουν πιο εύκολη τη ζωή και αν κάνεις μόνος σου τα σέρβις θα σου σύστηνα ανεπιφύλακτα να πάρεις κάποια απο αυτά. Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά. Ρίξε μια ματιά εδώ.

http://www.ascycles.com/detail.aspx?ID=2146

Και αν βρείς τον εξοπλισμό και θελήσεις να το κάνεις μόνος σου μπορώ να σου πω και το πως γίνεται με όλες τις λεπτομέρειες. Προσωπικά πάντως κανω το σέρβις της μηχανής μου εντελώς μόνος απο λάδια μέχρι βαλβίδες και έτσι είμαι σίγουρος οτι η κούκλα δουλεύει πάντα άψογα και το βασικότερο έχουν αλλαχτεί οσα πρέπει και τα υπόλοιπα έχουν ρυθμιστεί σωστά. Και σε πληροφορώ οτι δεν είναι καθόλου δύσκολο αν πιάνει λίγο το χεράκι σου. Το βασικότερο όμως όλων είναι οπως πολύ σωστά αναφέρει κάποιος φίλος εδω μέσα είναι οτι γνωρίζεις τη μηχανή σου.
Ο χρήστης indian δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-10-06, 00:28   #53
BOGSER

Το avatar του χρήστη BOGSER

Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ

Drives: gs 1100
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΟΤΑΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΡΙΚΑΛΙΩΤΗΣ...

1)Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 27-28 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
2)Ο ΧΩΡΟΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ SERVICE ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΦΥΛΑΣΕΤΑΙ ΣΑΝ ΚΟΡΗ ΟΦΘΑΛΜΟΥ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΝ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΚΑΜΕΡΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΒΑΛΕ ΧΕΡΙ ΣΤΗ BMW ΜΟΥ Η' ΟΧΙ ΡΕΕΕΕ!!!
3)ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΙ(50 ΕΥΡΩ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΥ ΓΙΑ 1100GS ΚΑΙ 22 ΕΥΡΩ ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ...)ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΟΤΙ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗΣ ΚΙΒΩΤΙΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΗΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΕΙΝΑΙ 1 ΛΙΤΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗ GL5 80W-90 ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΤΩΣΗ ΤΑ 16-18-20 ΕΥΡΩ.(BELRAY HYPOID GEAR OIL 80W-90 GL5 12ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ)
4)ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΖΗΤΗΣΑ ΑΛΛΑΓΗ ΥΓΡΩΝ ΦΡΕΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΤΑ ΥΓΡΑ ΗΤΑΝ ΚΑΦΕ ΣΚΟΥΡΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ(!!!) ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΕΤΑΙ Η BMW ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ(!!!!!!)
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΧΡΟΝΟΥ(ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ)ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΑΛΛΙΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ...(ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΑΞΟΝΑΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΛΛΑΞΑ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ HAYNES MANUAL)

ΑΥΤΑ ΕΝ ΟΛΙΓΗΣ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΜΑ BMW ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΥΧΟΝΤΑ...ΕΜΠΟΡΟ ΑΥΤ/ΤΩΝ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΤΟΥ FORUM ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΟΠΩΣ ΑΛΛΑΓΗ ΥΓΡΩΝ ΦΡΕΝΟΥ-ΔΙΣΚΟΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ-ΛΑΔΙΑ TELELEVER Η' ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟ INJECTION(!!!)
04-10-06, 09:18   #54
gscat

Το avatar του χρήστη gscat

Περιοχή: ΣΜΙΞΗ!

Drives: E23 318i
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ!!!

ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ (και δεν ξέρω τι σόϊ είναι... )

Τελικά πιστεύω κι εγώ πως η πλέον απαράδεκτη είναι η bmw Hellas που δίνει μονοπωλιακά στον κάθε τρικαλιώτη το εξουσιδοτημένο service. Και όπως σωστά είπε και ο BOGSER δεν είναι μόνο οτι είναι πανάκριβος, αλλά οτι είναι άσχετοι εκει μέσα!

R 1200 GS 2006
R 100 R 1993
SH 150 2004
Ο χρήστης gscat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-10-06, 12:35   #55
BOGSER

Το avatar του χρήστη BOGSER

Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ

Drives: gs 1100
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ...
ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΗ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΩ ΣΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ(!!!!)
ΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΜΕ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΑΙ SOFTWARE TΗΣ BMW ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ...
ΕΝΑΣ...!@#$%
04-10-06, 13:54   #56
gscat

κάνει κάμποσα €πουλα το διαγνωστικό...

R 1200 GS 2006
R 100 R 1993
SH 150 2004
04-10-06, 15:27   #57
Kiros

Το avatar του χρήστη Kiros

Status: Φωτα & ηλεκτρολογικα Auto/Moto
Περιοχή: Αθήνα

Drives: s k1300s
Γι αυτό το ψάχνω κι εγώ για διαγνωστικό να μην εξαρτόμαστε από τον κάθε άσχετο. http://www.bmwforum.gr/viewtopic.php?t=906
Κάποιοι το θεώρησαν υπερβολή. Τέλος πάντων αν βρει κανείς κάτι σχετικά με διαγνωστικό ας ενημερώσει για να χουμε το ΔΙΚΟ ΜΑΣ service.
04-10-06, 15:49   #58
indian

Status: Innactive Imp.Users
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Πάντως εδω

http://www.bmwgsclub.nl/schematics/R...20Schedule.pdf

θα βρείτε ποιά πράγματα πρέπει να γίνονται ή να ελέγχονται στα προγραμματισμένα σέρβις. Τουλάχιστον να ξέρουμε τι κάνουν και τι ΔΕΝ κάνουν απο αυτά γιατι το δούλεμα πάει σύννεφο.
Ο χρήστης indian δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-10-06, 14:22   #59
gscat

17/10/2006, 17:45:

sms απο Τρικσαλιώτης Α.Ε.

ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ BMW ΤΡΙΚΑΛΙΩΤΗΣ ΩΣ 28/02/07, ΓΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΣΑΣ, ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΩΡΟ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ.
ΓΝΗΣΙΑ ΛΑΔΙΑ BMW

Απ'όλα περισσότερο μου άρεσε το "γνήσια λάδια bmw"... δεν ήξερα οτι έχει η bmw παραγωγή λαδιών

οσο για το "δώρο" ...δάνεισέ μου να σε κεράσω...
18-10-06, 14:33   #60
takoboyRT

Το avatar του χρήστη takoboyRT

Περιοχή: Duesseldorf, Germany Μοτοσυκλέτα: R 1150 RT

Drives: RT 1150
ναι, ναι γνήσια λάδια, τα μαζέουν με τα χεράκια τους.

Εφόσον κάνει προσφορά, το σέρβις του πρέπει να κοστίζει τουλάχιστον 50 ευρώ λιγότερο με βάση τισ τιμές του π.χ. Μα'ί'ου. Ισχύει αυτό; αν όχι, ΔΩΣΤΕ ΤΟΝ ΣΤΕΓΝΑ στο φόρουμ!

Tags
service

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές