ΒΡΟΧΗ - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Τεχνικές οδήγησης Για να διδάσκουν οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-11-06, 09:39   #1
Caesar

Περιοχή: N. Ionia Attica Greece :R1200 GS

Drives: GS 1200
ΒΡΟΧΗ

Πριν από λίγο καιρό, στην επιστροφή μου από εκδρομή είχα την ατυχία να φάω ΠΟΛΛΗ ΜΑ ΠΟΛΛΗ ΒΡΟΧΗ....

Τους δρόμους στο Ελληνικό επαρχιακό δίκτυο τους ξέρετε. Ταυτόχρονα με κλειστό στροφιλίκι και λάθος ελαστικά (χωμάτινα) η διαδρομή της επιστροφής εξελισόταν σε εφιάλτη.

Κάπου είχα διαβάσει ότι στο βρεγμένο πρέπει να είσαι χαλαρός... Βρήκα λοιπόν την θέση μου πάνω στην σέλα, ακούμπησα με τα χέρια μου το τιμόνι, και πάτησα ελαφριά πάνω στα μαρπσιε...ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΛΥΘΗΚΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΕΛΑ...

ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ...

Λοιπόν παιδιά δεν το πίστευα και εγώ ο ίδιος ότι θα είχε τόσο πολύ διαφορά από ένα σφιχτό οδήγημα.

Για πείτε λοιπόν πως οδηγάτε στο βρεγμένο!!!
Ο χρήστης Caesar δεν είναι συνδεδεμένος  
13-11-06, 09:46   #2
gscat

Το avatar του χρήστη gscat

Περιοχή: ΣΜΙΞΗ!

Drives: E23 318i
ΣΑΝ ΒΡΕΓΜΕΝΗ ΓΑΤΑ...

R 1200 GS 2006
R 100 R 1993
SH 150 2004
Ο χρήστης gscat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-11-06, 13:18   #3
aeroporos

Re: ΒΡΟΧΗ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Caesar

Κάπου είχα διαβάσει ότι στο βρεγμένο πρέπει να είσαι χαλαρός... Βρήκα λοιπόν την θέση μου πάνω στην σέλα, ακούμπησα με τα χέρια μου το τιμόνι, και πάτησα ελαφριά πάνω στα μαρπσιε...ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΛΥΘΗΚΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΕΛΑ...

Πολύ σωστά έκανες και οδηγούσες με χαλαρά τα χέρια.Έτσι είναι η σωστή οδήγηση και στο βρεγμένο και στο στεγνό οδόστρωμα,χαλαρά χέρια και σφιγμένα πόδια στη μηχανή, με τη διαφορά ότι στο βρεγμένο πάμε (πάω) πιο αργά
Ο χρήστης aeroporos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-11-06, 19:29   #4
madtank

Το avatar του χρήστη madtank

Drives: K52 1200RT
Re: ΒΡΟΧΗ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Caesar
ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ...
Ακουμπάω τους boxer στην άσφαλτο μιλάμε, στα στροφιλίκια ισά με 140 -150 αμα λάχει ν ' πούμε... , ειδικά με τις πρώτες ψιχάλες, με την γλίτσα κάτω είναι η χαρά μου...

Πώς θελεις να οδηγούμε με βροχή ρε Σοφιανέ;;!!!!! Όπως και στο στεγνό αλλά με χαμηλότερους ρυθμούς και προσαρμοσμένη ταχύτητα στο είδος της διαδρομής και στην ποιότητα του δρόμου....

Riding is a way of thinking
Ο χρήστης madtank δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-11-06, 19:55   #5
Caesar

Περιοχή: N. Ionia Attica Greece :R1200 GS

Drives: GS 1200
Μόνο αυτό ρε Μadtank...Δηλαδη απλά κόβεις ταχύτητα, σφίγγεσαι πάνω στην σέλα και στο τιμόνι και προχωράς!!!!
Ο χρήστης Caesar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-11-06, 00:58   #6
lord_dimos

Status: Innactive Imp.Users

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΒΡΟΧΗ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΝΩ ΠΙΟ ΟΜΑΛΕΣ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΠΡΟΣΕΧΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΕΖΩΝ,ΠΟΥ ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΓΛΙΣΤΡΑΝΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΓΟ!ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΟΡΑΤΟΤΗΤΑΣ,ΑΝ ΚΑΙ ΣΦΙΓΜΕΝΟΣ ΣΥΝΗΘΩΣ.ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ,ΚΑΤΑ CEASAR.ΣΤΟΥΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΕ ΤΕΤΑΜΕΝΗ ΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ,ΜΗ ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΩ.
Ο χρήστης lord_dimos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-11-06, 11:12   #7
madtank

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Caesar
Μόνο αυτό ρε Μadtank...Δηλαδη απλά κόβεις ταχύτητα, σφίγγεσαι πάνω στην σέλα και στο τιμόνι και προχωράς!!!!
Προσωπικά δεν σφίγγομαι γιατί μπορεί να πάθεις και καμιά άλλη "ζημία" από το πολύ σφίξιμο...Οδηγώ πάντα χαλαρός είτε είμαι με την μοτοσικλέτα είτε με το αυτοκίνητο και αναλόγα την διάθεσή μου, προσέχοντας πάντα περισσότερο τους άλλους και λιγότερο κάνοντας κριτική στην οδήγησή μου. Πάντως σε γενικές γραμμές δεν έχω συνειδητοποιήση να αλλάζω τρόπο οδήγησης ή νοοτροπίας στην βροχή.

14-11-06, 13:15   #8
gscat

Εγώ πάλι στην βροχή με το gs δεν κόβω καθόλου (ετσι κι αλλιώς αργά πάω...), θέλω να πώ οτι με 140 στην εθνική, με βροχή ή όχι, με 80-100 σε επαρχιακούς με βροχή ή όχι. Με το VFR, απο 200+ στην ενική, έκοβα 140.

Στο gs γενικά νιώθω ασφάλεια υπό όλες τις συνθήκες, πράγμα ακτόρθωτο για τα άλλα μου μηχανάκια.

Το κακό στην βροχή, είναι οταν οδηγάς βρεγμενος ή αρχίζεις να βρέχεσαι... τότε τί κάνεις;; Τρέχεις να προλάβεις ή κόβεις κάτω απο γέφυρα;;;

R 1200 GS 2006
R 100 R 1993
SH 150 2004
14-11-06, 13:37   #9
madtank

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gscat
Εγώ πάλι στην βροχή με το gs δεν κόβω καθόλου (ετσι κι αλλιώς αργά πάω...), θέλω να πώ οτι με 140 στην εθνική, με βροχή ή όχι, με 80-100 σε επαρχιακούς με βροχή ή όχι. Με το VFR, απο 200+ στην ενική, έκοβα 140.

Στο gs γενικά νιώθω ασφάλεια υπό όλες τις συνθήκες, πράγμα ακτόρθωτο για τα άλλα μου μηχανάκια.

Το κακό στην βροχή, είναι οταν οδηγάς βρεγμενος ή αρχίζεις να βρέχεσαι... τότε τί κάνεις;; Τρέχεις να προλάβεις ή κόβεις κάτω απο γέφυρα;;;
Εμένα πάλι στην βροχή όταν είμαι με την μοτοσικλέτα, περισσότερο μου την "σπάει" το spray των αυτοκινήτων και κυριώς των φορτηγών, που κατά κανόνα δεν έχουν λασποτήρες παρά αυτή καθ' αυτή η βροχή...

14-11-06, 13:54   #10
gscat

Συμφωνω, το σπρέυ είναι ότι χειρότερο.

Βέβαιαείμαστε και βρωμοχώρα, στο εξωτερικό όπου και αν οδήγησα, οι δρόμοι πεντακάθαροι. Ετσι βρέχει δεν βρέχει, αναβάτης-μοτό ή αυτοκίνητο δεν λερώνονται!

R 1200 GS 2006
R 100 R 1993
SH 150 2004
Απάντηση στο θέμα
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές