ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΕ F800 GS του 09 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Μοτοσυκλέτες BMW » Τεχνικά θέματα, Service μοτοσυκλέτας » ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΕ F800 GS του 09

Τεχνικά θέματα, Service μοτοσυκλέτας Τεχνικά θέματα, Service κλπ για όλες τις μοτοσυκλέτες BMW εκτός των παραπάνω σειρών R, F και K. ΣΗΜΕΙΩΣΗ:θέματα_που_αφορούν_όλες_τις_σειρές_ανήκουν_εδω.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-08-16, 16:26   #1
Vaggal

Drives: GS F800GS
ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΕ F800 GS του 09

Κύριοι γεια σας ειμαι νέος στο forum και δε ξερω πως λειτουργεί ακριβώς. Λοιπόν έχω ενα F800 GS του 09 εχει περιπου 16000km στα τελευταία 2000 μου Κανει ενα μεταλλικό θόρυβο οταν βάζω ταχύτητα και παω να ξεκινήσω αυτος ο θόρυβος συνεχίζει καθόλη τη διάρκεια αλλαγης ταχυτήτων, ο θόρυβος ειναι σα να χτυπάει καποιος με ενα σύρμα κάποιο μέταλλο , γενικά σε μάστορες που το έχω πάει έχω αλλάξει τεντοτηρας καδένα ρυθμισμα βαλβίδων αλλα ακομη συνεχίζει καποιος κάποια ιδέα;;;; Να σημειώσω πως το μηχανάκι το πηρα μεταχειρησμενο ολα τα service σε αντιπροσωπείες αλλα ο προηγούμενος απο το 14 έως και που το πηρα εγω το 16 το ειχε σε σχετική . ακινησία (2000km)
Ο χρήστης Vaggal δεν είναι συνδεδεμένος  

16-08-16, 19:46   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Καμιά ιδέα?? Απ' όλους όσους είδαν το μοτόρι τόλμησε κάποιος να ανοίξει το καπάκι της καμπάνας? Να δει τα διασκάκια του συμπλέκτη, την ίδια την καμπάνα ή το σασμάν γενικώς (στραβή φουρκέτα.... λέμε τώρα)? Πού κολλάει το μοτέρ και η λειτουργία του όταν ο θόρυβος αρχίζει με το που βάζεις ταχύτητα???

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-08-16, 21:40   #3
Vaggal

Φιλε μου ειλικρινά δε ξερω γενικά υποψιάζομαι μήπως θελει ξανα ρύθμιση η αλυσίδα αλλα σε ευχαριςτω για τις πληροφορίες αυριο που θα την ξανα παω στο συνεργείο θα του τα πω όπως ακριβώς τα γράφεις, επειδη φαίνεσαι τουλαχιςτον περισσότερο γνωστής σε θέματα μηχανικά απο μενα αν βρεις-σκεφτείς κατι άλλο θα το εκτιμούσα.
Ο χρήστης Vaggal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-08-16, 19:44   #4
sv2gww

Status:

Aν μπορούσες να κάνεις πιο λεπτομερή την περιγραφή σου ή να βάλεις ένα βιντεάκι στο youtube.. Στο ρελαντί ή στο μασράρισμα εν στάσει τι κάνει? Όταν κινείσαι με νεκρά σε ευθεία ή κάποια κατηφόρα ή αν έχεις ταχύτητα με συμπλέκτη? Δηλ ο μάστορης που κάνει δοκιμή στο δρόμο έχει όλα τα δεδομένα κι εμείς στην "απ' έξω"?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

18-08-16, 01:46   #5
Vaggal

Χα χα χα οχι ρε παιδια τι στην απ' εξω ενα πρόβλημα προσπαθούμε να λύσουμε που με τυραννάει και δε με αφήνει να ευχαριστηθώ τη moto. Κοιτάξτε η αλυσίδα όπως μου ειπε σημερα ειναι ρυθμιζόμενη Φούλ όπως και Καμπάνα και σασμάν τώρα η φουρκέτα μου ειπε πως το μηχανάκι ειναι πολυ δύσκολο να στραβώσει και συγκεκριμένα για τη χρήση που το κάνω( ταξίδια εθνική και γενικά ήρεμα)τώρα οσο αναφορά πιο λεπτομέρεια γι το θόρυβο στη κατηφόρα δεν κανει το παραμικρό γενικά το κανει παντα μεταξυ 2,5-3,5 χιλιάδων στροφών οταν το μηχανάκι γκαζώνει να ροπιασει και ειδικά με 2 αναβάτη πανω που ειναι πιο βαρη ,σαν να ζορίζει κατι.

Απλά κατι τελευταίο το οποίο δε ξερω αν βοηθήσει κάποιον να μου πει κατι οταν άλλαξα καδενακι που νόμιζε ότι εφταιγε αυτο,το καδενακι σε 2-3 σημεία ειχε πράγματι χαλάρωμα δλδ δεν ήταν ομοιόμορφο σφικτά δεμένο.
18-08-16, 08:41   #6
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Το εχουν δει σε επισημο μαγαζι ;
κι όταν λεω επισημο εννοω ένα από αυτά :http://www.bmw-motorrad.gr/gr/el/ind...l/dlo/dlo.html
Αν το εχουν δει και αυτοι και δεν εχουν βγαλει συμπερασμα τοτε και μονον τοτε, το μηχανακι εχει μονιμα τετοιο θορυβο απλα εσευ δεν το ειχες προσεξει πριν.
Να υποθεσω ότι αλλαγη λαδιων -με τα σωστα- εχεις κανει μαζι με φιλτρο . !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-08-16, 09:13   #7
Vaggal

Το εχει δει εξειδικευμένο συνεργείο και μου λέει ότι δεν εξηγείτε τέτοιος θόρυβος
18-08-16, 09:15   #8
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
ότι ειπα πριν φιλε μου, ότι ΑΚΡΙΒΩΣ ειπα ...τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-08-16, 14:04   #9
sv2gww

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vaggal Εμφάνιση μηνυμάτων
γι το θόρυβο στη κατηφόρα δεν κανει το παραμικρό γενικά το κανει παντα μεταξυ 2,5-3,5 χιλιάδων στροφών οταν το μηχανάκι γκαζώνει να ροπιασει και ειδικά με 2 αναβάτη πανω που ειναι πιο βαρη ,σαν να ζορίζει κατι.
Μάάάάάλιστα... Είδες λοιπόν που υπάρχουν περισσότερες λεπτομέριες?
Αν ο θόρυβος είναι επάνω στην αύξηση των στροφών κι έχεις μεγάλο φορτίο (2ο άτομο ή ανηφόρα κλπ) τότε μιλάμε πλέον για τον κινητήρα κι όχι την μετάδοση. Ο τεντωτήρας της καδένας εκκεντροφόρου -όπως γνωρίζεις ήδη- έχει υδραυλικά ρυθμιζόμενο τεντωτήρα. Στις χαμηλές στροφές η πίεση του λαδιού είναι επίσης χαμηλή κι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όταν πας να αυξήσεις τις στροφές ΜΕ ΦΟΡΤΙΟ η καδένα δεν προλαβαίνει να τεντωθεί ελλείψη πίεσης στον τεντωτήρα της. Αγγίζει πλέον όλη την ράχη της γλυσιέρας της (δες στη φωτό τις γλυσιέρες ) η οποία αν δεν κάνω λάθος είναι μεταλλική
(Νο 36 και Νο 24 στο παρακάτω sait: http://www.bikebandit.com/oem-parts/...55281sch787720)
Aν θες μια συμβουλή, στην επόμενη αλλαγή λαδιών πάρε ένα καθαρό δοχείο και μάζεψε τα καμμένα ζεστά λάδια. Όταν τελειώσεις με φρέσκα νέα λάδια και φίλτρα άδειασε σιγά σιγά το δοχείο με τα καμμένα και δες τι κατακάθια έχουν απομείνει... Θεωρητικά θα πρέπει να υπάρχουν μικροσκοπικές νυφάδες μετάλλου (όχι σκόνη σε μπρούτζινο χρώμα!! αυτή είναι από τα δισκάκια του συμπλέκτη!!). Αν όντως είναι έτσι δεν το κρίνω ανησυχιτικό αφού έχεις πλέον καινούργιο τεντωτήρα. Άσ' το ώς έχει και μην ασχολείσαι εκτός κι αν ο θόρυβος αυξηθεί δραματικά. Το να παραμείνει όπως είναι μάλλον δηλώνει κάτι νορμάλ γι' αυτό το μοτέρ.
Σε κάθε αλλαγή λαδιών όμως θα βάζεις πάντα νέο φίλτρο λαδιού και δε θα αφήνεις τα λάδια για πάρα πολλά χιλιόμετρα, ώστε να μη βολτάρουν μέσα στο κάρτερ ιζήματα και λοιπές βρωμιές.

18-08-16, 14:24   #10
Vaggal

Φιλε μου σε ευχαριςτω κατατοπιστικοτατος!!! Απλά το θέμα ειναι ότι έχω 16000km και τα λάδια - φίλτρα τα άλλαξα στον Παπαδόπουλο στη λαρισα( μέχρι τοτε δεν έκανε τπτ απο θόρυβο) βέβαια δεν εκανα τπτ γι αυτο που είπες να κοιτάξω τα καμμένα λάδια

Φιλε μου σε ευχαριςτω κατατοπιστικοτατος!!! Απλά το θέμα ειναι ότι έχω 16000km και τα λάδια - φίλτρα τα άλλαξα στον Παπαδόπουλο στη λαρισαα πριν 2 μήνες περιπου στα 14000km( πριν την αλλαγη δεν έκανε τπτ απο θόρυβο) βέβαια δεν εκανα τπτ γι αυτο που είπες να κοιτάξω τα καμμένα λάδια γτ 1ον δεν έκανε θορυβο όπως είπα και 2ον δε το ήξερα
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές