Λαστιχα σχεδιασης 2010 vs 2016..[E93 335i] - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-09-16, 20:09   #1
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Λαστιχα σχεδιασης 2010 vs 2016..[E93 335i]

Ας πω λιγα λογια πρωτα για τα λαστιχα που φορεθηκαν στην ιστορια του αυτοκινητου μου.
Τα εργοστασιακα run flat michelin pilot sport συνδυασμενα με τη m-pack αναρτηση ηταν οτι καλυτερο σε αισθηση σε στροφες. Αργουσαν ομως απιστευτα να ζεσταθουν και φθειρονταν και πολυ γρηγορα.
-Το 2010 τα αποχωριστηκα, για τα συμβατικα dunlop sport maxx. Πολυ καλη διαρκεια ζωης, καλη αισθηση στο τιμονι, ομως εχαναν πολυ σε συμπεριφορα σε στροφες και αποτομες αλλαγες κατευθυνσης μιας και μαγουλιαζαν αρκετα. Η κατασταση ειχε βελτιωθει αρκετα με καλυτερη αναρτηση(hartge), ομως και παλι απηχε πολυ απο την 1η αισθηση που εδιναν τα run flat.

-2012 φτανει η ωρα για την επομενη αλλαγη τους και ψαχνωντας αρκετα το θεμα κατεληξα οτι για να αποκτησω την αισθηση που ζητουσα στις στροφες επρεπε τα ελαστικα να εχουν οσο γινεται σκληροτερο πλαϊνο. Μετα απο πολλες γνωμες (και τον λαστιχα κυριως να επιμενει) κατεληξα στα συμβατικα bridgestone s001. Το λαστιχο πραγματικα εφτανε πολυ κοντα σε αποδοση τα πρωτα run flat που ειχα, εμπαινα τρενο στις στροφες και γενικα δεν ειχα καποιο παραπονο.

-Γυρω στο 2014 επρεπε να ξαναλαξω λαστιχα και σκεφτομουν ξανα να βαλω run flat. Λογω αρκετων λακουβων ομως που χτυπουσα κατα καιρους τα απεριψα σαν ιδεα(και ευτυχως γιατι ηδη ειχα μια ρωγμη στη μια ζαντα και 2 φθαρμενες μπροστινες κοντρες). Ετσι και ακομη μια φορα επελεξα οτι πιο κοντινο σε σκληροτητα δλδ ξανα τα ιδια λαστιχα.

-2016 και συγκεκριμενα προχθες επρεπε να αντικατασταθει για αλλη μια φορα η τετραδα..μετα απο ατελειωτες ωρες ψαξιματος στα διαφορα forum και διαβαζοντας δοκιμες και κριτικες απο το (tyrereviews.co.uk) λεω ας δοκιμασω καποιο απο τα ολοκαινουρια λαστιχα. Ειμουν αναμεσα σε 2 ολοκαινουρια ελαστικα σχεδιασης του 2016 παρακαλω. Λεω δεν μπορει μετα απο τοσα χρονια ολο και κατι καλυτερο θα βγηκε σε αισθηση κλπ...
Πεφτω και στην πρωτη κριτικη ενος bmw 335 370hp που εκθιαζε το "καινουριο ελαστικο" και το συγκρινε με το pilot super sport και λεω δεν μπορει εδω ειμαστε...
Τηλέφωνο λοιπον στο λαστιχα...του εξηγουσα γιατι θα ηθελα να φυγω απο τα s001 και να δοκιμασω τα καινουρια... μπλα μπλα μπλα, μου λεει μονολεξης: "Θα το μετανιωσεις! Το δικο σου προβλημα ειναι οτι θελεις πολυ σκληρα πλαινα γιατι το στριβεις το αμαξι και ηταν σχεδιασμενη η αναρτηση για runflat. Μου ξανατυχε ατομο με δυνατο αμαξι που εφυγε απο τα s001 σε καινουριου σχεδιασμου ελαστικων και σε 10 μερες ηρθε και μου ζητουσε να τα δωσουμε καπου σαν μεταχειρισμενα γιατι ειχε ξενερωσει στο μπαλωνιασμα στις στροφες".
Επεμενα εγω, λεω δεν μπορει τοσες κριτικες, σχεδιαση του 2016, γραφουν και XL (δλδ extra load στα πλαϊνα) ας τα δοκιμασουμε του λεω.
Παω λοιπον σημερα να τα περασω...
Ξεμονταρει το παλιο ελαστικο το βαζει διπλα διπλα με το "καινουριας σχεδιασης ελαστικο" και τα πιεζει απο πανω και τα δυο. Επαθα σοκ με το ποσο πατιοταν το "καινουριο". Μετα τα τραβαει με το χερι απο τα "μαγουλα" και ξανα το "καινουριο" γυριζε για πλακα. Δοκιμαζω και εγω ακριβως το ιδιο αποτελεσμα..
Μου λεει φαντασου τωρα τι γινεται με τα 450 κιλα βαρος του αμαξιου ανα ροδα. Του λεω τι κανουμε ρε φιλε(χρονια φιλος περα απο πελατης), τωρα τα παραγγειλαμε...
μου λεει αστο αυτο το θεμα ειναι να ευχαριστιεσαι το αμαξι, αν θελεις τα στελνουμε πισω και ξαναβαζουμε τα s001.
Ε μαντεψτε τι εκανα...

Υ.Γ.1: Για να μην παρεξηγηθω.. ειλικρινα μπορει στη βροχη ή στο στεγνο σε ευθειες με μεγαλες ταχυτητες, στο φρεναρισμα ή σε αυτοκινητα που ειναι σχεδιασμενα με συμβατικα λαστιχα (οχι run flat) το καινουριο σχεδιαστικα ελαστικο να ειναι πολυ καλυτερο, αλλα δεν υπηρχε περιπτωση μετα απο το αυτοσχεδιο τεστ των πλαϊνων που δοκιμασαμε να το επελεγα για το στυλ οδηγησης που θελω..
Υ.Γ.2: Οπου "καινουριο ελαστικο" δεν αναφερω τη μαρκα σκοπιμως μην εχουμε τπτ ιστοριες απο την εταιρεια...

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος  

29-09-16, 10:18   #2
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Είσαι ο δεύτερος που λέει τόσο καλά λόγια για το s001.
29-09-16, 12:29   #3
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου.αν και διαφορετικα αυτοκινητα ,οταν θελησα να αλλαξω απο ρανφλατ σε συμβατικα ολοι μου λεγανε για αυτο που επελεξες,δεν ειναι τυχαιο.
νομιζω,οτι το να πεις ποιο ειναι το αλλο ελαστικο δεν ειναι αρνητικη διαφημιση γιατι απλα δεν σου εκανε,δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο ελαστικο.εχουμε πει ολοι εδω μεσα σε αντιστοιχο θεμα για ελαστικα αρνητικα σχολια,εφοσον δεν μειναμε ευχαριστημενοι.
θα ηταν καλο να μαθουμε για γινει συγκριση και να εχουμε πληρη εικονα.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-09-16, 15:03   #4
Chiefsotos

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι ο δεύτερος που λέει τόσο καλά λόγια για το s001.
o 1oς ποιος ειναι ;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο player Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου.αν και διαφορετικα αυτοκινητα ,οταν θελησα να αλλαξω απο ρανφλατ σε συμβατικα ολοι μου λεγανε για αυτο που επελεξες,δεν ειναι τυχαιο.
νομιζω,οτι το να πεις ποιο ειναι το αλλο ελαστικο δεν ειναι αρνητικη διαφημιση γιατι απλα δεν σου εκανε,δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο ελαστικο.εχουμε πει ολοι εδω μεσα σε αντιστοιχο θεμα για ελαστικα αρνητικα σχολια,εφοσον δεν μειναμε ευχαριστημενοι.
θα ηταν καλο να μαθουμε για γινει συγκριση και να εχουμε πληρη εικονα.
Βασικα εχει τοσο σκληρα πλαϊνα που ειναι οτι πιο κοντα σε run flat. Η διαφορα με μενα ειναι οτι το καινουριο ελαστικο δεν το φορεσα καν για να εχω πληρη αποψη, ομως οπως προειπα με τοσο μαλακα πλαϊνα δυσκολα θα εκπληρωνε αυτο που εψαχνα.

Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-09-16, 15:58   #5
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Και αυτός με 335......να μην μιλήσω αντ' αυτού.....ας μιλήσει ο ίδιος για τις εντυπώσεις του .
01-10-16, 18:34   #6
player

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Chiefsotos Εμφάνιση μηνυμάτων
o 1oς ποιος ειναι ;

Βασικα εχει τοσο σκληρα πλαϊνα που ειναι οτι πιο κοντα σε run flat. Η διαφορα με μενα ειναι οτι το καινουριο ελαστικο δεν το φορεσα καν για να εχω πληρη αποψη, ομως οπως προειπα με τοσο μαλακα πλαϊνα δυσκολα θα εκπληρωνε αυτο που εψαχνα.
μου ειπαν βεβαια αναμεσα σαυτο και το michelin primacy οτι εχουν σκληρα πλαινα αλλα εγω αναρωτηθηκα michelin και σκληρο ελαστικο??? και ετσι το αφησα και ειπα η' θα βαλω αυτο που εβαλες η' ρανφλατ.

τα Dunlop ηταν αυτα?http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Du...Sport-Maxx.htm
δεν εχουν καλες κριτικες,οπως τα ειπες ειναι.

το καινουριο ομως http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Du...tMaxx-RT-2.htm εχει μεχρις στιγμης πολυ καλες κριτικες.πηγα ρωτησα εχει σκληρα πλαινα και μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλυτερο απο τα προηγουμενα στο δρομο και κανει για το αυτοκινητο μου,αν βγει ποτε στην διασταση μου καθοτι νωρις ακομα, βγαινει μονο σε μεγαλυτερες.
01-10-16, 22:14   #7
Chiefsotos

Status:

Τα primacy ειναι μια κατηγορία κατω, μη τα συγκρίνεις καν.
Τα Dunlop ηταν τα sport max tt
Οι κριτικές που βάζουν οι χρήστες εκει ειναι να μην πω, τι..
Ετσι είχαν και για το "καινουριο ελαστικό" που σκεφτόμουν κ να μην πω..

02-10-16, 13:01   #8
player

sport max tt?? αυτα ηταν με κεβλαρ στα πλαγια και τα εχω περιεργαστει απο κοντα.ηταν αρκετα σκληρα και ημουν ετοιμος να τα παραγγειλω οταν ακουσα οτι αντικτασταθηκαν με τα Dunlop SportMaxx RT.πειεργο που ενω ηταν σκληρα δεν κρατουσαν σαν το s001.κατι λαθος στην συμπεριφορα εκαναν.
για το σαιτ μερικες φορες ειναι αξιοπιστο απο προσωπικες επιλογες.
για το καινουριο ελαστικο με ιντριγκαρες ακομα πιο πολυ τωρα.τουλαχιστον πες μονο εταιρεια και οχι μοντελλο
02-10-16, 14:10   #9
Chiefsotos

Status:

Ναι ηταν οντως με πολυ ενισχυμενα πλαινα και εκεινο αλλα και παλι δεν.
Λοιπον για να μην υπαρχουν αποριες ειναι απο τις μεγαλυτερες εταιρειες ελαστικων και το μοντελο με Ελληνικα γραμματα ειναι το Π.Σ. (Σαν αριθμος απο διπλα απο τα γραμματα ο πιο μεγαλος )

02-10-16, 17:49   #10
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Έβαλα s001 λόγω ανάγκης. Δεν είχα λάστιχα και έψαχνα ps3 η κάποιο semislick. Από 750-800 έβαλα υποχρεωτικά s001 τα φτηνιαρικα με 550-580 euro και λέω αφού δεν βρίσκω λάστιχο θα τα κρατήσω για λίγο και όταν έρθουν στην αγορά αυτά που θέλω θα τα αλλάξω.

Δεν ξαναλαζω λάστιχο εκτός από semislick. Για κανένα λόγο. Ευχαριστημένος εδώ και 1 χρόνο πλέον. Το φτηνιαρικο και καλά βγήκε διαμάντι

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές