Ανάρτηση για Ε39 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
11-10-16, 19:51   #1
dim39

Το avatar του χρήστη dim39

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E39 520ι
Ανάρτηση για Ε39

Καλησπέρα σε όλους καταρχήν.Τον τελευταίο καιρό ψάχνομαι πολύ στο θέμα της ανάρτησης δίοτι ψάχνω κάτι οικονομικό και καλό γιατί όπως ξέρουμε όλοι, οι καιροί δεν μας το επιτρέπουν για μεγάλες αγορές.Ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το Ε39 520 που έχω να τονίσω πως 16 χρόνια φοράει την μαμά ανάρτηση (κάνοντας την εξής ερώτηση στον πατέρα μου πως σου άντεξε μετά από τόσο καιρό και που πάει ακόμα δηλαδή αλλά πως πάει ?) Μπορώ να πω από προσωπική μου εμπειρία πως πριν από 2 χρόνια που αγόρασα 18 άρες από Μ 6 και με λάστιχα 225/40/R18 πως έγινε άλλο αμάξι σε σχέση με πριν που είχε 205/65/R15.
Να τονίσω σε όλους τους φίλους πως πριν από μερικούς μήνες παρήγγειλα street coilovers fkαπό αγγλία για το αμάξι όχι μόνο άργησε 3 μήνες αλλά τελικά δεν ήρθε..πάλι καλά που πήρα τα χρήματά μου πίσω.Τέλος πάντων πέρασα και εγώ μια περιπέτεια θα έλεγα,για αυτό θα ήθελα την γνώμη σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ο χρήστης dim39 δεν είναι συνδεδεμένος  

11-10-16, 20:39   #2
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Καλο? δλδ? Π.χ. ποιοτικα?
11-10-16, 20:58   #3
dim39

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Herc Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο? δλδ? Π.χ. ποιοτικα?
Έχεις δίκιο να γίνω πιο συγκεκριμένος γύρω στα 400-500 κάτι σπορ
είδα μία στα 259ευρω coilover άλλα δεν έχω ακούσει και τις καλύτερες κριτικές... http://www.car.gr/parts/view/6992870/ για αυτήν εννοώ!
Ο χρήστης dim39 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-10-16, 21:15   #4
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Μπα... Επειδή πήρε έγκριση TUV δε σημαίνει ότι είναι και ότι καλύτερο.
Με 200-250€ μπορείς να πάρεις ένα καλό σετ ελατηρίων για αρχή. Για αμορτισέρ θέλεις άλλα 600 περίπου.
Άποψή μου είναι να αποφύγεις ανώνυμα προϊόντα που έχουν μόνο look.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-10-16, 21:19   #5
Herc

bilstein? sachs? εχεις δει?
11-10-16, 21:28   #6
dim39

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Με 200-250€ μπορείς να πάρεις ένα καλό σετ ελατηρίων για αρχή. Για αμορτισέρ θέλεις άλλα 600 περίπου.
Για αυτό τι έχεις να πεις αλλά ξεφεύγει οικονομικα για εμένα
http://www.e-antallaktika.com.gr/product-31975.html

Παράθεση:
Το ξέρω αλλά έλεγα για κάτι απλό δηλαδή βόλτα και κανά ταξίδι
Για αυτό τι έχεις να πεις αλλά ξεφεύγει οικονομικα για εμένα
http://www.e-antallaktika.com.gr/product-31975.html
11-10-16, 21:37   #7
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Δεν είμαι και ο πιο ειδικός επί του θέματος αλλά είμαι της φιλοσοφίας ότι με θέματα ανάρτησης, πέδησης, λάστιχα και γενικά ότι έχει σχέση με ασφάλεια που σε κρατάει στον δρόμο, δεν είναι για πολλούς πολλούς πειραματισμούς. Αν θέλεις να έχεις σωστή απόδοση θα πρέπει να ακολουθήσεις κάτι κοντά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και λίγο προς τα γούστα σου.
Δηλαδή π.χ. θέλεις να το χαμηλώσεις χαμήλωσε το όσο και το Μ5 όχι 10 πόντους να γίνει σαύρα και να κοπανάει σε όλες τις λακούβες. Όπου κερδίζεις κάτι το χάνεις συνήθως σε κάτι άλλο.
11-10-16, 21:42   #8
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Είναι κάτι απλό οι coilover??
Απλό είναι να πάρεις τέσσερα ελατήρια Einbach ή H&R και να βάλεις μέσα τους αυτό που γράφει ο Ηρακλής: Sachs ή Bilstein. Nαι, είναι ακριβά αλλά θα δώσεις τα χρήματα μια φορά και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για τα επόμενα 100-120Κ χλμ.
Ένα σετ αμορτισέρ Bilstein B4 είναι κάτι λιγότερο από 400€ (το ίδιο και τα αντίστοιχα Sachs) και τα ελατήρια άλλα 250κάτι.
Το να δώσεις 300€ για όλα μαζί είναι λιγάκι τραβηγμένο. Αν θες άλλαξε πρώτα τα αμορτισέρ ή τα ελατήρια αλλά βάλε κάτι αποδεδειγμένα καλό.
Λάστιχα, φρένα και αναρτήσεις σε κρατάνε στο δρόμο, μην κάνεις πειράματα μ' αυτά τα εξαρτήματα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-10-16, 22:50   #9
dim39

Παράθεση:
τα έχω δει αλλά κάτω από 600 δεν βρίσκω

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ms_kostakiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι και ο πιο ειδικός επί του θέματος αλλά είμαι της φιλοσοφίας ότι με θέματα ανάρτησης, πέδησης, λάστιχα και γενικά ότι έχει σχέση με ασφάλεια που σε κρατάει στον δρόμο, δεν είναι για πολλούς πολλούς πειραματισμούς. Αν θέλεις να έχεις σωστή απόδοση θα πρέπει να ακολουθήσεις κάτι κοντά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και λίγο προς τα γούστα σου.
Δηλαδή π.χ. θέλεις να το χαμηλώσεις χαμήλωσε το όσο και το Μ5 όχι 10 πόντους να γίνει σαύρα και να κοπανάει σε όλες τις λακούβες. Όπου κερδίζεις κάτι το χάνεις συνήθως σε κάτι άλλο.
κώστα καλά τα λες για να έχω ένα εμφανισιακό αποτέλεσμα σαν το Μ5 τι πρέπει να κάνω όσο το δυνατόν οικονομικά γιατί με 800 και με 900 εκατοστάρικα βρίσκω...

Παράθεση:
Είναι κάτι απλό οι coilover??
Απλό είναι να πάρεις τέσσερα ελατήρια Einbach ή H&R και να βάλεις μέσα τους αυτό που γράφει ο Ηρακλής: Sachs ή Bilstein. Nαι, είναι ακριβά αλλά θα δώσεις τα χρήματα μια φορά και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για τα επόμενα 100-120Κ χλμ.
Ένα σετ αμορτισέρ Bilstein B4 είναι κάτι λιγότερο από 400€ (το ίδιο και τα αντίστοιχα Sachs) και τα ελατήρια άλλα 250κάτι.
Το να δώσεις 300€ για όλα μαζί είναι λιγάκι τραβηγμένο. Αν θες άλλαξε πρώτα τα αμορτισέρ ή τα ελατήρια αλλά βάλε κάτι αποδεδειγμένα καλό.
Λάστιχα, φρένα και αναρτήσεις σε κρατάνε στο δρόμο, μην κάνεις πειράματα μ' αυτά τα εξαρτήματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο sv2gww άρα να υπολογίζω στα 600-700 άμα θέλω καλή δουλεία?

Απλά με τα coilover πίστευα πως θα το χαμήλωνα ανάλογα με τις ανάγκες μου ούτε να γίνει σαύρα αλλά ούτε και κατσίκι

Άμα είναι κοιτάξτε το λίνγκ εδώ βέβαια δεν μιλάμε σαν τα άλλα που έλεγα με τα 250ευρώ αλλά μια μάρκα που ότι πληρώνεις παίρνεις τελικά...
http://www.ebay.de/itm/KONI-STR-T-Sp...QAAOSwbsBXoLCA

Παράθεση:
Ναι τα έχω δει αλλά τα κίτρινα 540 χωρίς ελατήρια γιατί τα μαύρα όσοι τα πήραν έκλεγαν τα λεφτά τους έχω ακούσει από πάρα πολλούς...
11-10-16, 23:37   #10
Herc

Τα Β6 λες.
Αλλα μισο λεπτο και αποδοση και χαμηλωμα και να μην βαλεις λεφτα δεν γινετε!!!!
Κανε παζαρι τι να πω αν τα παρεις πακετο!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές