Ελαστικά: εμπιστεύεστε τους δείκτες τους? - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Ελαστικά & Αναρτήσεις » Ελαστικά: εμπιστεύεστε τους δείκτες τους?

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-11-16, 10:43   #1
stam2

Drives: 316 316i
Ελαστικά: εμπιστεύεστε τους δείκτες τους?

Καλημέρα σας!

Κάποιες ερωτήσεις που έχω αρκετό καιρό στο μυαλό μου. Τα ελαστικά στις μέρες μας έχουν αποκτήσει αρκετούς έξτρα δείκτες εκτός από αυτούς που αφορούν τις διαστάσεις τους.

Μεγ. βάρος, μεγ. ταχύτητα, οικονομία, θόρυβος, δείκτης επιδόσεων σε βρεγμένο, ακόμα και δείκτης θορύβου.

Πόσο αληθείς είναι αυτοί οι δείκτες και πόσο αντικειμενικοί από εταιρία σε εταιρία? Στο δεύτερο αμάξι της οικογένειας (golf IV) φοράω τα pirelli cinturato και παρ' όλο που τα χαρακτηριστικά τους ήταν κάπως καλύτερα από τα προηγούμενα που φορούσε (michelin energy) ωστόσο στην πράξη είναι ίδια και χειρότερα. Αλλα και τους παλιούς έμπειρους λαστιχάδες όταν τους ρωτάς για τα χαρακτηριστικά, σου λένε μην τα κοιτάς τα νουμεράκια και σου προτείνουν βάσει εμπειρίας και γνώσης από δοκιμές σε άλλα αμάξια.

Επίσης ήθελα να πω πως έχοντας πολύ μεγαλύτερη πείρα στα ελαστικά μοτοσυκλετών, έχω παρατηρήσει πως ένα ίδιο ελαστικό από μηχανάκι σε μηχανάκι (με τα ίδια περίπου χαρακτηριστικά) μπορεί να είναι από άψογο και άριστο έως απογοήτευση και καταστροφή. Μήπως το ίδιο ισχύει και στα αυτοκίνητα?
Ο χρήστης stam2 δεν είναι συνδεδεμένος  

18-11-16, 14:19   #2
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
καλημερα.αυτο που πρεπει να εχεις υποψιν σου ειναι οτι αυτοι οι δεικτες καταγραφονται μεττα απο δοκιμες που γινονται σε ειδικα διαμορφωμενο περιβαλον και οχι σε δρομους.ειναι σωστοι,αλλα..

...δεν ισχυουν για ολους τους δρομους του κοσμου καθοτι αλλοι οι δρομοι της πιστας ,αλλοι της γερμανιας,αγγλιας και αλλοι της ελλαδας.επισης το ιδιο ελαστικο δεν εχει τις ιδιες επιδοσεις για ολα τα αυτοκινητα.

οποτε οταν διαβαζεις χαρακτηριστικα ,πρεπει να διαλεγεις συμφωνα με τον λαστιχα σου που εχει μαζεψει γνωμες απο διαφορετικα αυτοκινητα αλλα και δυστυχως βαση πειρας,αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.

π.χ εγω οταν ηταν να αλλαξω και να βαλω συμβατικα ολοι μου ειπαν να μην βαλω goodyear perfomance η' dunlop γιατι ηταν υπερβολικα μαλακα για το δικο μου αυτοκινητο.οσοι δεν τους πειραζε αυτο τα βαλανε..οι περισοτεροι θελανε κατι σκληροτερο στις στροφες.και ειχαν δικιο.ομως αυτα τα ελαστικα εχουν απο τους καλυτερους δεικτες και πουλησαν σαν ζεστο ψωμι.
Ο χρήστης player είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-11-16, 15:10   #3
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Τι να σου πω φίλε μου.......τα διαβάζω αλλά δεν τα παίρνω πολύ στα υπ όψιν.
Παράδειγμα: τα Michelin Super Sport έχουν δείκτη φοράς 300, ενώ τα Pirelli P zero 220 ( δηλ τα Michelin θα αντέξουν πιο πολύ). Σε πληροφορώ ότι με τα P zero φαίνεται ότι θα αντέξουν πιο πολύ. Τι να πω.....
Αυτά τα ενδεικτικά για κράτημα σε στεγνο-βρεγμενο δεν τα παίρνω καθόλου στα υπόψιν. Είναι πιστεύω κυρίως πως τα αισθάνεται ο κάθε ένας.
18-11-16, 18:10   #4
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Η πληροφόρηση απο το λάστιχο βγαίνει απο δοκιμή στο αμάξι σου και μόνο και αυτό σημαίνει πολλές δοκιμές ελαστικών. Και τα P-Zero τα φοράνε όλα τα lambo και τα Ferrari αλλά εμένα μου έκαναν το χατήρι μέχρι ένα σημείο. Και τα PilotSport2 που είχε μαμά το αμάξι λένε οτι είναι καλά αλλά τα μαμά δεν με έβγαλαν ούτε χρόνο με πολλή μούρη στις στροφές. Κάθε αυτοκίνητο είναι διαφορετικό και εκτός απο κάθε Χώρα είναι και κάθε περιοχή διαφορετική. Αν μένεις Βόρεια μην περιμένεις να είναι το ίδιο με κάποιον που μένει Νότια και έχει μονίμως 10 βαθμούς διαφορά την νύχτα
19-11-16, 19:49   #5
kostas bmw e90

Περιοχή: Μοσχατο

Drives: E90 316i
εγω αυτό που θα σου αναφερω από την δικια μου πειρα (και εχω γραψει αρκετες χιλιαδες χιλιόμετρα με αυτοκινητο) είναι να βαζεις παντοτε ελαστικα κορυφαιων κατασκευαστών
και τι εννοω.......π.χ εχω βαλει σε αυτοκιντο που ειχα παλιοτερα (όχι τωρα στο BMW) μαρκες ελαστικων από Fulda και barum μεχρι Michelin και continental
οι 2 τελευταίες μαρκες μου κρατησαν πανω από 100.000 χλμ η κάθε μια χωρις αλλαγη (απλα στα 50.000 χλμ εφερα τα εμπρος ελαστικα πισω και τα πισω ελαστικα εμπρος) συνολικα δλδ πανω από 200.000 χλμ με Michelin και conti ενώ με τα barum και Fulda στις 30.000 χλμ με 40.000 χλμ τα ελαστικα ηταν ηδη αρκετα ταλαιπωρημένα και θελαν αντικατασταση
βεβαια εξαρτάται και από τον τροπο που οδηγει καποιος, εγω λοιπον θα σου πω ότι όλα αυτά τα χρονια με το πεζω 206 που ειχα εκανα μια νορμαλ οδηγηση μεσα και εξω από την πολη των αθηνων
Ο χρήστης kostas bmw e90 είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές