Αμορτισέρ [F20 116i] - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-11-16, 15:53   #1
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Αμορτισέρ [F20 116i]

Έχω το παρακάτω θέμα και χρειάζομαι τα φώτα σας
Με F20 116i και απλή ανάρτηση με ταχύτητα πάνω από 180-190 το τιμόνι γίνεται "ελαφρύ και ασαφές"
και δεν δίνει την ίδια πληροφόρηση, αίσθηση και σιγουρία όπως πχ στα 150.

Να σημειώσω ότι με την ανάρτηση είμαι κατα τα άλλα πολύ ικανοποιημένος όσον αφορά την άνεση και μετά τα "δεσίματα" εμπρός και πίσω το στήσιμο του αυτοκινήτου μέχρι τα 170 είναι για μένα πάρα πολύ καλό..

-- Σε ερώτηση μου στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω ανάρτηση και να πάω στην Msport κλπ.

Εχω διαβάσει τα περισσότερα σχετικα θέματα και στα περισσότερα υπάρχουν κάποιες προτάσεις
όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση χρειάζομαι ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ από την όποια αλλαγή ανάρτησης

Έχω διαβάσει και για κάποιους επαγγελματίες που βελτιώνουν τις ήδη υπάρχουσες αναρτήσεις
και θα με ενδιέφερε ΠΟΛΥ να δω μια αξιολόγηση
αν υπάρχει κάποιος που έχει βελτιώσει με αυτόν τον τρόπο την ανάρτηση ιδανικά σε F20.

Γενικά χρειάζομαι κάποια ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ από φίλους που έχουν αλλάξει ανάρτηση σε F20 για να με βοηθήσουν να αποφασίσω πως να κινηθώ
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος  

18-11-16, 18:04   #2
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Αξιολόγηση δεν μπορώ να σου δώσω γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει αυτός που πήγα πριν μερικά χρόνια (5). Ούτε όνομα. Θυμάμαι όμως που ήταν αν σε ενδιαφέρει...

Το πρόβλημα σου είναι 99% στην ευθυγράμμιση και πιο πολύ στην σύγκλιση. Το αυτοκίνητο θέλει μπροστά ιδανικά 0 camber και θετική σύγκλιση (toe in) για να είναι ευθύβολο στα πολλά. Αν το θέμα είναι στο μπαλόνιασμα και την απόσβεση της ανάρτησης τότε ναι, έχει θέμα η ανάρτηση σου. Αν είναι όμως στην "πληροφόρηση" είναι κάτι απο τα παραπάνω.
18-11-16, 18:32   #3
userM

Η αλήθεια είναι ότι στην αντιπροσωπεία μου είχαν αναφέρει ότι το συγκεκριμένο μπορεί να βελτιωθεί με ευθυγράμμηση χχχ μου είχαν αναφέρει και έναν συγκεκριμένο όρο τον οποίο δεν θυμάμαι
και είχαν πει .."ωστε οι μπορστινοί τροχοί να συγκλίνουν προς τα μέσα" ή κάτι τέτοιο.

Δεν γνωρίζω αν μιλάς για κάτι τέτοιο όμως στο συμπερασμα είχαν καταλήξει ότι αυτό θα χαλάσει το ζύγισμα του αυτοκινήτου.
Όπως το περιέγραψαν έμοιαζε λίγο ότι είναι "μαιμουδια" για αυτό και δεν ξαναασχολήθηκα..

Αν μιλάς όμως για μια σωστή ευθυγράμμηση βάσει των προδιαγραφών του αυτοκινήτου φυσικά και με ενδιαφέρει γιατί μου λύνεις το θέμα σχετικά εύκολα!
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-11-16, 20:45   #4
F20driver

Το avatar του χρήστη F20driver

δεν εχει να κανει τοσο η αναρτηση σου με αυτο που περιγραφεις. επισης μιλαμε για ενα hatchback με αεροδυναμικη περιπτερου που σιγουρα παιζει μεγαλυτερο ρολο στο 180 χλμ. πρωτα απ ολα δες την ευθυγραμμιση σου. με εργοστασιακες ρυθμισεις σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα σε αυτα τα χιλιομετρα. κατι παει λαθος
Ο χρήστης F20driver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-11-16, 20:54   #5
userM

Ωραία. Ξεκιναω σιγουρα με ευθυγραμμηση.
Παρακληση σε οποιον γνωριζει
εστω με πμ καποιον επαγγελματια στην Αθηνα.
18-11-16, 22:10   #6
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο userM Εμφάνιση μηνυμάτων
-- Σε ερώτηση μου στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω ανάρτηση και να πάω στην Msport κλπ.

Εχω διαβάσει τα περισσότερα σχετικα θέματα και στα περισσότερα υπάρχουν κάποιες προτάσεις
όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση χρειάζομαι ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ από την όποια αλλαγή ανάρτησης
Msport coming soon στο e87. Stay tuned.
18-11-16, 22:36   #7
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Drives: F20 125i
Σου ειχα ειπα πει για την ευθυγραμιση απο την αρχη να την κανεις κανα μηνα μετα τα δεσιματα.
Τα απλα μαμα δεν ειναι για ταχυτητες μεγαλες 140-150Χλ. Καπου στα 60.000 εχουν αρκετη φθορα ετσι εστω και στο φρεναρισμα να νιωθεις οτι σερνετε και πρεπει να φρεναρεις 3 κλικ πιο νωρις και σε γρηγορο πλαναρισμα να βαρκαρει.
Μετα τα 160 η αεροδυναμικη αντι να σε κραταει κατω παλι σε παει βολτα και δεν βοηθαει το πισω που λειτουργει σαν κακο αλεξιπτωτο. Αν επισης φυσαει απο πλαγια και σε σηκωνει αισθητα ειτε απο προσπεραση λεοφορειου νταλικας καλο θα ηταν να πας να τα τσεκαρεις σε τι κατασταση ειναι και αν χρειαστει να προχωρησεις σε αντικατασταση προτου κανεις ευθυγραμιση.
18-11-16, 22:44   #8
userM

Θα πάω για τσεκ και ευθυγράμμιση. Απλά δεν ξέρω που....Πάντως δεν νομίζω να έχουν φθορά..είναι στα 40.000 χιλ.
18-11-16, 23:13   #9
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Drives: F20 125i
Ναι πας για τσεκ αν σου κανει τα παραπανω που ειπα. Το πιο ευκολο τεστ ειναι το ποσο και αν κανει υπερβολικο βυθισμα η μουρη σε αποτομο φρεναρισμα + πολυ μεγαλη αποσταση για σταση εν σχεση με το πριν. Εφοφον εχεις και φρεσκα τακακια θα εχεις καλυτερη αποψη
19-11-16, 13:48   #10
lips

Τα απλα μαμα αμορτισερ, οντος πεφτουν γρηγορα.
Εγω εχω 35000km και εχουν αισθητη διαφορα απο καινουρια, βεβαια μεχρι τα 160km δεν υπαρχει θεμα ασφαλειας.
Για ταξιδι με 190 δεν κανει αυτη η αναρτηση, αλλα κατα τη γνωμη μου δεν κανει και το 1600αρι μοτερ.
Βαλε κανενα πυρομετρο να δεις θερμοκρασιες καυσαεριων και θα καταλαβεις τι εννοω.
Να πατησεις μια φορα για λιγο δεν πειραζει, αλλα συνεχομενα σε αυτες τις ταχυτητες μειωνεις πολυ τη ζωη του κινητηρα!
Ο χρήστης lips είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές