Αμορτισέρ [F20 116i] - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-11-16, 15:19   #11
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Εγω παντως δεν ειμαι εντυπωσιασμενος ουτε απο την Μ αναρτηση.
Σε ατελειες του δρομου με πολλα χλμ αναπηδαει εντονα και χανει τη σταθεροτητα του το αυτοκινητο.
Θα επρεπε να εχουν πιο σφιχτο rebound τα αμορτισερ.
Ο χρήστης stef80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-11-16, 15:21   #12
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Lips μάλλον έχεις δίκιο, ότι δεν είναι για τέτοιες ταχύτητες συνεχόμενα αλλά δεν είναι και ο σκοπός μου αυτός.
Δυστυχώς δεν το έχω από καινούργιο ώστε να μπορώ να συγκρίνω την διαφορά που έχουν.
Σήμερα τελικά δεν πήγα για ευθυγράμμιση. Πήρα σε 2 αντίστοιχα συνεργεία και από την περιγραφή μου έδωσαν και οι 2 την ίδια απάντηση. "Φέρτο από να κάνουμε μια ευθυγράμμιση αν και μάλλον δεν θα είναι η λύση" Ό ένας πρότεινε αν δεν λυθεί να απευθυνώ στην BMW και ό άλλος μετά από συζήτηση είπε ότι μπορεί να είναι θέμα ανάρτησης..

Τελικά επέλεξα να πάω σε κάποιον που "βελτιώνει" αναρτήσεις για να ακούσω την γνώμη του και για δω μήπως μπορούσα να κάνω στον γνωστό του την ευθυγράμμιση.

Σίγουρα έγινα σοφότερος από την επίσκεψη αν και δεν έχω καταλήξει τι θα κάνω. Ο συνεργάτης του για την ευθυγράμμιση ήταν κλειστός σήμερα την ώρα που κατέβηκα οπότε ο έλεγχος θα γίνει κάποια άλλη στιγμή.
Ο χρήστης userM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-11-16, 17:14   #13
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Drives: F20 125i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lips Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα απλα μαμα αμορτισερ, οντος πεφτουν γρηγορα.
Εγω εχω 35000km και εχουν αισθητη διαφορα απο καινουρια, βεβαια μεχρι τα 160km δεν υπαρχει θεμα ασφαλειας.
Για ταξιδι με 190 δεν κανει αυτη η αναρτηση, αλλα κατα τη γνωμη μου δεν κανει και το 1600αρι μοτερ.
Βαλε κανενα πυρομετρο να δεις θερμοκρασιες καυσαεριων και θα καταλαβεις τι εννοω.
Να πατησεις μια φορα για λιγο δεν πειραζει, αλλα συνεχομενα σε αυτες τις ταχυτητες μειωνεις πολυ τη ζωη του κινητηρα!
Αν εδινα ενα θετικο στον Ν13 στα 115.000χλ σε 3 χρονια και τα 50000 σε εθνικη βουνα το 160 το ειχα σταθερα για ωρα 30-45 λεπτα και στην επιστροφη απο Καστρο και μετα αναλογα το ντεποζιτο, 180+ μεχρι και διοδια Α.Στεφανου! Το μονο που δεν ειχε προβλημα ηταν ο κινητηρας και ολο το συστημα εξατμισης!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stef80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως δεν ειμαι εντυπωσιασμενος ουτε απο την Μ αναρτηση.
Σε ατελειες του δρομου με πολλα χλμ αναπηδαει εντονα και χανει τη σταθεροτητα του το αυτοκινητο.
Θα επρεπε να εχουν πιο σφιχτο rebound τα αμορτισερ.
Adaptive! Best option!
19-11-16, 18:43   #14
GeeZee_SKG

Status: Banned

Drives: F20 118i
Συμφωνώ κατά κάποιο τρόπο με όλους παραπάνω... έχοντας ξεκωλιάσει τον άσσο στις αλλαγές μπορώ να λέω οτι έχω άποψη πλέον. Είχα msport και αλλάζοντάς την το περαςμένο καλοκαίρι έκανα ευθυγράμμιση (απαραίτητα). Βάζοντας το δέσιμο της τρίθυρη m135 και αφού πήρε λίγο τις όποιες ανοχές ήταν αντιληπτό οτι χρειαζόμουν ξανά ευθυγράμμιση. Εγώ ειχα λίγο crabbing από κάτι λίγο που είχε χάσει στο toe in η μπροστά δεξιά μου. Επίσης για να απαντήσω και κάπως στον προβληματισμό σου περί ανάρτησης... για μένα ήταν μακράν η καλύτερη αλλαγή που έκανα στον άσσο, πακέτο με τα δεσίματα και το μικρότερο offset τροχού που μου έδωσε ένα cm έξτρα μετατρόχιο. Δεν περίμενα οτι σε μια νορμάλ από πλευράς κόστους άφτερ μάρκετ λύση κούτας θα είχα τόσο αισθητή διαφορά από την oem msport. Επίσης καλά τα μαστόρια των αναρτήσεων αλλά να δώσεις σχεδόν τα ίδια φράγκα για να σου "πατεντάρει" τη δική σου;; εγω προσωπικά προσπέρασα!
Στη διάθεσή σου
Ο χρήστης GeeZee_SKG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-11-16, 18:52   #15
userM

geezee
Ειχες msport και την αλλαξες. Τι εβαλες; εντυπωσεις και κοστος;

Επισης το καλύτερο μακράν εννοείς τα δεσιματα;
γιατί πράγματι είναι φοβερή βελτίωση..που όπως λέει και ο Herc την καταλαβαίνεις 25 ωρες το 24ωρο.

Μικρότερο offset τροχού;
19-11-16, 19:26   #16
Herc

Εχει Bilstein B8 και Eibach Pro αυτα που σου ειχα πει

Φαντασου τις ροδες κατα 1 εκ πιο εξω. Οπως πεταγετε η πισω δικες μου εν σχεση με τις δικες!
19-11-16, 19:31   #17
userM

Geezee
Αν μπορεις μερικά σχόλια για την msport και για το νέο setup?
Τελικό κόστος με τοποθέτηση?
19-11-16, 21:18   #18
GeeZee_SKG

Με τον συνδιασμό που σου είπε παραπάνω π Ηρακλής χαμηλώνεις 2,5εκ από το απλό set up. Επίσης τα eibach είναι λιγότερο νευρικά από τα ελατήρια της msport πράγμα που σου δίνει περισσότερη αυτοπεποίθηση προφανώς. Είναι πιό σφιχτό σετάπ θα έλεγα και όχι πιο ξερό δηλαδή και πάλι φιλτράρει σχετικά καλά. Σε αυτό παίζει σίγουρα ρόλο το b8 το οποίο παρεπιπτόντως είναι upside down και είναι tailored για σπορ ελατήρια. Τα αμορτισέρ της msport θα ήταν ωραία σε χαλί οδόστρωμα Γερμανίας αλλά σε ανωμαλίες Ελλάδας τα έχαναν. Επίσης εγώ έχοντας κρεμάσει τα θηρία δίσκους Mperformance δηλαδή έξτρα βάρος ένιωθα την msport να αδρανεί. Δε θέλω να σε επηρεάσω απλά εμένα με ικανοποιεί το σφιχτό setup. Το κόστος εργασίας δεν πρέπει να είναι πάνω από 100 ευρώ σε ανεξάρτητο συνεργείο. Δε μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια γιατί εγω το συνδύασα με άλλες εργασίες. Προφανώς στη BMW θα σου πάρουν το πορτοφόλι. Επίσης έχω πετάξει τα ρανφλατ εννοείται. Τα ειχα σε 17 άρια με msport και η κύληση ήταν παξιμάδι ξερό σε σχέση με τα eibach και τα 18 άρια συμβατικά. Τέλος πάντων έχεις πμ για τα υπόλοιπα.

Να ξεκαθαρίσω οτι αναφέρομαι στη απλή msport και όχι στην adaptive για την οποία σε παραπέμπω στον Herc.
19-11-16, 21:28   #19
Herc

Δεν νομιζω να το ενδοιαφερει οικονομικα! Παει στα 2500 χοντρικα η adaptive σαν αφτερ. Το καλυτερο για εμενα ειναι Β8 συστημα με αλλαγη σε συμβατικο λαστιχο. Αλλιως τα 2500 τυφλα με εξτρα τα eibach αν θες πιο σκληρο. Αν και οσο παει σκληραινει χωρις να χανεις τιμονι σε μεγαλες ταχυτητες!
19-11-16, 22:05   #20
GeeZee_SKG

Δεν έχω γνώμη για την mperformance. Ίσως είναι η oem λύση που καλύπτει οτι δε σου δίνει η msport. Αλήθεια πόσο πάει ξέρει κανείς;
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές