Michelin ή Bridgestone - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
27-11-16, 22:37   #1
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Michelin ή Bridgestone

Θα ήθελα βοήθεια για επιλογή ΣΥΜΒΑΤΙΚΟΥ ελαστικού.
Χρειάζομαι αξιολόγηση ιδανικά από κατόχους F20.

Θα πάω σε 17αρες ζάντες και σκέφτομαι μεταξύ
Michelin Pilot Sport 3 ή Sport 4 και Bridgestone S001

Γνωρίζω ότι ειναι διαμετρικά αντίθετα και για να είμαι ειλικρινής είναι οι 2 εταιρείες που είχα πει ότι δεν θα ξαναέβαζα από εμπειρίες προηγούμενων αυτοκίνητων.
Παρόλα αυτά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τις 2 επιλογές και είμαι κοντά στο να πάρω την απόφαση για 1 από τα 2

Από αυτά που έχω διαβάσει
-- τα S001 είναι ότι πιο κοντινό στα Run Flat από σκληρότητα και έχουν πάρα πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά.
Υστερούν ειδικά στο βρεγμένο φρενάρισμα (και δυστυχώς τα φρένα του άσσου δεν είναι το δυνατό του σημείο άρα ακόμα χειρότερα) και έχουν παραπάνω θόρυβο κύλισης

-- Τα Michelin είναι μαλακά λάστιχα, πάρα πολύ καλά στο φρενάρισμα σε βρεγμένο και στεγνό, είναι πιο ήσυχα από θόρυβο κύλισης και έχουν πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά όμως όχι τόσο καλή όσο το S001

Αυτά τουλάχιστον είναι τα δικά μου συμπεράσματα από αυτά που έχω διαβάσει, ψάξει κλπ

Θα ήθελα την γνώμη σας ειδικά από όσους τα έχετε δοκιμάσει αν θα τα ξαναβάζατε πχ και γενικά ότι μπορεί τελικά να βοηθήσει στην επιλογή.

Σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα προς το παρόν ειμαι περισσότερο υπέρ των Michelin λόγω καλύτερου φρεναρίσματος αλλά και του θορύβου γιατί ήταν ένας από τους κύριους λόγους που άλλαξα τα Run Flat.
Δεν είμαι βέβαια καί τόσο σίγουρος για τα Michelin οπότε να μου τα "κάψετε" στην αξιολόγηση σας θα το ακούσω...
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος  

27-11-16, 22:55   #2
Sokk

Drives: E34 N/A
Το δικό μου αμάξι το πήρα μεταχειρισμένο με 16 αρες ζάντες και φόραγε δύο χρόνο Michelin pilot sport3 με δείκτη w (για εμένα λαθος) το έχω δυο μήνες και 99% θα τα ξανά βάλω πολύ ωραία οδηγική συμπεριφορά στεγνό βρεγμένο και πολύ καλό φρενάρισμα σε στεγνό και βρεγμένο (το αμάξι που τα φοράει ειναι Ford focus αν έχει σημασία)
Ο χρήστης Sokk είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-11-16, 23:59   #3
kostas bmw e90

Περιοχή: Μοσχατο

Drives: E90 316i
Michelin χωρις δευτερη σκεψη και από εμενα
Ο χρήστης kostas bmw e90 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-11-16, 00:56   #4
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Drives: F20 125i
Bridgestone S001 94Y
Eagle F1 rev 2 and 3 94Y
And/or XL where possible
28-11-16, 02:00   #5
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Πρώτα από όλα ότι και να σου γράψουμε με ένα τρόπο θα μάθεις. Με το να δοκιμάσεις και τα 2 λάστιχα.

Για εμένα το ps2 που φόραγε από την μάνα του δεν με κάλυψε. Πολύ μαλακό ωραίο στο βρεγμένο αλλά γλιστταγε πολύ στις στροφές.

Τώρα έχω s001. Ακόμα και καινούριο αμάξι να πάρω όταν θα του αλλάξω κάποια στιγμή λάστιχα αυτό θα είναι. Απο θόρυβο δεν μπορώ να σου πω γιατί η εξάτμιση το καλύπτει. Ζεσταίνεται εύκολα σχετικά και στο βρεγμένο δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στις στροφές είναι τρένο και 1 χρόνο που τα έχω τώρα η φθορά τους είναι φυσιολογική και ανάλογη της χρήσης που κάνω. Από επιλογή που δεν είναι ημισλικ είναι αυτή την στιγμή στην κορυφή. Με τα Michelin είχα μεγάλο θέμα μετά τα 250. Πλήρης ασαφεια στο τιμονι και αίσθηση ότι δεν έχω έλεγχο.

Αλλά........ δεν μιλαμε για τα ίδια αυτοκίνητα ούτε τους ίδιους κινητήρες ούτε τις ίδιες διαστάσεις. Για αυτό αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ.
28-11-16, 10:04   #6
Herc

+1
Δυσκολο να βρεθει αναλογο αμαξι με το σετ απ για συγκριση. Μονο το δεσιμο πισω δημιουργει μεγαλη δοιαφορα.
Και αλλη απαιτηση μεταξυ Χ και Ψ ατομο
28-11-16, 11:14   #7
userM

Συμφωνώ ότι έτσι είναι.
Επειδή κάνω λιγα χιλιόμετρα τον χρόνο η επόμενη αλλαγή θα είναι μετά από 2,5 3 χρόνια,
οπότε με κάποιο τρόπο τα "παντρεύομαι" τα λάστιχα.
Πολλές φορές μέσα από συζήτηση και αξιολογήσεις μπορεί κανείς να καταλήξει στο σωστό συμπέρασμα.

Βασικά αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να μην πάρω κάτι εντελώς λάθος. Από τα πρώτα σχόλια προκύπτει ότι μάλλον δεν πρόκειται όποια και αν είναι η επιλογή.
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-11-16, 19:28   #8
userM

Σημερινά νεώτερα. Επειδή οι νεες ζάντες είναι ασσύμετρες τα πίσω λάστιχα σε Michelin θα ειναι διαθέσιμα μετά τις 19/12 και έχοντας πάρει προσφορές από 2-3 καταστήματα τα βρίσκω με τοποθέτηση περίπου 540€-560€

Τα Bridgestone αντίστοιχα στα 440€ με 460€.

Μάλλον θα πάω στα Bridgestone. Κανείς F20 με S001 να μας πει μια γνώμη?
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-11-16, 19:49   #9
Herc

Εμενα για τα PS4 μου ειχαν πει Αυγουστο !
28-11-16, 22:41   #10
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Οδηγείς με μεγαλες ταχύτητες;;; (αρα θελεις ευστάθεια) βαλε τα s001. Αλλάζεις λωρίδες επιθετικά και γενικα σου αρεσει στις στροφές να πηγαίνεις με αρκετα χλμ;;; Ξανάβαλε τα s001.
Ηταν το αυτοκίνητο σου σχεδιασμένο για ρανφλατ και επιλέγεις εσυ να βαλεις συμβατικό λάστιχο;;; Βαλε ΜΟΝΟ τα s001

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές