Ελαστικα Τεχνολογιας Runflat (RFT) - Page 29 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
22-12-16, 11:29   #281
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
spanky, τα πηρες τελικα αποτι καταλαβα καλα απο τον λα...απο θεσσαλονικη? γιατι το ιδιο ρητο ειπε και σε μενα χα,χα...
ευχαριστουμε για τις πληροφοριες και περιμενουμε και αλλες μετα τα πρωτα 5000 χιλ..ελπιζω τωρα να ακολουθησουν την νεα ανεση και οι αλλες εταιρειες να εχουμε επιλογες.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-12-16, 18:28   #282
spanky

Drives: F20 116d ED
Ναι σε αυτόν που λες τα έβαλα, είχα ανέβει Θεσσαλονίκη για βόλτα και με την ευκαιρία έκανα και ένα πιτ στοπ
Σίγουρα θα επανέλθω και θα δώσω info γιατί και εγώ σε ξένα forum βρήκα κάποιες πληροφορίες. Αντιθέτως δεν βρήκα πουθενά πληροφορίες από έλληνα που να τα έχει βάλει. Μακάρι να τα φέρει και επίσημα η bridgestone, ίσως πέσει λίγο και η τιμή.
Στις καθημερινές αστικές διαδρομές είναι άριστα, άνετα και ήσυχα όπως και στην εθνική. Ελπίζω να βγάλουν και ικανοποιητικά χιλιόμετρα πριν τελειώσουν.
Νομίζω ότι αυτό το λάστιχο θα πουλήσει τρελά γιατί κάνει την τεχνολογία των rft προσιτή σχεδόν σε όλους (αρκεί να έχει το αυτοκίνητο αισθητήρες πίεσης ελαστικών) σε τιμή σχεδόν ίδια μα τα καλά συμβατικά της κατηγορίας και χωρίς το κοπάνημα των άλλων rft.
Ο χρήστης spanky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-12-16, 19:25   #283
kape

Το avatar του χρήστη kape

Drives: E90 320i
Τι εννοείς φίλε......."Μακάρι να τα φέρει και επίσημα η bridgestone"
Τα παρηγγειλες απ' έξω και στα πέρασαν εδώ?
Ο χρήστης kape δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-12-16, 19:43   #284
spanky

Θα τα έφερνα μόνος μου γιατί ήμουν αποφασισμένος να τα δοκιμάσω. Αλλά είναι τουλάχιστον 2λαστιχάδες (ένας στην Θεσσαλονίκη που πήγα και ένας στην Κρήτη) που τα φέρνουν οι ίδιοι απ' έξω. Στην Αθήνα δεν βρήκα κάποιον να τα φέρνει.
Μίλησα με τα κεντρικά της bridgestone στην Ελλάδα πριν λίγο καιρό, δεν ήξεραν αν και πότε θα τα φέρουν.
24-12-16, 10:22   #285
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
μαλλον ειναι θεμα στοκ και δεν τα φερνει ακομμα η αντιπροσωπεια.περιμενουν να ξεφορτωθουν τα παλιας τεκ και μετααλλιως δεν καταλαβαινω γιατι αργουν τοσο...
καλο θα ηταν παντως να φορεσει τα ιδια και καποιος που φοραει συμβατικα και θα παει σε αυτα...θα εχουμε ετσι πληρη εικονα,αν και υποκειμενικο το θεμα.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-01-17, 09:45   #286
dimcz

Drives: E84 X1 20i
Μια και θα παραμεινω σε rft ελεγα στην επομενη αλλαγη να παω απο τα 225-50-17 σε 235-50-17.Η αυξηση του αεροθαλαμου κατα ενα εκατοστο σε φαρδος και σε υψος θα ειναι θετικη ως προς το "κοπανημα"? Τι αρνητικο μπορει να προκυψει?
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-01-17, 02:38   #287
jerisgr

Drives: Ε84 X1 20i xDrive
Ρωτησα για τα bridgestone driveguard και ακομα τιποτα η εταιρια που τα εισαγει ελλαδα! Πολυ καλες κριτικες!

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ο χρήστης jerisgr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-02-17, 18:31   #288
Chris_kor

Drives: F20 lciB37
Γνωρίζετε αν αυτά τα ελαστικά Bridgestone(σε runflat προφανως) καθώς λέτε ότι είναι μαλακα όπου και με ενδιαφέρει για να μην "κοπανάνε" βγαίνουν σε διαστάσεις 205/50/r17?
Ο χρήστης Chris_kor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-02-17, 00:19   #290
spanky

Έχοντας κάνει περίπου 3.500 χλμ με τα driveguard σε διάσταση 205/55/16 ήρθε η ώρα για ένα σύντομο review.
Στον τομέα της άνεσης που ενδιαφέρει πολλούς θα έλεγα ότι είναι εξαιρετικά. Πραγματικά αρκετά καλύτερα από τα goodyear efficient grip και χωρίς κραδασμούς/αναπηδήσεις στις εγκάρσιες ανωμαλίες. Ακόμα και σε δρόμο με σαγρέ άσφαλτο το βουητό είναι αισθητά μειωμένο. Με λίγα λόγια η ποιότητα κύλισης ανέβηκε επίπεδο και δεν μπορώ να φανταστώ πόσο πιο ήσυχο μπορεί να είναι ένα συμβατικό λάστιχο.
Στο βρεγμένο είναι επίσης εξαιρετικά, ακόμα και σε ταχύτητες 150+ στην εθνική με αρκετό νερό στο δρόμο δεν υπάρχει υποψία υδρολίσθησης. Σε βρεγμένη επαρχιακή ορεινή διαδρομή με πολύ στροφιλίκι και μέτριας ποιότητας ασφάλτου που το πίεσα πολύ το grip ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.
Σε καλή άσφαλτο το grip είναι αναμενόμενα πολύ υψηλό αλλά νιώθω ότι έχει χάσει λίγο σε feeling το τιμόνι, σαν να μαγουλιάζουν τα λάστιχα πιο πολύ σε σχέση με τα goodyear. Βέβαια παίζω σε χαμηλότερες πιέσεις με πριν, στα 32 psi όπως μου πρότεινε ο λαστιχάς. Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω περισσότερη πίεση, πιστεύω ότι θα μειώνει αυτό το φαινόμενο.
Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι σαν λάστιχα θα ικανοποιήσουν την πλειοψηφία των οδηγών καθότι συνδυάζουν την άνεση των συμβατικών με την runflat τεχνολογία χωρίς να υστερούν σχεδόν καθόλου σε κρατήματα από τα συμβατικά σε στεγνό κα βρεγμένο.
Αν βγάζουν και αρκετά χιλιόμετρα (τα goodyear μου έβγαλαν περίπου 72.000 χλμ!) μιλάμε για την καλύτερη επιλογή ROF τουλάχιστον σε 205/55/16 και μάλιστα σε τιμή που είναι πολύ κοντά με αυτή των επώνυμων συμβατικών.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αερας, Bridgestone, continental, dunlop, λαστιχο, EH2, EH2+, Extended Hump, H2, ρεζερβα, τρομπα, RTF, runflat, TPMS, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές